AnasayfaBlogGoogle Adwords Nedir? Kimler Reklam Verebilir?
SEO

Google Adwords Nedir? Kimler Reklam Verebilir?

08 Ocak 2020
Google Adwords Nedir? Kimler Reklam Verebilir?

Google Adwords, ürün ve hizmetlerinizi arayan potansiyel müşterilerinize ulaşabilmeniz için Google tarafından geliştirilen bir reklam platformudur. Google Adwords sayesinde dünyanın en büyük iki arama motoru olan Google ve YouTube’un kullanıcılarına reklam yayınlayarak işletmenizi milyonlarca kişiye tanıtabilirsiniz. Yeni adıyla Google Ads olarak bilinen Google AdWords, potansiyel müşterilere ulaşmak ve web tabanlı bir gelir akışı oluşturmak maksadıyla reklam yapmak için harika bir yoldur. Google gelirinin % 97'sini Google Adwords’den elde etmektedir. Bu da binlerce işletmenin Google Ads hizmetinden yararlandığı anlamına gelmektedir.

Uzmanlar, hedeflediğiniz kitlelere ulaşabilmek için SEO dostu web sayfaları ile reklam kampanyaları oluşturmanın ve bunların ayarlarını sürekli güncel tutarak analiz etmenin önemli olduğunu söylüyorlar. Başlangıçta etkili bir Google Ads kampanyası başlatmak sizin için zor olabilir. Ancak herkesin bir yerden başlaması gerekiyor.

Eğer kendi Google reklamlarınızı yönetmeyi planlıyorsanız ve de neler yapabileceğinizi bilerek başlamak istiyorsanız Google Ads (Adwords) eğitimini mutlaka inceleyin. Enstitü tarafından verilen bu online eğitim sayesinde Google Adwords reklam platformunun sizin için neler yapabileceğini tam olarak görebilirsiniz.

Adwords İle İşletmenizi Tanıtın

Dijital tüketiciler internet arama motorları içinde genellikle sosyal medya haricinde yanıt aramak, sorunlarına çözüm bulmak, belirli ürün veya hizmetleri bulmak gibi belirli bir amacı göz önünde bulundurarak kullanırlar. Bu da Google'ı birçok işletme için güçlü bir pazarlama kanalı haline getirir.

Google Adwords sayesinde; işletmenizi tanıtmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak maksadıyla belirli bir sorgunun ortalama aylık arama hacmine, tıklama başına ödeyeceğiniz tahmini maliyete ve Google'ın kolayca kullanıma sunabileceği diğer verilere dayanarak reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğrudan belirli bir sorgunun arama sonuçlarında tanıtan ve hatta hedeflemenizi belirli bir coğrafi alandaki kullanıcılara daraltan arama ağı reklamları yayınlayabilirsiniz.

Google Ads ile; küçük bir kutuda "Reklam" kelimesi ile işaretlenmiş arama sonuçlarında görüntülenen metin reklamları veya ürün fotoğrafları, fiyatlar ve derecelendirmeler gibi önemli satın alma bilgilerini gösteren alışveriş reklamları oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, Google Görüntülü Reklam Ağı üzerinden de ürün veya hizmetlerinizi potansiyel müşterilerinize tanıtabilirsiniz. Google Görüntülü Reklam Ağı, 2 milyondan fazla sitede reklam alanı ve 650.000 uygulamadan oluşmaktadır ve dünyadaki tüm internet kullanıcılarının % 90'ına ulaşmaktadır.

Adwords Reklamı İçin Anahtar Kelime Seçimi

Başarılı bir reklam kampanyası için doğru anahtar kelimeleri seçmek çok önemlidir.

Hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri SEO stratejileri uygulayarak ve bir müşteri gibi düşünerek belirleyin. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi arayan müşterilerin Google'a hangi arama kelimelerini yazabileceğini listeleyin. Genel bir anahtar kelimeyle başlayın, ardından doğru kitleye ulaşmak için anahtar kelimenizi güncelleyin.

İşletmenize uygun yeni anahtar kelimeler bulmak için Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracına göz atın. Bu araç aynı zamanda kullanıcıların arama terimlerini kaç kez kullandığını ve anahtar kelimelerin web sitenize ne kadar trafik sağlayacağını gösterecektir.

Anahtar Kelime Planlayıcı, alakasız anahtar kelimelerin reklamınızla ilişkilendirilmesini önleyen negatif anahtar kelimeler eklemenize de ayrıca olanak tanır.

Fiziksel bir konuma sahip bir işletmeniz varsa veya bir hizmet sağlıyorsanız, en etkili Adwords stratejilerinden biri anahtar kelimelerinizi yerel tutmaktır. Bu sayede bölgenize özgü olma avantajına sahip olur ve hedeflediğiniz potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte, genel terimler kullanılarak yapılan aramalarda, örneğin müşterinin işletmenize çok uzakta olduğu bir konumda yapmış olduğu bir aramada, anahtar kelimenizi yerel tutmanız sayesinde Adwords tarafından reklamınızın gösterilmesi engellenir. Böylelikle gereksiz bir reklam maliyetinin önüne geçerek tasarruf sağlarsınız.

