AnasayfaBlogEkran Videosu Alma Yöntemleri
Teknoloji

Ekran Videosu Alma Yöntemleri

14 Ocak 2020
Gözlüklü ve beyaz gömlekli bir kadın elinde modern bir cep telefonu tutuyor. Gözleri telefonun ekranına odaklanmıştır ve sol üst köşede siyah zemin üzerinde beyaz bir 'o' harfi vardır. Sarı saçları ve boynunda ışıltılı taşlı bir kolyesi var. Gözlükleri yüzünü çerçeveliyor ve uzun tırnakları açık pembeye boyanmış. İfadesi nötr ve düşünceli olduğunu gösteriyor. Görüntüdeki tek ışık kaynağı olan telefon yüzünü aydınlatıyor.
PlatformEkran Videosu Kaydetme YöntemiEk Bilgi
iPhone Denetim Merkezi'nden 'Ekran Kaydı' seçeneğini kullanıniOS 11 ve sonrası sürümlerde bulunan bir özelliktir. Herhangi bir program indirmeye gerek yoktur
Eski Model SamsungGoogle Play'den 'Lollipop Screen Recorder' veya 'Ilos' programını indirinProgramlar ekran çözünürlüğü ayarları ve sesli kayıt gibi özellikleri sunar
Yeni Model SamsungKendiliğinden bulunan 'Game Launcher' özelliğini kullanınOyun deneyiminizi kaydetmek veya sosyal medyada paylaşmak için idealdir
GenelÜçüncü parti yazılım indirebilirsinizSeçeceğiniz yazılımın güvenilir olmasına dikkat edin
GenelBilgisayarınızda bulunan bir ekran kaydedici program kullanınBu yöntem genellikle yüksek çözünürlüklü videolar için idealdir
iPhoneKaydı durdurmak için ekranın üstündeki kırmızı bandı tıklayınKaydedilen video, Film Rulosu kısmında saklanır
Eski Model SamsungKaydı durdurmak için bildirim çubuğunu aşağı çekinKaydedilen video, telefonunuzun galerisine kaydedilir
Yeni Model SamsungKaydı durdurmak için Game Launcher'daki kayıt durdurma butonuna basınKaydedilen video, telefonunuzun galerisine kaydedilir
GenelBilgisayarınızın ekranını kaydedinIyi bir çözünürlük için ekranınızın çözünürlüğünün yüksek olması gerekmektedir
YouTuberYeni çıkan oyunları tanıtabilmek için ekran video kaydetme yöntemleri kullanabilirsinizBunun için video çözünürlüğünün yüksek olmasına dikkat etmelisiniz

Ekran videosu alma yöntemleri kullanım amacınıza göre farklılık gösterebilir ve bu işlemin birden fazla yöntemi bulunur. İster bilgisayarınızdan ister akıllı telefonlarınızdan üçüncü parti yazılım programları ile ya da yazılım programları gerektirmeden telefonunuzun bir özelliği olan ekran kaydedici uygulamalarıyla, üstelik tek tıkla kolaylıkla ekran videosu alabilirsiniz. Eğer program ile ekran videosu kaydı yapacaksınız, ekran videosu alma programları seçiminde de programın telefonunuza zarar vermemesine yani güvenilir bir yazılım olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin bir YouTuber olarak yeni çıkan video oyunlarında oyun hastası olan bireylere tanıtabilmek için çözünürlüğü iyi videolar çekmelisiniz. Bunun için ekran videosu alma yöntemleri işinize yarayacaktır.

IPhone Ekran Videosu Alma

Önceleri iPhone’da ekran videosu alabilmek için ya program kullanılırdı ya da iPhone’u bilgisayara bağlayarak Quick Time’ı kullanmak gerekirdi. Apple’ın iOS 11 sürümünden bu yana iPhone’larda herhangi bir ekran videosu alma programı olmadan ekran videosu alınabilmektedir. Peki, iPhone’dan ekran videosu nasıl alınabilir derseniz yöntemi oldukça basit ve kolaylıkla yapılabilir.

