AnasayfaBlogGaz ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü (MYO)
Bölümler

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü (MYO)

12 Ağustos 2020
Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü (MYO)

Gaz ve tesisatı teknolojisi; doğalgaz, ısıtma ve sıhhî tesisat sistemi ile ilgilenir. Gazlı cihazların seçilmesi, kurulması ve işletilmesi temel işlevidir. Arıza ve koruyucu bakım hizmetlerinin verilmesini sağlar. Standartlara ve projeye uygun bir şekilde planlama yapan, maliyet çıkaran, iş akışını denetleyen, teknolojik gelişmeleri takip eden ve paylaşan nitelikli kişilere gaz ve tesisat teknikeri denmektedir.

Üniversitelerde 2 yıllık ön lisans eğitimi olarak karşımıza çıkar. Eğitimini başarıyla tamamlayan mezunlar “Tekniker” unvanı alır. Gaz ve Tesisatı Teknolojisi ön lisans diploması almaya hak kazanır. Bölüm; her geçen gün sürekli gelişmeye devam eden teknolojiye ve buna bağlı olarak piyasada meydana gelen gelişmelere uyumlu teorik ve pratik temel bilgilere sahip, karşılaşacağı sorunlara pratik çözümler üretebilen mezunlar vermeyi hedefler.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü Nedir?

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü 2 yıllık ön lisans eğitimi vermektedir. Bölümden mezun olabilmek için öğrencilerin aldıkları dersleri başarıyla tamamlaması ve 40 iş günü zorunlu stajı tamamlamaları gerekir. Günümüzde sürekli gelişmeye devam eden teknolojiye ve ihtiyaçlara uyumlu teorik ve pratik temel bilgiler edinmiş, karşılaşacağı sorunları çözme becerisine sahip mezunlar yetiştirmek bölümün temel amacıdır.

Doğalgaz, ısıtma ve sıhhi tesisat teknolojilerine uygun olarak teorik bilgilerin yanında uygulamalı tecrübe edinmiş gerekli bilgi ve beceriye sahip meslek uzmanları yetişir. Bölüm ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmalar sergileyen ve büyük firmalar tarafından tercih edilen uzmanları ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.

Öğrencilerin Gaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümünden mezun olabilmesi için 120 zorunlu krediyi içeren zorunlu ve seçmeli tüm dersleri başarıyla tamamlaması gerekir. Genel ağırlıklı not ortalamasının 4.0 üzerinden en az 2.0 olması ve stajlarını başarı ile tamamlamaları bölüm şartlarındandır.

Gaz ve tesisatı teknolojisi bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin bazı özelliklere sahip olması beklenir. Disiplinli, ekip çalışmasına uygun olması önemli özelliklerdendir. Teknoloji ile ilgili olması, yeniliklere açık olması da oldukça önemlidir.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi İş İmkanları Nelerdir?

Gaz ve tesisatı teknolojisi mezunları kamu ve özel kurumlarda çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de yapabilirler. Bölüm mezunları doğalgaz sektöründe faaliyet veren firmalarda, ısıtma ve baca sistemleri üretimi yapan sanayi kuruluşlarında, doğalgaz dağıtım firmalarında ve ısı merkezlerinde iş imkanı elde ederler. Ayrıca, Gaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümünün geniş bir yapısı olduğu için Enerji sektöründe teknik ara eleman olarak birçok alanda da çalışma imkanına sahiptir. Gaz ve tesisatı teknolojisi mezunlarının iş imkanlarına örnekler aşağıdaki gibidir.

 • Botaş gibi kamu kuruluşlarında

 • Doğalgaz dağıtım şirketlerinde

 • İnşaat şirketlerinin yapı-tesisat gruplarında

 • Gaz tesisatı yapan özel şirketlerde

 • Isıtma sektörlerindeki her türlü kuruluşta

 • Isıtma ve baca sistemleri üreten sanayi kuruluşları

 • İnşaat malzemesi üreten veya satan kurumlarda görev alabilirler.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?

Gaz ve tesisatı teknolojisi bölümünü tamamlayan mezunlar için çalışma alanları oldukça fazladır. Bölüm mezunlarının çalıştıkları kurumlarda sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

Doğalgaz sistemlerinde ortaya çıkabilecek sorunları tespit etmek ve bu sorunların çözümünü üretmek için gerekli olan verileri tanımlar, toplar ve etkin bir biçimde kullanır. Pratik uygulamalarda ihtiyaç duyulacak teorik bilgileri, el veya düşünsel becerileri kullanarak tamamlar.

