AnasayfaBlogHayatınızı İyileştirmek İçin Her Gün Yapmanız Gereken 10 Şey
Kişisel Gelişim

Hayatınızı İyileştirmek İçin Her Gün Yapmanız Gereken 10 Şey

07 Ağustos 2022
Hayatınızı İyileştirmek İçin Her Gün Yapmanız Gereken 10 Şey

Hepimiz hayatımızı iyileştirmek isteriz, ancak nereden başlayacağımızı bilmek zor olabilir. İşte size başlamak için her gün yapmanız gereken on şey. Bu alışkanlıklar daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayat yaşamanıza yardımcı olacak!

Güzel bir kişisel yaşamın faydaları nelerdir?

Mükemmel bir kişisel yaşam, gelişmiş zihinsel ve fiziksel sağlık, daha iyi ilişkiler, artan üretkenlik ve daha fazla keyif dahil olmak üzere çeşitli faydalar sağlayabilir. Bu faydalardan bazıları bariz görünse de, diğerleri daha az bariz olabilir. Örneğin, harika bir kişisel hayatı olan insanların kariyerlerinde başarılı olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz?

1 - Yeterince uyuyun

İyi bir gece uykusu almak fiziksel ve zihinsel sağlığınız için çok önemlidir. Çoğu insan gece başına yaklaşık sekiz saat uykuya ihtiyaç duyar, ancak küçük bir yüzde sadece altı saate ihtiyaç duyar ve insanların küçük bir yüzdesi sekiz saatten daha fazlasına ihtiyaç duyar.

Ortalama bir insandan daha fazla veya daha az dinlenmeye ihtiyacınız varsa uyku programınızı buna göre ayarlayın. Uyku, vücudunuzun hücreleri onarmasına ve yenilemesine yardımcı olur ve beyninize dinlenme ve gün içindeki bilgileri işleme şansı verir. Yeterli uyku olmadan konsantre olmakta, bilgileri hatırlamakta veya zorlu durumlarda sakin ve soğukkanlı kalmakta zorlanabilirsiniz.

Uyku sorunu yaşıyorsanız, düzenli bir yatma zamanı rutini oluşturmak, akşamları kafeinden kaçınmak ve yatak odanızda sakin ve rahat bir ortam yaratmak gibi birkaç şeyi deneyebilirsiniz. Biraz çabayla kendinizi en iyi şekilde hissetmek için ihtiyacınız olan uykuyu alabilirsiniz.

2 - Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslenmek vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Sağlıklı beslenen kişilerin kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca daha fazla enerjiye sahip olma eğilimindedirler ve aşırı kilolu veya obez olma riskleri daha düşüktür. Sağlıklı beslenmek karmaşık ya da sıkıcı olmak zorunda değildir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda lezzetli ve besleyici gıda vardır ve biraz planlama ile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığınızdan emin olmak kolaydır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, doktorunuzla veya kayıtlı bir diyetisyenle konuşun. Bireysel ihtiyaçlarınıza uygun bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilirler.

3 - Düzenli egzersiz yapın

Egzersizin kronik hastalık riskinizi azaltmak, ruh sağlığınızı iyileştirmek ve enerji seviyenizi artırmak gibi birçok faydası vardır. Haftanın çoğu günü en az 30 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedefleyin. Düzenli egzersiz sağlıklı kilonuzu korumanıza, kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenize ve diyabet geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Buna ek olarak, egzersizin stres ve kaygıyı azaltarak ruh sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Egzersiz ayrıca dolaşımı artırarak ve kas tonusunu geliştirerek enerji seviyelerini yükseltir. Dolayısıyla, genel sağlığınızı iyileştirmenin yollarını arıyorsanız, günlük rutininize egzersizi ekleyin.

