AnasayfaBlogGirişimcilerin Okuması Gereken 15 Kitap
Girişimcilik

Girişimcilerin Okuması Gereken 15 Kitap

03 Mart 2021
Girişimcilerin Okuması Gereken 15 Kitap

Girişimcilik, kar etmek amacıyla riske girip iş kuran kişinin yaptığı bir atılımdır. Dünyada son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birçok kişi yeni ve farklı projeleri hayata geçirmek için çaba göstermeye başladı. Hayat şartlarının giderek zorlaşması, şirketlerde alınan düşük maaşlar, çalışma şartlarının elverişsizliği insanları girişimci olmaya teşvik etmiştir.

Girişimci birçok riski göze alarak, kar elde etmek amacıyla yeni ve farklı mal ve hizmet üreten kişiye denir. Hayalindeki projesini hayata geçirmek için yeteneklerini, birikimini kullanır ve para kazanma amacı güder. Teknolojinin gelşmesiyle birlikte yeni nesil girişimcilik de hızla artmaktadır.

Girişimciler, cesaretli, yetenekli, risk almayı göze alan, kendine güvenen, yeni ve yaratıcı fikirler üreten kişilerdir. Aynı zamanda lider ruhlu ve başarma azmine sahip olmalıdır.

Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Eğer sizin de girişimci olmak gibi bir hayaliniz varsa ve size ilham verecek ve motive edecek bir şeylere ihtiyacınız varsa işte bu yazımız tam da size göre. Size gerekli bütün ilhamı verecek aşağıda sizin için seçtiğim “Girişimcilerin Okuması Gereken 15 Kitap” dan biri veya hepsi mutlaka bu yolda size rehberlik edecektir.

Para Kazanmak Senin Elinde - JenSincero

Yazar JenSincero tarafından farklı bir anlatımla kaleme alınmıştır. Yazar kitabında girişimci olmak ve para kazanmak isteyen okuyucularına, kendi içlerindeki potansiyelin farkına varmalarını göstermeyi amaçlamıştır. Önyargılarından ve korkularından kurtulup, potansiyelinin farkına vardıktan sonra para kazanmanın kişinin kendi elinde olduğunu anlatmıştır. 

İş Modeli Üretimi - Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

Bu kitap da dünya şirketlerinin uyguladığı inovasyon tekniklerine yer verilmiştir. Hayalinizdeki yeni bir iş modelini tasarlamak için nelere ihtiyacınız olduğu hakkında bilgilere yer verilmiştir. Elinizde bulunan eski bir iş modelini nasıl yenileyeceğinizi öğreneceksiniz. Bu kitapta yeni iş modellerini nasıl tasarlayabileceğinizi ve hayata geçirmek için neler yapmanız gerektiği hakkında ipuçlarını bulabilirsiniz.

Outliers (Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?) - Malcolm Gladwell

Yazar Malcolm Gladwell, başarılı insanların zeki ve hırslı olduklarının yanı sıra bu insanların çevrelerine daha dikkatli bakmamız gerektiğini iddia ediyor. Başarılı insanların aileleri, doğum yerleri, doğum tarihlerinin başarmalarına etken olduğunu savunuyor. İnsanların çalışkan olmalarının ve şanslarının da başarmalarına büyük etken olduğunu iddia ediyor.

Sil Baştan, Sıfırdan Bire, Girişimcinin El Kitabı, İyiden Mükemmel Şirkete

Mor İnek Farklılaşarak İşinizi Dönüştürün - Seth Godin

Yazarın bu kitabı ilk çıktığında büyük ses getirmiştir. Pazarlama ile ilgili kavramlar olan, fiyatlama, ürün ve tanınırlığa yazar “mor inek” tabirini ekleyerek detaylı bir şekilde işlemiştir. Burada mor inek sıradanlığa karşı olarak anlatılmıştır. Kahverengi bir inek sıradan bir inek olduğu için dönüp bakma gereği duymayız. Oysa ki mor bir inek görürsek sıradanlığın dışında ender karşılaştığımızdan dönüp defalarca bakabiliriz. Bu oldukça heyecan verici ve farklı bir his uyandırır. Buna göre yazar Godin’in önerisi her zaman en ilginç ve akıl dışı yolu seçmek dikkat çeker. Bu şekilde bir gün herkesin dönüp defalarca bakabileceği mor ineği yaratabiliriz.

Sıfırdan Bire - Peter Thial ve Blake Masters

Sıfırdan Bire, bir iş ve girişimcilik kitabıdır. İnovasyonun gücünü ele almıştır. Kitapta, bulunabilecek, keşfedilecek her şeyin yapılmış gibi olduğunu hissedebileceğimiz anlatılır. Ancak hala daha yaşadığımız dünyada yenilikler bulabilmemiz mümkündür. Üretilebilen her şey aynı zamanda geliştirilebilir. Yeni fikirler her zaman bulunmaya devam edecektir. Kitap okuyucularını yaratıcı ce yenilikçi olmaları konusunda yüreklendiriyor.

İyiden Mükemmel Şirkete-Jim Collins

Jim Collins bu kitabında, aynı şartlarda kurulmuş şirketlerden bazıları hızla yükselirken, bazılarının ise neden yerinde saydığının yanıtını arıyor. Colins bir araştırma şirketiyle çalışmıştır. Şirketlerin finansal yapılarını ve başarıya giden yolda neler yaptıklarını incelemiştir. Bu yolda kitabın ana fikri disiplindir. Başarılı şirketlerin sırları arasında da disiplnli insanlar, disiplinli düşünce ve disiplinli hareket olmazsa olmazlardandır. 

