AnasayfaBlogEtkili İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri
Yabancı Dil Eğitimi

Etkili İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

19 Şubat 2019
Etkili İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

Bir dili öğrenmede en etkili birleşen kelime öğrenmektir. Ne kadar kelime bilirseniz o kadar akıcı konuşabilir ve kendinizi o kadar iyi ifade edebilirsiniz. Dünya dili olması sebebiyle İngilizcede bugün çok fazla kelime vardır. Ancak endişe etmenize gerek yok. 

Yeterince zaman ayırdığınızda aşağıda bahsedeceğimiz etkili İngilizce kelime öğrenme yöntemleri sayesinde kolay İngilizce kelime öğrenebilecek ve bu kelimeleri farklı cümle kalıplarında kullanıp farklı anlamlarını kavrayıp rahatça konuşabileceksiniz. Öğrenme şeklinize göre istediğinizi seçebileceğiniz 5 en etkili İngilizce kelime öğrenme yöntemleri.

Yaratıcı Okuma Nedir?

Yaratıcı okuma verilen metnin ötesine geçme, fikir duygu ve satır aralarının okunmasıdır. Etkili İngilizce kelime öğrenme yöntemleri arasında en çok rağbet gören eğlenceli bir yöntemdir. Seviyenize ve ilgi alanınıza göre farklı kaynaklar seçerek hem kelime dağarcığınızı genişletir hem de daha kolay İngilizce kelime öğrenebilirsiniz. 

Yaratıcı okuma ile kelime nasıl öğrenilir?

Oluşturdukları kalıpları inceleyerek, içeriğe göre tanımını yaparak, çizerek, anlamsal haritalarını çıkararak ve kendi ifadelerinizle cümle içinde kullanarak çok kolay öğrenebilirsiniz. Ayrıca kaynaklarda geçen nesneleri tanımlayarak da çok iyi kelime öğrenebilirsiniz.

Video, Dizi, Film İzlemek ve Şarkı Söylemek

Etkili İngilizce kelime öğrenme yöntemleri arasında yer alan diğer bir eğlenceli seçenek ise seviyenize göre dizi ve film izlemektir. Günlük İngilizcede kullanılan kelime kalıplarını, söz öbeklerini ve deyimleri ve bunların hangi durumlarda kullanıldığını çok etkili bir şekilde öğrenebilirsiniz. Özellikle Netflix, Fleex ve Freedive gibi alt yazılı dizi ve film izleme imkanı sunan araçlar ile kelimelerin yazılış ve telaffuzlarını da çok rahat öğrenebilirsiniz. 

Learn English with TV Series, Papa Teach Me , BBC Learning English, Voa English, Misterduncan gibi YouTube kanalları ve Podcastler ile de etkili kelime öğrenebilirsiniz. Etkili İngilizce öğrenme yöntemleri arasında en eğlencelisinin şarkı söylemek olduğunu söyleyebiliriz. Kafiyeli olduğu için yeni kelimeleri kolayca akılda tutmanızı sağlar.

Dijital Uygulamalar

Etkili İngilizce kelime öğrenme yöntemleri arasında en yenilikçi olan yaklaşım kesinlikle dijital uygulamaları kullanmaktır. Bu uygulamalar oyun, kısa video, bulmaca, quiz, test, zihin haritaları ve yerli hocalarla konuşma gibi birçok farklı konsepti bir arada barındıran harika kelime öğrenme araçlarıdır. 

Ayrıca birçok farklı etkili İngilizce kelime öğrenme yöntemleri ve stratejilerini de bir araya getirdiği için kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlamaktadırlar. Ewa English, Magoosh Vocabulary Builder, Dualingo, Memrise, Essential Words of Oxford ve Italki kullanabileceğiniz en iyi uygulamalar arasındadır.  

Konuşmak

Tabii ki etkili İngilizce öğrenme yöntemleri arasında konuşmak oldukça işlevsel bir yere sahiptir. Başkalarıyla konuşurken yeni kelimeleri çok daha kolay öğrenirsiniz. Çünkü kelimeyle alakalı bir anınız vardır artık. Öğrendiğiniz her yeni kelimeyi muhakkak konuşmanıza ekleyin ve oldukça fazla kullanmaya çalışın. Ayrıca bu gittikçe öz güveninizi daha da artıracaktır.

Yaratıcı Yazı Yazmak

Yazı yazmak harika bir fikirdir. Yazılışı ve okunuşu farklı bir dil olduğu için yazmak okuduğunuz ve duyduğunuz kelimeyi fark etmenizi sağlar. Ayrıca cümle içinde nerede nasıl kullanacağınızı da çok rahat öğrenirsiniz.  Etkili İngilizce öğrenme yöntemleri içinde yaza yazmaya dair sizin için harika birkaç öneri.

  • Günlük tutun

  • Kısa hikayeler yazın

  • Haber yazın

  • Blog yazın

  • Kendi sözlüğünüzü oluşturun

  • Flash kartlar kullanın

  • Karikatür yazın

Yapamıyorum diye boşuna üzülmeyin. Her gün biraz zaman ayırarak ve kendinize etkili İngilizce öğrenme yöntemleri seçerek kolay ve eğlenceli şekilde bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Yazar: Su Çelikli

blogingilizceingilizce öğrenmeyabancı dilyaratıcı okuma yaratıcı yazı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.