AnasayfaBlogBir İş Teklifi Sonrası Kendinize Soracağınız 6 Soru
İş Teklifi

Bir İş Teklifi Sonrası Kendinize Soracağınız 6 Soru

05 Mayıs 2017
Bir İş Teklifi Sonrası Kendinize Soracağınız 6 Soru

Yeni bir iş teklifi aldınız. Tebrikler. Evet demeyi çok isterdiniz ama kafanızda belirsizlikler var. İş teklifini kabul etmeden ve kararınızı vermeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

İş Teklifine Karar Vermeden Önce Yapmanız Gerekenler

Bana adil bir maaş teklifi yapıldı mı? Aynı pozisyonda çalışan diğer kişilerin maaşlarıyla aynı mı?

Para her zaman mutluluk getirmez iş memnuniyeti mutluluk getirebilir. İşinizi yapmayı ne kadar sevdiğiniz ne kadar kazandığınızdan daha önemlidir. Değeriniz neyse o kadar maaş almalısınız.

Aynı alanda çalışan diğer kişilerin ne kadar kazandığını öğrenin. Kendinizi sadece aynı deneyim ve eğitime sahip olan insanlarla karşılaştırın. Aynı zamanda işinizin konumunu da göz önünde bulundurmalısınız çünkü maaşlar bölgeye göre değişir. Eğer maaşınızın kazanmanız gerekenden düşük olduğunu düşünüyorsanız, teklifi geri çevirmeden önce pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz.

Patronum hakkında ne düşünüyorum? İyi bir çalışma ilişkisi kurabileceğim biri gibi gözüküyor mu?

Patronunuzla kanka olmanıza gerek yok ve zaten olmamalısınız. Bununla birlikte, onunla iyi geçinmek isteyeceksiniz. İlk izlenimler her zaman doğru değildir bu yüzden iç güdülerinize güvenmelisiniz. Örneğin, eğer işverenin diğer çalışanlara kötü davrandığına veya onlar hakkında kötü şeyler söylediğine iş mülakatı için iş yerini ziyaret ederken şahit olursanız, bu kötü bir işarettir.

İş Arkadaşlarım Hakkında Ne Biliyorum?

Muhtemelen daha iş arkadaşlarınızdan herhangi birini tanıma fırsatına sahip olmadınız ama onlarla mülakat sırasında ofisi turlarken tanışmış olabilirsiniz.

Eğer onlarla tanışmadıysanız, en azından onlar hakkında bir fikre sahip olmuşsunuzdur. Çoğu orada bulunmaktan mutlu ve de arkadaşça mı gözüküyordu? Eğer işte geçireceğiniz vakti düşünürseniz, iş arkadaşlarınızla dostça bir ilişkiye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Eğer onlarla hiçbir şekilde iletişime geçmediyseniz, tanışma vakti gelmiş olabilir.

Tanıdıklarınızdan herhangi birinin bu işveren için çalışan birini tanıyıp tanımadığını öğrenin. LinkedIn bunun için iyi bir yer.

Bu ofis ortamında rahat olacak mıyım?

Bazı ofisler aşırı formalite ve ciddiyken bazıları daha rahattır. Bunların birisinde diğerine göre daha rahat hissedebilirsiniz, ikisi de çalışmanız için yanlış yer değildir. Eğer belirli bir çevrede özellikle rahatsız hissediyorsanız, başka bir iş aramayı düşünün.

Kurum kültürü benim değerlerim, amaçlarım ve tutumumla aynı çizgide mi?

Haftada seksen saat çalışma fikri sizi ağlatacak gibi mi oluyor? Hayvan üzerinde testler yapma sizi utandırıyor mu? Bazen kaybedecek olmanız anlamına gelse bile her zaman doğru bir şekilde mi oynarsınız? O zaman, sizin uzun saatler çalışmanızı gerektiren, hayvan testini destekleyen ve çalışanları ne pahasına olursa olsun her zaman kazanmaya teşvik eden bir şirket sizin için uygun değildir.

Bu İşe gidip gelme mesafesiyle başa çıkabilir miyim?

Size teklif edilen işin evinizden ne kadar uzak olduğunu düşünmelisiniz. Mülakata giderken bir saat araba kullanmak başka bir şey, bunu haftanın beş günü günde iki kere yapmak başka bir şey.

İş teklifini kabul etmeden önce, arabanızı sürerek veya otobüs veya metrobüste bir yolcu olarak harcayacağınız vakti düşünün. Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız özellikle metrobüsü deneyin. Zaten sonrasında İstanbul'dan taşınmaya karar verirsiniz.

iş teklifiiş teklifi cevapiş teklifi kabul mailiiş teklifini kabul etmedeniş teklifini kabul etmemek
Genç bir kadın yakın plan bir portrede görülüyor. Açık tenli, yüksek elmacık kemikli ve belirgin bir çene hattına sahip. Gözleri parlak ve büyüleyici, uzun kirpikleri ve kapakların etrafındaki hafif gölgesi var. Dudakları dolgun ve açık pembe bir renge boyanmış. Saçları koyu kahverengi ve yüzünün etrafına yumuşak dalgalar halinde dökülüyor. Güzelliği yayan kendinden emin ama nazik bir ifadesi var.
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Blog yazarlığı ve insan kaynakları yönetimi sertifikalarım var. İngilizce dilinde yüksek lisans derecem var ve 3 yıl ABD'de yaşadım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bir çevrimiçi kursu yansıtıyor. Bir ekranın önünde konuşan takım elbiseli bir adam görülüyor. Adam gözlük ve kahverengi bir gömlek giyiyor ve sağ eliyle bir şeyi işaret ediyor. Arka planda, beyaz metinli bir tabelanın yakın çekimi ve beyaz zemin üzerinde sarı bir sayı var. SEO eğitimi ve kursları, işletmelerin web sitelerini ve içeriklerini arama motorları için nasıl optimize edeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Doğru SEO teknikleri sayesinde işletmeler arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alarak web sitelerine daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla müşteri kazanabilirler. SEO kurslarının yardımıyla işletmeler, anahtar kelimeleri stratejik olarak nasıl kullanacaklarını, arama motoru algoritmalarına hitap eden içerikleri nasıl oluşturacaklarını ve çevrimiçi pazarlamanın nüanslarını nasıl anlayacaklarını öğrenebilirler.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
550316
Bu çevrimiçi kurs görselinde elinde bir mektupla gülümseyen takım elbiseli bir adam görülüyor. Bu muhtemelen bir içerik yazma kursu almanın başarısını temsil ediyor ve öğrenilen becerilerin değerini gösteriyor. Adamın etrafı saksıda bir bitki, bir logo ve bir sprey kutusu gibi diğer nesnelerle çevrilidir. Bu unsurlar muhtemelen adamın başarıya ulaşmak için çeşitli içerik yazma stillerini öğrenmesi ve bunlarda ustalaşması gerektiğini ifade ediyor. Bu görsel, içerik yazma kursu almak isteyen herkes için harika bir motivasyon kaynağıdır ve elde edebilecekleri başarıyı hatırlatır.
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat