AnasayfaBlogEn İyi Sözel Bölümler
Bölümler

En İyi Sözel Bölümler

05 Ekim 2021
En İyi Sözel Bölümler

Üniversite tercih döneminin ve aslında lisenin son yılı çoğunlukla bölüm ve üniversite araştırmakla geçer. Bazıları idealleri ve ilgileri doğrultusunda karar verirken bazıları ise bölüm ve üniversite araştırmasıyla kararını verme yolunu seçiyor. Özellikle bölüm araştırmasında en iyi bölümler, en çok kazandıran bölümler, geleceği olan bölümler gibi ibarelere çoğunlukla denk geleceksiniz. Bu adlandırmaların doğrulukları tartışılmaya açık olsa da bazı bölümlerin diğer bölümlere göre öne geçtikleri kıstaslar olabiliyor. Bizde yazımızda en iyi sözel bölümler listesini, sözel meslekler ve yeni iş alanlarında belirlediğimiz bazı özelliklere göre sizin için sıraladık.

İlgili blog yazısı: Sözel Meslekler ve Yeni İş Alanları

En İyi Sözel Bölümler Nelerdir?

En iyi sözel bölümler listesinde; bölümlerin iş dünyasındaki yeri, Türkiye'deki iş olanakları, yurt dışı olanakları ve bölümün genel özelliklerine göre bir sıralamayı uygun gördük. Sözel bölümler, SÖZ puan türünden öğrenci alan bölümler, sözelin en gözde ve tercih edilen alanları arasında da yer alıyor. Lafı fazla da uzatmadan en iyi sözel bölümler listemize bir göz atalım.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

En iyi sözel bölümler listemizi ilk sırasında halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü yer alıyor. Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü, hemen hemen her iş alanında yer alan halkla ilişkiler departmanını geniş bir açıdan yaklaşıyor. Bölüm; halkla ilişkiler, reklamcılık, medya ve basın sektörüne yetkin ve iletişimci profesyoneller yetiştirmeyi hedefliyor. Hem devlet hem de özel üniversitelerde eğitimi verilen bölüm, geniş iş imkanlarına da sahip bir bölüm olarak biliniyor. Fakat bu noktada ufak bir tavsiye verelim. Bölüm, en çok mezun veren İletişim Fakültelerinde yer alıyor ve her yıl artan mezun sayısı, ciddi istihdam sıkıntılarına yol açıyor. Bundan dolayı bölümü okurken iş imkânı yaratabilecek dijital iletişim ve yeni medya alanlara yönelmenizi tavsiye ederiz.

En yüksek taban puan ve sıralama değeri ise şöyle:

ÜniversiteTaban PuanSıralama
Yeditepe Üniversitesi443,437462.145

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir başka popüler ve tercih edilmeye uygun bölüm ise halkla ilişkiler ve tanıtımının kardeş bölümü; halkla ilişkiler ve reklamcılık. Esasen bölüm, halkla ilişkiler ve tanıtımın pek farklı değil. Önemli görülen tek farkı ise reklamcılık alanına da içeriyor olması. Eğer puanınız halkla ilişkiler ve tanıtım bölümüne yetmiyorsa ya da reklamcılık alanına daha fazla yoğunlaşmak istiyorsanız halkla ilişkiler ve reklamcılık, en ideal bölümlerin başında gelir. Ayrıca reklamcılık adıyla ayrı bir özel bölüm de bulunuyor fakat hem halkla ilişkiler ve reklamcılık odaklı bir bölüm okumak, iş bulma sürecinde daha fazla işinize yarayacaktır. Bölümle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İlgili blog yazısı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü

Şu anki güncel en yüksek taban puanı ve sıralaması şöyle:

ÜniversiteTaban PuanSıralama
İzmir Ekonomi Üniversitesi402,1038011.380

Türkçe Öğretmenliği

Sözelin gözde alanı ve en çok tercih alan öğretmenlik branşlarından biri olan Türkçe öğretmenliği ile listemize devam ediyoruz. Türkçe öğretmenliği, öğretmen istihdam sorunlarına rağmen hiç değerini kaybetmeden tercih edilen öğretmenliklerden biri. Eğitimin ana branş dallarından biri olması ve özel sektörde de karşılığı olan bir öğretmenlik olmasından dolayı sözel bölüm tercihinde Türkçe öğretmenliği başı çeken bölümlerden biri oluyor. Fakat 2021 yılı itibariyle Türkçe KPSS puanları epey yükseldi ve alımlarda da sıralama değerleri yüksek olanlar tercih edildi. Kısacası bölümü tercih etmeden önce özel ve kamu sektörünü bölüm özelinde incelemenizi tavsiye ederiz.

