AnasayfaBlogBir İş Teklifi Sonrası Kendinize Soracağınız 6 Soru
İş Teklifi

Bir İş Teklifi Sonrası Kendinize Soracağınız 6 Soru

05 Mayıs 2017
Bir İş Teklifi Sonrası Kendinize Soracağınız 6 Soru

Yeni bir iş teklifi aldınız. Tebrikler. Evet demeyi çok isterdiniz ama kafanızda belirsizlikler var. İş teklifini kabul etmeden ve kararınızı vermeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

İş Teklifine Karar Vermeden Önce Yapmanız Gerekenler

Bana adil bir maaş teklifi yapıldı mı? Aynı pozisyonda çalışan diğer kişilerin maaşlarıyla aynı mı?

Para her zaman mutluluk getirmez iş memnuniyeti mutluluk getirebilir. İşinizi yapmayı ne kadar sevdiğiniz ne kadar kazandığınızdan daha önemlidir. Değeriniz neyse o kadar maaş almalısınız.

Aynı alanda çalışan diğer kişilerin ne kadar kazandığını öğrenin. Kendinizi sadece aynı deneyim ve eğitime sahip olan insanlarla karşılaştırın. Aynı zamanda işinizin konumunu da göz önünde bulundurmalısınız çünkü maaşlar bölgeye göre değişir. Eğer maaşınızın kazanmanız gerekenden düşük olduğunu düşünüyorsanız, teklifi geri çevirmeden önce pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz.

Patronum hakkında ne düşünüyorum? İyi bir çalışma ilişkisi kurabileceğim biri gibi gözüküyor mu?

Patronunuzla kanka olmanıza gerek yok ve zaten olmamalısınız. Bununla birlikte, onunla iyi geçinmek isteyeceksiniz. İlk izlenimler her zaman doğru değildir bu yüzden iç güdülerinize güvenmelisiniz. Örneğin, eğer işverenin diğer çalışanlara kötü davrandığına veya onlar hakkında kötü şeyler söylediğine iş mülakatı için iş yerini ziyaret ederken şahit olursanız, bu kötü bir işarettir.

İş Arkadaşlarım Hakkında Ne Biliyorum?

Muhtemelen daha iş arkadaşlarınızdan herhangi birini tanıma fırsatına sahip olmadınız ama onlarla mülakat sırasında ofisi turlarken tanışmış olabilirsiniz.

Eğer onlarla tanışmadıysanız, en azından onlar hakkında bir fikre sahip olmuşsunuzdur. Çoğu orada bulunmaktan mutlu ve de arkadaşça mı gözüküyordu? Eğer işte geçireceğiniz vakti düşünürseniz, iş arkadaşlarınızla dostça bir ilişkiye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Eğer onlarla hiçbir şekilde iletişime geçmediyseniz, tanışma vakti gelmiş olabilir.

Tanıdıklarınızdan herhangi birinin bu işveren için çalışan birini tanıyıp tanımadığını öğreninin. LinkedIn bunun için iyi bir yer.

Bu ofis ortamında rahat olacak mıyım?

Bazı ofisler aşırı formalite ve ciddiyken bazıları daha rahattır. Bunların birisinde diğerine göre daha rahat hissebilirsiniz, ikisi de çalışmanız için yanlış yer değildir. Eğer belirli bir çevrede özellikle rahatsız hissediyorsanız, başka bir iş aramayı düşünün.

Kurum kültürü benim değerlerim, amaçlarım ve tutumumla aynı çizgide mi?

Haftada seksen saat çalışma fikri sizi ağlatacak gibi mi oluyor? Hayvan üzerinde testler yapma sizi utandırıyor mu? Bazen kaybedecek olmanız anlamına gelse bile her zaman doğru bir şekilde mi oynarsınız? O zaman, sizin uzun saatler çalışmanızı gerektiren, hayvan testini destekleyen ve çalışanları ne pahasına olursa olsun her zaman kazanmaya teşvik eden bir şirket sizin için uygun değildir.

Bu İşe gidip gelme mesafesiyle başa çıkabilir miyim?

Size teklif edilen işin evinizden ne kadar uzak olduğunu düşünmelisiniz. Mülakata giderken bir saat araba kullanmak başka bir şey, bunu haftanın beş günü günde iki kere yapmak başka bir şey.

İş teklifini kabul etmeden önce, arabınızı sürerek veya otobüs veya metrobüste bir yolcu olarak harcayacağınız vakti düşünün. Eğer İstanbulda yaşıyorsanız özellikle metrobüsü deneyin. Zaten sonrasında İstanbuldan taşınmaya karar verirsiniz.

İş Teklifine Karar Vermeden Önce Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Bazı sorulara cevap vermek gerekir. Bana adil bir maaş teklifi yapıldı mı? Aynı pozisyonda çalışan diğer kişilerin maaşlarıyla aynı mı? Cevaplanması gereken sorulardan biridir.

İş Teklifini Kabul Etmeden İş Arkadaşları Hakkında Araştırma Gerekir Mi?

Eğer işte geçireceğiniz vakti düşünürseniz, iş arkadaşlarınızla dostça bir ilişkiye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Tanıdıklarınızdan herhangi birinin bu işveren için çalışan birini tanıyıp tanımadığını öğreninin. LinkedIn bunun için iyi bir yer.

İş Teklifini Kabul Etmeden Maaş Araştırması Yapmak Ne Sağlar?

Eğer maaşınızın kazanmanız gerekenden düşük olduğunu düşünüyorsanız, teklifi geri çevirmeden önce pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz.

iş teklifiiş teklifi cevapiş teklifi kabul mailiiş teklifini kabul etmedeniş teklifini kabul etmemek
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satranç Eğitimi
5
(44)

Satranç Eğitimi

15 Konu5 Saat
Erdem TuranErdem Turan
16049
İngilizce Eğitimi (C1-C2)
5
(152)

İngilizce Eğitimi (C1-C2)

6 Konu5 Saat
Esra AydınEsra Aydın
190139
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat