AnasayfaBlogBaşarısız Liderlerin En Çok Yaptığı Hatalar
Liderlik

Başarısız Liderlerin En Çok Yaptığı Hatalar

09 Ağustos 2016
Pencereden gelen doğal ışıkla aydınlanan ahşap bir masanın etrafında oturan bir grup insan. Açık yeşil gömlekli bir adam sol elinde bir kürdan tutuyor ve solunda kırmızı bir kupa oturuyor. Onun önünde bir dizüstü bilgisayar, sağındaki kişinin önünde ise beyaz bir kupa var. Arkalarında bir saksı bitkisi ve dizüstü bilgisayarın sağında üzerinde beyaz bir daire olan sarı bir kutu bulunmaktadır. Kupanın yanında açık kırmızı bir kitap ve arka planda bir dizüstü bilgisayarın yakın çekimi var.

Şimdiye kadar ik uzmanlarının, satış yöneticilerinin ve diğer üst düzey yöneticilerin hatalarıyla ilgili birçok yazı yazdım. Şimdi ise liderlerin hatalarından bahsedelim. Liderlerin ne yapması gerektiği konusundan daha önce Linkedin profilimde küçük bir yazıya yer vermiştim. Ama bu yazıda ne yapmamaları ile ilgili maddelerden bahsedeceğiz. Çünkü ne yapılmaması gerektiğini bilmek ne yapılması gerektiğini bilmek kadar önemlidir.

Başarısızlığın nedenleri.

Detayları organize edememek.

Etkili liderlik detayları organize etme ve onlarda ustalaşma yeteneğini gerektirir. Bir insan, lider olsun ya da olmasın planlarını değiştirmek için "çok meşgul" olduğunu belli ediyorsa o zaman yetersizliğini kabul ediyordur. Başarılı bir lider pozisyonuna bağlı olan bütün detayları bilmeli. Bu tabii ki de onun yardımcılarına detayları havale etme yeteneğini de içermeli. Ayrıca iyi bir lider etkili zaman yönetimi yapabilmelidir.

Basit işleri yapmama isteği.

Gerçek liderler durum gerçekleştiğinde başkalarından isteyecekleri herhangi bir işi gerçekleştirebilirler. "Aramızdaki en iyisi hepimizin kölesidir" cümlesi bütün liderlerin gözlemlediği ve saygı duyduğu bir gerçektir.

Ne yaptığına değil, ne bildiğine göre maaş beklentisi içinde olmak.

Şirketler insanlara bildikleri için para ödemiyor. Onlara iş yaptıkları için para ödüyor.

Rekabet korkusu.

Astlarından birinin onun yerini alacağından korkan bir lider pratik olarak o korkunun başına geleceğini biliyordur. Yetenekli bir lider pozisyonunun herhangi bir detayını astlarına devreder ve onları eğitir. Sadece bu şekilde bir lider kendini çoğaltabilir ve birçok yerde olmaya hazırlayabilir ve bir seferde birçok şeye odaklanabilir. Etkili bir lider işinin bilgeliği ve kişiliğinin çekiciliği ile diğerlerinin etkinliğini arttırabilir ve onun yardımı olmadan yapamayacaklarını daha fazla ve daha iyi hizmeti vermelerine öncülük edebilir.

Hayal gücü eksikliği.

Hayal gücü olmadan bir lider acil durumlara yetişemez ve takipçilerine etkili bir şekilde rehberlik edebileceği planları yaratamaz. Astlar taşkın bir lidere saygı duymaz. Daha da fazlası çeşitli formlardaki herhangi bir aşırılık o işi yapmaktan keyif alan insanların canlılığını ve sağlamlığını öldürür. Bu aslında listenin sonunda olmalıydı.

Güvenine ve iş arkadaşlarına, üstlerine ve astlarına sadık olmayan bir lider liderliğini sürdüremez. Vefasızlık birini dünyanın bir tozu olarak işaretler ve hak ettiği gibi o kişiyi küçük görür. Vefa eksikliği hayatın her yürüyüşünde başarısızlığın en büyük nedenlerinden biridir.

Otorite vurgusu.

Etkili bir lider cesaretlendirerek liderlik yapar; astlarının kalbine korku yerleştirerek değil. Astlarını otoritesi ile etkilemek isteyen bir lider liderlik kategorisinde ZORBALIK yapar. Eğer bir lider GERÇEK BİR LİDERSE o zaman bu gerçeği kendi tutumu; sempatisi, anlayışı, adaleti ve işi olduğunu bildiği gerçeğini göstermesi hariç göstermeye ihtiyaç duymayacaktır.

Makam vurgusu.

Bir liderin astlarının saygısını kazanmaları için unvana ihtiyacı yoktur. Unvanını genel olarak çok fazla vurgulayan bir insanın vurgulayacağı çok az şey vardır. Gerçek liderlerin ofisinin kapıları her zaman girmek isteyen için açıktır ve onun çalışanları formaliteden gösterişten uzaktır. Bunlar liderlikte başarısızlığın en bilinen nedenleri arasındadır. Bu hataların herhangi biri başarısızlığa yol açabilir. Eğer liderliği arzuluyorsanız dikkatli bir şekilde listeleyi inceleyin ve bu hatalardan kaçındığınızdan emin olun.

başarısız liderlerbaşarısızlık maddeleri lider hata liderlerin başarısızlıkları liderlerin hataları lider özellikleri
Bu görüntüde siyah beyaz bir elbise giyen bir kadın görülüyor. Kadın iyi aydınlatılmış bir alanda ayakta durmakta ve vücudu kameraya doğru bakmaktadır. Elleri belinin önünde hafifçe kavuşturulmuş. Yüzünde nazik bir gülümsemeyle yana bakıyor gibi görünüyor. Siyah elbisesinin üst yarısı beyaz desenli, alt yarısı ise düz siyahtır. Elbisenin V yakası ve bileklerine kadar uzanan uzun kolları vardır. Saçları düzgün bir topuzla geriye doğru toplanmış ve bir çift küçük siyah küpe takıyor. Kıyafetinin içinde zarif ve kendinden emin görünüyor.
Sinem Eralkan
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.