AnasayfaBlogAsansör Ustası Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Asansör Ustası Nedir? Ne İş Yapar?

29 Temmuz 2021
Asansör Ustası

Asansör ustası; apartman, işyeri, alışveriş merkezi gibi binalarda bulunan asansörlerin bakım ve onarımını yapan meslek mensubuna verilen addır. Bina ya da iş yerlerinde yer alan her çeşit asansörün güvenilir ve sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlayacak bakım ve onarım işlemlerini yerine getirir. Tüm bu işlemleri kendi başına ve belirli bir zaman içerisinde yapma bilgi ve tecrübesine sahip nitelikli kişilerdir.

Asansör ustası, işi ile ilgili olan araç gereçler ile cihazları kullanma becerisini geliştirmiş olan meslek çalışanıdır. Bakım sırasında asansöre ait tüm parçaları detaylı bir şekilde gözden geçirir. Bu alanda zaman içerisinde uzmanlaşır ve birçok firma tarafından tercih edilir hale gelebilir.

Yazımızda asansör ustası ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıtlar aradık. Asansör ustası nedir? Asansör ustası ne iş yapar? Asansör ustası nasıl olunur? Birlikte inceleyelim.

Asansör Ustası Nedir?

Asansör ustası apartman, bina ya da iş yerlerinde yer alan asansörlerin tamir ve bakım işlerini yapan kişidir. Bu işlemleri yaparken edinmiş olduğu bilgi ve tecrübelerinden yararlanır. Asansör ustası, çalışmaları sırasında ihtiyacı olacak araç ve gereçleri, cihazları kullanma beceri ve bilgisine sahiptir.

Asansör ustası, asansörlerde meydana gelen arıza ve bakım işleri ile ilgilenir. Asansörlerin sorunsuz olacak şekilde işlemesinin yanı sıra emniyetli bir şekilde çalışması için emek sarf eder. Asansör bakımlarını bireysel bir çalışmayla ve belirli bir süre içinde yapma yetkinliğine sahiptir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler için meslek edindirme kurslarında asansör ustalığı eğitimi verilir.

Asansör ustası olmak isteyene kişiler, bu kurslardan sertifika alarak iş yaşamına başlayabilir. Toplamda 944 saat süren eğitime katılmak için en az ilkokul mezunu olmak ve mesleğin gerektirdiği fiziki özelliklere sahip olmak yeterlidir. İşverenler kurumlarında çalışmasını istediği asansör ustasında deneyime oldukça fazla dikkat eder.

Asansör Ustası Ne İş Yapar?

Asansör ustasının en temel görevi asansörün güvenli ve sorun çıkarmadan çalışmasını sağlamak. Bu işlemleri yerine getirmek üzere birçok firmada iş bulma imkanına sahiptir. Hemen hemen hiç iş bulma sıkıntısı yaşamazlar. Bir asansörün ustasının görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Asansörde meydana gelen arızayı belirlemek için kat kapılarını, camları, şalteri, asansör kumanda tablosunu ve şebeke gerilimini kontrol etmesi gerekir.

 • Sağladığı kontroller doğrultusunda arıza olan parçayı tespit etmelidir.

 • Tespit yaptıktan sonra sorunun giderilmesi için gerekli çalışmaları yerine getirmelidir.

 • Yapmış olduğu çalışma tamamlandıktan sonra testleri yerine getirmelidir.

 • Asansörün elektrik arızası verebilme ihtimaline karşılık sigorta tertibatını tespit etmelidir.

 • Asansörün mekanik durumunu kontrol etmek üzere miller, fren balatası, büte rulmanları, ve hız regülatörü gibi parçaların denetimini yapması gerekir.

 • Asansörün iç aydınlatma tertibatını kontrol etmesi gerekir.

 • Kapılar ve kat seviyesi ayarlamalarını yapması gerekir.

 • Elektronik kartı ya da kaçak akım rölesi gibi asansörün önemli parçalarında arıza olması durumunda değişim yapması gerekir.

 • Makine ve motor yağlarını kontrol etmeli, gerekirse değişimini yapmalıdır.

 • Asansörün periyodik bakımları sırasında yapılması gerekenleri yerine getirmelidir.