Adwords Reklam Verme İpuçları

Google Adwords, tüm işletme sahiplerine kendi planlarına göre kampanya yürütme esnekliği veren çeşitli araçlar ve seçenekler sunar. Bu seçeneklere Google Ads hesabınızdaki Kampanyalar sekmesinden kolayca erişilebilirsiniz. Buradan kampanyaları başlatabilir, duraklatabilir, devam ettirebilir veya sonlandırabilirsiniz.

Rakiplerinizin anahtar kelimelerini anahtar kelime panelinde görüntüleyebilirsiniz. Bu araca rakiplerinizin web sitesini yapıştırırsanız, hangi anahtar kelimelere teklif verdiklerini görebilirsiniz. Bu araç sayesinde diğer işletmelerin Google Ads reklamlarına nasıl yaklaştığı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Google Adwords ile oluşturacağınız reklamlarınızı belirli coğrafi yerleri hedefleyecek şekilde ayarlayın. Adwords, yarıçap hedefleme, ilgi çekici yerler hedefleme ve toplu yer hedefleme gibi seçim yapabileceğiniz çeşitli hedefleme araçları sunar. Özel alan hedefleme, reklamınızı belirli bir coğrafi alandakilere görünür kılar. Ayrıca havaalanları, üniversiteler ve belirli ticari alanlar gibi ilgi çekici yerleri de hedefleyebilirsiniz. Birden fazla coğrafi bölgeyi hedeflemek için, toplu hedefleme aracı sayesinde bir seferde 1.000'e kadar bölge hedefleyebilirsiniz. Tüm bu araçlar, Google Ads hesabınızın Kampanya sekmesinde, Ayarlar menüsünün altında bulunur.

Doğru anahtar kelime seçmek gibi, web sitenizi reklamlar için optimize etmek de yatırım getirinizi artırabilir. Web sitenizi optimize etmenin etkili bir yolu, reklamınıza karşılık gelen bir açılış sayfanız olduğundan emin olmaktır. Örneğin, yeni bir ürünün reklamını yapıyorsanız, reklamı tıklayan müşterilerin doğrudan ürün sayfasına yönlendirildiğinden emin olun.

Ana sayfanıza veya web sitenizin başka bir bölümüne yönlendirilirlerse, müşterilerin bu ürünü bulmaları için ek bir adım gerekir. Böyle bir durumda, dönüşüm sağlamayan reklam tıklaması için ödeme yapmış olursunuz.

Web sitenizin reklamlarınıza göre nasıl performans gösterdiğini izlemek için Google Analytics gibi bir analiz hizmeti kullanın. Böylelikle, reklam kampanyalarınızı ve sitenizi iyileştirmek için veriler toplayabilir, müşterilerinizin davranışlarına yönelik bilgi edinebilir ve sitenize yönelik trafik raporlarını oluşturabilirsiniz. Google Ads hesabınızı Google Analytics hesabınıza da bağlayabilirsiniz.

Adwords ile Kimler Reklam Verebilir?

Google Adwords hizmetini sunan Google tarafından, kimlerin reklam verebileceğine yönelik herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Hangi sektörde ve hangi ölçekte olursa olsun her işletme Google Ads hesabı açabilir ve reklam kampanyası oluşturabilir. Bir işletmenin kar etmesi ve varlığını sürdürebilmesi için pazarladığı ürün ve hizmetleri satabileceği müşterileri olması gerekir.

Günümüzün akıllı teknolojileri sayesinde potansiyel müşterilere ulaşmak artık çok kolaydır. İnternet dünyasının büyük firmaları da bu oluşumu fırsata çevirerek dijital pazarlama araçları geliştirmişlerdir. Google arama motorunun popülaritesi sayesinde Google Adwords de bu pazarlama araçlarından en etkili olanıdır. Bu nedenle, müşteri portföyünü genişleterek satışlarını artırmayı hedefleyen her işletme Google Adwords ile reklam verebilir.

İhtiyaçları nedeniyle alışveriş yapmayı planlayan insanlar, alacakları ürün ya da hizmete yönelik öncelikle Google’da arama yapıyorlar. Hangi sektörde veya hangi ölçekte olursanız olun, eğer işletmeniz için Google Adwords kullanmıyorsanız, arama sonuçlarında bu insanlara Adwords ile reklam vermiş olan rakipleriniz gösterilecek demektir. Bu da her geçen gün müşteri kaybettiğiniz anlamına gelir.

Size fikir vermesi açısından, Google Ads kullanımında öne çıkan sektör ve hizmetler sırasıyla aşağıda listelenmiştir.

 • Sigortacılık-Finans

 • Pazarlama

 • Turizm-Seyahat

 • Eğitim

 • Ev-Dekorasyon

 • Bilgisayarlar-Elektronik Eşyalar

 • Telekomünikasyon-İnternet

 • İş Dünyası

 • Promosyon

 • Basın-Medya

 • Giyim-Aksesuar

 • Emlak

 • Sağlık

 • Devlet-Hukuk

 • Hobi

 • Aile

 • Yemek

 • Eğlence-Gece Hayatı

 • Kişisel Bakım

 • Sanat

Özellikle E-Ticaret popülerliğini gün geçtikçe artırmaktadır. İşletmenizin ölçeği ne olursa olsun, eğer işletmenizin sektörünüzde rekabet edebilir bir pozisyonda olmasını arzuluyorsanız Google Adwords ile reklam vermeye hemen başlamalısınız. 

ads adwords google google adwords reklam
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
18969
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099