AnasayfaBlogAsgari Ücret Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kurum - Şirket Kültürü

Asgari Ücret Hakkında Bilinmesi Gerekenler

22 Mayıs 2019
Birkaç madeni para tutan bir elin yakın çekimi gösterilmektedir. Parmaklar, madeni paraların güvenli bir şekilde tutulduğunu gösterecek şekilde konumlandırılmıştır. Sikkelerin hepsi farklı tipte, bazıları eski ve yıpranmış. Ön planda, tasarımının detayları açıkça görülebilen tek bir madeni para görülüyor. Arka plan odak dışıdır ve şekil ve renklerden oluşan bir desen gösterir. Genel görüntü, paranın değerini ve tasarruf etmenin önemini hatırlatıyor.
KonuAçıklamaEk Bilgi
Asgari Ücretin Tarihçesiİlk kez 1890 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda'da uygulanmaya başlandı.Türkiye'de 1974 yılında uygulanmaya başlandı.
Asgari Ücretin BelirlenmesiAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı 15 üyeden oluşan bir komisyon tarafından belirlenir.Komisyon üyeleri arasında TÜİK, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı temsilcileri de bulunur.
Asgari Ücretin HesaplanmasıAsgari ücret, günlük olarak belirlenip aylık ve saat ücreti olarak hesaplanır.Asgari ücret brüt olarak belirlenir ve üzerinden çeşitli vergi ve kesintiler yapılır.
Asgari Ücret Ödeme Şekliİşçilere ödenecek asgari ücretin banka yoluyla yapılması zorunludur.Bazı özel durumlarda elden ödeme yapılabilme imkânı bulunur.
Asgari Ücreti Ödenmeyen İşçinin HaklarıÜcretin bankaya yatırılmaması ya da eksik yatırılması durumunda işçi, sözleşmesini fesih edebilir.Ücreti ödemeyen işverene para cezası uygulanır.
Asgari Ücretin KontrolüAsgari ücretin ödenip ödenmediği kontrol edilir ve işçinin hakkı korunur.İşçinin ücretini alamaması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuru yapılabilir.
Asgari Ücretin ÖnemiAsgari ücret, işçinin hayatını idame ettirebilmesi için gerekli olan bir ücrettir.Asgari ücret zam değil, işçinin sosyal ve ekonomik yaşamını sürdürebilmesi için zorunlu bir ücrettir.
Asgari Ücret ve VergiAsgari ücret brüt olarak hesaplanıp üzerinden Damga Vergisi, Gelir Vergisi ve SGK kesintileri yapılır.Vergi Usul Kanunu'na göre, sahte belge düzenleyen işverenlere hapis cezası uygulanabilir.
Asgari Ücret Netleşmiş ÜcrettirAsgari ücret brüt olarak belirlenir ve üzerinden yapılan kesintiler sonucu net asgari ücret ortaya çıkar.Brüt asgari ücret ve net asgari ücret arasında önemli bir fark vardır.
Asgari Ücretin Yasal ZorunluluğuBelirlenen asgari ücretin uygulanması işverenler için yasal bir zorunluluktur.Asgari ücretin altında ücret ödeyen işverenler hakkında yasal işlem başlatılabilir.

Asgari ücret, yasal olarak saptanmış ve belli kriterlere göre işçinin bir iş günü çalışması karşılığında ödenen ücrettir. İşçilerin ekonomik ve sosyal hayatlarını en iyi şekilde yaşamalarını sağlayacak ücretin belirlenmesi asgari ücret ile mümkün hale gelmiştir.

Tarihçesi Nedir?

Asgari ücret 114 yıllık bir geçmişe sahip. İlk kez 1890 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda’da uygulanmaya başlanmış ve sonrasında 1900’lü yıllarda Avrupa’da daha sonra da tüm dünyada uygulanmaya geçmiş. 

Uluslararası Çalışma Örgütünün 1928 yılında kabul etmiş olduğu “Ücret Belirleme Yöntemleri ile İlgili Sözleşme”, ülkemizde 1973 yılında imzalanmış ve 1974 yılında ise onaylanarak asgari ücretin uygulanmasına başlanmıştır.

Kimler Tarafından Belirlenir?

Ülkemizde asgari ücret, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmekte. 

Komisyon üyeleri; Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından iki temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi ve en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilcidir.

Asgari Ücret Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Asgari ücret, işçilerin 16 yaşını doldurmuş olup olmadıklarına göre ayrı olarak belirlenir. Ayrıca ülkenin sosyal/ekonomik durumu ve geçim şartları konuları dikkate alınarak oluşturulur.Nasıl hesaplanır?

Asgari ücret, tüm işçi bölümlerini kapsayacak şekilde “günlük” olarak belirlenip bu hesap üzerinden de aylık ve saat ücreti olarak hesaplanır. Asgari ücret net hesaplanıp, brüt olarak ilan edilir. 

Sebebi de brüt tutar hesabından Damga Vergisi ile Gelir Vergisi, İşsizlik Fon Payı ve SGK İşçi Payının kesiliyor olmasıdır. Belirlenen asgari ücretin uygulanması yasal olarak zorunludur.

Ödeme Şekli Nasıldır?

İş Kanununa göre işçilere ödenecek asgari veya diğer maaş ücretlerinin banka aracılığı ile yapılması zorunludur. Ancak bazı özel durumlarda elden ödeme imkânı da sağlandığı görülür.

Buna göre; Türkiye genelinde 10 ve daha az çalışanı olan işyerleri, Teknoloji Geliştirme Güvenliği kapsamındaki gizlilik dereceli tesislerdeki işyerleri, Savunma Sanayii Güvenliği Kanun kapsamındaki tesis güvenlik belgesine sahip işyerleri ile Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu kapsamında işyerleri banka aracılığı ile ödeme yapmazlar. 

Ödenmez İse Ne Olur?

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen ücretin bankaya yatırılmaması ya da eksik yatırılması durumunda işveren, bir nevi işçinin hakkını gasp ederek suç işler. İşçinin bu durumu tespit etmesi durumunda eğer sözleşmesi varsa fesih etme yetkisi vardır. 

Ücreti ödemeyen işverene ise para cezası uygulanır. Bu para cezası, her işçi ve her ay için ayrı olarak hesaplanır. 

Ayrıca Vergi Usul Kanununa göre işveren belgede sahte ya da yanıltıcı belge düzeneler ise, bu durumun tespit edilmesi halinde işverene 1,5 ile 3 yıl arası hapis cezası uygulanır.

Ödenmediğini Düşünen İşçi Ne Yapmalı?

Kanun gereği 10 ve daha üzerinde işçi çalıştıran işverenlerin Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlenen asgari ücret tutarını işçinin banka hesabına yatırmakla yükümlüdür. Asgari ücret zam değil işçinin hayatını sürdürebilmesi için gerekli olan bir ücrettir. 

Dolayısı ile işverenler bu durumu işçinin aleyhine kullanamaz. İşçi asgari ücretin ödenmediğini tespit ederse işverene ihtarname çeker ve iş sözleşmesini fesih eder. 

İş sözleşmesinin olmaması ve ödemenin yapılıp/yapılmadığının tespit edilememesi durumunda ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına müracaat edilebilir.

Asgari ücret konuna ek olarak net asgari ücret ne kadar konusu araştırılabilir. Ayrıca çalışanları oldukça ilgilendiren Maaş pazarlığı için ipuçları ve Maaş Zammı İsterken Nelere Dikkat Edilmelidir? gibi maaş üzerine yazılar okumak işçilere fayda sağlar.

