AnasayfaBlogGoogle Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Nedir?

Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

29 Haziran 2020
Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google asistan, özellikle android telefonlar için tasarlanmış asistan uygulaması olarak tanımlanır. Bu özelliği ile Apple marka telefonlar için tasarlanmış olan Siri ile aralarında benzerlikler bulunur. Google asistan, kullanımı oldukça kolay bir asistan uygulamasıdır. Özellikle günümüz toplumunda yoğun bir tempoya sahip olanlar için hayat kurtarıcı özelliklere sahiptir. Google asistan uygulamasını kullanabilmeniz içinde Google hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Sahip olduğunuz veya açacağınız Google hesabı ile bu asistan uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu sayede yoğun tempo içerisinde yaşamınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Yoğun bir koşuşturma içerisinde olan bireyler Google asistan uygulaması sayesinde randevularına geç kalmayacak, önemli günleri unutmayacak, hava durumunu bilecek, trafik hakkında bilgisi olacaktır. Sunduğu bu ve benzeri hizmetlerle sürekli kendini yenileyen ve hayatı kolaylaştıran bir yapay zeka uygulamasıdır. Aynı zamanda dünyada en çok konuşulan diller başta olmak üzere birçok dilde kullanılabilmektedir. Sürekli olarak da diller eklenmektedir. Google asistan uygulamasını telefon, diz üstü bilgisayar ve tabletinizde edinebilirsiniz. Ayrıca evde, giyilebilir cihazlarınızda, Piksel 4 cihazınızda ve arabanızda kullanabilirsiniz. Yazıda sürekli bahsettiğimiz Google asistan nedir ve nasıl kullanılmaktadır onları öğrenelim.

Google Asistan Nedir?

Hem Android hem de İOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen asistan uygulamasıdır. Bu asistan uygulamasını cihazınıza yükleyebilmek için Google’ın resmi sayfasını, Google Play Store’u veya AppStore’u kullanabilirsiniz. Google asistan uygulaması, Google tarafından geliştirilen bir yapay zeka uygulamasıdır. Bireylerin yaşamlarını geliştirme amacı ile tasarlanmış bir uygulamadır. Kullanımının oldukça basit olması kullanıcıları memnun etmektedir.

Bu uygulamaya istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Birisini aramak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Yakınınızda bulunan yerleri (restoran vb.) öğrenebilirsiniz. Görevlerinizin hatırlatılmasını sağlayabilir ve istediğiniz bilgileri elde edebilirsiniz. Fotoğrafla arama yapmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda moraliniz düşük olduğunda moralinizi yükseltecek motive edici mesajlar atmasını sağlayabilirsiniz. Alarm kurmaya üşendiğiniz bir anda alarmınızı kurabilirsiniz. Not ve liste oluşturma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Evinizi kontrol edebilir ve gününüzü planlayabilirsiniz. Alışveriş listesi oluşturabilirsiniz. Hesap bakiyenizi kontrol edebilir ve yatırımlarınızı takip edebilirsiniz. Trafik yoğunluğu hakkında bilgi edinebilir ve uçuş bilgilerinizi Google asistan ile öğrenebilirsiniz.

Kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye yayılmış bir asistandır. Kullanıma sunulduğunda 250’nin üzerinde kullanım avantajı sunarak başlamıştır. Her geçen gün kullanım alanı güncellenmektedir. Yazılım dili C+ dili olarak belirtilmiştir. Kısaca Google asistan, Google hesabınız ile kolayca erişebileceğiniz bir asistanlık uygulamasıdır. Google asistan sunduğu kullanım alanları ve özellikler sayesinde yoğun bir koşuşturma içerisinde yer alan günümüz bireylerinin yaşamlarını kolaylaştırma gayesi taşımaktadır.

Google Asistan Nasıl Kullanılır?

Google asistan uygulamasını, Android ve İOS işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Öncelikle nasıl kullanılır sorusunu genel olarak cevaplayalım. Ardından Android ve İOS işletim sistemleri için gerekli olan açıklamaları yapalım. Nasıl kullanılır sorusuna cevap vererek açıklamaya başlayalım. Nasıl kullanılır;

 • İlk aşamada durum çubuğundan “Ayarlar” kısmına tıklamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra hesaplar kısmına tıklayarak açılan menüde “Google Asistan”ı aktifleştirebilirsiniz.

 • İlk aşamayı tamamladıktan sonra cihazınız ana ekranındaki arama çubuğuna tıklamanız gerekir. Ardından size verilen talimatları sıra ile yapmanız gerekmektedir.