4 - Sevdiklerinizle vakit geçirin

Sevdiklerimizle vakit geçirmenin önemi yadsınamaz. Mutlu ve tatmin edici bir yaşam için ilişkiler çok önemlidir; bize destek, arkadaşlık ve aidiyet duygusu sağlar. İster eşimizle, ister ailemizle veya arkadaşlarımızla vakit geçirelim, bu ilişkilere değer vermeli ve her anı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

İyi ilişkileri sürdürmek çaba gerektirir, ancak çaba her zaman buna değer. Kendimizi kötü hissettiğimizde, sevdiklerimiz bize moral verecektir. Başarıyı kutladığımızda, sevincimizi paylaşacak olanlar sevdiklerimizdir. Bu yüzden değer verdiğimiz insanlarla vakit geçirmeye ve birlikte geçirdiğimiz değerli anların tadını çıkarmaya özen gösterelim.

5 - Keyif aldığınız bir şey yapın

Sizi mutlu eden şeylere zaman ayırmak çok önemlidir. Hoşlandığınız bir şeyi yapmak stresi azaltmaya, üretkenliği artırmaya ve genel ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yaptığınız işi sevdiğinizde, bu işinize de yansır. Bir şey hakkında tutkuluysanız, ona kalbinizi koymanız ve her şeyinizi vermeniz daha kolaydır.

Keyif aldığınız şeylere zaman ayırmak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmenize ve çok yönlü bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Her gün sadece birkaç dakika bile olsa, sevdiğiniz aktivitelere zaman ayırmak mutluluk seviyenizde büyük bir fark yaratabilir. Öyleyse devam edin ve bugün sizi mutlu edecek bir şeyler yapın!

6 - Minnettar olun

Araştırmalar, şükranın ruhsal ve fiziksel sağlık için çeşitli faydaları olduğunu göstermiştir. Örneğin, düzenli olarak şükranlarını ifade eden kişilerin daha yüksek mutluluk ve yaşam memnuniyeti bildirme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca bu kişilerin stres ve kaygı düzeyleri daha düşüktür ve depresyon yaşama olasılıkları daha azdır. Fiziksel açıdan bakıldığında, şükran daha iyi uyku, daha düşük kan basıncı ve daha iyi bağışıklık fonksiyonu ile ilişkilendirilmiştir.

Kısacası, minnettarlığı günlük hayatınızın bir parçası haline getirmek için pek çok iyi neden var. Bir dahaki sefere iyi bir şey olduğunda, durup takdir etmek için bir dakikanızı ayırın. Sonuç olarak ne kadar iyi hissettiğinize şaşırabilirsiniz.

7 - Anı yaşayın

Günlük hayatın koşuşturmacasına kapılmak ve içinde bulunduğumuz anı takdir etmeyi unutmak kolaydır. Ancak şimdi ve buraya odaklanmayı öğrenebilirseniz, hayatınızdan çok daha fazla keyif alabilirsiniz. Geçmişteki hatalar üzerinde durmayın veya gelecekte olabilecekler hakkında endişelenmeyin; şu anı yaşayın ve etrafınızda olup bitenlerin farkında olun.

Hem iyi hem de kötü deneyimlerinizin tadını çıkarmak için zaman ayırın. Güzel bir gün batımı veya lezzetli bir yemek gibi hayattaki basit şeylerin tadını çıkarın. Şu ana ne kadar çok odaklanırsanız, o kadar mutlu ve üretken olursunuz. Anı yaşamaya başlayın ve bunun hayatınızı nasıl değiştirdiğini görün.

8 - Geri verin

Toplumunuzda bir fark yaratmanın ve geri vermenin birçok yolu vardır. Örneğin, yerel bir hayır kurumuna veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşa yardım etmek için gönüllü olarak zaman ayırabilirsiniz. Ya da sizin için önemli olan bir amacı desteklemek için para bağışında bulunabilirsiniz. Geri vermenin büyük veya abartılı olması gerekmez - birisi için güzel bir şey yapmak bile onun gününü aydınlatabilir ve size kendinizi iyi hissettirebilir.

Nasıl geri vermeyi seçerseniz seçin, bu her zaman ödüllendiricidir. Kendinizden daha büyük bir şeye bağlı hissetmenize yardımcı olabilir ve hayatınızı daha tatmin edici hale getirebilir. Öyleyse neden bugün geri vermeye başlamıyorsunuz? Bu, hayatınızı daha iyi hale getirebilir.