İş Bitirici: Stressiz Üretkenlik Sanatı - David Allen

Yazar eskimiş çalışma yöntemlerinin insanlarda stresten başaka bir şe yaramadığını anlatıyor. Stressiz bir iş alanı yaratarak başarıyı yakalayabileceğimizi savunuyor. Üretkenlik ve konfor birbiriyle orantılıdır tezini savunuyor. Yani ne kadar rahat ve konforlu çalışırsanız o kadar verimli ve üretken olursunuz diyor.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı - Mark Manson

Hayatı iyileştirmek ve kendini tanımak üzere yazılan bu kitap çok satanlar listesine girmeyi başarmıştır. Mark Manson’a göre hayatı olduğu gibi kabul ederek daha mutlu yaşamak mümkün. Her şeyin iyi yönünü görmeye çalışmak ve iyileştirmek yerine olduğu gibi kabul etmek mutluluğun sırrı. Kişinin kendisine gerçekçi bir bakış açısıyla bakmasını öneriyor. Hata ve korkularımızı kabul etmek bizleri sorumluluk sahibi ve cesur kişiler yapar.

Mizahi bir dilde anlatılan ve yaşamdan öneriler verilen kitapta yazar verdiği tavsiyeleri kendinin de uyguladığını savunuyor. Keyifle okunacak ve yaşamda uygulanabilecek bir kitap.

Mutluluk Dağıtmak-Ton Hsieh

Yazar kendi yaşam tecrübesini anlatıyor. Kendi yaşadığı girişimcilik tecrübelerini anlatıyor. Akıcı ve keyifli bir dil kullanılarak anlatılmış bir kitap. Karlı, tutkulu ve tatmin edici biçimde iş yapmanın mümkün olduğunu anlatır. Başarılı bir şirketin değerlerinin hedeflerine ulaşmasında çok etkili olduğunu söyler. Bir şirkette CEO olarqk da görev yapan yazar hem kendinin hem de müşterilerinin mutluluğuna değer verecek bir anlayışın şirketi başarıya götüreceğini savunur. 

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcinin El Kitabı- Guy Kawasaki

Kendi işini oluşturmak isteyen girişimciler için sıfırdan başlayarak girişimin nasıl yapılacağını anlatan bir kitap. Girişimcilik hakkında her şeyi anlatan kitap da her detay bulunuyor. Doğru işe doğru personel, sermaye oluşturmak, marka tasarımı, yönetim kurulunun yönetimi gibi pek çok konuda detay veriliyor.

Girişimcinin El Kitabı

Girişimciler için adım adım yol alınacak rehber niteliğinde hazırlanmış bir kitap. Bu kitap girişimcileri, yeni şeyler keşfetmeye, yoktan var etmeye, karşılaşılan zorlukları yenmeye davet ediyor. Bu yolda ilerlemek için her adım detaylı bir şekilde anlatılıyor. Nelerin nasıl yapılması gerektiğin adım adım anlatarak okuyucuya adeta bir yol çizen bir kitap.

4 Saatte Süper İnsan, Google Nasıl Yönetiliyor, İş Bitirici, Para Kazanmak Senin Elinde

İknanın Psikolojisi - Robert B.Cialdini

Hayatımızın her alanında ikna etme ve ikna olma başrolde yer alır. Bir girişimciyseniz ve müşterilerle sürekli iletişim halinde bir işiniz varsa ikna kabiliyetinizi kullanmanız gerekir. Bir mal veya hizmet satacaksanız insanları etkilemeniz gerekir. Teorinin yanında pratik bilgilerinde yer aldığı kitap oldukça ilgi çekici.

Google Nasıl Yönetiliyor? Eric Schmidt - Jonathan Rosenberg

Yazarları tarafından Google’ın kuruluşu anlatılmıştır. Ancak asıl amaç iş kurarken hayatınızda ihtiyacınız olacak tavsiyeler vermek üzere yazılmış bir kitap. Sade ve etkili bir dille yazılmış. Esprili bir dilinde kullanıldığı kitap da tavsiyeleri okurken gülümseyebilirsiniz.

Sil Baştan- Jason Fried

Girişimcilik yapmak isteyen herkese hitap eden bir kitaptır. Küçük şirketlerden, büyük şirketlere kadar her kesime önerilerde bulunuyor. Girişimcilik ile ilgili her bir detay üzerinde bilgi veriyor. Kendinize belirlediğiniz hedefe hızlı bir şekilde ulaşmak için tavsiyelerde bulunup okuyucuyu motive ediyor.

4 Saatte Süper İnsan - Tim Ferris

Tim Ferris girişimcilere çok şey öğreten bir yazar. Yazar klasik çalışma hayatına karşı çıkıyor. 9-5 çalışma anlayışının yanlış olduğunu savunuyor. İş yaşamında başarının ve mutluluğun sırrının sık tatiller yapmak ve kısa süreli yoğun iş temposu olduğunu savunuyor. Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere rehber niteliğinde bir kitaptır.

girişimcilik girişimci girişimcilerin okuması gereken 15 kitap kişisel gelişim inovasyon Girişimcilerin Okuması Gereken 15 Kitap Mor İnek İyiden Mükemmel Şirkete Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı İknanın Psikolojisi
Şule Mikdan
Şule Mikdan
Blog Yazarı

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım. Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Genç Girişimciler İçin 10 Öneri
Genç Girişimciler

Genç Girişimciler İçin 10 Öneri

13 Eylül 2015
Genç Girişimci Olmanın Yolları
Genç Girişimciler

Genç Girişimci Olmanın Yolları

25 Haziran 2019
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
MEB Onaylı Emlak Danışmanlığı Kursu
4.8
(10)

Emlak Danışmanlığı Kursu

5 Konu41 Saat
Burcu EkelikBurcu Topçu Ekelik
1150719