AnasayfaBlogGüverte Bölümü Nedir?
Bölümler

Güverte Bölümü Nedir?

23 Kasım 2020
Güverte Bölümü Nedir?

Uzak yola çıkan gemilerde, geminin yönetimi ile alakalı görevleri üstlenecek elemanlara ihtiyaç duyulur. Bu elemanlar güvertede işleyen sürece yardım eder. Deniz taşıt araçları aracılığıyla yapılan taşımalarda yükü gemiye alır ve limanlarda ilgililere teslim eder. Geminin seyri ve yönetimi ile ilgili ihtiyaç duyulan tüm işleri yürütür.

Eğitim kurumlarında 4 yıllık lisans eğitimi olarak karşımıza çıkan Güverte bölümü, denizcilik sektöründe gerek duyulan güverte sınıfı uzak yol zabitlerinin, sektöre kazandırılması için kurulmuştur. Sayısal puan türüne göre öğrenci kabul eden bölümde, eğitim öğretim dili İngilizcedir. Üniformalı olarak eğitim verilmektedir.

Mezunlar deniz nakliyat şirketlerinde, özel denizcilik şirketlerinde görev alabilirler. Bu alanı tercih etmek isteyen adayların uzun süre evlerinden ayrı kalmaya hazır olması ve denizlerde görev yapabilecek fiziksel ve psikolojik yapıya sahip olmaları önemlidir. Güverte bölümü az sayıda mezun veren bir bölümdür. Üniversite adayları iş bulma olanağının yüksek olması nedeniyle tercih listelerinde ilk sıralarda bölüme yer verir.

Güverte Bölümü Nedir?

Güverte bölümü diğer gemi inşaatı, gemi ve yat tasarımı, deniz işletmeleri yönetimi gibi temel gemicilik bölümlerindendir. Güverte bölümü 4 yıllık eğitimi kapsayan bir lisans programıdır. Bölümün amacı gelecek meslek yaşamlarında çalışacakları işlerde son teknolojileri kullanan, teknik resimler ortaya çıkarabilen ve yaptığı işi uygun standartlara göre tamamlayabilecek bireyleri yetiştirmektir. Yetiştirdiği bireylerin sektöre yenilik katmasını hedeflemektedir.

Güverte bölümünde, 4 yıl olarak devam edilecek bölümü tamamlayabilmek için 240 kredi zorunluluğunu yerine getirmek gerekir. Güverte bölümü sayısal puan türünden tercih yapacak öğrenciler için uygundur. Bölümü tercih edecek öğrencilerin bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; disiplinli ve sorumluluk sahibi olmasıdır. Çizim yapabilmeleri bir diğer önemli özelliktir. Güverte bölümünü tercih edecek adayların iletişim yeteneğinin kuvvetli olması da gerekir. Aynı zamanda teknoloji ile ilgili ve yakından takip etmesi gerekir. Gemi ve gemicilik kavramlarına karşı ilgili olması aranan diğer önemli özelliklerdendir.

Güverte bölümü mezunlarına “uzak yol güverte zabiti” unvanı verilmektedir. Uzak yol güverte zabiti unvanı ile çalışan mezunlar, deniz taşıt araçları ile yapılan taşımalarda yükün gemiye alınması ile ilgilenir. Limanlarda yükün ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işlerden sorumludur.

Güverte Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Denizcilik fakültesi güverte bölümünden mezun olanlar, güverte zabiti olmaya hak kazanır. Bölüm mezunları özel sektörde ve kamu sektöründe anlaşmaları doğrultusunda gemilerde görev almaya başlar. Kamu kurumunda çalışmak isteyen adaylar, Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan geçerli puan ile başvuru yapması gerekir. Başvurular açık pozisyonlara göre değerlendirmeye alınır. Eğitimlerine göre, kişisel yeterlilikleri de göz önünde bulundurularak, anlaştıkları şirketin şartlarına uygun olarak kıdemleri belirlenir. Güverte zabiti olabilmek için zamanla terfi alırlar.

Güverte Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Güverte bölümü mezunları; işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereçleri etkin bir şekilde kullanmaktan sorumludur. İşçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine göre belirlenen sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Güverte mezunları, kendisinden bir üst düzeyde yer alan 1.veya 2.  gemi kaptanının talimatları doğrultusunda görevlerini yapmaktan sorumludur.

 • Geminin kumanda merkezi olarak bilinen köprü üstünü göreve hazırlamak temel görevidir.

 • Limandan ayrılış sırasında geminin arka tarafından işaret lambasıyla, deniz trafiği ile ilgili kaptana bilgi verir.

 • Gemi seyir halindeyken gözcülük yapmak diğer önemli sorumluluklarındandır.