iPhone telefonlarınızda ekran videosu almak için öncelikle “Denetim Merkezi” ni özelleştirmeniz ve özelleştirirken de “Ekran Kaydı” özelliğini buraya eklemeniz gerekir. Çünkü Denetim Merkezi’nde kendiliğinden ekran kaydı sistemi bulunmaz. Ancak kısayol olarak eklenebilir. Denetim Merkezi’ni özelleştirmek için iPhone’unuzun Ayarlar bölümünden Denetim Merkezi’ne gelerek “ Denetimleri Özelleştir “ kısmını seçin. Seçtiğiniz bölümde “Daha Fazla Denetim” kısmından “Ekran Kaydı” seçeneğini “Dahil Et” yazan kısma eklediğinizde telefonunuzun denetim merkezine ekran kaydı eklenmiş olur. iOS sürümünüzün farklılığından dolayı “Dahil Et” yerine yeşil renkli bir “+” seçeneği görebilirsiniz. Hiç problem değil, + simgesine tıkladığınızda da Denetim Merkezi’ne ekran kaydını yerleştirebilirsiniz. İlk adımı tamamladıysanız gelelim ikinci adım olan ekran kaydını başlatmaya.

Ekran kaydını aktif edebilmek için telefonunuz ana menüdeyken parmağınızı aşağıdan yukarı kaydırdığınızda Denetim Merkezi’ne erişebilirsiniz. Daha sonra “Ekran Kaydı” seçeneğini seçin. Böylelikle kayıt başlamış olur. Kaydın başlamasından itibaren ekranın üstüne kırmızı bir bant gelir ve böylelikle telefonda yapacağınız her işlem otomatik olarak kaydedilmektedir.  Ekranda yapacağınız işlem bittikten sonra kaydı durdurmak için kırmızı bant üzerine dokunarak açılan pencereden “Durdur” seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Bu işlemin sonrasında ekran videosu kaydedilir ve Bildirim Ekranı üzerinde “Ekran Videosu Kaydedildi” şeklinde bir not belirir, ekran videosu Film Rulosu kısmına kaydedilmiş olur. Çektiğiniz videoyu görebilmek için iPhone’unuzun “Fotoğraflar” kısmına gidip “Film Rulosu”na tıklayın. iPhone ile ekran videosu almak işte bu kadar kolay.

Samsung Ekran Videosu Kaydetme

Samsung’da ekran videosu kaydetme, telefonunuzun yeni veya eski model olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Eski model Samsung akıllı telefonlarında Google Play Store’dan indireceğiniz ekran videosu alma programları ile ekranınızın videosunu çok kolay alabilirsiniz. Samsung telefonunuzda ekran videosu almak için “Lollipop Screen Recorder”, “Ilos” ya da diğer programları indirebilirsiniz.

Lollipop Screen Recorder programını kullanacağınızı varsayalım. Öncelikle Samsung telefonunuzdan Google Play Store’a gidin. Ardından arama butonuna Game Launcher yazarak programı telefonunuza indirin ve kurun. Programı açarak kayıt almak istediğiniz çözünürlük değerini belirleyin. Uygulama ilk açıldığında akıllı telefonunuzun ekran çözünürlüğü varsayılan olarak yer alır ancak çözünürlük değerini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Samsung ekran videosu kaydetme aşamasında sesli kayıt yapacaksınız mikrofona erişim sağlayabilirsiniz. Uygulamanın sağ üst kısmındaki kamera simgesine dokunduğunuzda kayıt başlamış olur. Ekran kaydı bittikten sonra bildirim çubuğunu parmağınızla aşağı çekip kaydı durdurma butonuna basarak kayıt işlemini noktalamış olursunuz.

Ilos programını da ekran videosu kaydetmek için kullanabilirsiniz. Uygulamada “Capture Screen” seçeneğine tıklayarak kayıt ayarlarını değiştirip “Start Capture” tuşuna bastığınızda “Start” a basarak kayda başlayabilirsiniz. Kayıt işlemi sona erdiğinde “Stop” tuşuna basarak ekran videosunu galerinize kaydedebilirsiniz. Ardından sosyal medya platformlarında kaydettiğiniz videoyu paylaşabilirsiniz.

