Close
Mobil Menu Bars

Dijital çağın altın yumurtası "Online Eğitim"

22 Temmuz 2018, 2709 defa okundu.
Dijital çağın altın yumurtası "Online Eğitim"
Dijital çağın altın yumurtası "Online Eğitim"

Dünden bugüne “Her şeyin başı sağlıktır” deriz hep. Kaç yaşında olursak olalım dilimizden düşmez. Doğrudur da… Sağlık olmazsa yaşam döngümüzü nasıl düzene sokabiliriz ki… Mamafih, yaşam döngümüze değerler yükleyen olmazsa olmaz unsurlar da vardır. Bunlardan en önemlisi; iş ve kariyer sahibi olmaktır. İki unsur da birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Öyle ki kariyer dereceniz, yapacağınız işin kalitesini dolayısıyla yaşam standardınızın seviyesini ve sosyo-ekonomik düzeyinizi belirler. Peki iyi bir iş ve kariyer sahibi olmak için ne gereklidir? Sorumun cevabını yine herkesin dilinde pelesenk olan bir deyişle vermek istiyorum: Her işin başı Eğitimdir... Sanırım hepimiz yeterli eğitim olmadan hakkettiğimizi düşündüğümüz pozisyonlara ulaşmanın zor olacağının farkındayız. Günlük yaşantımızın büyük çoğunluğunun çeşitli meşgaleler içerisinde geçtiğini var sayarsak, kendinizi eğitip geliştirmek, rakiplerinizden bir adım önde olabilmek amacıyla CV'nize yeni bir pozisyon daha eklemek için yeterli zamanı bulabiliyor musunuz? Bir çoğunuzun hayır dediğini duyar gibiyim. Maalesef zorlu yaşam koşulları portföyümüzü genişletmek ve eğitim düzeyimizi artırmak adına gerekli olan zamanı bize sunmamaktadır. Peki evinizde vakit geçirirken, yolculuk yaparken, iş yerinizde mola süresi içerisindeyken, bilgisayarınızdan veya cep telefonunuzdan hedefleyip de gerçekleştiremediğiniz eğitimleri alabileceğinizi söylesem ne düşünürdünüz? İşte size bu olanağı sağlayan eğitim sisteminden bahsetmek istiyorum.

Online eğitim nedir? 

Online eğitim, kariyer ile veya ilgi duyulan herhangi bir alanla ilgili;fiziki bir derslikte bulunma zorunluluğu olmadan, istenilen zamanda ve mekanda bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi elektronik cihazlar yardımıyla internet üzerinden eğitim alınmasına ve alınan eğitimlerin resmi olarak belgelendirilmesine imkan sağlayan hizmet modeli olarak tanımlanabilir. Online eğitim sisteminin günümüz teknolojik gelişmelerin bir ürünü olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Online Eğitim

Online eğitimin avantajları nelerdir?

Online eğitim sisteminin avantajları oldukça fazladır. Biraz bahsetmek gerekirse;

1 - Gerekçeleri ortadan kaldırır... Yoğun tempoda çalışıp zaman kısıtlılığını gerekçe gösterenler için altın bir fırsattır. Çünkü işlenen tüm dersler, canlı bağlantı yoluyla katılım sağlayamazsanız bile yetkililer tarafından kaydedilir. Böylelikle müsait olduğunuz herhangi bir zaman diliminde kaçırdığınız veya daha önceden toplu halde yüklenmiş olan dersleri internet üzerinden açabilir ve eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. 

2 - Tahta sıralarda oturmazsınız... Ders dinlemek için herhangi bir eğitim kurumuna gitmenize gerek yoktur. Sizin için gerekli olan şeyler; kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortam, bilgisayar ve internet bağlantısıdır.  

3 - Teneffüs zili çalmaz... Ders dinlerken "teneffüs çalsa da kurtulsak" gibi hepimizin tecrübe edindiği bir durumla karşılaşmazsınız. Sizin ziliniz tek hamleyle "durdur" tuşuna basmaktır. Sıkıldığınızda veya yorulduğunuzda istediğiniz zaman eğitimi durdurabilir, ara verebilir veya kapatıp daha sonra izleyebilirsiniz. Eğitiminizin verimli bir şekilde geçmesi tamamen sizlerin elindedir. 