 • Sinyal ışığı kullanarak telsiz ya da telefonla diğer gemilerle ve kıyıyla olan haberleşmeyi sağlar.

 • Güverte zabiti geminin sevk ve idaresinden 2.kaptandan sonra sorumlu olan kişidir.

 • Seyir sırasında bir gemici ile beraber nöbet tutar.

 • Zabit vardiya esnasında;  harita, pusula, radar ve diğer yardımcı araçlardan yararlanarak, geminin emniyetli olacak şekilde rotasında gitmesini sağlamaktan sorumludur.

 • Güvertede görev yapacak tüm gemicilerin iş bölümünü yapmak ve yaptırmak temel görevidir.

 • Gemicilerin aldıkları emirlere uyup uymadıklarını kontrol eder.

 • Gemide yer alan güverte teçhizatının bakım ve temizlik işlerini organize eder ve denetimini yapıp raporlar.

 • Gemi vinçlerinin kullanıma hazır hale gelmesi için gerekli çalışmaları yürütür.

 • Can kurtarma filikalarının ve aletlerinin bakımını sağlar ve denetler.

 • Limanlarda yükleme ve boşaltma işlemleri gözlemleyerek hatasız yapılması için tüm önlemleri alır.

 • Geminin seyri ile alakalı raporlar yazar,  görev ve işlemleri yerine getirir.

Güverte Bölümü Dersleri Nelerdir?

Güverte bölümü, eğitim süresince birçok ders ile donanımlı mezunların verilmesini sağlamaktadır. Öğrenciler; 4 yıllık eğitim süresince teknik çizim ve daha birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir. Aynı zamanda mesleki gelişimleri ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulamada görmeleri için zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylattıktan sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte staj komitesine sunmaları gerekir.

Tüm dersleri ve zorunlu stajlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, Güverte lisans diploması almaya hak kazanır. Mezunlara aynı zamanda uzak yol güverte zabiti ünvanı verilmektedir. Güverte bölümünü tercih edecek öğrenciler, aşağıda sıraladığımız temel derslerden sorumlu olacaktır.

 • Deniz kimyası,

 • Gemicilik,

 • Vardiya standartları,

 • Denizde güvenlik,

 • Denizcilik işletmeleri yönetimi,

 • Teknik resim,

 • Matematik,

 • Gemi inşa,

 • Denizde canlı kalma ve can kurtarma teknikleri,

 • Yük işlemleri ve gemi stabilitesi,

 • Küresel trigonometri,

 • Denizde haberleşme,

 • Gemi manevrası,

 • Göksel seyir,

 • Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri,

Güverte Bölümü Taban Puan ve Sıralama

2020 Güverte bölümü taban puanları ve 2020 Güverte bölümü başarı sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızda 1 eğitim kurumunun 3 farklı seçeneğine ait bilgileri paylaşıyoruz. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

Üniversite  Bölüm  Taban Puan  Sıralama Girne Amerikan Üniversitesi  Güverte (İngilizce)(Burslu)  252,89194 330698Girne Amerikan Üniversitesi Güverte (İngilizce)(%75 İndirimli)  238,38582 400049Girne Amerikan Üniversitesi Güverte (İngilizce)(Ücretli) Dolmadı Dolmadı

Güverte Bölümü Nedir?

Güverte bölümü sayısal puan türüne göre öğrenci kabul eden 4 yıllık lisans bölümüdür. Öğrencilerin başarıyla mezun olabilmeleri için 240 kredi şartını tamamlamaları ve bölüm şartlarından diğeri olan zorunlu stajlarını tamamlamaları gerekir. Bölümden mezun olan öğrenciler uzak yol güverte zabiti unvanı almaya hak kazanır.

Güverte Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Güverte bölümünden mezun olanlar, uzak yol güverte zabiti olmaya hak kazanır. Bölüm mezunları özel ve kamu kuruluşlarında yapılan anlaşmalar doğrultusunda gemilerde görevlerini yerine getirir.  Kamu kurumunda çalışmak isteyen mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan aldıkları puan ile açık olan pozisyona başvuru yapmaları gerekir.

Güverte Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Güverte bölümü mezunlarının temel görevlerinden biri kendisinden bir üst kademede bulunan 1.veya 2.  gemi kaptanının talimatlarına göre görevlerini takip etmektir. Geminin kumanda merkezi olan köprü üstünü, göreve hazırlamak bir diğer önemli görevlerindendir. Gemide bulunan güverte araç gereç ve teçhizatının bakım ve temizlik işleri için görev dağıtımı yapmak ve denetlemek temel görevlerinden biridir.

güverte güverte zabiti gemi kaptan liman güverte bölümü
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.