AnasayfaBlogBaşarıda Kota Oluşturmak
Başarı

Başarıda Kota Oluşturmak

21 Mayıs 2019
Başarıda Kota Oluşturmak

Ne istiyorsanız o olursunuz. Ona inanıyorsunuz ve istediğiniz için o şeyin peşinden gidiyorsunuz.

Başarı nedir? Başarı, sözlük anlamı itibariyle üstesinden gelinen iştir. Üstesinden gelmek için bilmek, uygulamak ve sonuç alıncaya kadar kararlı olmak gereklidir. Ne kadar istediğiniz ise, istediğinizi elde etme konusunda kararlılık ve sadakatinizi belirleyecek bir unsurdur. 

Kotayı Başarıya Uyarlamak

Kota; anlam itibariyle internet kullanıcıları kelimesi yerine tüketici kelimesini kullanmayı uygun görür. Aslında belirli bir kullanımdan sonrası kısıtlı bir alanı ifade eden bir kelime. 

Dünya yetmez kainatı içine alacaksın ama bana kısıtlı bir alan vereceksin. Hızlı ve sanalda bir tuşa basarak ihtiyacınız olan şeyi gidereceksin. Ancak gerçek dünya gibi bir o kadar da gerçek bilgi içermeyeni, aldatanı ve arsızı da olacak. Onların da kotası bir şekilde dolacak.

Bu iki kelimeyi kendimize uyarlayarak başarı kotası oluşturabiliriz. En azından bir denemek gerek. Araba ile robotu birleştiriyorsun Transformers oluyor da, başarı ve yapabileceklerinin kotasını belirleyip ilerlemek olmaz mı? Yeni bir şey yaratmıyorsunuz sadece bildiğiniz şeylerin üzerine planlı eklemeler yapıyorsunuz. Birilerinin önyargılarını ve bakış açılarını değiştirip diğerlerinden bir adım önde olmanızı sağlayacak özelliklerinizi ortaya çıkmasınız sağlayarak ilerliyorsunuz.

Başarı ve Motivasyon

Başarının sırrı Motivasyon. Motivasyon, bir isteği oluştururken o isteğe yön ve amaç belirleyerek eyleme geçecek kadar şiddetlendirmek anlamını ifade eder. Bu esnada verilen kısa aralıklar sizi yılgın ve depresif bir halden çıkara uzaklaştırır.
 
Bu yüzden beynimizi ne ile beslediğimiz önemlidir. Beyne giden bilgileri değiştirmek, inançları değiştirecektir. İnançları değiştirmek, düşünceleri değiştirecek ve düşüncelerin değişmesi de duyguları değiştirecektir. Duyguların değişmesi demek eylemsizlik haline son vermek demek.

Bu domino taşı etkisi kişisel gelişim uzmanı ve yazar Mümin Sekman’ın “Kişisel ataleti yenmek” adlı kitabında yer almaktadır. Kişinin kendini motive edici başarı hikayelerini okuması kendi başarısını belirler. Başardıkça öğrenecek, öğrendikçe başarmak isteyecek. Kotası ise, başarmak istediklerini belirlediği bir plan dahilinde güzel bir kısır döngü içinde yer alacak.

Farklı Başarı Kotası Durumları

Kuyruğunu kovalayan kedi çok enteresan ve komik bir görüntü ortaya koyar. Fakat bir süre sonra bir ip fark eder, peşinden gider. Çünkü amacı sadece yakalamak, ipi örüp hamak yapıp içine yatmak değil. Yani amacına göre davranıyor.
 
Bize hayal kurmanın ve meraklı olmanın yanlış olduğu öğretildi. Anaokulunda bir çocuk vardı, diğerleri ile birlikte resim yapardı. Bir gün öğretmen onu azarladı. Sen kör müsün, hiç turuncu renkte bir ağaç gövdesi gördün mü? Baksana ağaçlara hangisi öyle, dedi. 

O günden beri çocuk diğer sabit düşünceler gibi, ağaç gövdelerini hep kahverengi yapmaya başladı. Çünkü daha küçük yaşta pes etmenin anlamını bile bilmeden, vazgeçmeyi ve diğerleriyle aynı çerçeveden bakmayı öğrenmişti. Öğretmen çocuğun başarı seviyesini düşürdü. Çocuğun beyni boş değildi belki ama kotası yani limiti belki yetersizlikten belki yapamayacağına inandırıldığından engelleyici iç dış etkenlere yenilmişti.

Çocuklar bıktırıncaya kadar soru sorar. Siz de ona benzer sorular sorduğunuzda aldığınız cevaplar ile hayrete düşersiniz. Onlar için öğrenmek yeterlidir. Ama fikirler büyüdükçe işin bilmek, başlayabilmek, öğrene-bilmek ve anlayabilmek kısmı ağır basar.

Başarı imkansız değil. Başarabilen kişi hem meraklı bir hayalperesttir, hem de hayallerini nasıl uygulayacağı konusunda etkileşimde olan kişilere sahiptir. Onlar için yenilgi sadece yanlış giden bir manevrayı düzeltmektir. Araştırmaları kendilerine ve topluma bir fayda sağlıyorsa, zenginlik onlar için bir kibir kaynağı değildir. 

Hayatınıza yön veren bir başarı kotası yaratmak için, online eğitimler kapsamında yer alan İş Hayatında Başarı ve Etkili Konuşma Dinleme Eğitimi almak çok faydalı olacaktır.

Başarı Nedir?

Başarı, sözlük anlamı itibariyle üstesinden gelinen iştir. Üstesinden gelmek için bilmek, uygulamak ve sonuç alıncaya kadar kararlı olmak gereklidir. Ne kadar istediğiniz ise, istediğinizi elde etme konusunda kararlılık ve sadakatinizi belirleyecek bir unsurdur. 

Kota Nedir?

Kota; anlam itibariyle internet kullanıcıları kelimesi yerine tüketici kelimesini kullanmayı uygun görür. Aslında belirli bir kullanımdan sonrası kısıtlı bir alanı ifade eden bir kelime. 

Motivasyon Nedir?

Motivasyon, bir isteği oluştururken o isteğe yön ve amaç belirleyerek eyleme geçecek kadar şiddetlendirmek anlamını ifade eder. Bu esnada verilen kısa aralıklar sizi yılgın ve depresif bir halden çıkarak uzaklaştırır.

Yazar: Yasemin Ateş

başarı kota başarı kotası kota motivasyon
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
550209
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat