AnasayfaBlogErasmus Yapabilmek İçin Gereken Şartlar
Eğitim

Erasmus Yapabilmek İçin Gereken Şartlar

03 Mart 2020
Erasmus Yapabilmek İçin Gereken Şartlar

Erasmus programı, Avrupa üniversiteleri arasında etkileşim sağlamak amacı akademik değişim yapılmasına olanak veren bir programdır. Erasmus aracılığı ile öğrenciler kendi istedikleri Avrupa ülkelerindeki üniversitelerden birinde kolaylıkla eğitim alabilir. Erasmus programına Avrupa Birliği üyesi ülkelerden otuzu ve Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya, Lichtenstein katılımda bulunuyor. Erasmus şartları değerlendirildiğinde öncelikli olarak, öğrenci başvurduğu tarihte bir üniversitede kayıtlı olmaları gerekir. Çok sayıda üniversite yurt dışında eğitim almadan önce öğrencilerin en az iki  dönem olmak üzere üniversite eğitimi almış olmalarını beklemektedir. Aynı zamanda Erasmus ile katılım sağlayabilmek için gitmesi planlanan üniversitenin eğitim dilini iyi derecede biliyor olmak ön koşuldur. Eğitim süresi bir yılı aşmayacaktır ve daha önce Erasmus programlarından herhangi birine katılım sağlanmamış olmalıdır. Örgün eğitim dışındaki üniversite programlarında olan öğrenciler Erasmus programından faydalanamıyor. Erasmus şartları nasıl yerine getirilir öğrendikten sonra başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Erasmus Değişim Programı Nedir?

Erasmus değişim programı Avrupa’da bulunan ülkelerin üniversite kurumlarının, aralarında çok yönlü etkileşim sağlamak amacı ile uygulanan Avrupa Birliği programı olarak bilinir. Üniversitelerin ortak projeler geliştirip uygulamaları, kısa süreli olarak öğrenci değişimi yapabilmeleri amacı ile hibe niteliği taşıyan karşılıksız mali destek vermeleridir. Erasmus ismini Avrupa’da öğrenci ve akademisyen olarak yer alan Rönesans hümanizmi temsilcisi Hollandalı bilim insanı Erasmus’tan almaktadır. Erasmus kapsamında her yıl çok sayıda öğrenciye ve akademisyene Erasmus şartları yerine geldiği sürece eğitim faaliyetlerini kısa süreli olarak yurtdışında devam ettirme hakkı verilmektedir. Erasmus programı uygulanırken, Avrupa’da üniversite eğitiminin kalitesini yükseltmek, farklı kültürleri tanımak ve etkileşim sağlamak, küreselleşme döneminde istihdama uygun nitelikte eleman yetiştirmek hedeflenmektedir. Erasmus şartları yerine getirildiği sürece örgün üniversite eğitiminde yer alan her öğrencinin başvuru yapma hakkı vardır.

Erasmus Başvurusu İçin Neler Gereklidir?

Erasmus programına katılmaya karar verdikten sonra üniversitelerin uluslararası etkileşime hizmet veren ofislerine gitmeniz gerekmektedir. Üniversitelerde görev alan Erasmus koordinatörü Erasmus şartları hakkında size yardımcı olacak yetkili kişilerdir. Erasmus başvurusu yaparken sizden istenen birtakım dökümanlar bulunmaktadır. Dökümanlar; kabul mektubu, öğrenim anlaşması ve yurt dışında eğitim almak için uygunluğunuzu anlatan niyet mektubudur. Bunların yanı sıra katılım yapacağınız üniversite, dil yeterliliğinizi ispatlamanız için Erasmus dil yeterlilik sınavından geçmiş olduğunuzu görmek isteyebilir. Pasaportunuz yoksa çıkartmalı varsa süresini kontrol etmelisiniz. Üniversitelerin uygulamaları farklılık gösterebilir. Bu nedenle erasmus şartları yerine getirilirken, evrakları teslim etme öncesi, detayları okulunuzdan kontrol etmeniz önemli olacaktır.

Erasmus Bursu Alabilmek İçin Neler Gerekir?

Erasmus bursu almak için öncelikli olarak Erasmus şartları yerine getirilmelidir. Erasmus bursu sadece Avrupa Birliği vatandaşlarına ve Türkiye, Norveç, İzlanda, Lichtenstein vatandaşlarına verilmektedir. Erasmus bursu alabilmek için aşağıdaki şartlar yerine getirilmelidir.

 • Örgün eğitim veren üniversitelerden birinde eğitim alıyor olmak.

 • Önlisans öğrencisi, lisans öğrencisi veya yüksek lisans, doktora öğrencisi konumunda olmak.

 • Üniversite eğitiminin en az iki dönemini tamamlamış olmak.

 • Gitmeyi planladığınız üniversitenin dilini iyi derecede biliyor olmak.

 • Daha önce herhangi bir Erasmus programına katılmamış olmak.

 • Avrupa Birliği’nde benzer bir projeden burs almamış olmak.

Erasmus Programına Katılmanın Faydaları Nelerdir?

