AnasayfaBlogBir Makine Mühendisi Nasıl İş Aramalı?
İş Bulmak

Bir Makine Mühendisi Nasıl İş Aramalı?

15 Mayıs 2019
Bir Makine Mühendisi Nasıl İş Aramalı?

İşsizlik oranı, Kasım 2018 Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde %12,3 olarak açıklandı. Türk Mühendislik ve Mimarlar Odası Birliğine kayıtlı makine mühendisi sayısı ise, Aralık 2017 verilerine göre 108.355 olarak belirlenmiş. Kısa bir hesap yapacak olursak, Türkiye’deki işsiz makine mühendisi sayısı 13.300 civarında. Bu demek oluyor ki, bir makine mühendisi bu rakamlar arasından sıyrılarak iş bulmak zorunda.

Peki, nasıl iş bulabiliriz?

İş bulmada alanla ilgili sektör seçimi önemli. Farklı bir özelliğe sahip olarak, uzmanlaşarak daha kolay şekilde iş bulmanız mümkün.

Alan Sektör Seçimi Çok Önemli

Seçim yapılacak alan hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadan iş aramak, yapılan en büyük yanlışlardan birisi. Pek çok makine mühendisi eğitim kalitesindeki düşüş ve sistem değişikliği sebebi ile, istediği alanı belirleyemeden mezun olmakta. Seçimler yanlış olduğunda ise, o işin yarattığı vizyonla gelişen yeni fakat yanlış bir hayat başlar. Bu yüzden alan sektörünün doğru seçilmesi iş hayatının geleceği için çok önemlidir.

Kendinizi Uzmanlaştırın

Bir makine mühendisi alımında, çizim, program ve yabancı dil bilgisi gibi farklı alanlarda donanımlı kişiler tercih edilmektedir. Mezun olurken zaten bu alanların her birinde minimum bir program veya bir bölüm bilinmesi gerekir. Aslında bir tane bilmenin yetmediği ve bu kişisel gelişim bölümünün hayatın sonuna kadar devam etmesi gerektiği daha sonra anlaşılır.

Farklılaşan sektörler kendilerine uygun olan program ve dil konularını özele indirger. Örneğin, otomotiv sektöründe çizim için ağırlıklı olarak Catia bilgisi aranırken, sanayi bölgesinde daha çok AutoCad bilgisi talep edilmektedir. Bu durumda yapılacak en doğru adım; seçilen alana göre bu konulardaki özellikleri doğru tespit edip o yönde uzmanlaşmak.

Farklı Bir Özelliğiniz Olmalı

Yaptığımız hesapta13.300 işsiz makine mühendisi arasından sıyrılmak için, sadece teknik anlamda kendimizi geliştirmemiz yetmiyor. İlk stajımı yaptığım firmanın tanıtım gününde İK başkanının işe alım sürecinde anlattığı bir hikâye gerçek anlamda ufuk açıcıydı. İlana çıkılan 20. günde yapılan başvuru sayısı 1.000’in üzerinde olunca, çizim programı, üçüncü dil bilgisi, tecrübe ve askerlik gibi filtreleme yapılmış. Sonuçta 50’nin üzerinde başvuru kalmış ve iş ile alakalı olmayan farklı bir mühendis ortaya çıkmış. İşe alınan makine mühendisi ise; Capoeira dansını hobi edinen birisi.

Bu hikâyeden çıkacak ders, başkalarından farklı olan herhangi bir özelliğimizin olması gerekliliği. Bu Capoeira dansı, blog yazarlığı veya çaldığınız bir enstrüman da olabilir, katıldığınız/takip ettiğiniz bir toplulukta. Bu yüzden mutlaka farklılaşın.

Aktif İş Arayışında, Değişiklik Nasıl Yaratılır?

İnternet hayatımıza birçok kolaylık getirmiş durumda. Eskisi gibi gazeteler arasında kaybolmak yerine, bir tıkla aranılan işle ilgili başvurular yapmak mümkün. İş alımı yapan sitelerde 10 günlük ilanda ortalama 400 başvuru yapılması yeni bir soruyu karşımıza çıkarıyor. İşverenler veya iş arayan şirketin insan kaynakları departmanı bu 400 kişiyi tek tek analiz edip, sizin özelliklerinize yeteri kadar zaman ayırabiliyor mu? Cevap tabi ki, hayır.

Bu gibi sitelerin işveren şirketlerine sağladığı kolaylık, filtreleme sistemi. Bu filtrelemeyi aşmak için de, iş arama tarzında bir değişikliğe gidilmesi gerekli. Oturduğunuz yerden iş başvurusu yapmak yerine, telefonu kullanabilirsiniz. Başvurunu yaptığınız şirketin telefon numarasını bulun ve arayın. Bir mail adresi isteyin ve kendinizi ön plana çıkartan özelliklerle hazırladığınız özgeçmişinizi bir de mail yoluyla işverene ulaştırın.

Sonrasında bir randevu talep edin. Böylece girişimci ve atılgan bir ruhunuz olduğunu karşı tarafa yansıtabilirsiniz. Aramalarınızın %70’inde “başvurunuzu site üzerinden yaptıysanız yeterli” cevabıyla karşılaşmanız sizi yıldırmasın. Çünkü işsiz bir makine mühendisi olarak, %30’luk ihtimal iyi bir oran. Bu yöntemlerin dışında farklı ipuçları için Hızlı İş Bulmanızı Sağlayacak 15 Yöntem yazısını okuyabilirsiniz.

Yazar: Bilal Yurdakul

makine mühendisi iş bulma işsizlik oranı sektör seçimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.