AnasayfaBlogDepresyondan Kurtulmak İçin Depresyon Diyeti
Kişisel Gelişim

Depresyondan Kurtulmak İçin Depresyon Diyeti

24 Ocak 2021
Depresyondan Kurtulmak İçin Depresyon Diyeti

Hayattan zevk alamıyor musunuz? Artık istediğiniz hiçbir şey olmuyor mu? Sabahları uyanmak sizin için dünyanın en zor durumu mu? Kalbinizde artık kırılacak yer kalmadı mı? Beyniniz size pes et mi diyor? Daha fazla ayakta kalamayacak gibi mi hissediyorsunuz? Normalden daha fazla ağladığınızı mı düşünüyorsunuz?

Bu sorulardan en az birine cevabınız evet ise o zaman pozitif diyet tam size göre.

Depresyon Diyeti Nedir?

Depresyon diyeti yani pozitif diyet; bir nevi yaşlılığa yatırımdır. Eğer iyi bakabilirsek bedenimize ve zihnimize, ne ala yaşlanmak. Bedenimizi ya da beynimizi değiştiremediğimize göre, onlara iyi bakmayı öğrenebiliriz. Sağlıklı beslenip, düzenli doktor kontrolünde olmak, aslında bir nevi geleceğe yatırımdır. Rahat rahat yaşlanmak ister insan.

Hepimiz, hayatımız da en az bir kere depresyona girmişizdir zaten. Kimileri için aşk, kimilerine hayat karmaşası, bazen parasal sıkıntılar, ya da yalnızca kaybetmiştir insan. Ve hayatın pause düğmesine basar…

Bundan kurtulabilirsiniz. Depresyon sizi değil, siz onu yenebilirsiniz. Kendinize iyi bakmak demek, beyninizi ve bedeninizi güçlendirmeniz demektir.

Bilim insanlarına göre depresyon; beynin vazgeç demesidir.

Özetle tamamen beynimizin yorulması gibi aslında. Vitamin eksikliği, çevresel faktörler de depresyonu tetikler. Aslında kaybolduğumuzu hissettiğimiz an varoluşumuz da vücudumuzda bir şeylerin eksikliğini hissederiz. Spor eksikse mesela, kötü besleniyorsak, kendimizi umursamayı bırakmışsak, yarın ölmeyecek gibi yaşıyorsak ya da doktora gitmiyorsak düzenli; beyin vazgeç, güçsüzsün demeye başlıyor bir yerde. Sonuçta dünya denen gezegende yaşıyorsak, doğal seleksiyonu görmezden gelemeyiz. Pozitif ve kaliteli yaşama odaklanmalıyız. Neden kötü düşüncelerimiz geri dönebiliyorken iyi düşüncelerimizde geri dönmesin ki.

Nazara bu kadar inanırken, neden pozitifliğe inanmayalım? Bir konunun kötü olacağına bu kadar net eminken, o olayın kötü olması değil midir aslında beklentimiz. Olayın iyiye gidemeyeceğine olan ön yargımızın belki de en büyük prangamız olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bu yüzden önyargılarınızı bir yana bırakın ve hayatı tamamen akışında bırakın. Olan ne olursa olsun, insansınız ve doğanızda var depresyon. Kendinize ve ruhunuza iyi bakın.

Depresyonu Yenmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Haftada en az üç ila beş gün boyunca günde en az 30 dakikalık egzersizlerle sizde depresyonu yenebilirsiniz. Kısa vadede ruh halinizi değiştirebilir, iyi hissetmenizi sağlayacak olan endorfin hormonunu arttırabilir, aklınızdaki ve bedeninizdeki tüm bu değişiklikleri spor sayesinde eyleme geçirebilirsiniz. Egzersiz aynı zamanda daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Doğanın gücünü kullanın

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeleri; ıspanak, semizotu, tere, roka, marul ve maydanozu her gün düzenli olarak tüketmek sizi depresyonun zararlarından korur.

 • Koyu yeşil yapraklı bitkiler; A, C, E, K ve B grubu vitaminlerini içermenin yanında kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve demir gibi mineraller içerir.

 • Beynimiz için Omega-3’ü soframızdan eksik etmememiz gerekir. Omega-3; et, süt, yumurta, baklagiller de ve birçok sebzede az miktarda bulunur. Bazı bitki tohumları ve sakatat olan beyinde de çok miktarda bulunur. İnsanlarda nasıl omega-3 beyinde yoğunlaşıyorsa, hayvanlarda da öyledir. Bir yandan alabalık, hamsi, somon, uskumru, lüfer, sardalya, ton balığı gibi zengin omega-3 içeren balıkları da haftanın 3 günü sofranızda yer verebilirsiniz

 • Her gün bir avuç ceviz, keten tohumu veya chia tohumu tüketmeniz günlük omega-3 ihtiyacınızı karşılar.

 • Yeşil Çay en fazla antioksidan içeren besin kaynaklarından biridir ama aynı zamanda theanine adı verilen amino asitleri ile depresyonun etkilerini azaltabilir.

 • Mevsiminde domates yemek, vücudunuzun folik asit ihtiyacını karşılar.

 • Folik asit içeren mevsiminde domates günlük tüketildiğinde ise beyne daha sağlıklı ol sinyalini veriyor. Journal of Psychiatry and Neuroscience akademik dergisinde yayınlanan makaleye göre, depresyon hastalarının folik asit miktarlarının az olduğu belirtiliyor.

 • Günlük 50 gr. siyah çikolata tüketirseniz, serotonin seviyeleriniz; depresyon önleyici ilaçlar kadar, aynı sürede normale dönerler.

 • Buda mutsuzluk hormonunu vücudunuzdan atmanız demek anlamına gelir.

 • Etli ve kabuksuz meyveleri günlük öğünlerinize eklemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirip, kanser ve diğer hastalıklara karşı savaşmanız için size destek olurlar.

 • Hücrelerinizi iyileştiren antioksidanları yabanmersini, ahududu, çilek ve böğürtlen gibi meyveler ile yapacağınız bir meyve salatasını, öğününüze ekleyebilirsiniz.

 • Günde bir elmayı bu yiyeceklerin geri kalanıyla birlikte tüketirseniz, psikiyatrınıza veda edebilirsiniz.

Depresyon Diyetinde Unutulmaması Gerekenler

 • Kendimize iyi bakmak

 • Her gün en az 1 litre su içmeyi unutmamak

 • Koyu yeşil yapraklı sebze ve meyve tüketmek

 • Günlük tüketilen yeşil çayın sayısını arttırmak

 • Her gün 30 dakika düzenli spor yapmak

 • Balık yemek

 • Sağlıklı yaşam

 • Pozitif kalmak

Sizde depresyon diyeti sayesinde, depresyona karşı mücadelenizde galip gelebilirsiniz. Yeter ki kendinize güvenmekten vazgeçmeyin…

Yazar: Deniz Derya

depresyon diyeti nedir depresyondan kurtulmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Yönetimi ve Bilişsel Terapi
Stres Yönetimi

Stres Yönetimi ve Bilişsel Terapi

10 Şubat 2021
Mükemmel Olmak Zorundayım
Kişisel Gelişim

Mükemmel Olmak Zorundayım

12 Kasım 2019
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259