AnasayfaBlogExcel'de Pivot Tablolar Nasıl Kullanılır?
Excel

Excel'de Pivot Tablolar Nasıl Kullanılır?

14 Ağustos 2022
Excel'de Pivot Tablolar Nasıl Kullanılır?

Daha önce Excel'de büyük bir veri kümesini analiz etmek zorunda kaldıysanız, bunun ne kadar sıkıcı ve zaman alıcı olabileceğini bilirsiniz. Veri satırları ve sütunları arasında gezinmek bir insanın şaşı olması için yeterlidir.

Neyse ki, tüm bu verileri anlamlandırmaya yardımcı olabilecek bir araç var: pivot tablolar. Pivot tablolar, Excel'de büyük veri kümelerini hızlı bir şekilde özetlemenize ve değiştirmenize olanak tanıyan yerleşik bir özelliktir. Ve bir kez nasıl kullanılacağını öğrendiğinizde, size saatler (hatta günler) kazandıracaktır.

Bu e-postada, Excel'de sık kullanılan bazı veri analizi işlemleri için pivot tabloları nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Ayrıca bu önemli araçtan en iyi şekilde yararlanmanız için birkaç ipucu vereceğiz.

Öyleyse başlayalım!

Pivot Tablo Nedir?

Pivot tablo, bir elektronik tablodaki verilerin özetidir. Faydalı analizler oluşturmak için verileri hızlı bir şekilde manipüle edebilir ve özetleyebilirsiniz. Örneğin, her bölgede kaç ürün satıldığını veya her ürün için toplam satışların ne olduğunu hızlı bir şekilde görmek için bir pivot tablo kullanabilirsiniz.

Pivot tabloyu, verilerinizi farklı perspektiflerden görebilmeniz için "döndürmenin" veya "pivotlamanın" bir yolu olarak düşünebilirsiniz. Verilerinizdeki eğilimleri veya kalıpları belirlemeye çalışırken bu son derece yararlı olacaktır.

Excel'de Pivot Tablo Nasıl Oluşturulur

Excel'de bir pivot tablo oluşturmak çok kolaydır. Sadece aşağıdaki adımları izleyin:

1. Pivot tablonuz için kullanmak istediğiniz verileri seçin. Bu bir hücre aralığı ya da tüm bir sayfa olabilir.

2. Şeritteki "Ekle" sekmesine tıklayın, ardından "Pivot Tablo "ya tıklayın.

3. "PivotTablo Oluştur" iletişim kutusunda, pivot tablonuzu nereye yerleştirmek istediğinizi seçin. Bunun için yeni bir çalışma sayfası oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

4. "Tamam "a tıklayın.

5. "PivotTable Alanları" iletişim kutusunda, pivot tablonuza hangi alanları dahil etmek istediğinizi seçin. Alanları sürükleyip farklı alanlara bırakabilir veya eklemek için çift tıklayabilirsiniz.

6. İstediğiniz tüm alanları ekledikten sonra "Tamam "a tıklayın.

Pivot tablonuz şimdi oluşturulacaktır! Verilerinizi kullanmaya ve analiz etmeye hemen başlayabilirsiniz.

Veri Analizi için Excel'de Pivot Tablolar Nasıl Kullanılır

Artık bir pivot tabloyu nasıl oluşturacağınızı bildiğinize göre, bunları veri analizi için kullanabileceğiniz bazı yollara bakalım.

1. Verileri Sayı veya Yüzdeye Göre Özetleme

Pivot tablo ile yapabileceğiniz en temel şeylerden biri, verilerinizi sayı veya yüzdeye göre özetlemektir. Verilerinizin dağılımını anlamaya veya hangi değerlerin daha yaygın olduğunu bulmaya çalışıyorsanız bu yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için özetlemek istediğiniz alanı "Değerler" alanına sürüklemeniz yeterlidir. Ardından, "Alan Ayarları" iletişim kutusunda, verileri sayı olarak mı yoksa yüzde olarak mı göstermek istediğinizi seçin.

2. Verileri Toplam veya Ortalamaya Göre Özetleme

Verilerinizi özetlemenin bir başka yolu da toplam veya ortalamadır. Belirli bir alan için toplamı veya ortalamayı bulmaya çalışıyorsanız bu yöntem yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için, özetlemek istediğiniz alanı "Değerler" alanına sürükleyin. Ardından, "Alan Ayarları" iletişim kutusunda, verileri toplam veya ortalama olarak göstermek isteyip istemediğinizi seçin.

3. Verilerinizi Sıralayın

Verilerinizi sıralamak için de pivot tabloları kullanabilirsiniz. Belirli bir alandaki en yüksek veya en düşük değerleri bulmaya çalışıyorsanız bu yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için, sıralamak istediğiniz alanı "Değerler" alanına sürükleyin. Ardından, "Alan Ayarları" iletişim kutusunda, verileri nasıl sıralamak istediğinizi seçin (artan veya azalan).