Üniversite eğitiminin bir kısmını yurt dışında alabilmek, farklı kültürleri deneyimlemek, iş hayatına ve gündelik hayata ilişkin yeni bilgiler edinmeyi sağlar. Sağladığı önemli faydalardan biri, katılacağınız üniversite programında ücret ödemeyecek olmanızdır. Yurt dışında kısa süreli de olsa eğitim almak için yabancı dil bilginiz önemlidir. Erasmus şartları oluşturma aşamasında yabancı  dil eğitim programlarına katılabilirsiniz. Enstitü programları içinde yer alan yabancı dil eğitimleri bu süreçte destek almanızı sağlayacaktır. Üniversite yaşamının bir bölümünün yurtdışında geçirilmesinin faydaları nelerdir inceleyelim.

 • Üniversite mezuniyeti sonrası hazırlıklı olmak; yurtdışında geçirilen bir süre yabancı dile çok daha fazla hakim olmayı sağlar. Farklı dilde yapılan akademik araştırmalar, günlük yaşamdaki konuşmalar, yabancı dilinizin tamamen gelişmesi için önemlidir. Üniversite sonrası iş hayatına atılma sürecinde iyi derecede bilinen yabancı dil sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyabilir.

 • İş hayatı süreci; farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmak, farklı kültürün insanları ile etkileşimde olmak, farlı kültürel ve sosyal normları irdelemek iş yaşamında rekabet gücünüzü arttıracaktır.

 • Bağlantı kurmak; yurt dışında kısa süreli de olsa zaman geçirmek, yeni bağlantılar kurma becerisini geliştirir. Bu durum gelecekteki yaşamda farklı kültürdeki insanlarla iletişime geçmenizi kolaylaştırır.

 • Kişisel gelişim; kendi başınıza yaşamayı öğrenmek için çok etkili bir yöntemdir. Yurt dışında kendi başınıza hareket etme yeteneğiniz gelişir. Kendinizle ilgili yeteneklerinizi keşfedebilir, kendinizi çok daha iyi tanıyabilirsiniz. Yeni durum ve ortamlara alışmak kolaylaşır. Bu durum gelecek yaşamınızda kendinizi geliştirmek için yol gösterici olacaktır.

 • İlham ve motivasyon kaynağı; sürekli aynı ortamda aynı şeyleri yapmak zamanla motivasyonumuzu kaybetmemize neden olabilir. Bulunduğunuz ülkeden, günlük ortamınızdan ayrılmak ve dünyayı keşfetmek çok etkileyici ve motive edici bir serüven olacaktır. Gelecek kariyerinize de ilham verecektir.

 • Farklı öğrenme metodları gelişir. Erasmus programı sayesinde farklı bir ülkede farklı öğrenme metodları keşfedersiniz. Bu durum karşılaştığınız olaylara farklı bir perspektiften bakmanızı sağlar.

 • Farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek, Erasmus programının en güzel yanı sizin gibi farklı ülkelerden katılan öğrencileri tanımak ve yeni arkadaşlıklar edinmektir. Geri döndüğünüzde dünyanın farklı ülkesinden görüşebileceğiniz çok sayıda arkadaşınız olduğunu bilir ve iletişim halinde olursun.

Erasmus Programının Dezavantajları Nelerdir?

Erasmus programının pek çok kazanımı olduğunu gördükten sonra dezavantajları da olabileceği düşüncesi akla gelmektedir. Farklı bir ülkede farklı deneyimler edinmek için tüm Erasmus şartları yerine getirilerek eğitimlere katılım sağlanır. Ancak önemli değişimlerinde olacağı göz ardı edilmemelidir. Bu süreçte nelerle karşı karşıya kalabileceğinizi inceleyelim.

 • Erasmus şartları yerine getirilirken zamanınızı kısıtlayan bazı fedakarlıklar yapmanız gerekecektir.

 • Erasmus programı süresince ailenizden ve arkadaş çevrenizden uzak kalacaksınız.

 • Erasmus programı sırasında sürekli olarak eğitim aldığınız dil ile ilgili gelişmeye çalışır ve ona odaklanırsınız. Döndüğünüzde ana diliniz ile ilgili zorluklar yaşayabilirsiniz.

 • Yurtdışında bulunduğunuz süre uluslararası atmosfere alışmanızı sağlar. Geri döndüğünüz zaman kendinizi şehrinizde yabancı hissedebilir, yurtdışındaki arkadaşlarınıza özlem duyabilirsiniz.

 • Erasmus programı öncesinde sahip olduğunuz sakin yaşam yerini heyecan ve karmaşaya bırakabilir.

erasmus erasmus şartları değişim programı yabancı dil üniversite
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sen Hala Erasmus Yapmadın Mı?
Yurtdışında Eğitim

Sen Hala Erasmus Yapmadın Mı?

04 Nisan 2021
Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?
Yurt Dışında Eğitim

Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

26 Şubat 2020
Neden Erasmus Programına Katılmalısınız?
Yurt Dışında Eğitim

Neden Erasmus Programına Katılmalısınız?

05 Mayıs 2021
Erasmusun Alternatifi: Avrupa Dayanışma Programı
Yurt Dışında Eğitim

Erasmusun Alternatifi: Avrupa Dayanışma Programı

03 Mart 2021