Close
Mobil Menu Bars

Çalışanların Gelişimini Destelemek İçin 6 Strateji

09 Ocak 2019, 1660 defa okundu.
Çalışanların Gelişimini Destelemek İçin 6 Strateji
Çalışanların Gelişimini Destelemek İçin 6 Strateji

Bir yöneticinin en büyük isteklerinden biri; ekibe hemen katılım sağlayabilen, problem çözebilen, fikirler öneren ve iyi ilişkiler geliştirebilen bir eleman istihdam etmektir. Bunun aksine bir yöneticin başına gelebilecek kötü şeylerden biri de kötü bir eleman istihdam etmektir. İş yükü ile başa çıkamayan, her şeyden şikayet eden ve bütün departmanın moralini bozan bir eleman ile çalışmak. Bu yöneticin işe alım başarısızlığıdır. Birçok yönetici işe alım konusunda başarılı olmadığından iyi bir eleman bulduğunuzda onu elinizde tutmak için çaba göstermek gerekir.

Çalışanlarınızın Gelişimini Destekleyebileceğiniz 6 Strateji

Eleman alımınızdan sonra karşınıza çıkacak iki durum için de çözüm geliştirmek mümkündür. Bu durumlara elemanınızın profesyonel ve kişisel olarak gelişim sağlamasına yardımcı olarak çözüm üretebilirsiniz. Profesyonel ve kişisel gelişimini sağlamak deyince kulağa ürkütücü gelse de sandığınız kadar zor değil. İşte profesyonel ve kişisel gelişimi destekleyecek adımlar;

Çalışkan Çalışanınızı Suistimal Etmeyin

Verdiğiniz görevi güzel ve doğru yapacağınıza inandığınız çalışanınıza daha zor ve daha fazla görev yüklemeyin. Elbette ona zor görevler verin ama görevler sıkıcı olduğu için vermeyin. Onun gelişimine destek olacağına inandığınız için verin.

Yardım Etmekten Kaçınmayın

çalışanı destekleme, yardım etme, çalışana yardım etme

Görev verirken verdiğiniz görevin çalışanınızın gelişimi için önemli olduğunu ve bu görevde ona yardım edebileceğinizi açıkça belirtin.

Kötü Çalışanınızdan Vazgeçmeyin

Çalışkan olan çalışanınızın verdiğiniz görevi müdahalenize gerek kalmadan halledebileceğini biliyorsunuz ancak kötü çalışanınızı da işe alan sizsiniz ve yöneticisi olarak onun gelişimine yardımcı olmaktan da siz sorumlusunuz. Bazen görevleri başarıyla yerine getiremeyeceğini bilseniz de kötü çalışanınıza verip gelişmesi için imkan tanımalısınız.

Akıl Hocalığı Yapın

akıl hocalığı yapmak, mentorluk, destek olmak

Herkesin bir akıl hocasına ihtiyacı vardır. Bir eleman bir sonraki seviyeye ancak iyi bir akıl hocası ile geçebilir. Kötü olduğuna inandığınız çalışanınız iyi bir akıl hocalığı ile istediğiniz seviyeye hızlıca gelebilir. Akıl hocalığı her zaman işe yarar. Akıl hocalığı için en iyi yöntem şirket yapınıza ve çalışanlarınızın ihtiyacına göre değişebilir.

İyi Performansı Ödüllendirin

ödüllendirme, tebrik, kutlama

Bir yöneticinin yapacağı en kötü şeylerden biri de iyi performansı göz ardı etmektir. Çalışkan çalışanlarınızı yalnız hissettirdiğiniz için başka bir işe geçmesini ister misiniz? Gereken yerde gerekli takdiri ve ödülü sağlamadığınız sürece bu kaçınılmazdır.

Bir yönetici olarak yukarıdaki düşünceler ışığında ilerlerseniz çalışanlarınızın gelişimine destek sağlayabilirsiniz. Çalışanlarınız gelişip büyüdükçe daha zor ve büyük görevlerin altından kalkabilir ve size de kendi kariyerinizde başka görevlerin altından kalkmanız için gereken zamanı tanıyabilir.

İyi bir lider olmak konusu ile ilgileniyorsanız, diğer yazılarımız da size yardımcı olabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!