4. Verilerinizi Filtreleme

Pivot tablolar ayrıca verilerinizi filtrelemenizi de kolaylaştırır. Bu, yalnızca belirli veri satırlarını veya sütunlarını görmek istediğinizde faydalı olacaktır.

Bunu yapmak için, filtrelemek istediğiniz alanı "Filtreler" alanına sürükleyin. Ardından, "Filtre Ayarları" iletişim kutusunda, hangi değerleri dahil etmek veya hariç tutmak istediğinizi seçin.

5. Verilerinizi Gruplama

Pivot tablolar ayrıca verileri gruplandırmanıza da olanak tanır. Verileri ay, çeyrek veya yıla göre gruplamak istiyorsanız bunu kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için, gruplamak istediğiniz alanı "Satır Etiketleri" veya "Sütun Etiketleri" alanına sürükleyin. Ardından, "Grup Ayarları" iletişim kutusunda verileri nasıl gruplandırmak istediğinizi seçin.

6. Hesaplanmış Alanlar Oluşturma

Son olarak, pivot tablolar hesaplanan alanlar oluşturmayı da kolaylaştırır. Verileriniz üzerinde hesaplamalar yapmak istiyorsanız (her bir değer için toplamın yüzdesini bulmak gibi) bunu kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için çubuktaki "Ekle" sekmesine tıklayın, ardından "Hesaplanan Alan "a tıklayın. "Alan Ayarları" iletişim kutusunda, alanınız için bir ad ve kullanmak istediğiniz formülü girin. Ardından, "Tamam "a tıklayın.

Artık Excel'de veri analizi için pivot tabloları nasıl kullanacağınızı bildiğinize göre, verilerinizi anlamlandırmak için bunları kullanmaya başlayabilirsiniz. Öyleyse devam edin ve bir deneyin! Ne kadar yararlı olabileceklerine şaşırabilirsiniz.

Pivot tablolar Excel'de verileri özetlemek ve analiz etmek için harika bir yoldur. Peki ya bunu bir adım öteye taşımak istiyorsanız?

Verileriniz üzerinde daha gelişmiş analizler yapmak istiyorsanız pivot grafikleri kullanabilirsiniz. Pivot grafikler esasen verilerin grafiksel gösterimini içeren pivot tablolardır.

Pivot grafik oluşturmak için şeritteki "Ekle" sekmesine tıklayın, ardından "PivotÇizelge "ye tıklayın. "PivotChart Oluştur" iletişim kutusunda, grafiğinize dahil etmek istediğiniz alanları seçin. Ardından, "Tamam "a tıklayın.

Pivot grafiğiniz şimdi oluşturulacaktır! Verilerinizi daha fazla analiz etmek ve anlamak için kullanabilirsiniz.

İşte bu kadar! Artık Excel'de veri analizi için pivot tabloları ve pivot grafikleri nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz. Öyleyse devam edin ve bunları iyi bir şekilde kullanın!

Excel kullanma becerilerinizi bir üst seviyeye taşımak mı istiyorsunuz? O halde bugün Excel kursumuza katılın! Bu kurs, Excel'in nasıl etkili bir şekilde kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkes için tasarlanmıştır. Hücrelere veri girme ve formül kullanma gibi temel konulardan grafik oluşturma ve veri analizi yapma gibi daha ileri düzey konulara kadar her şeyi ele alacağız. Deneyim seviyeniz ne olursa olsun, bu eğitimde yeni bir şeyler öğreneceğinizden emin olabilirsiniz. Öyleyse bugün kaydolun ve Excel becerilerinizi üst seviyelere taşıyın!

EXCEL pivot tablo XLS
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
1 Haftada Excel Öğren
Online Eğitim

1 Haftada Excel Öğren

28 Mart 2020
CV'de Olması Gereken Bilgisayar Programları
Özgeçmiş Bölümleri

CV'de Olması Gereken Bilgisayar Programları

13 Kasım 2018
Google Sheets Nedir?
Nedir?

Google Sheets Nedir?

01 Mayıs 2020
Ofis Programları Nelerdir?
Bilişim

Ofis Programları Nelerdir?

24 Ocak 2020
Excel Eğitimi
4.9
(558)

Excel Eğitimi

10 Konu5 Saat
Excel Raporlama Eğitimi
5
(3)

Excel Raporlama Eğitimi

30 Konu5 Saat
İleri Excel Eğitimi - Kursu
4.9
(302)

İleri Excel Eğitimi

25 Konu4 Saat
Excel Makro Eğitimi
5
(8)

Makro Eğitimi

46 Konu12 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750289