AnasayfaBlogEn Başarılı İnsanlar Hakkında Bilmediğiniz 4 Özellik
Başarılı İnsanlar

En Başarılı İnsanlar Hakkında Bilmediğiniz 4 Özellik

30 Kasım 2015
Genç bir kadın bilgisayarlarla dolu bir odada masa başında oturmaktadır. Üzerinde mavi bir gömlek var ve elleri önündeki bilgisayarın klavyesinde. Masanın sağında turuncu bir nesne, solunda ise siyah bir nesne var. Sağında bir insan elinin bulanık bir görüntüsü var. Arka planda, hafifçe odak dışında kalan monitörleri olan birkaç bilgisayar var. Kadın dikkatle elindeki işe konsantre olmuş gibi görünüyor. Görüntü bir odaklanma ve kararlılık duygusuyla doludur.

Genelde insanlara bakar ve düşünürüm: " Vaaav bunu yapmayı nasıl başardı?" "Ne gibi seçimler yaptılar?" "Hangi fırsata denk geldiler?". Ben genelde hepimizin diğer insanların hayatlarını nasıl yaşadığını merak ettiğimize inanıyorum. Özellikle en başarılı insanlar hakkında özel bir ilgi alanımız yok değil. Mesela Bill Gates hakkında merak ettiğimiz birçok şey var. Business Insider dergisi sıkça bir liste yapardı. "21 en başarılı insanlar 25 yaşında ne yapıyorlardı?" Ben bu listeyi hep ilgiyle okurdum. Trump babasının şirketinin kalanlarını almıştı, Hilary Clinton Yale hukuktan daha yeni mezun olmuştu, Huffington BBC’nin muhabiriydi ve Mark Cuban barmendi.

Hep düşünürüm, geleceği görmek için acaba kristal bir kürem olsun ister miydim istemez miydim. Bilmek ister miydim? Ya da yeni şeyler keşfetmek ve karşılaştığımda fırsatları denemek hayatın heyecanlı bir parçası mı? Bence gerçek soru en başarılı insanlar bir plan yapmışlar mıydı? Hayatları için bir vizyonları var mıydı?

Lise bittikten sonra bir teknoloji şirketinde çalışıyordum. Ben geleceğimi bir iş adamı olarak gördüm. Çalıştığım kurumun liderliğine tırmanış hikayesi... Ama otuzlarıma gelene kadar belirtilerden kendi gösterimi sunacağımı anlamamıştım.

Konuşmak istemediğim tek konu sabır. Bazen bir şeyleri anlamanız zaman ve deneyim gerektirir. Girişimci dünyasında insanlar püf noktalar hakkında çok konuşur ama bir şeyi yaratmak ve ölçmek için gereken sabırdan çok bahsetmezler... Hepimiz eğer fikrimiz iyiyse bir gecede başarıya ulaşacağımızı düşünürüz. Peki en başarılı insanlar bizimle aynı şeyi mi yapıyorlardı?

Lise arkadaşlarımla ne yapmak istediğimiz hakkında konuştuğumuzda gerçekte ne yapmak istediğimizi bilmezdik. Bir tanesi üniversitede fen bilimlerinde okudu ama hayatını moda tasarımına adadı. Kocası hukuku yüksekle bitirdi ama hayatını müzik aşkına, caz müzik ve yayın yapmaya adadı. Başka bir arkadaşım yatırım bankacısı olarak profesyonel hayatına başladı ama 5 yıldır film sektöründe. En başarılı insanlar tek bir yolda mı ilerledi?

Okulda yakın bir arkadaşımın roman yazma hayallerini hatırlarım. Edebiyatı ve güzel hikayelerin yapılarını çok severdi. O arkadaşımla okuldan sonra da görüşmeye devam ettim ve ona "kitap nasıl gidiyor?" diye her sordum. Bir eğitmen olarak harika bir kariyeri vardı, kendi işini kurdu. Ama onun harika hikayeler yazma tutkusu bunların hepsinin arkasında kaldı. Birçok hikaye yazdı ve sonunda bir ajansla anlaştı. İlk kitabı yayınlamakla kalmadı, çok da iyi satış yaptı. Tabi ki benim arkadaşım yazdığı için okudum. O canlı ve hayali dünyada; baş karakterlerin keşif gezisinde kayboldum...

Bu arkadaşımın yazar olma yolculuğundan bizim çıkarmamız gereken çok şey var; aslında onlar en başarılı insanlar denildiğinde işaretlememiz gereken özellikler:

En başarılı insanlar hangi özellikleri taşır?

1 - Hiçbir zaman hayalinden vazgeçme,

2 - Deneyime yatırım yap- ustalaş

3 - Öğrenmeye hep devam et...

4 - Israrcı ama sabırlı ol.

Evet aslında bu dört madde yazının tamamını oluşturuyor. Bu dört maddeyi yazıp gitsem tahayyül gücü düşük bir anlatım olurdu.

En Başarılı İnsanlar Hakkında Bilmediğiniz 4 Özellikbaşarılı insanbaşarılı insanlarbaşarılı olan insanlaren başarılı insanlar
Sarı saçlı bir kadın, beyaz arka plan, renkli gözlü
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.