 • Sonraki işlem olarak istediğiniz bir konumu aktifleştirmeniz gerekmektedir.

 • Bu işlemi tamamladıktan sonra size gelen uyarıda “Evet, Kabul Ediyorum” seçeneğine tıklamanız gerekir.

 • Bu işlemi hallettikten sonra Google asistan uygulamasını sesli olarak açabilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız uygulamalara herhangi bir güncelleme geldiğinde Google asistan tarafından bilgilendirileceksiniz.

Yukarıdaki maddeler bu uygulamanın nasıl kullanılır sorusuna bir cevabı olarak verilmiştir. Şimdide Android ve İOS cihazlar için kullanımına spesifik olarak bakalım.

 • Android Cihazlarda Kullanabilmek İçin: İlk önce Android cihazlarda hangi dil desteği olduğunu öğrenelim. Başta  İngilizce, Almanca, Rusça, Türkçe, Fransızca, Hintçe, İspanyolca, Korece, Portekizce, Çince ve daha birçok dilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sayesinde yeni diller de eklenecektir. Google asistan uygulamasını Android cihazlarda kullanabilmek için cihazınızın bazı özelliklere ihtiyacı vardır. Peki, bu özellikler nelerdir? Android 5.0 ve sonraki sürümlerde en az 1.0 GB kullanılabilir belleğe sahip olmak gerekir. Android 6.0 ve sonrası sürümler için en az 1.5 GB kullanılabilir belleğe sahibi olmak gerekir. Google Play Hizmetleri olması gerekir. 720p ve daha yüksek ekran çözünürlüğüne sahip olunması gerekmektedir. Aynı zamanda cihazınızın dili giriş kısmında belirtilen dillerden birisi olması gerekir. Android cihazınızda ana ekran düğmesine basılı tutup “Ok Google” demeniz gerekir. Bazı Andorid cihazlarda “Hey Google” da diyebilirsiniz. Bir soru sorarak veya komut emrederek konuşabilirsiniz. Google asistan, Android 8.0 ve üzerinde olan sürümlerindeki cihazlarda, cihaz kitliyken bile “Ok Google” söyleyerek de sohbete başlayabilirsiniz.

 • İOS Cihazlarda Kullanabilmek İçin: İOS cihazlarda bulunan dil desteği Android cihazlarda bulunanlar ile aynıdır. Google asistan uygulamasını İOS (iPhone ve iPad) cihazlarda kullanabilmek için cihazınızın bazı özellikleri olması gerekir. İlk gereken özellik sahip olduğunuz iPhone ya da iPad’in İOS 10 veya sonraki sürüme sahip olması gerekir. Ardından cihazınızın dili bir önceki maddede belirtilen dillerden birine ayarlanmalıdır. İOS cihazınızda Google asistanla nasıl iletişim kurabilirsiniz? Konuşarak iletişim kurabilmek için İOS cihazınızda Google asistan uygulamasını açmanız gerekir. Ardından “Ok Google” diyerek ya da konuş seçeneğine (mikrofon) dokunmanız gerekir. Ardından bir soru sorarak veya komut söyleyerek sözlü bir iletişim gerçekleştirebilirsiniz. Peki, İOS cihazda yazılı olarak nasıl iletişim kurulur? İOS cihazınızda uygulamayı açmalısınız. Ardından klavyeye dokunmalısınız. Bir soru sorarak veya bir şey yapmasını isteyerek gönder butonuna tıklamanız yeterlidir.

Google Asistanın Özellikleri Nelerdir?

Google asistanın özellikleri yaz yaz bitmez. Telefonda ayrı kullanım özellikleri, tablette, televizyonda derken ayrı bir başlık atında incelemek en doğrusu olur. Google asistanın özellikleri sürekli güncellenmekte ve yeni özellikler eklenmektedir. Ben de bu başlık adı altında Google asistanın özellikleri arasında en çok kullanılanlar hakkında bilgi vermek istedim. Google asistanın özellikleri?

 • Firma arama, haritalar ve navigasyon özelliği: Google asistanın özellikleri arasında en çok kullanılanlardan biridir. Uygulamaya giriş yaparak gitmek istediğiniz yerin adını sesli söyleyebilirsiniz. Haritalara tıklayarak navigasyon özelliği sayesinde gitmek istediğiniz yer için farklı güzergahlar üzerinden adres alabilirsiniz.