4 - Anlayamadığınız konularda eğitim videolarını yeniden geriye sarıp derslerinizi dinleyebilirsiniz. Gerektiğinde eğiticinin iletişim adresinden kendisine sorular sorabilir, etkileşim kurabilirsiniz. 

5 - Online eğitim sisteminin kapsama alanı geniştir... İşletme, iktisat, turizm işletmeciliği, sağlık hizmetleri, tıbbi sekreterlik, halkla ilişkiler, kalite yönetimi, iş güvenliği, dış ticaret gibi akademik bölümleri içeren yüksek lisans programları; kişisel gelişim, yabancı dil, photoshop, iletişim, liderlik, organizasyon, sunum teknikleri, danışmanlık, mülakat, iş geliştirme, girişimcilik, sosyal medya yönetimi,blog yazarlığı, office ve yazılım v.b. sertifika programları gibi hemen hemen her kitlenin ihtiyacına yönelik eğitim içerikleri mevcuttur. 

6 - Aldığınız eğitimleri resmi olarak belgelendirebilir (sertifika, diploma) ve CV'nize ekleyebilirsiniz. Ayrıca çalışmakta olduğunuz kamu veya tüzel kişiliklere sunabilir, karşılığında terfi etme, kademe/derece atlama, ünvan değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Online Eğitim

Online eğitim için ne kadar ücret ödenir ve nasıl başvuru yapılır?

Online olarak başvuru yaptığınız eğitimin içeriğine göre fiyatlar değişebilmektedir. Fakat ücretsiz olarak temin edebileceğiniz sertifika programları da yok değildir. Örnek olarak sizlere İstanbul İşletme Enstitüsünün (https://www.iienstitu.com/) Uzaktan Eğitim Merkezi Sertifika Programlarını verebilirim. Ücretsiz olarak bir çok alanda sertifika programlarına Enstitünün sizler için oluşturduğu online eğitim portalına e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yapabilir, belirlenen sınav tarihine kadar dilediğiniz zamanda derslerinizi dinleyebilirsiniz. Üstelik sınav için de Enstitüye gitmenize gerek yoktur. Yine internet üzerinden sınavlarınıza girebilirsiniz. Sınavlarınız başarılı geçerse sertifikaya hak kazanırsınız ve size lazım olan her yerde kullanabilirsiniz. 

Sonuç olarak;

Günümüzde teknolojinin dijital platforma kaydığını inkar edemeyiz. Dünya genelinde internetin geniş kitlelere hızla yayıldığına, online bankacılık, otomasyon hizmetleri, e-ticaret, yapay zekaya sahip robot müşteri hizmetlerinden faydalanma ve bunlara ek olarak facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya platformların insanların hayatlarında büyük yer kapladığına şahit olmaktayız. Bu durumun sosyolojik açıdan olumsuz sonuçlar doğurduğu yönünde yapılan tartışmaları bir kenara bırakıp, bir çok kitleye yabancı gelmeyen dijital teknolojinin olumlu taraflarını keşfetmek bizlerin elindedir. 

Zaman herkes için altın kadar değerlidir. Dijital çağın şekillendirdiği ve bizlere sunduğu yenilikler etkili bir zaman yönetimi hazırlamamıza büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Zamandan tasarruf sağlamak, her zaman için kısır döngüde kurulan yaşantımıza değişiklikler katmamıza vesile olabilir. Şayet mevcut pozisyonumuzdan memnun değilsek, sabit ve uzun ömürlü bir iş bulamadıysak veya ilgi duyduğumuz bir alanda kendimizi geliştirip alternatif bir ek gelir yaratmak istiyorsak kendimiz için ayırabileceğimiz bu kısıtlı zamanı internet üzerinden bilgisayar, tablet veya cep telefonu yardımıyla online eğitim alarak değerlendirebiliriz.

Yazar: Serkan Pekcan

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Oraz Tosuniyazov
28 Eylül 2018
5.0

Her açıdan çok yardımcı oluyor bize online eğitiö