AnasayfaBlogGörüntülü CV Hazırlama Teknikleri
CV - Özgeçmiş

Görüntülü CV Hazırlama Teknikleri

09 Mart 2018
Görüntülü CV Hazırlama Teknikleri

İş arıyorsanız ve başvurmayı düşündüğünüz sektörde yüzlerce, belki de binlerce adayın arasında nasıl fark edilebileceğinizi bilmiyorsanız işte size yıldız gibi parlayabileceğiniz bir fırsat: Görüntülü CV, bir diğer deyişle Videolu Özgeçmiş.

Görüntülü CV Nedir?

A4 kağıdına yazılan, fotoğraflı özgeçmişler ile başvuru yapmaya zaten uzun yıllardır alışığız. Buna bilgisayarın hayatımızın vazgeçilmezi olduğu yıllardan sonra Word formatında hazırlanan özgeçmişler eklendi. 2000'li yıllarda da artık belli başlı İK sitelerinde hazırladığımız özgeçmişlerimiz ile başvurular yapıyoruz. Bu özgeçmişlerde eğitim, kariyer ve referanslar gibi pek çok bilgiyi belirtebiliyoruz. Ancak, bu özelliklerimiz rakiplerimizin önüne geçebilmemiz için yeterli mi? Örneğin, aynı pozisyon için başvuruda bulunmuş iyi üniversitelerden mezun, kurumsal firmalarda çalışmış, B sınıfı sürücü belgesine sahip onlarca, belki yüzlerce adaydan farklı olarak güler yüzlülüğümü, Türkçeyi düzgün kullanışımı ya da mimik ve jestlerim ile ses tonumu yansıtabiliyor muyum? Hayır! Peki, henüz ön görüşmeye çağrılmadan, onca aday arasında bu karakteristik özelliklerimi ve özgüvenimi işverene nasıl gösterebilirim? Tabi ki Görüntülü CV ile. Görüntülü CV önemli bir husus. Bence tam manasıyla bir "altın vuruş" etkisi yapabilme şansı veriyor. Bu nedenle, artık elektronik CV lerin yetersiz kaldığı günümüzde, her adayın bir de görüntülü CV hazırlaması gerekiyor. Bu hem işveren açısından tam olarak nokta atışı yaparak aradığı adaya daha çok yaklaşmış olabilmesini sağlayarak gereksiz görüşmelerle vakit kaybetmesini önlüyor, hem de adayların yazı ile aktaramadığı kişisel özelliklerini işverene ulaştırmasına yardımcı oluyor. Yani çift yönlü bir fayda sağlıyor. Peki ama, bu teknolojiyi nasıl doğru kullanmalıyız? Görüntülü CV de mutlaka belirtmemiz gereken bazı başlıklar var. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Ad, soyad

  • Doğum tarihi ve yeri / yaşadığınız şehir

  • Mezun olduğunuz okul ve diğer eğitim bilgileriniz (kısaca okul, kurs ve sertifika adları)

  • İş tecrübenizin süresi ve çalıştığınız sektörler (varsa çalıştığınız kurumsal firmalardan örnekler)

  • Özel yetenek ve becerileriniz (zorunlu değil)

  • Kariyer hedefleriniz (Önemli!)

Bu başlıkları mümkünse azami 1 dakikalık bir video çekimi ile hazırlamalısınız. En önemli kısmı sondaki kariyer hedefleriniz kısmıdır, çünkü diğer bilgiler zaten yazılı özgeçmişinizde yer almaktadır. Görüntülü Cv nin bir nevi kapak yazısı niteliği taşıması gerekmektedir. Görüntülü CV nasıl olmalı? Çalışmayı hedeflediğiniz sektör ve pozisyonlarla ilgili net bilgiler vermeli, mülakatlarda sıklıkla sorulan "Şu kadar sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?" benzeri sorulara bir yanıt olarak da ilerlemeyi hedeflediğiniz kariyer planınızdan kısa ve net bir biçimde söz etmeniz yerinde olacaktır. Yapacağınız konuşmayı, ifadelerinizi ve mimiklerinizi mümkünse kaydetmeden önce ayna karşısında bir süre çalışarak, abartısız ve doğru olduğunu hissedene dek pekiştirin. Önemli bir husus da, videoyu nerede ve nasıl çekeceğiniz. Kesinlikle arka fonda dikkat çekecek herhangi bir öğe bulunmayan, mümkünse düz bir duvar önünde, izleyen işverenin yalnızca size odaklanabileceği bir ortam bulun. Ortamın çok aydınlık ya da loş olmamasına da dikkat edin.Tamamen sessizliğin hakim olmasına da dikkat edin. Fonda çalan müzik, TV sesi, eş, dost akraba muhabbeti veya sokaktaki trafik sesinin olmamasına özen gösterin. Yüz yüze gerçekleşen mülakatlarda giyeceğiniz bir kıyafet tercih edin. Saçlarınızın, makyajınızın, tıraşınızın görüşmeye uygun olacağını düşündüğünüz formda olması da mühim. Videoyu kaydederken ses tonunuz ne çok yüksek ve coşkulu, ne de çok kısık ve çekimser olmalı. Abartılı gülücükler ve şen kahkahalar günlük hayatta size yakışıyor olsa da, görüntülü CV de sizi ilk kez izleyecek olan işveren adayınıza pek sevimli gelmeyebilir. Tüm notlar alınmış, giyinilip hazırlanılmış, sessizlik ve konsantrasyon sağlanmış, yapacağımız konuşmaya hakim ve kendimizden emin olarak artık görüntülü CV mizi kaydetmeye hazırız. Bu kaydı cep telefonumuz, kameramız, web kameramız ile rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Yalnız, kayıtların .avi, .mpeg formatlarında ve azami 3 MB boyutunda olmasına özen gösterin. Bu şekilde hem yükleneceği sitede sorun çıkmayacak, hem de e-posta ile gönderilecekse boyut aşımı ile ilgili sorun yaşanmayacaktır.

Ve Action!

Kaydınızı tamamladınız. Önce izleyerek kontrol ettiniz. Baktınız ki gayet güzel olmuş, artık İK sitesindeki özgeçmişinize ekleyebilir, bloğunuza koyabilir, e-posta ile yapacağınız başvurularda kullanabilirsiniz. Kısacası, internet üzerinden yapacağınız tüm iş başvurularında artık görüntülü CV nizi kullanabilirsiniz. Kendinizi yeteri kadar iyi ifade edebildiyseniz, emin olun ki başvurularınıza eskisinden çok daha hızlı ve olumlu dönüşler  gelecektir. Ne de olsa artık diğer adaylardan bir adım öndesiniz. Kolay gelsin, şansınız bol olsun.  

Görüntülü CV Hazırlama Teknikleri
Gaye Candan
Gaye Candan
Dijital Pazarlama Uzmanı, Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Jeodezi ve Fotogramerti Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında Akademi İstanbul'da İşletme İletişimi ve Halkla İlişkiler eğitimi almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En Popüler CV Hazırlama Siteleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama Sitesi (En Popüler)

05 Şubat 2020
CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri
CV - Özgeçmiş

CV Hazırlama İpuçları ve CV Örnekleri

11 Aralık 2019
Ücretsiz CV Hazırlama Siteleri
CV - Özgeçmiş

Ücretsiz CV Hazırlama Siteleri

04 Şubat 2020