Yeni model Samsung telefonları ile ekran videosu kaydetmek biraz daha kolay çünkü telefonlarda ekran videosu alma programı kendiliğinden yer almaktadır. Yine aynı şekilde oyun deneyimi yaşamak ve bu deneyimi sosyal medya ile kullanıcılara ulaştırmak isterseniz Samsung telefonunuzdaki Game Launcher sizin ihtiyacınızı karşılar. Game Launcher’ı çalıştırın ve uygulamanın sağ üst kısmında yer alan üç noktaya tıklayıp Add Apps’i seçerek ekran videosu alacağınız programı belirleyin. Programı tercih ettikten sonra sol altta Game Tools simgesini göreceksiniz. Simgeye tıklayarak “Record” seçeneğini seçerek kaydı başlatın. İsterseniz Game Tools’da MPEG ya da GIF formatıyla kayıt yapabilir, video çözünürlüğünü ve daha birçok şeyi ayarlayabilirsiniz. Kaydedilen ekran videosunu telefonunuzun “Galeri” bölümünden görebilirsiniz.

En son çıkan Samsung modellerinde yer alan “Ekran Kaydedici” uygulamasıyla ekran videosunu alabilirsiniz. Telefonunuzda iki parmağınızı ekranda yukarıdan aşağı doğru kaydırarak hızlı ayarlar panelini açıp paneli sola çekerek Ekran Kaydedici’yi seçin. Geri sayım bitiminde telefonunuz kayda girmiş olur. Bu uygulama sayesinde hem ekran videosu çekebilir hem de ön kamera ile aynı zamanda kendi görüntünüzü de kaydedebilirsiniz. Bunun için uygulamada insan simgesini andıran simgeye dokunarak kendi görüntünüzü de kaydetmeye başlayabilirsiniz. Kayıt sona erdikten sonra Dur simgesine dokunduğunuzda videonuz otomatik olarak galeriye kaydedilmiş olur. Ayrıca Samsung harici Android cihazlarda da Mobizen Screen Recorder, ScreenCam Screen Recorder gibi ekran videosu alma programlarını kullanabilirsiniz.

Windows’da Ekran Videosu Kaydetme Nasıl Yapılır?

Telefonlarda ekran videosu almanın yöntemi olduğu gibi bilgisayarda da ekran videosu alma yöntemleri bulunur. Windows’da ekran videosu kaydetme nasıl yapılır dediğimizde ekran videosu kaydı yapmak için bir dizi işlem gerekmektedir. Özellikle Windows 7, 8 ve 10 sürümlerinden birine sahip bir bilgisayarınız varsa hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan Windows 7,8 ve 10 işletim sisteminde hali hazırda bulunan ekran kaydı özelliğiyle görüntü kaydetmenin yanı sıra video kaydı gerçekleştirme imkânınız vardır. Aynı zamanda ekran kaydediciyi Microsoft hesabınız ile Xbox konsolunuzla oyun oynadığınız sırada video çekimi de yapabilirsiniz.

Windows işletim sistemi ile ekran video kaydı yapabilmek için klavyenizdeki Windows ve G tuşuna birlikte basın. Önünüze gelen ekrandan ekran kaydı özelliğini aktifleştirmek için onay verdikten sonra ekran videosu kaydı başlar. Akabinde video kayıt işlemini bitirmek için “Durdur” a tıklayabilir ya da Windows, Alt ve R tuşlarına birlikte basabilirsiniz. Daha sonra Ayarlar’dan video boyutuyla ya da çözünürlüğüyle ilgili oynamalar yaparak videoyu kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz video, .mp4 formatıyla “VideosCaptures” klasöründe yer alır.

Windows’da ekran videosu kaydetme için de yararlanabileceğiniz programlar vardır. Ancak kolay ve pratik olması açısından Windows’un bünyesindeki ekran kaydediciyle ekran videosu kaydetme işlemini gerçekleştirmenizi öneririm. Ekran videosu alma yöntemleri ile kamera kayıt cihazı gibi herhangi bir ek donanıma gerek kalmadan bilgisayar ya da telefonunuz üzerinden kayıt işlemleri yapabilirsiniz.