 • Doğalgaz ve tesisat sistemleri alanındaki tasarımları ve uygulamaları çalışma arkadaşlarıyla, yöneticileri ile paylaşır ve takım çalışması becerisi gösterir.

 • Doğalgaz ve tesisat alanında bağımsız olarak öğrendiklerini uygulayabilme becerisi gösterir.

 • Doğalgaz ve tesisat ile ilgili çalışmalarda tahmin edilemeyen durumlarla ilgili problemleri belirler ve çözüm üretme yeteneği gösterir.

 • Sorumluluğu altında bulunan çalışanların performanslarını değerlendirir ve denetler.

 • Alanında ihtiyaçlar halinde yeterli olacak düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmaları önemlidir.

 • Kendi alanı ile ilgili konularda, iş güvenliği, işçi sağlığı ve çevre koruma bilgisine sahip olmalı ve bilinçli davranmalıdır.

 • Temel bilgisayar kullanımı bilgisi ve becerisi ile mesleğinin gerektirdiği yazılım ve donanımları kullanır.

 • Bu alanla ilgili konularda, sosyal sorumluluk, ahlaki değerler ve sosyal güvenlik hakları ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Dersleri Nelerdir?

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü üniversitede 2 yıllık eğitim veren ön lisans bölümüdür. Eğitim yaşamları boyunca Gaz ve Tesisatı Teknolojisi ile ilgili tüm temel dersleri öğrenirler. Aynı zamanda mesleki gelişimleri ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulamada görmeleri için zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylattıktan sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte staj komitesine sunmaları gerekir.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümünü başarıyla tamamlayan öğrenciler ön lisans diploması almaya hak kazanır. Gaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümünü tercih etmeyi amaçlayan adaylar 4 dönem boyunca aşağıdaki temel derslerden sorumlu olacaktır.

 • Temel Tesisat İşlemleri,

 • Malzeme Teknolojisi,

 • Teknik Resim,

 • Bilgi ve İletişim Teknolojileri,

 • Kalite Güvence ve Standartlar,

 • Araştırma Yöntem ve Teknikleri,

 • Boru Kaynakçılığı,

 • Yalıtım Teknolojisi,

 • Akışkanlar Mekaniği,

 • Temel Elektrik,

 • Isıtma Sistemleri,

 • Doğalgaz Tesisatı,

 • Termodinamik,

 • Bakım Arıza ve Onarım.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Taban Puanları ve Sıralama

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü 2020 taban puanları ve başarı sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri paylaşıyoruz. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

Üniversite  Bölüm  Taban Puan  SıralamaKARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ  Gaz ve Tesisatı Teknolojisi  215,44893 1355688AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 214,74908 1355688GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 214,07394 1370781BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 212,12769 1400948

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü Nedir?

Gaz ve tesisatı teknolojisi bölümü, 40 günlük zorunlu stajı bulunan ve tamamlanması gereken 120 krediden oluşan ön lisans bölümüdür. Bölüm; gelişen teknolojiye uyumlu, ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet üretebilecek donanımlı mezunlar yetiştirmeyi hedefler. Bölüm geniş kapsamlı olduğu için mezunların çalışma alanları da oldukça fazladır.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi İş İmkanları Nelerdir?

Gaz ve tesisatı teknolojisi mezunları kendi işini yapabilme şansına sahip olduğu gibi kamu ve özel sektörde yer alan kurumlarda çalışmalarını devam ettirebilir. Bölüm mezunları doğalgaz sektöründe yer alan kurumlarda, ısıtma ve baca sistemleri üretimi yapan sanayide, doğalgaz dağıtım firmalarında ve ısı merkezlerinde istihdam edilir. Botaş gibi kamu kuruluşları, doğalgaz dağıtım şirketleri, inşaat şirketlerinin yapı-tesisat grupları çalışma alanlarına örnektir.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?

Gaz ve tesisat teknolojisi mezunları, pratik uygulamalarda ihtiyaç duyulacak teorik bilgileri çalışma alanında uygular. Doğalgaz ve tesisat sistemleri alanındaki tasarımları ve uygulamaları çalışma arkadaşlarıyla, yöneticileri ile paylaşır. Kendi alanı ile ilgili konularda, iş güvenliği, işçi sağlığı ve çevre koruma bilgisine sahip olmalıdır.

gaz ve tesisatı teknolojisi doğalgaz ısıtma proje teknoloji gaz ve teknolojisi bölümü (MYO) gaz ve teknolojisi bölümü nedir
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.