Yazar: Tülay Karacalı

Asgari Ücretin Tarihçesi, İlk kez 1890 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda'da uygulanmaya başlandı, Türkiye'de 1974 yılında uygulanmaya başlandı, Asgari Ücretin Belirlenmesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı 15 üyeden oluşan bir komisyon tarafından belirlenir, Komisyon üyeleri arasında TÜİK, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı temsilcileri de bulunur, Asgari Ücretin Hesaplanması, Asgari ücret, günlük olarak belirlenip aylık ve saat ücreti olarak hesaplanır, Asgari ücret brüt olarak belirlenir ve üzerinden çeşitli vergi ve kesintiler yapılır, Asgari Ücret Ödeme Şekli, İşçilere ödenecek asgari ücretin banka yoluyla yapılması zorunludur, Bazı özel durumlarda elden ödeme yapılabilme imkânı bulunur, Asgari Ücreti Ödenmeyen İşçinin Hakları, Ücretin bankaya yatırılmaması ya da eksik yatırılması durumunda işçi, sözleşmesini fesih edebilir, Ücreti ödemeyen işverene para cezası uygulanır, Asgari Ücretin Kontrolü, Asgari ücretin ödenip ödenmediği kontrol edilir ve işçinin hakkı korunur, İşçinin ücretini alamaması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuru yapılabilir, Asgari Ücretin Önemi, Asgari ücret, işçinin hayatını idame ettirebilmesi için gerekli olan bir ücrettir, Asgari ücret zam değil, işçinin sosyal ve ekonomik yaşamını sürdürebilmesi için zorunlu bir ücrettir, Asgari Ücret ve Vergi, Asgari ücret brüt olarak hesaplanıp üzerinden Damga Vergisi, Gelir Vergisi ve SGK kesintileri yapılır, Vergi Usul Kanunu'na göre, sahte belge düzenleyen işverenlere hapis cezası uygulanabilir, Asgari Ücret Netleşmiş Ücrettir, Asgari ücret brüt olarak belirlenir ve üzerinden yapılan kesintiler sonucu net asgari ücret ortaya çıkar, Brüt asgari ücret ve net asgari ücret arasında önemli bir fark vardır, Asgari Ücretin Yasal Zorunluluğu, Belirlenen asgari ücretin uygulanması işverenler için yasal bir zorunluluktur, Asgari ücretin altında ücret ödeyen işverenler hakkında yasal işlem başlatılabilir
asgari ücret maaş zammı maaş pazarlığı asgari ücret hakkında bilinmesi gerekenler
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Parlak turuncu tulumlu ve mavi baretli bir adam bir iskelenin üzerine tünemiş. Açık turuncu ve mavi bir ceket giyiyor ve elleri iskelenin korkuluklarında. Görüntünün sol tarafında sarı bir kova, sağ tarafında ise içinden teller geçen bir direk yer alıyor. Görüntünün ortasında bir aletin yakın çekimi ve bir telin yakın çekimi yer alıyor. Görüntünün arka planı bulanık ve bir pencere görülüyor. Adam ifadesiz bir yüzle yan tarafa bakmaktadır.
Problemler

Net Asgari Ücret Ne Kadar?

05 Mart 2019
Birkaç madeni para tutan bir elin yakın çekimi gösterilmektedir. Parmaklar, madeni paraların güvenli bir şekilde tutulduğunu gösterecek şekilde konumlandırılmıştır. Sikkelerin hepsi farklı tipte, bazıları eski ve yıpranmış. Ön planda, tasarımının detayları açıkça görülebilen tek bir madeni para görülüyor. Arka plan odak dışıdır ve şekil ve renklerden oluşan bir desen gösterir. Genel görüntü, paranın değerini ve tasarruf etmenin önemini hatırlatıyor.
Kurum - Şirket Kültürü