iPhone , Denetim Merkezi'nden 'Ekran Kaydı' seçeneğini kullanın, iOS 11 ve sonrası sürümlerde bulunan bir özelliktir Herhangi bir program indirmeye gerek yoktur, Eski Model Samsung, Google Play'den 'Lollipop Screen Recorder' veya 'Ilos' programını indirin, Programlar ekran çözünürlüğü ayarları ve sesli kayıt gibi özellikleri sunar, Yeni Model Samsung, Kendiliğinden bulunan 'Game Launcher' özelliğini kullanın, Oyun deneyiminizi kaydetmek veya sosyal medyada paylaşmak için idealdir, Genel, Üçüncü parti yazılım indirebilirsiniz, Seçeceğiniz yazılımın güvenilir olmasına dikkat edin, Genel, Bilgisayarınızda bulunan bir ekran kaydedici program kullanın, Bu yöntem genellikle yüksek çözünürlüklü videolar için idealdir, iPhone, Kaydı durdurmak için ekranın üstündeki kırmızı bandı tıklayın, Kaydedilen video, Film Rulosu kısmında saklanır, Eski Model Samsung, Kaydı durdurmak için bildirim çubuğunu aşağı çekin, Kaydedilen video, telefonunuzun galerisine kaydedilir, Yeni Model Samsung, Kaydı durdurmak için Game Launcher'daki kayıt durdurma butonuna basın, Kaydedilen video, telefonunuzun galerisine kaydedilir, Genel, Bilgisayarınızın ekranını kaydedin, Iyi bir çözünürlük için ekranınızın çözünürlüğünün yüksek olması gerekmektedir, YouTuber, Yeni çıkan oyunları tanıtabilmek için ekran video kaydetme yöntemleri kullanabilirsiniz, Bunun için video çözünürlüğünün yüksek olmasına dikkat etmelisiniz
ekran videosu alma yöntemleri ekran videosu alma programları ekran videosu alma samsung ekran videosu kaydetme iphone ekran videosu alma windows ekran videosu
Omuz hizasında kahverengi saçları olan genç bir kadın, yüzünün önünde tuttuğu beyaz bir akıllı telefonla selfie çekiyor. Parlak, neşeli bir gülümsemesi var ve gözleri tamamen açık. Sağ eli telefonu desteklerken sol eli yüzünün yan tarafında duruyor. Mavi beyaz çizgili bir tişört ve bir çift kot şort giymektedir. Saçları hafifçe dağılmış ve rahat, kaygısız bir pozu var. Gri bir duvarın önünde duruyor ve etrafı parlak, güneşli bir atmosferle çevrili. Bu neşeli an, anı yaşamanın sevincini yakalıyor.
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir erkek ve bir kadın dizüstü bilgisayarın başında oturmuş sohbet etmektedir. Adamın eli çenesinde ve kadın bir kulaklık takıyor. Arka planda yeşil yapraklı bir saksı bitkisi ve bir tabakta bir fincan kahve vardır. Bir klavyenin yakın çekimi ve siyah bir cihazın üzerinde duran bir parmak görülebiliyor. Genel olarak, sahne iki kişi arasındaki verimli bir sohbetten ibaret. Kadın ve erkek sohbete dalmış ve dizüstü bilgisayar dikkatlerinin merkezinde.
Teknoloji

Görüntülü Arama Nedir?

15 Ocak 2020
Bu görüntü, bir dizi canlı rengi gösteren bir bilgisayar ekranına aittir. Ekranda mavi ve mor bir kayanın yakın çekimi, bir manzaranın yakın çekimi ve bir bilgisayar monitörünün yakın çekimi yer almaktadır. Ayrıca bir kişinin kafasının bulanık bir görüntüsü ve arka planda bir kutu var. Ayrıca, ekranda bazıları bulanık, bazıları ise net ve berrak olan birden fazla görüntü bulunmaktadır. Monitördeki renkler yumuşak pastel tonlardan derin, canlı tonlara kadar değişiyor. Görüntü, doğada bulunabilecek çeşitli renk ve şekillerin harika bir örneğidir.
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Web Sitesi Tasarım Terimleri

28 Ekim 2021
Bir kişinin eli parlayan mavi bir küre tutarken görülüyor. Küre mükemmel bir şekilde yuvarlaktır ve ondan yayılan ışık parlak ve göz kamaştırıcıdır. El kürenin etrafına sıkıca yerleştirilmiş, bu da güvenli bir tutuşa işaret ediyor. Kürenin kendisi onu tutan ele kıyasla oldukça büyüktür. Kürenin kenarları pürüzsüz ve mavi bir renk tonuna sahipken, merkezi parlak beyaz bir ışıltıyla aydınlatılmış. Görüntünün arka planı karanlıktır ve öznenin öne çıkmasını sağlar. Genel etki bir dinginlik ve huşu hissi yaratıyor.
Kişisel Gelişim

Dijital Dünyada Bir Değeriniz Var Mı?

