AnasayfaBlogÇalışanların Gelişimini Destelemek İçin 6 Strateji
Yönetici

Çalışanların Gelişimini Destelemek İçin 6 Strateji

09 Ocak 2019
Çalışanların Gelişimini Destelemek İçin 6 Strateji

Bir yöneticinin en büyük isteklerinden biri; ekibe hemen katılım sağlayabilen, problem çözebilen, fikirler öneren ve iyi ilişkiler geliştirebilen bir eleman istihdam etmektir. Bunun aksine bir yöneticin başına gelebilecek kötü şeylerden biri de kötü bir eleman istihdam etmektir. İş yükü ile başa çıkamayan, her şeyden şikayet eden ve bütün departmanın moralini bozan bir eleman ile çalışmak. Bu yöneticin işe alım başarısızlığıdır. Birçok yönetici işe alım konusunda başarılı olmadığından iyi bir eleman bulduğunuzda onu elinizde tutmak için çaba göstermek gerekir.

Çalışanlarınızın Gelişimini Destekleyebileceğiniz 6 Strateji

Eleman alımınızdan sonra karşınıza çıkacak iki durum için de çözüm geliştirmek mümkündür. Bu durumlara elemanınızın profesyonel ve kişisel olarak gelişim sağlamasına yardımcı olarak çözüm üretebilirsiniz. Profesyonel ve kişisel gelişimini sağlamak deyince kulağa ürkütücü gelse de sandığınız kadar zor değil. İşte profesyonel ve kişisel gelişimi destekleyecek adımlar;

Çalışkan Çalışanınızı Suistimal Etmeyin

Verdiğiniz görevi güzel ve doğru yapacağınıza inandığınız çalışanınıza daha zor ve daha fazla görev yüklemeyin. Elbette ona zor görevler verin ama görevler sıkıcı olduğu için vermeyin. Onun gelişimine destek olacağına inandığınız için verin.

Yardım Etmekten Kaçınmayın

Görev verirken verdiğiniz görevin çalışanınızın gelişimi için önemli olduğunu ve bu görevde ona yardım edebileceğinizi açıkça belirtin.

Kötü Çalışanınızdan Vazgeçmeyin

Çalışkan olan çalışanınızın verdiğiniz görevi müdahalenize gerek kalmadan halledebileceğini biliyorsunuz ancak kötü çalışanınızı da işe alan sizsiniz ve yöneticisi olarak onun gelişimine yardımcı olmaktan da siz sorumlusunuz. Bazen görevleri başarıyla yerine getiremeyeceğini bilseniz de kötü çalışanınıza verip gelişmesi için imkan tanımalısınız.

Akıl Hocalığı Yapın

Herkesin bir akıl hocasına ihtiyacı vardır. Bir eleman bir sonraki seviyeye ancak iyi bir akıl hocası ile geçebilir. Kötü olduğuna inandığınız çalışanınız iyi bir akıl hocalığı ile istediğiniz seviyeye hızlıca gelebilir. Akıl hocalığı her zaman işe yarar. Akıl hocalığı için en iyi yöntem şirket yapınıza ve çalışanlarınızın ihtiyacına göre değişebilir.

İyi Performansı Ödüllendirin

Bir yöneticinin yapacağı en kötü şeylerden biri de iyi performansı göz ardı etmektir. Çalışkan çalışanlarınızı yalnız hissettirdiğiniz için başka bir işe geçmesini ister misiniz? Gereken yerde gerekli takdiri ve ödülü sağlamadığınız sürece bu kaçınılmazdır.

Bir yönetici olarak yukarıdaki düşünceler ışığında ilerlerseniz çalışanlarınızın gelişimine destek sağlayabilirsiniz. Çalışanlarınız gelişip büyüdükçe daha zor ve büyük görevlerin altından kalkabilir ve size de kendi kariyerinizde başka görevlerin altından kalkmanız için gereken zamanı tanıyabilir.

İyi bir lider olmak konusu ile ilgileniyorsanız, diğer yazılarımız da size yardımcı olabilir.

Çalışanlarınızın Gelişimini Destekleyebileceğiniz Stratejiler Nelerdir?

Çalışkan çalışanınızı suistimal etmeyin. Yardım etmekten kaçınmayın. Kötü çalışanınızdan vazgeçmeyin. Akıl hocalığı yapın. 

Çalışanların Gelişimi İçin akıl Hocalığı Neden Önemli?

Kötü olduğuna inandığınız çalışanınız iyi bir akıl hocalığı ile istediğiniz seviyeye hızlıca gelebilir. Akıl hocalığı her zaman işe yarar. Akıl hocalığı için en iyi yöntem şirket yapınıza ve çalışanlarınızın ihtiyacına göre değişebilir.

Çalışan Gelişimi İçin İyi Performansı Ödüllendirmek Nedir?

Bir yöneticinin yapacağı en kötü şeylerden biri de iyi performansı göz ardı etmektir. Çalışkan çalışanlarınızı yalnız hissettirdiğiniz için başka bir işe geçmesini ister misiniz? Gereken yerde gerekli takdiri ve ödülüsağlamadığınız sürece bu kaçınılmazdır.

Çalışanların Gelişimini Destelemek İçin 6 Stratejiiyi bir yöneticiyöneticilikçalışan gelişimi çalışanı desteklemek
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.