Asgari Ücret Hakkında Bilinmesi Gerekenler

22 Mayıs 2019
Sarı ve siyah baretli bir kişi bareti elinde tutmaktadır. Baretin sarı bir dış yüzeyi ve siyah bir sapı vardır. Kişi yakın planda bir alet kemeri takarken görülüyor. Gözleri barete odaklanmıştır ve parmakları bareti sıkıca kavramaktadır. Arka plan bulanıklaştırılmış ve ana odak noktası kişi ve tuttuğu baret olmuştur. Güneş kişinin üzerinde parlak bir şekilde parlıyor, onu ve bareti aydınlatıyor. Kişi, vücudu kameraya dönük şekilde rahat bir pozda durmaktadır.
Problemler

Türkiye'de Ücret Yönetimi

03 Temmuz 2018
İki kişi bir arada durmaktadır. Soldaki kişi sağdaki kişiye bir kağıt parçası uzatıyor. Sağdaki kişinin elinde bir dizüstü bilgisayar, soldaki kişinin elinde ise bir karton kutu var. Aralarındaki masada bir kitap ve üzerinde bir kalem var. Sağdaki kişi aynı zamanda elinde bir gözlük tutuyor. Arka planda, bir klavyenin bulanık görüntüsü görülebiliyor. Kalemin yakın çekimi, yüzeyindeki karmaşık detayları ortaya çıkarıyor. Her iki kişi de kâğıt parçasını değiştirirken konsantre olmuş gibi bir ifade takınıyor.
İnsan Kaynakları

İşsizlik Maaşı Ne kadar?

21 Şubat 2020
Bu görüntüde bir ön muhasebe eğitimine katılan bir grup insan görülüyor. Muhtemelen kurs hakkında bilgi içeren siyah metinli beyaz dikdörtgen tabelaları okuyorlar. Ortadaki adamın gözlüklü ve mavi beyaz takım elbiseli olması eğitmen olduğunu gösteriyor. İlgi çekici ve bilgilendirici bir deneyim gibi görünüyor.
5
(66)

Ön Muhasebe Eğitimi

11 Konu5 Saat
Bu çevrimiçi kurs görselinde kıvırcık kahverengi saçlı, siyah gömlek ve kolye takmış bir kadın görülüyor. Gülümsüyor, bu da onun mutlu ve memnun olduğunu gösteriyor. Görüntü kadının yüzünün yakın çekimidir, böylece izleyiciler kıvırcık saçları ve gözleri gibi özelliklerini takdir edebilirler. Ayrıca, arka planda bir hastane yatağının bulanık bir görüntüsü vardır, bu da kadının tıbbi bir ortamda olduğunu düşündürmektedir. Genel olarak bu resim, bulunduğu ortamdan memnun ve rahat olan bir kadının harika bir temsilidir.
4.7
(239)

Tıbbi Sekreterlik Kursu

10 Konu5 Saat
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
1257524
Barista Eğitimi eğitmeninin online ders anlatımı, kahve bardağı düzenleme ve kahvenin nasıl hazırlandığı anlatılıyor.
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
55463402
Bu resim, ellerini havaya kaldırmış genç bir kadının kolajını tasvir etmektedir. Açık tenli, sarı saçlı ve pembe bir ruj sürüyor. Gömleği açık renk. Resmin alt köşesinde ellerini kavuşturmuş ikinci bir kadın görülüyor. Onun sağında, üçüncü bir kadın ellerini yukarı kaldırmış bir şekilde duruyor. Daha sağda, ellerini kaldırmış dördüncü bir kadın ve daha sağda ellerini kaldırmış beşinci bir kadın görülüyor. Sağ üst köşede, bir kişinin ellerinin bulanık bir görüntüsü görülebiliyor. Kolajın solunda, elleri havada altıncı bir kadın görülüyor. Son olarak, sol üst köşede, bir kişinin pantolonunun bulanık bir görüntüsü görülebiliyor. Kolajdaki tüm kadınların yüzünde doğal bir ifade var.
4.7
(223)

İşaret Dili Eğitimi

4 Konu5 Saat