 • İş tamamlandıktan sonra asansörü yeniden devreye almalıdır.

Asansör Ustası Maaşları

Asansör ustası olmak isteyen kişilerin ilkokul mezunu olması ve işin gerektirdiği bedensel ve fiziksel niteliklere sahip olması şarttır. Bu özelliklere sahip olan herkes, meslek edindirme kurslarına katılarak asansör ustalığı eğitiminden yararlanabilir. Asansör ustası olmak için gerekli nitelikleri taşıyan kişiler mesleki eğitim merkezlerinin açtığı kurslara katılabilir. Bu kurslar tamamlandıktan sonra yapılan sınavda başarılı olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sahibi olur.

Günümüzde yaşanan gelişmeler neticesinde hemen hemen tüm apartmanlarda, işyerlerinde, alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında, hatta üst geçitlerde bile asansörler yer almaktadır. Bu sebeple, asansör ustalarının iş imkanları da oldukça geniştir ve kısa sürede iş bulma şansına sahiptirler. Çalıştıkları kurumun kapsamına göre kazandıkları maaşlar da farklılık gösterebilir. Bu alanda daha fazla maaş kazanan kişiler daha fazla tecrübe sahibi olan kişilerdir. Bu sebeple kişiler daima kendini geliştirmeye devam etmelidir. Bir asansör ustası ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Eğitimini tamamlayan ve iş yaşamına yeni başlayan bir asansör ustası 3.500 TL maaş ile çalışmaya başlar.

 • Zamanla tecrübe ve deneyim sahibi olan bir asansör ustası ortalama 5.500 TL maaş elde eder.

 • Bu alanda uzun yıllar deneyim sahibi olan ve kendini geliştirmeyi misyon edinen bir asansör ustası ise 7.500 TL’ye kadar gelir elde edebilmektedir.

Asansör Ustası Nasıl Olunur?

Asansör ustası olmak için gerekli niteliklere sahip olmak mesleğin şartlarındandır. Mesleki eğitim merkezlerinin açtığı kurslardan herkes yararlanabilir. Bu kurslar tamamlandıktan sonra adaylar bir sınava tabi tutulur ve sınavda başarılı olanlara, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilir. Asansör ustalığı eğitimi, mesleki eğitim merkezlerinde adaylara sunulur. Eğitim süresi, 944 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim tamamlandıktan sonra yapılan sertifika sınavı Milli Eğitim Müdürlüğü gözetiminde yapılır. Sınav sonucunda 100 üzerinden 45 alanlar başarılı kabul edilir. Eğitim neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen sertifika, tüm Türkiye’de geçerliliğe sahiptir.

Asansör ustası olmak isteyen kişilere meslek kurslarında verilen eğitimler, daha çok mesleğin önemli ayrıntılarına yöneliktir. Bu eğitimler; kuvvetli akım devreleri, analog devre elemanları, elektriğin temel esasları, anahtarlama elemanları, asansörlerde tam otomatik kapılar, kumanda kasetleri, kata getirme sistemi gibi iş esnasında yararlanılması gereken bilgileri kapsar. Peki, bir asansör ustası hangi niteliklere sahip olmalıdır?

 • Teknik bilgi ve becerilere sahip olması beklenir.

 • İş birliği ve ekip çalışması içinde uyumla çalışmalı ve işbirliğine yatkınlık göstermesi gerekmektedir.

 • Planlama ve organizasyon becerisi göstermeleri gerekir.

 • İş sırasında kalite standartlarına hakim olmalı, bu standartlar çerçevesinde çalışmalıdır.

 • Problemler karşısında hızlı ve etkili çözüm üretme yeteneği sergilemesi beklenir.

 • Sorumluluk sahibi kişiler olmaları oldukça önemlidir.

 • Titiz, dikkatli ve disiplinli bir çalışma çıkarma sergilemeleri beklenir.

 • Kendinden beklenen işi belirlenen süre içinde teslim etmek için güçlü bir zaman yönetimi becerisi göstermesi gerekir.

asansör ustası asansör ustası nedir asansör ustası ne iş yapar
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209