AnasayfaBlogE-Ticaret SEO Rehberi
Satış - Pazarlama

E-Ticaret SEO Rehberi

27 Aralık 2019
E ticaret sitesine sahip olan veya bir e ticaret sitesinde SEO hizmeti veren kişilerin e ticaret SEO hakkında bilgisi olması gerekir.

İngilizce Search Engine Optimization teriminin kısaltması olan SEO, Türkçe’ deki karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olarak belirtilir. Genel bir ifadeyle arama motorlarının web sitelerini daha kolay bir şekilde taramasını sağlayan düzenlemeleri içerir. Günümüzde ticari faaliyetlerin gelişen teknoloji sayesinde dijital ortama taşınmasıyla birlikte e-ticaret  ve SEO nedir soruları çokça duyulmaktadır. E-ticaret alanında başarılı sonuçlar almak için SEO çalışması gerçekleştirilir. Bu sayede e-ticaret sitesi, arama motoru sonuçlarında ilk sıralarda yer alması sağlanır.

E-ticaret sitesine sahip olan veya bir e-ticaret sitesinde SEO hizmeti veren kişilerin e-ticaret SEO hakkında bilgisi olması gerekir. E-ticaretle uğraşan herkesin SEO hakkında yeterince bilgili olması o kişiyi ve siteyi her zaman avantajlı kılmaktadır. E-ticaret sitesi üzerinden gerçekleştirilen ürün satışlarından hedef kitleyi haberdar etmek için SEO çalışmaları yapılır.  Bu çalışmalar web sitesinin trafiğini arttırarak hedef kitle rolündekilerin müşteri rolüne dönüşmesini amaçlamaktadır.

E-Ticaret Sitesi Kurma Basamakları

E-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin bu konu hakkında yeterlilikleri olması gerekir. E-ticaret alanında gerekli bilgi ve becerilere sahip olunması gerekir. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen, kariyer yolculuğuna bu alandan devam etmek isteyen ve bu alana ilgisi olanların e-ticaret kursu görmesi gerekir. Enstitü üzerinden online eğitim alarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu eğitim sayesinde gerekli yetkinlikleri kazanabilirsiniz.

Aldığınız eğitim sayesinde öğrendiniz teorik ve pratik bilgilerden faydalanmak istemeniz en doğal hakkınız. Bir e-ticaret sitesi açarak bu amaç doğrultusunda adım atabilir ve para kazanabilirsiniz. Peki e-ticaret sitesi nasıl kurulur?

 • WordPress alt yapısının ücretsiz versiyonunu seçerek bu iş için ilk adımı atabilirsiniz. Kurulum maliyeti olarak en ucuz maliyeti size çıkartacak olan alt yapıdır. Aynı zamanda bu alt yapı sayesinde e-ticaret dışında aklınıza gelebilecek her türlü siteyi de kurabilirsiniz.

 • E-ticaret sitesi kurmak için karşınıza maliyet tablosu çıkmaktadır. Domain, hosting ve SSL sertifika almanız gerekir.  Bunlarım maksimum tutarı 100-150$ olarak belirtilebilir.

 • Domain, sitenizin internetteki adresini belirtir. Hosting ise internet sitenizin 7/24 açık kalmasını sağlar.  Bu ikisini satın almanız gerekir. İkisini birbirine bağlayarak çalıştırılması gerekir. Domain satın alırken .com uzantılı bağlantı seçilmelidir.  Bu sayede arama motorlarında üst sıralarda gözükebilirsiniz.

 • Domain ve hosting satın aldıktan sonra bunları birleştirip Cpanel kurmanız gerekmektedir. Cpanel ise server yönlü bir yönetim sistemidir.

 • E-ticaret sitesi kurmak için zorunlu olan SSL sertifikasını almanız gerekir. Bu sertifikayı almak zorunludur. Diğer siteleri kurarken bu sertifikayı almak zorunlu değildir. Alacağınız SSL sertifikası, aldığınız domain ve hosting ile kullanımının aynı zaman aralığında olması gerekir.

 • Daha sonra WordPress alt yapısı oluşturulması gerekir. Site için en önemli ve işlemi büyük ölçüde tamamlamayı sağlayacak bir aşamadır. WordPress, kuracağınız e-ticaret sitesini yönetebileceğiniz alt yapı sistemidir. Cpanele girmeniz gerekir. Ardından Cpanel üzerinden WordPress ibaresine tıklamanız gerekir. Daha sonra uygulamayı kur ibaresine tıklamanız gerekir ve uygulama kurulur. Sonra domain kısmına http:uzantısı seçmelisiniz. Ardından dizin seçimi gelecektir. Bu kısmı boş bırakmalısınız. Bir ileriki aşama ise versiyon ayarlarını yapmanız gerekir. Daha sonra ayarlardan e-ticaret sitesinin yönetici bilgilerini girmelisiniz. Gelişmiş ayarlardan yedekleme seçeneğine tıklamanız gerekir. Daha sonra en altta sağ köşede bulunan kur butonuna tıklamalısınız.