 • Trafik Durumu Hakkında Bilgi Sahibi olmak: Büyükşehirlerde yaşayan bireylerin en büyük sorunlarından biriside trafik sorunudur. Bu uygulamanın amacı da bireylerin yaşamını kolaylaştırmak olduğu için trafik hakkında bilgi edinmek Google asistanın özellikleri arasında yer alır. Uygulamaya ev ve iş adreslerinizi tanımlayarak, işe giderken ya da işten dönerken trafik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Etkinlik ve Hatırlatıcı Özelliği: Google asistanın özellikleri arasında en çok kullanılanlardan biridir. Özel gün ve haftalar, toplantılar, önemli anlar vb. için etkinlik oluşumu sağlayabilirsiniz. Önemli notlar ekleyerek bunların istediğiniz gün ve saat içerisinde hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yoğun bir koşuşturma içerisinde olan bireylerin önemli anlarınızı hatırlayabilirsiniz.

 • Fotoğraflarla Arama Yapma Özelliği: Etrafınızda gördüğünüz her şey hakkında bilgi edinmek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın sol alt köşesinde bulunan Google Lens ibaresine tıklamalısınız. Çekmiş olduğunuz fotoğraflar hakkında detaylı bilgileri bu lens sayesinde öğrenebilme şansını yakalamış olursunuz. Bu da Google asistanın özellikleri arasında en çok kullanılan bir özelliğidir.

 • Alışveriş Listesi Oluşturma Özelliği: Süpermarkete giderken bireyin liste hazırlaması onun işine yaramaktadır. Ancak çoğu kişi bu listeyi hazırlamaya ya üşenir ya da vakit ayıramaz. Bu uygulama sayesinde listeye ekleyeceğiniz ürünleri sadece söylemeniz ve alışveriş anında “alışveriş listemi göster” demeniz yeterli olacaktır. Bu durum da bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmaktadır. Google asistanın özellikleri arasında oldukça fazla kullanılmaktadır.

 • Çeviri Yapma Özelliği: Çeviri yapma özelliği Google asistanın özellikleri arasında oldukça sık kullanılır. Dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun asistana sorarak yüzlerce dilde çeviriye ulaşabilirsiniz.

 • Hisse Senetleri Ekleme Özelliği: Borsa ile ilgileniyor ve yaptığınız birikimleri hisse senedi ile değerlendirmek istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Aynı zamanda hisse senetleri ekleme ve takip etme özelliği Google asistanın özellikleri arasında çok sık kullanılır. Bu uygulama hisse senetlerinizi takip eder, günlük ve saatlik hareketleri izler. Yatırım fırsatları ile birikimlerinizi değerlendirme şansı sunar.

Siri Karşılaştırılması Hakkında

Bu uygula Siri ile sürekli karşılaştırılmaktadır. Yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre Siri uygulamasının daha zayıf kaldığı yönündedir. Bunun üzerine birçok farklı karşılaştırma örnekleri sergilenmiştir. Örneğin, iki uygulamadan da uygulama açması istenildiğinde aynı anda uygulamaları açmaktadırlar. Ancak Siri ve Google asistana bilgi gerektiren sorular sorulduğu zaman Google asistan uygulamasının daha hızlı hareket ettiği gözlenmiştir. Siri uygulamasının bu konuda geri kaldığı gözlenmiştir. Bunun sebebi olarak Google’ın büyük bir ansiklopedi konumunda olması yatmaktadır.

Google bilgi içerikli sorulara daha hızlı cevaplar verirken, Siri ise arama linkleri ile ilgili kullanıcılarına bilgi sunmaktadır. Hız bakımından Siri ile uygulamamız karşılaştırdığında Siri uygulaması daha geride kalmaktadır. Siri gibi çok büyük ve güçlü bir rakibe karşı başarılı sonuçlar vermektedir. Günümüzde yapay zeka alanında yapılan araştırmaların ve testlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Yapay zeka olan Siri ve uygulamamız da araştırmalardan nasibini almaktadır. Bu iki uygulamanın IQ ölçümleri yapılmış. Daha uzun zamandır yaşamlarımızda olan Siri uygulaması 23,9 puan almıştır. Siri uygulamasına göre daha yeni olan Google asistan ise 47,28 puan almıştır. Bu durum bizlere Siri uygulamasının daha geride kaldığını göstermektedir. Google asistanın ise daha bilgili olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

google asistan android ios google asistanın özellikleri siri
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
18969
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
270179
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat