AnasayfaBlogBiyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü
Meslekler

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü

25 Ağustos 2020
Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü

Moleküler biyoloji hastalıkların moleküler temelleri ile uğraşarak hastalıklara çare olacak hücre yolaklarını ortaya çıkarır. Biyoteknoloji ise içerikte yer alan fizyoloji, biyokimya, genetik dersleri ile moleküler biyoloji alanının ortaya çıkardığı enzim, hormon, antikor, ilaç gibi organik maddelerin üretimini sağlar. Hücre yolaklarının araştırılması ile hastalıkların genetik temelleri ortaya çıkarılarak yeni ilaç tasarımları yapılabilmektedir.

Özellikle teknoloji ile biyolojinin buluştuğu diğer bir alan olan biyoinformatikle moleküler biyoloji de elde edilen veriler yeniden harmanlanır. Özellikle biyoteknoloji de üretilecek olan enzim, protein, antikor, aşı ve ilaç gibi organik maddelerin üç boyutlu yapıları ortaya çıkarılır. Gerek bilgisayar ortamında gerekse 3D yazılarla yeniden tasarım ve üretimleri yapılarak insanlığın hizmetine sunulmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji insan yararı için büyük keşiflerin yapılabileceği bir potansiyele sahip bir bilim alanıdır. İyi yönetilen bir çaba ve süreç sonunda elde edilen ürün ve teknolojiyi kapsar. Ülkemizin kalkınma alanında öncelikle yer alan bölümümüz geleceğe yönelik olarak Biyoteknoloji, Nanoteknoloji ve Moleküler Biyoloji alanlarındaki AR-GE çalışmalarına katkı sağlayabilecek kalitede elemanlar yetiştirilmesine yönelik amaçlara sahiptir. 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Çığır Açabilir

Baktığımızda çağımız 3D yazıcıların, bilgisayarların, yapay zekanın ilerlediği ve inanılmaz çıktılara yer veriyor. İşte bu bağlamda biyoteknoloji ve moleküler biyoloji bira araya gelerek yeni bir bölüm oluşturdu. Aslında bölüm uzun yıllardır var. Ancak gerek hastalıkların genetik temelinin, gerekse de hücre yolaklarının keşfedilmesinin yakın tarihlere dayanmasıyla gelişen biyoinformatik alanıyla birlikte son dönemlerde enzim, hormon, antikor, ilaç gibi organik maddelerin üretilmesine olanak sağladı.

Aslında moleküler biyoloji ve biyoteknoloji birlikte çalışması gereken alanlar. Nedeni olarak moleküler biyolojinin hücresel yolakları ve genetik temellerini ortaya çıkarması buna bağlı olarak biyoteknolojinin yeni tasarımlar yapması ile gerçekleşen sıçrayış gösterilebilir. Özellikle fizyoloji, genetik, biyokimya gibi alt bilim dalları ile buluştuğunda İnsan Genom Projesi ile birlikte insanda görülen tüm genetik hastalıklara çare arayışları biyoteknoloji ve moleküler biyoloji bölümü adına yeni buluşların yapıldığı yılları getirebilir.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, ülkemizde hem bilimsel hemde popüler alanda çalışmalar hazırlayabilecek bilim adamları yetiştiren bir bölümdür. Günümüzde temel biyolojinin çalışma alanlarından uzaklaşarak kendine ait bilimsel çalışma ortamı oluşturan bu alan tüm Dünya da ilgi alanı olmaya devam etmektedir.  Her tür canlının, mikroorganizmalar dahil olmak üzere genetik yapısının araştırılması ve çözümlenmesi, biyolojik yapılarıyla ile hastalıklar arasındaki bağlantının çözümlenmesi için araştırmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda DNA ve gen aktarımı yöntemleri sayesinde dayanıklılığı ve verimliliği yüksek bitki türleri yetiştirilmektedir.

Ülkemizin en büyük sağlık problemlerinden olan Kanser,  AIDS, organ nakil ihtiyacı gibi hastalıkların tanı ve tedavisine yatkın çözümlerin üretilmesinde bu program görev alır. Biyoteknoloji ve moleküler biyoloji özellikle tedavisi zor hastalıkların ve henüz çare bulunamamış diğer hastalıkların tanı ve tedavisinde gerekli olan hücresel yolakların keşfedilmesini sağlar. Bu yolaklara ilişkin uzun soluklu laboratuvar çalışmalarının yapılması bakımından  bir araya gelmesi gerekli olan ancak çalışmaları ülkemizde yeni olan bir alandır. Aslında dünyada çalışmaları var olan bu alanın ülkemizde de gelişeceği beklenmelidir. Çünkü özellikle İnsan Genom Projesinin tamamlanması ile başlayan ve sonrasında genetik hastalıkların moleküler yolaklarının bulunması için yapılan tüm çalışmalar biyoteknoloji ve moleküler biyolojinin alanıdır.

Özellikle teknolojinin de hızla ilerlemesi tasarım alanındaki çalışmalara hız kazandırmıştır. Teknoloji özellikle üç boyutlu tasarıma izin vermesi açısından geleceğe yön veren çalışmalara imza atmaktadır. Özellikle moleküler biyolojinin hastalıkların temel moleküler mekanizmasını keşfetmeye başlamasıyla hızla artan oranda yeni enzim, hormon, protein ve ilaç tasarımı yapmaya başlamıştır. Baş döndürücü hızla devam eden gelişmeler ülkemizde de bu bölüme olan ihtiyacı doğurmuştur. Yüzyılın bilimi olarak görülen biyoloji bu alt dallarla beraber gelecek yüzyılın merdiven basamaklarını hızla tırmanmaya devam etmektedir.  

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji İş İmkanları Nelerdir?

Ülkemizde veya yurt dışında özel sektörde rahatlıkla iş bulabileceğiniz bu program için öncelikle kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bu programdan mezun olan öğrencilerin kesinlikle yabancı dil konusunda yetkin olması gerekir. Kamu ve ya özel sektörde çalışabileceğiniz iş sahaları şunlardır;

  • Hastanelerde,

  • Sağlık Koruma Enstitülerinde,

  • Islah Merkezlerinde,

  • İlaç Endüstrisinde,

  • Hücrelerin İncelenmesi ve Genetik Yapıların Çözümlenmesinde çalışabilirsiniz.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar ?

Bu bölümden mezun olacak kişilerin kendisini özellikle dil konusunda geliştirmesi gerekmektedir. Hastane, Islah Merkezler, İlaç Endüstrisi ve Sağlık Koruma Enstitülerinde rahatlıkla görev alabilirler. Özellikle genetik araştırma merkezleri dahil olmak üzere üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yoluyla akademik çalışmalar da yapabilirler.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü mezunları aynı zaman da kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektör de tıp alanında, tarım alanında, enerji alanında biyolojik temelli teknolojinin geliştirilmesiyle elde edilecek gücün üretilmesinde ve sağlık hizmetlerinde moleküler biyoloji alanında görev yapabilirler. 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Dersleri Nelerdir?

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Lisans eğitim ve öğretiminde; Biyoloji, Kimya, Matematik, Elektrik ve Manyetizma, Bilgisayar, Mikrobiyoloji, Fizyoloji, Gen Mühendisliği Uygulamaları ve Gen Moleküler Biyolojisi temel dersleri işlenmektedir. Fen Bilimleri alanında başarılı, meraklı ve araştırma konusunda ilgili kişiler için bu program oldukça kolay yapılabilecek bir alandır.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji ülkemizde yeni öğrenilmesine rağmen yurt dışında birçok üniversitede bilim adamı yetiştirilmek üzere birçok öğrenci için tavsiye edilmektedir. Ülkemizde birkaç yıldır popüler olması beklenilen programın geleceği oldukça parlaktır.

Bu program türünde başarı sağlamak için;

  • Fen Bilimleri alanında çalışkan, araştırma yapmaktan hoşlanan, başarılı, gözlemci ve sabırlı kişiler olmalısınız.

  • Doğa alanında yapılan çalışmalardan doyum alan, canlılar ile ilgili araştırmalar yapmayı seven ve bilimsel çalışmalar üzerine merak salan kişiler daha başarılı olacaktır.

  • Bilimsel çalışmalar yıllar sürebileceği için konu bazında araştırmalarınızı sıkılmadan yapmalısınız.

  • Laboratuvar ortamında çalışmaktan keyif alan, ekip çalışması için uygun kişilerin tercih etmesi önceliklidir.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Taban Puanı ve Sıralaması

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji taban puan ve sıralamasına baktığımızda sayısal puanla öğrenci aldığını görürüz. Yeni tanınan bir alan olduğu için taban puanı olarak sadece Aksaray Üniversitesi'nde  taban puan olarak  220,768 puan olduğunu görürüz. Başarı sıralamasına bakıldığında 472.583 ile üniversite   265.000 arasında öğrenci aldığını görürüz. 

biyokimya biyoteknoloji hücre moleküler biyoloji teknoloji Biyoteknoloji Moleküler Biyoloji Bölümü Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü
Nurhayat Kayar
Blog Yazarı

Ben Biyoloji öğretmeni olmakla beraber blog yazarlığına Biyoloji bilgimle birlikte Bezelye Dergisinde daha sonra da çeşitli ajanslarda içerik yazarak başladım. Şu anda İstanbul İşletme Enstitüsünde yazmaktayım. Değişik konularda sahip olduğum sertifikalar var. Bu sertifikaların arasında ileri düzey ingilizce sertifikası da yer alıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Biyokimya
Bölümler

Biyokimya Bölümü Nedir?

21 Eylül 2020