 • En son basamak ise tema satın alıp kurulumunu ve ayarlarını yapmaktır. Ücretli ve ücretsiz temalar bulunmaktadır. Daha sonra ise internetten satış yapabilmek için alışveriş sistemini kurmaktır.

Bu aşamalar e-ticaret sitesi kurmak için gerekli olan WordPress alt yapı sistemini genel olarak anlatmaktadır. Bu basamaklar geneli ifade etmektedir. Normalde bu basamakları yerine getirirken içerikleri daha kapsamlıdır.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Çalışmaları

SEO; e-ticaret sitesinin Google vb. arama motorları için optimize edilmesini sağlar. Google yapay zeka yapısına sahip algoritmaları kullanarak siteleri tarar. Google’ın yaptığı bu işten başarı elde eden siteler; anahtar kelimelerde başarılı sıralar elde eder. Nasıl bir e-ticaret SEO çalışması yapmanız gerektiği sahip olduğunuz e-ticaret sitesi belirler. Örneğin e-ticaret sitesi WordPress alt yapısına sahipse ona özel eklentiler kullanmanız gerekir.

E-ticaret siteleri farklı algoritmalara sahiptir. E-ticaret sitesi için SSL sertifikasının zorunlu olduğundan bahsetmiştim. SSL kullanıcı verilerini şifreleme özelliğinden dolayı gereklilik görülmektedir. Google 2018 yılı itibariyle birçok algoritma değişikliği yapmıştır. Bu değişikliklere göre bu sitelerin yeni SEO kriterlerine göre SEO çalışması yaptırması gerekir. Bu siteler için hangi SEO çalışmaları yapılmalıdır;

 • Site Hızına Dikkat Edilmelidir: Algoritma değişikliklerinden sonra site hızı konusu önemli bir hale geldi. Mobil sitelerde hız, kullanıcı deneyimini ve buna bağlı olan performansı etkilemektedir. Google yaptığı bir araştırmada; 3 saniyeden fazla süren yüklemelerde, mobil sitelerde siteyi terk etme oranını %32 olarak belirlemiştir. Yüklenmesi 10 saniyeye çıktığında ise terk etme oranı %132’ye çıktığı saptanmıştır. Bu bilgiler ışığında, binlerce ürünün yer aldığı bu sitelerde sayfalarınız hızlı açılmazsa kullanıcılar olumsuz etkilenecektir. Bu sitelerde, site hızını etkileyen en önemli unsur görsel boyutlarıdır. Sitenize görsel yüklerken optimize ederek yüklemeniz avantaj sağlayacaktır. Bunu yapmanızı sağlayacak araçlar bulunmaktadır.

 • Kullanıcı Deneyimine Dikkat Edilmelidir: Sitenizi kullanıcı deneyimine uyumlu tasarlanmasına önem vermeniz gerekir. Kullanıcıların site içindeki deneyimlerinin kolaylaştırılmasına özen gösterilmelidir. Doğru bir kullanıcı deneyimi yaratmak isteyen site sahipleri; doğru sepet adımları, menü yapıları vb. tasarımlar geliştirmelidir. Kullanıcı deneyimini istediğiniz gibi takip etmek ve geliştirmek için hazır alınan site paketleri kullanmak yerine özel tasarımları ve yazılım yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bunu yaptırdığınız taktirde kullanıcı deneyimlerini geliştirme ve takip etme olanağını güçlendirirsiniz. Kullanıcılara deneyimine göre yön verebilirsiniz. Mobil uyumlu site tasarlatmak size avantaj sağlar. Bunun yanında iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için üye olmadan sipariş verme, kolay üyelik, gelişmiş ürün sıralama özelliklerini sunabilirsiniz.

 • Rakip Analizi Yapılmalıdır: Aynı sektörde olduğunuz e-ticaret sitelerini inceleyin. İncelediğiniz sitelerdeki doğruları ve hataları bulun. Rakip analizi yaparken en aktif ve yoğun şekilde ürün satan siteleri inceleyin. Bu sayede müşterilere neyin hitap ettiğini keşfedin.  Aynı zamanda sitenizde ürünleri tanıtırken kategori yazıları, ürün başlıkları ve açıklamaları yazmayı unutmayın. Bazı siteler, ürünlerini tanıtırken ürünle ilgili görsel bulundururken tanıtıcı yazıya dikkat etmiyorlar. Açıklama sayfalarını uygulamalar kullanarak güncelleyebilirsiniz.

