Close
Mobil Menu Bars

Girişimci Olmak Kolay Mı?

19 Kasım 2019, 1203 defa okundu.
Girişimci Olmak Kolay Mı?
Girişimci Olmak Kolay Mı?

Girişimciliği dar ve keskin çizgilerle tanımlamak, içerik ve kavram açısından tam olarak anlaşılmasını zorlaştırabilir. Çok eski zamanlarda “işi yapan kişiyi” ifade etmek için kullanılan bu kelime günümüzde zamanla kapsamını ve sınırlarını genişleterek 

 • Fikir üretme,
 • Fırsatları değerlendirme,
 • Risk alma,
 • Revize etme (yenileme)
 • Öncülük etme
 • İnsanların yaşamına katkı sağlama
 • Yeni ürün/hizmet üretme 

anlamında kullanılmakta. Bu denli geniş tanımlamalarla ifade edilebilen bu kavram gelişen teknoloji ve globalleşen dünyamızda oldukça büyük bir içeriğe sahip. Dolayısıyla girişimcilik teknikleri, kaynakları, yöntemleri, sistem ve analizleri ile de gittikçe önem kazanmaktadır.  Girişimcinin asıl amacı, genel itibariyle para kazanmak ve kar elde etmek gibi görünse de bir müteşebbis için gelinebilecek en güzel nokta elde ettiği kişisel başarısını nakde dönüştürmüş olmasıdır. 

Girişimcilik Yalnızca Para Mı Kazandırır?

Girişimci nedir? Girişimci, mevcut imkanlarını en uygun şekilde kullanarak maksimum fayda ve getiriyi sağlayan kişidir. 

Girişimcilik nedir? Fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek yeni bir ürün veya hizmet üretmek, ya da mevcut bir ürün veya hizmete yenilik kazandırmak girişimciliktir. Ya da tüm bu amaçların dışında, sırf insanların yaşamına katkı sağlamak için bir nebze de olsa onların hayatına dokunabilmek de girişimciliktir. 

Tıpkı Tunus’un Kayrevan şehrinde 800’lü yıllarda dünyaya gelen Fatima El Fihri’nin, tamamen kendi kişisel girişim ve servetiyle Fas’ta Karaviyyin Üniversitesini kurması gibi. Öyle ki, İngiltere’deki Oxford, Amerika’daki Harvard Üniversite’lerinden bile önce, 859 yılında kurmuş olduğu dünyanın en eski üniversitesinde İbn-i Haldun, İbn-i Arabi, Papa II. Silvester gibi o dönemin önemli bilim insanları eğitim almışlardır. Hatta ‘0’ rakamının, bu üniversitede eğitim gören Yahudi ve Hristiyan gençler tarafından Avrupa’ya götürüldüğü de rivayet edilir. Fatıma El Fihri’nin bu girişimi “ilk kadın müteşebbis” ve “ilk fakülte rektörü” unvanı kazanmasına da vesile olmuştur.

Kimler Girişimci Olabilir?

Girişimci olmak için öncelikle bir fikre sahip olmanız gerekir. Tabii ki hepimizin her konuda bir fikri mutlaka vardır. Yeterli midir, elbette hayır. Bu fikri hayata geçirmek için bilgi birikimi, öngörü, kararlılık, risk alma, merak ve bence en önemlisi motivasyon gereklidir. Ünlü İngiliz ekonomist ve gazeteci Walter Bagehot’un “İnsan hayatındaki en büyük eğlence, başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.” sözündeki incelik aslında buradaki espriyi anlamaktır. 

Fikrimiz Var Ama Paramız Yok

Evet fikriniz var, projeyi oluşturdunuz, bilgiyi toparladınız, cesaret ve motivasyonu sağladınız ama yeterli sermayeniz mi yok? İşte bu noktada projenize destek olacak pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Her ne kadar proje içeriğinizle alakalı olarak destek veren kurumlar farklılık gösterse de genel olarak şu şekilde sıralama yapabiliriz.

 • Devletin İlgili Bakanlıkları.
 • Avrupa Birliği Hibe Fonları.
 • TÜBİTAK
 • KOSGEB
 • Kalkınma Ajansları
 • Özel Firma ve Kredi Kurumları.
 • Kalkınmada Öncelikli Yörelerde Verilen Destekler.
 • Tarım Kredi Kooperatifleri.
 • KAGİDER (Kadın Girişimci Destekleme Derneği)

Bu noktada şunu özellikle belirtmeliyim ki günümüz şartlarında kadınlar girişimcilik alanında pozitif ayrımcılığa sahiptirler. 

Artık Girişimci Olabilir Miyiz?

Buraya kadar her şey tamam da artık girişimci olabilir miyim? İşte en önemli kısım burasıdır bence. Bugüne kadar almış olduğumuz eğitim ve öğretiler bize alışık olduğumuz klasik bir çalışma hayatı sunmaktadır. Bu durum, nispeten güvenli ve istikrarlı gördüğümüz alandan çıkarak kendi başımıza mücadele etmemizi ve sonunu kestiremediğimiz bir yolculuğa çıkmamızı gerektirir. 

Girişimcilik Eğitimi Almak Gerekir Mi?

Başarmak adım atmakla başlar. Ancak bunu adımı nasıl atmanız ve nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız bu konuda online eğitim alabilirsiniz. Enstitü tarafından organize edilen Girişimcilik kursu sayesinde girişimciliği öğrenebilir ve hayallerinize ulaştıracak o ilk adımı atabilirsiniz. Hayallerimizin peşinden giderek kazanmaya, başarılı olmaya çalışırken kaybettiklerimiz, vazgeçtiklerimiz de vardır bu hayatta. İşte bu noktada iş dünyasında sıklıkla kullanılan swot analiz yöntemi imdadımıza yetişebilir. 

Swot Analizi Nedir? 

Bir kurumun, işletmenin, ya da mevcut durumun güçlü yönleri, zayıf yönleri, sahip olduğu fırsatlar ile olası iç ve dış tehditlerin analiz edildiği bir yöntemdir. Sonuçta her birimiz projemizle ilgili bu yöntemi kullanarak mevcut durumumuzu en güzel şekilde resmedebiliriz. Bu noktada artık karar sizindir. Unutulmamalıdır ki, insanlığa fayda sağlayan tüm iş ve eylemler bize de mutluluk ve başarı olarak mutlaka dönecektir. 

Yazan: Halime Gündüz
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!