AnasayfaBlogİş Analizi Metodolojisine İlişkin 6 Efsane
İnsan Kaynakları Yönetimi

İş Analizi Metodolojisine İlişkin 6 Efsane

14 Kasım 2022
İş analizi hakkındaki en yaygın yedi efsaneyi ve birçok ekibin iş analizinin gerçekte ne olduğu konusunda neden yanlış bilgilendirildiğini okuyun.

Her kuruluşun kendine özgü bir iş yapma yöntemi vardır. Ancak iş analizi (İA) söz konusu olduğunda, uygulayıcıların sıklıkla kullandığı ve genel kabul görmüş bazı yöntemler vardır. Bu blog yazısında, İş Analizi metodolojisi hakkındaki 7 efsaneyi yıkacağız. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

  1. İş analizi yalnızca BT projeleri içindir.

  2. Gereksinimlerin toplanması iş analizinin en önemli parçasıdır.

  3. İş analisti olmak için çok fazla deneyime ihtiyacınız var.

  4. İş analizi çalışması tamamen dokümantasyonla ilgilidir.

  5. İş analistleri proje yöneticileridir.

  6. İş analisti yöneticileri teknik uzmanlardır

İş analizi hakkındaki gerçekleri öğrenin.

İş analistleri genellikle kurumsal dünyanın dedektifleri olarak düşünülür. Onlar, bir sistemde neyin yanlış olduğunu bulmak ve ardından bunu düzeltmek için bir plan yapmak üzere çağrılan kişilerdir. Ancak iş analisti olmak sorun çözmekten çok daha fazlasıdır. İş analistliği metodolojisi hakkında çürütülmesi gereken bazı efsaneler vardır. Bu blog yazısında bunlardan 7 tanesini inceleyeceğiz.

İş analizi yalnızca BT projeleri içindir

Bu, iş analizi hakkındaki en yaygın efsanelerden biridir. İş analizi çalışmalarının çoğunun BT projeleri etrafında döndüğü doğrudur. Ancak bu, iş analizinin yalnızca BT projeleri için olduğu anlamına gelmez. İş analistleri, kurumsal değişim yönetimi, süreç iyileştirme ve strateji geliştirme gibi çeşitli proje türlerinde yer alabilirler.

Gereksinimlerin toplanması iş analizinin en önemli parçasıdır

Gereksinimlerin toplanması iş analizinin önemli bir parçası olsa da, iş analistlerinin yaptığı tek şey değildir. Aslında, gereksinimlerin toplanması iş analistlerinin yaptıklarının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturur. BA'ların dahil olabileceği diğer faaliyetler arasında proje yönetimi, süreç iyileştirme, paydaş yönetimi ve değişiklik yönetimi yer alır.

İş analisti olmak için çok fazla deneyime ihtiyacınız var

Bu mutlaka doğru değildir. Analiz yaptığınız alanda biraz deneyim sahibi olmak faydalı olsa da, bu bir gereklilik değildir. İş analizinin çeşitli yönleri hakkında bilgi edinmenin birçok yolu vardır. Bunun bir yolu kurslara katılmak veya iş analizi konusunda sertifika almaktır. Diğer bir yol ise konuyla ilgili kitap ve makaleler okumaktır.

İş analizi çalışması tamamen dokümantasyonla ilgilidir

Dokümantasyon iş analizinin önemli bir parçasıdır, ancak BA'ların yaptığı tek şey değildir. Belge oluşturmanın yanı sıra, BA'lar gereksinim toplama, paydaş analizi, süreç haritalama ve proje yönetiminde de yer alabilirler.

İş analistleri proje yöneticileridir

Bu, iş analistleri hakkında yaygın bir yanılgıdır. İş analistleri proje yönetimine dahil olsalar da, proje yöneticileriyle aynı değildirler. Proje yöneticileri bir projenin genel koordinasyonundan ve yürütülmesinden sorumluyken, BA'lar bir proje için gereksinimleri belirlemek ve belgelemekten sorumludur.

İş analistleri teknik uzmanlardır

Bu da iş analistleri hakkındaki bir başka efsanedir. İş analistlerinin bazı teknik bilgilere sahip olması yararlı olsa da, her teknolojide uzman olmaları gerekmez. Aslında, birçok iş analisti belirli bir sektör veya alanda uzmanlaşmıştır. Bu sayede söz konusu sektör veya alanın iş süreçlerini ve ihtiyaçlarını anlamaya odaklanabilirler.

Bu blog yazısını okuduktan sonra, iş analistinin rolünü ve BT projelerine nasıl katkıda bulunduklarını daha iyi anlamış olmalısınız. İş analistleri gereksinimlerin toplanması ve belgelendirilmesinde kritik bir rol oynar ve çalışmaları herhangi bir projenin başarısı için çok önemlidir. İş analizi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bugün iş analizi kursumuza katılın!

iş analizi iş analisti ik insan kaynakları
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Analizi ve Görev Tanımları
İnsan Kaynakları Yönetimi

İş Analizi ve Görev Tanımları

01 Aralık 2018
İş Analizi ve Görev Tanımı Nedir?
İş Tanımı

İş Analizi ve Görev Tanımı Nedir?

16 Nisan 2016
Stratejik Yönetim Eğitimi
4.4
(13)

Stratejik Yönetim Eğitimi

9 Konu2 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
19999
Dijital İK Eğitimi
4.9
(9)

Dijital İK Eğitimi

8 Konu10 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
290150