Türkçe öğretmenliği ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için Türkçe öğretmenliği bölümü yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili blog yazısı: Türkçe Öğretmenliği Bölümü

Bölümün şu anki güncel en yüksek puan ve sıralaması şöyledir:

ÜniversiteTaban PuanSıralama
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi432,927493.216

Okul Öncesi Öğretmenliği

Sözelin bir başka gözde öğretmenlik alanı ise okul öncesi. Okul öncesi öğretmenliği, birkaç yıl önce EA puan türüyle öğrenci alıyordu ve değişen YÖK kararına göre Söz alanına geçti. Bölüm, sözel alanına geçer geçmez de puan ve sıralamalarda epey bir yükseliş oldu. Okul öncesi öğretmenliğinin sıralamasını yükselten şey ise tabii ki istihdam alternatiflerine güvenen öğrenciler. Hem özel hem de kamu iş alanlarında çalışma olanağına sahip okul öncesi öğretmenleri, bölümün son sınıfından staj yaparak alan deneyimini kazanmış oluyorlar.

Bölümün şu anki güncel en yüksek puan ve sıralaması şöyledir:

ÜniversiteTaban PuanSıralama
Boğaziçi Üniversitesi439,593142.449

İlahiyat

En iyi sözel bölümler arasında bulunan ilahiyat; müftü, imam, kamu memuru, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, imam ve kuran kursu öğreticisi yetiştiriyor. Oldukça geniş bir meslekler alanı olan ilahiyat, temel olarak dinler tarihine ve kültürüne hakim mezunlar yetiştirme amacındadır. İlahiyat bölümü özellikle ataması en çok yapılan dün kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğini içerdiği için tercih ediliyor.

Bölümün şu anki güncel en yüksek puanı ve sıralaması şöyledir:

ÜniversiteTaban PuanSıralama
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi516,5150782

Gastronomi

Sözel bölümler arasında en popüler olan ve tercih edilen alanlardan biri de gastronomi. Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü adıyla eğitim veren bölüm, özel ve devlet üniversitelerinde bulunuyor. Bölümü yemek ve mutfak sanatlarına ilgili olup bunu bir iş olarak kabul edebileceklerine öneririz. Bölümü okuduktan sonra Türkiye ve dünya genelinde aşçı, aşçı yardımcısı şef, mutfak çalışanı olarak ve turizm odaklı alanlarda çalışabiliyorsunuz.

Bölümün şu anki güncel en yüksek puan ve sıralaması şöyledir:

ÜniversiteTaban PuanSıralama
Özyeğin Üniversitesi460,309231.178

Yeni Medya

En iyi sözel bölümler arasına aldığımız yeni medya, en iyi iletişim bölümleri arasında da bulunuyor. Yeni medya bölümü, çağımızın iletişim ve medya kanallarına yönelik geniş bilgi ve uygulamaları barındıran bir alandır. Şu anda toplam 4 üniversitede bulunan bölüm, ülkemizde yeni yeni bilinmeye ve tercih edilmeye başlanan bir sözel bölümdür. Yeni medya bölümü eğitimi veren üniversitelerin büyük bölümü, özel üniversitelerdir. Ayrıca yeni medya alanına ilişkin yeni medya ve iletişim ile yeni medya ve gazetecilik bölümleri de bulunuyor.

Bölümün şu anki güncel en yüksek puanı ve sıralaması şöyledir:

ÜniversiteTaban PuanSıralama
Bahçeşehir Üniversitesi430,130753.612

Animasyon ve Çizgi Film

Listenin son sırasındaki animasyon ve çizgi film bölümü, görsel sanat odaklı bir alandır. Üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Sanat Tasarım Fakültelerine bağlı olan bölüm, dünyada popüler hale gelen animasyon ve animasyon odaklı çizgi film sektörüne profesyonel eleman yetiştirme hedefindedir. Şu anda toplam 9 üniversitede bölümü eğitimi veriliyor. Yetenek ve becerileri geliştirme odaklı bir bölüm olan animasyon ve çizgi film bölümü, özel sektör reklamcılık alanında da istenen işler arasında yer alıyor.

Bölümün şu anki güncel en yüksek puanı ve sıralaması şöyledir:

ÜniversiteTaban PuanSıralama
Başkent Üniversitesi413,112307.217

En iyi sözel bölümler listemizin sonuna geldik. Sözel bölümler, teknik beceri ve temel istihdam alanları içermediği için kişinin kendini geliştirmesi gereken bölümlerdir. Bu temel gerçeği baştan kabul ederek okuyacağınız ya da okuduğunuz sözel bölümün en gerekli yetkinliklerini öğrenmeye çalışın ve mutlaka küçük küçük adımlarla alanınızla ilgili deneyim elde etmeye çalışın.

sözel meslekler sözel bölümlersözel bölüm söz puan türü
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Lisans İletişim Bölümleri
Bölümler

Lisans İletişim Bölümleri

29 Aralık 2020
Tarih Öğretmenliği Bölümü
Bölümler

Tarih Öğretmenliği Bölümü

05 Ağustos 2020