9 - Hayatınızı sadeleştirin

Hayatlarımızın giderek daha karmaşık hale geldiği bir sır değil. Seçenek bombardımanına tutuluyoruz, sürekli teknolojiye bağlıyız ve her an birden fazla topla hokkabazlık yapmamız bekleniyor. Dolayısıyla birçoğumuzun stresli hissetmesi ve günlük işlerden bunalması şaşırtıcı değil. Genel sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yollarından biri hayatınızı basitleştirmek ve gereksiz veya strese neden olan her şeyi ortadan kaldırmaktır.

Bu, evinizin dağınıklığını gidermek, programınızı basitleştirmek ve hayatınıza olumsuzluk katan her şeyi ortadan kaldırmak anlamına gelir. Hayatınızdaki fiziksel ve zihinsel dağınıklığı temizlediğinizde, kendinizi ne kadar hafiflemiş ve mutlu hissettiğinize şaşıracaksınız. Bu yüzden hayatınızı düzene sokun ve daha azıyla yaşamanın keyfini deneyimleyin.

10 - Kendiniz olun

Kendiniz olmak, hayatınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek sizi daha rahat hissettirecektir. Bu rahatlık daha özgüvenli olmanızı sağlayacak ve bu da sizi daha başarılı kılacaktır.

Kendinizle barışık olmak başkalarıyla daha iyi ilişkiler kurmanızı da sağlayacaktır. Olmadığınız biri olmaya çalışmadığınızda, insanlar gerçek sizi görebilecek ve sizinle daha derin bir düzeyde bağlantı kurma olasılıkları artacaktır. Dolayısıyla, kendiniz olmak mutlu ve başarılı bir yaşamın anahtarıdır.

Mükemmel bir kişisel yaşam elde etmek sadece sağlığınız için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda iş performansınız üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilir. Her gün yapmanız gereken on şey, daha mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamanıza yardımcı olacak basit yollardır.

Daha fazla ipucu arıyorsanız, online kurslarımız istediğiniz hayatı yaratmak için ihtiyaç duyduğunuz rehberliği ve desteği sağlayabilir. Öyleyse ne bekliyorsunuz? Sizi daha iyi bir yarına götürecek değişiklikleri bugünden yapmaya başlayın.

kişisel gelişim
Amara Weiss
Amara Weiss
Enstitü Sekreteri, Yazar

Ben Amara Weiss uzun yıllardır eğitim alanında, özellikle de teknoloji alanında çalışıyorum. Teknolojinin, eğitmenlerin hedeflerine ulaşmalarına ve öğrenci sonuçlarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek güçlü bir araç olduğuna inanıyorum. Bu nedenle şu anda dünya çapında 2 milyondan fazla öğrenciyi destekleyen bir kuruluş olan IIENSTITU ile çalışıyorum. Buradaki görevim kapsamında, kuruluşun küresel büyümesine katkıda bulunmaya ve eğitmenlerin mevcut teknolojilerden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal Medya Detoksu
Problem Çözme

Sosyal Medya Detoksu

22 Ocak 2021
İletişim Beceri İster
İletişim

İletişim Beceri İster

27 Nisan 2019
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
Hayatınızı Değiştirecek 10 Eğitim
Kişisel Gelişim

Hayatınızı Değiştirecek 10 Eğitim

01 Ekim 2021
10 Adımda Pozitif Düşünme Yöntemi
Problem Çözme

10 Adımda Pozitif Düşünme Yöntemi

07 Mayıs 2021
Konsantrasyon Egzersizleri
Kişisel Gelişim

Konsantrasyon Egzersizleri

13 Ağustos 2021
Etkili İletişim Neden Önemli?
Etkili İletişim

Etkili İletişim Neden Önemli?

31 Ekim 2019
Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak
Kişisel Gelişim

Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

10 Aralık 2019
7 Adımda Kişisel Gelişim Deviniminin Özeti
Kişisel Gelişim

7 Adımda Kişisel Gelişim Deviniminin Özeti

22 Ağustos 2018
Dinlemenin İletişim Üzerindeki Etkisi
Etkili İletişim

Dinlemenin İletişim Üzerindeki Etkisi

02 Temmuz 2019
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209