AnasayfaBlogEtkileyici Sunum Teknikleri
Sunum Teknikleri

Etkileyici Sunum Teknikleri

30 Ağustos 2021
Etkileyici Sunum Teknikleri

Ekrana bir sunum yansıtıldığında ilk neye bakıyorsunuz? Sunum başlığına… Sunumu izleyenlerin ilk baktığı yer burasıdır. Genellikle sunum boyunca sadece başlıkları takip ederler. Peki başlığı neden etkili hale getirmiyorsunuz?

Bu içerikte etkileyici sunum tekniklerinden bahsedeceğim.

Etkileyici bir sunum başlığı hazırlamayı öğreteceğim ve ayrıca bonus olarak size birkaç ücretsiz PowerPoint sunumu vereceğim.

Etkileyici bir sunum hazırlamak aslında yaratıcı yazarlıkla ilişkildir. Yaratıcı yazarlık ise evde birkaç blog yazısı okuyarak öğrenebileceğiniz bir şey değil. Bu, geliştirilebilecek bir yetenektir. Geliştirmeniz gerekir başka yolu yok. Ama 3 ayda bir sunum yapacaksanız yazarlık yeteneğinizi geliştirmenize gerek var mı? Yapacağınız şey etkileyici bir sunum hazırlamak, kitap yazmak değil. İşte bunun kısayolu, etkileyici başlık oluşturmak ve doğru kelimeleri kullanmak. Eminim bunları daha önce çok duydunuz ama bu kez farklı.

Sunum İçin Etkileyici Başlık Nasıl Oluşturulur?

Başlık yazmak dünyanın en zor işlerinden biri. Neden mi? Çünkü hepimiz konuya giriş yapıp bir şeyler yazmak ya da etkileyici bir başlık oluşturmak yerine hemen konuyu anlatmak isteriz. Çünkü asıl heyecanlı olan bölümün orası olduğunu düşünürüz. Fakat bu konuda yanılıyoruz çünkü insanlar siz anlatmadığınız sürece sunumun etkileyici bölümünü bilmiyor. Bu sebeple iyi bir başlık oluşturmak önemli.

Nasıl yapacağınızı da maddeler halinde açıklayayım.

1 - Başlığı Vurgula

Buna ister vurgulama ister abartma deyin, amacı insanların ilgisini çekmek. İzleyicinin ilgisini çekemedikten sonra konunuz sönük kalacaktır. Örneğin “Sulu Nefis Elma”. İzleyicinin aklında bir şeyler olması gerekiyor. Elbette bu sadece sıfat kullanarak olmaz. Örneğin bir finans sunumu yapacaksınız ve insanlara daha fazla kazanmayı anlatacaksınız. Başlığınız “Para kazanmaya hazır mısınız?” olabilir. Bu mükemmel bir başlık. Ama “21. yüzyılın en zenginleri listesine girmeye hazır mısınız?” daha iyi bir başlık.

2 - Görsel kullan

Kelimeler olmadan iletişim kurmamız mümkün değil ama bazen bazı şeyleri açıklamakta yetersiz kalırlar. Bunun yerine bazen görsel kullanırız. Etkileyici bir sunum hazırlamak istiyorsanız başlığı anlatan görsellere mutlaka yer verin.

3 - İlham alın

Herkesin şaşırmasını istiyorsanız başkalarının sunumlarını inceleyin. Eskiden başkalarının sunumlarını incelemek için zamanınızın büyük bir bölümünü buna ayırmanız gerekebilirdi. Ama neyse ki internet artık bunlar için kolaylık sağlıyor. Hatta insanlar sunumlarını bir sunum sitesine bile yüklüyor. Bu sitelere mutlaka göz atın. Örnek: Slideshare

4 - Mizah kullanın

Bakanlar kuruluna bir ülkeye savaş açma konusunda sunum yapmıyorsanız, mizah kullanmanızda sakınca yok. Başlık güldürüyorsa harika olur. Ama gerçekten güldürsün yoksa başlığa değil size gülerler.

5 - Yaratıcı olun

Bu gerçekten en büyük sorunlardan biri. 3.maddede ilham alın dediğim için birçok insan daha önce yapılan sunumların aynısını yapacak. O sunumu siz ilk defa görmüş olabilirsiniz ama daha önce onu görenler mutlaka vardır. İlham alın ama yaratıcı olun. Sunuma farklılık katmanız şart.

6 - Lütfen tekrar deneyin

Sunum hazırlamak için saatlerinizi verdiniz ve inanılmaz bir çaba harcadınız. Ama yine de beklediğiniz gibi olmadı. Eğer öyleyse yeniden başlayın. Cesaretinizi kırmaya gerek yok. Etkileyici bir sunum hazırlamak bu verdiğim tekniklerle mümkün. Başarının sırrı pes etmek değil, istediğiniz hedefe ulaşana kadar tekrar denemektir.

7 - Sunum teknikleri eğitimine katılın

Eğer tüm bunları yapmak kafanızı karıştırıyorsa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız en doğru seçim bir eğitime katılmaktır. Etkili Sunum Teknikleri veya Online Sunum Teknikleri eğitimi etkileyici bir sunum hazırlama konusunda size yardımcı olabilir. Alanında uzman ve deneyimli bir eğitmenden tavsiyeler almak bu süreçte size yardımcı olacaktır. 

Sonuç olarak, sunum yaparken insanları etkilemeniz gerekiyor ve bunun için az bir süreniz var. Sunum yaparken insanlar anlattıklarınızdan etkilenmeli. Yeni bir buluş söz konusu değilse eğer başlıkları iyi kullanmalısınız. Etkileyici sunum teknikleri için bu olmazsa olmaz. Her şeyden önce şunu aklınızdan çıkarmayın. Sunumu hazırlarken eğlenmiyorsanız, insanlar sunumunuzu dinlerken çok sıkılacaktır. Yaratıcı başlıklar oluşturmak için dahi olmanıza gerek yok. Sadece doğru teknikleri uygulayın.

Sunum şablonları

Söz verdiğim gibi aşağıda yer alan bağlantıdan sunum şablonlarını inceleyebilir ve bilgisayarınıza/telefonunuza indirebilirsiniz.

etkili sunum teknikleri etkileyici sunum teknikleri tedx sunumu online sunum teknikleri
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkileyici Slayt Nasıl Yapılır
Sunum Teknikleri

Etkileyici Slayt Nasıl Yapılır?

24 Mayıs 2020
Google Slayt Nasıl Kullanılır?
Sunum Teknikleri

Google Slayt Nasıl Kullanılır?

30 Ocak 2020