AnasayfaBlogAradığınız Kişi Şu Anda Yıllık İzinde
İş Hayatı

Aradığınız Kişi Şu Anda Yıllık İzinde

24 Haziran 2016
Aradığınız Kişi Şu Anda Yıllık İzinde

En sevdiğimiz mevsime şurada hepi topu 1 hafta kalmışken, tüm ücretli çalışanların yıllık izin ve yaz tatili heyecanı da başladı. Eşle veya sevgiliyle izinleri denk getirme çabaları, Ege’nin ve Güney’in en güzel ve yağmursuz dönemini kapma çalışmaları şu sıralar oldukça gündemdedir eminim. Bekar çalışanlar için en tatlı yıllık izin sezonu yaz aylarıdır. Sahiller, plajlar, deniz sefaları, gece hayatı vs. Yaz aşkları ve tatlı anılar için gün sayar bekar çalışanlar yaz gelince.

Yaz Tatili ve Yıllık İzin

Hele bu birkaç senedir yaz aylarına denk gelen Ramazan bayramı da işin içindeyse, yıllık izni bayram öncesine veya sonrasına ataçlayarak  10 günlük blok tatili 20 güne kadar çıkartmak ayrı bir keyif olacaktır. Lakin, aynı departmanda sizinle beraber çalışan tüm mesai arkadaşlarınız da aynı fırsatı değerlendirmek için adeta avına yaklaşan kobra yılanı gibi tetiktedir, onlar artık ciddi bir tehdit... Aşılması en zor psikolojik düşmanlar ise evli olan mesai arkadaşlarıdır ki, eşiyle aynı tarihler arasında izin alabilmek adına ve ailece tatil yapabilmek için her zaman gerekçeleri sizinkilerden daha gerçekçi ve galibiyet golü niteliğindedir. En önce davranan en güzel tarihleri kapar tezi bile evli arkadaşlarınızın duygusal baskıları karşısında çürür, paşa paşa İK ya tarih değişikliği beyanında bulunmak zorunda kalabilirsiniz.

Mayıs ayı böyle hesap kitaplarla ve hayallerle akıp giderken, tüm departmanın ortak  e-postasına düşen bir ileti, evli bekar herkesi hüsrana uğratır. Gelen ileti müdürdendir ve en kıyak tarih aralığını bayramla beraber değerlendireceğini, mümkünse tüm personelin bu tarih aralığında, çok geçerli bir bahaneleri olmadıkça, mesaide bulunmaları önemle "rica olunur". İşte tüm personelin hayallerinin suya düşüp deyim yerindeyse sırılsıklam olduğu an o andır.

Yaşamadık mı? Bence çoğumuz yaşadık. Ofiste başlayan kulislerde popüler konu elbette izin tarihleridir ve herkes birbirine şu cümlelerden birini kuracaktır: -Abi, inan ki rezervasyonu aylar öncesinden yaptık, iptal etmemiz mümkün değil.

  • Ben tarih değiştiremem, uçak bileti ucuza gelsin diye Şubat ayında almıştık.

  • Halamın kızı evleniyor, orada olmazsam halam kesin bana küser. Erteleyemem tarihi.

  • Bizim hanım zar zor izni koparttı. Ben tarihi değiştirirsem kıyameti kopartır, 2 senedir yaz tatili diye ağlıyor.

Yurtdışına çıkacağım, vizemi bile aldım. Üzgünüm, ama izin tarihimi değiştiremem. Örnekler çoğaltılabilir elbette. Neticede ofiste herkes bir şekilde tatil yapacaktır. Kimi Temmuz-Ağustos gibi en kaymaklı yaz aylarında, kimi Eylül-Ekim gibi sezon sonu, ama en güzel pastırma yazında. Şayet çalıştığınız bölümde sizin işlerinizi siz izindeyken yürütebilecek birden fazla kişi varsa şanslısınız. Şayet tek başınaysanız, o zaman koşullar hayal ettiğiniz gibi olmayabilir. Benim tavsiyem, her mevsimin kendine özel güzellikleri olduğunu unutmayın. Deniz keyfini sadece yaz aylarında yaşayabilirsiniz diye bir kural yok. Kış aylarında çok uygun fiyatlara sıcak ülke turları yapılıyor. Bu dönemde herkes kazak-bere takılırken, izinden bronz bir ten ve bikini iziyle dönmek sizin de kulağınıza harika gelmiyor mu? Ya da tatilcilerin, çoluk çocuğun el ayak çektiği Ekim-Kasım aylarında, yapış yapış bunaltıcı sıcakların yerini ılık meltemlere ve dinginliğe bıraktığı, fiyatların ucuzladığı zamanda bir Akdeniz tatili yapmak sizce de daha keyifli olmaz mı?

Üstelik herkesin bronzlaşmış ciltleri soyulurken siz Hindistan cevizi kıvamında mesaiye başlamış olacaksınız ve muhtemelen kış bastırana dek de bronz kalacaksınız. Ayrıca doğa ve kültür turlarına meraklı çalışanlar için yaz ayları zaten bir kabus olacaktır. Bu tür tatiller için en tatlı mevsimler ilkbahar ve sonbahardır. Fotoğraf çekmek ve uzun doğa yürüyüşleri yapmak için bahar aylarından daha güzel bir zaman düşünülemez. Kim bilir, belki de kış sporlarını denemek için bu sene en güzel zamandır.

Kayak, snowboard, kızak, şömine, sucuk ve mangal partileri belki her sene yaptığınız tekne turlarından daha unutulmaz anılar olacaktır sizin için. Bu yıllık izin hususunda yeni bir ufuk açmış olduğumu dileyerek ve 12 güzide ayımızın hepsini ayrı bir keyifle değerlendirebileceğinizi yeniden vurgulamak suretiyle tüm çalışanlara şimdiden iyi tatiller diliyorum. Son olarak, şayet her şeye rağmen izninizi yaz aylarında ve sahillerde değerlendirmek için savaşacaksanız, gideceğiniz plajlarda emin olmadığınız sularda çok fazla açılmamaya ve tehlikeli su şakaları yapmamaya dikkat edin sevgili okurlar. Esen kalın.

Aradığınız Kişi Şu Anda Yıllık İzinde tatil tatilden sonra işe başlama yıllık izin resmi tatil yıllık izin tatil günleri
Gaye Candan
Gaye Candan
Dijital Pazarlama Uzmanı, Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Jeodezi ve Fotogramerti Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında Akademi İstanbul'da İşletme İletişimi ve Halkla İlişkiler eğitimi almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.