16 Haziran 2021
Bir kişi açık havada ayakta durmakta ve üzerinde beyaz bir harf bulunan mavi bir trafik levhası tutmaktadır. Tabela parlak elektrik mavisi renginde ve dikdörtgen şeklindedir. Kişi açık renkli bir gömlek ve koyu renkli bir kot pantolon giymekte ve doğrudan tabelaya bakmaktadır. Tabela, üzerinde beyaz 'P' harfi bulunan bir dur levhası gibi görünmektedir. Kişi, arka planda bulut ya da bina görünmeyen masmavi bir gökyüzünün önünde durmaktadır.
Siyah bir tişört giyen kalın bıyıklı sakallı bir adam beyaz bir arka plan üzerinde duruyor. Yüzündeki saçlar koyu renk ve düzgünce kesilmiş, bakışları uzaklara odaklanmış. Geniş bir alnı, uzun bir burnu ve ince dudakları var. Gözleri koyu kahverengi ve güçlü bir çene hattına sahip. Kalın siyah saçları kısa, düz bir kesimle şekillendirilmiştir. Kollarını önünde kavuşturmuştur ve kendinden emin bir duruşu vardır. Temiz tıraşlıdır ve erkeksi bir duruşu vardır.Ekrem Sözen
1008411
Bu görüntü 3D Studio Max Eğitimi üzerine çevrimiçi bir kursu tasvir etmektedir. Siyah bir arka plan üzerinde kahverengi saçlı bir kadın yüzü ve bir tabelanın yakın çekimi görülmektedir. Diğer ayrıntılar arasında siyah bir yüzeyin yakın çekimi, siyah arka plan üzerinde beyaz bir harf, metal bir nesnenin yakın çekimi, karbon fiber yüzey üzerinde metal bir köşe ve beyaz metinli siyah ve mavi altıgenler bulunmaktadır. Bu unsurlar birlikte 3D Studio Max Eğitiminin karmaşıklığını ve çevrimiçi kursların gücünü göstermektedir. Bu kurs sayesinde kullanıcılar etkileyici 3D modeller, animasyonlar ve görseller oluşturmayı öğrenebilirler. Bilgilerini genişletmek veya 3D tasarım alanında kariyerine hızlı bir başlangıç yapmak isteyen herkes için harika bir kaynaktır.
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Bu, bronz tenli ve omuz hizasında dalgalı kahverengi saçlı genç yetişkin bir kadının yakın plan çekimi. Hafif bir gülümsemeyle sol tarafa bakıyor, gözleri hafifçe kapalı. Kaşları hafifçe çatılmış ve ona düşünceli bir ifade veriyor. Çenesi ve çene hattı güçlü ve yanaklarına dağılmış birkaç çili var. Beyaz yakalı açık pembe bir gömlek giyiyor.Şerife Demir
1008411
Bu bilgisayar ekranı görüntüsü, devam etmekte olan bir video düzenleme kursunu göstermektedir. Bilgisayar ekranında, video düzenlemenin ne kadar kolay olduğunu gösteren, içinde metin bulunan yeşil bir kare görüntüleniyor. Ayrıca muhtemelen kursun nasıl tamamlanacağına dair talimatlar içeren siyah metinli beyaz bir işaret de var. Görüntünün köşesinde sakallı ve bıyıklı bir adam görülüyor, muhtemelen dersi veren eğitmen. Genel olarak bu görüntü ilgi çekici ve bilgilendirici bir video düzenleme kursunu gösteriyor.
Siyah bir tişört giyen kalın bıyıklı sakallı bir adam beyaz bir arka plan üzerinde duruyor. Yüzündeki saçlar koyu renk ve düzgünce kesilmiş, bakışları uzaklara odaklanmış. Geniş bir alnı, uzun bir burnu ve ince dudakları var. Gözleri koyu kahverengi ve güçlü bir çene hattına sahip. Kalın siyah saçları kısa, düz bir kesimle şekillendirilmiştir. Kollarını önünde kavuşturmuştur ve kendinden emin bir duruşu vardır. Temiz tıraşlıdır ve erkeksi bir duruşu vardır.Ekrem Sözen
650411