 • SEO Yapma Amacınızı Belirlemelisiniz: Siteler, SEO çalışmalarını organik trafik akışının artması için yapmaktadır. E-ticaret sitesi daha çok tıklanma almak isteyen kişilerin dijital yatırımlara öncelik vermesi gerekmektedir. Dijital yatırım sayesinde sitenizin organik trafik akışı artabilir. Sosyal medya reklamları, Google ADS vb. sayesinde bireyler sitenizi görebilir ve sizden alışveriş yapabilir. Dijital yatırımlar sayesinde marka tanınırlığınızı arttırabilirsiniz.

 • SEO Perspektifinden Bakmalısınız: Sitenizle ilgili yazacağınız her şeye SEO açısından bakmalısınız. Web sitenizdeki bağlantılarınız da buna dahildir. Daha hızlı indeks almanızı sağlayacak iç bağlantı stratejilerinizin de SEO özelliklerine uygun olması gerekir. Doğru URL yapısı da sitenizin başarılı olmasını sağlayan özelliklerden biridir. URL içerisinde yazıyla veya sayfayla ilgili anahtar kelimeleri bulundurmalısınız. Uzun ve yanlış URL kullanımı sizin için dezavantaj sağlamaktadır bu davranıştan kaçınmalısınız.

SEO alanında çalışmaları gerçekleştirebilmek için bu alanda yetkinliklere sahip olmanız gerekmektedir. Bu yüzden SEO eğitimi almanız gerekmektedir. Bu eğitim sayesinde web sitenizi optimize etmeyi öğreneceksiniz.

E-Ticaret SEO ve WordPress

WordPress bir içerik yönetimi sistemi olarak tanımlanmaktadır. İnternet üzerinde bulunan sitelerin %40 WordPress alt yapısını kullanmaktadır. Bu alanda yetkinlik sahibi olmak isteyen kişiler WordPress eğitimi alarak amaçlarına ulaşabilirler. Bu eğitimi alarak istediğiniz her alanda web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede web sitesi oluşturmak için gerekli olan karmaşık kodların bilinmesine de gerek kalmaz. Bu sistem herkesin kolay ve yüksek performanslı web sitesi oluşturulmasını sağlar. WordPress ne kadar bu imkanlardan faydalanmamızı sağlasa da e-ticaret sitenizin başarısı, uygulayacağınız WordPress SEO ayarlarının doğruluğu içeriğinizin doğruluğu ile orantılıdır. Sitenizin başarısı sağlam bir SEO çalışmasına bağlıdır.  Kurmuş olduğunuz siteyi arama motorlarına doğru tanıtmalısınız bu sayede arama motorları da sitenizi kullanıcılara doğru tanıtır.

Kullanıcılar arama yaparken, arama motorlarına arayacakları kelimeleri yazarlar. Yazdıkları kelimeler arama motoru tarafından anahtar kelime olarak tanımlanır. Kullanıcıların yazdığı anahtar kelimeler, veri tabanında kayıtlı olan sitelerle karşılaştırılır. Bu arama sonucunda bize en iyi eşleşen site sunulur. Kendi sitenize WordPress SEO eklentisi kurarak ve SEO ayarlarını yaparak bu arama sonucu sıralarında sitenizin en üst sırada olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede sizin de siteniz arama sonuçlarında en üst sırada olur.

E-Ticaret SEO Çalışmalarının Faydaları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bireyler ve sektörler dijitalleşmektedir. İnternet kullanımının gitgide yükselmesi e-ticaret sitelerini de yaygınlaştırmıştır. E-ticaret sektörü çok yüksek rekabetin ve yeniliklerin ortaya çıktığı bir sektördür. Bu kadar rekabetin çok yüksek olduğu bir alanda sitenizin diğer sitelerin önüne geçmesini sağlamanız gerekir.

Rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacak SEO çalışmalarıdır. Yapılan bu çalışmalar e-ticaret sitelerine oldukça fayda sağlamaktadır. Bu faydalar;

 • Arama motorları üzerinden web sitesine organik trafik sırasında yoğun bir ziyaretçi akışı yaşanır. Bu yoğun akış satışların artmasını ve sitenizin gelişmesini sağlar.

 • Ürün tanıtımı, site tanıtımı vb. yapmak için uygulayacağınız geleneksel reklam modelleri oldukça pahalıdır. SEO çalışmaları sayesinde bu geleneksel reklam modellerine gerek kalmaz. Reklam için ayrılan bütçelerde düşüş yaşanır. Bu durum sitenize ve size fayda sağlar.

 • SEO çalışmaları, ürün sayfalarında yapıldığında hedef kitle ve müşteriye erişimi sağlar. Bu sayede satış oranı da artar.

seo e-ticaret e-ticaret sitesi e-ticaret seo seo çalışmaları wordpress eğitimi seo eğitimi wordpress
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229