Yazarlık - İçerik Oluşturma Eğitimleri

Trainings

Dijitalleşen dünyada sektöründe lider şirketlerden yeni kurulmuş girişimlere kadar tüm firmalar internet dünyasında güçlü olmaya çalışıyor. Reklam vererek dijital dünyada kısa süreliğini tanıtım yapan firmalar, son yıllarda hem daha düşük maliyetli hem de daha kalıcı tanıtım imkanı veren içerik üretimine yöneldi.

Ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yaparak hedef kitleye daha kolay, daha ucuz, daha hızlı, daha etkili ve daha etkileşimli bir şekilde ulaşmak isteyen markaların yapması gereken yaratıcı içeriklere sahip olmak. Peki firmalara yaratıcı içerikler üretecek İçerik Yazarları nasıl yetişiyor? İçerik Yazarı olabilmek için ne yapmak gerekiyor? İyi bir içerik yazarı olabilmek için hangi eğitimleri almak gerekir?

İçerik Editörlüğü Eğitimi ile e-ticaret sitelerinde ürün ve hizmet satışı yapan tüm firmalara Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uyumlu özgün içerikler üretebilirsiniz. İçerik üretimi için İçerik Editörlüğü Eğitimi’nin yanına Yaratıcı Yazarlık eğitimini ekleyerek yazacağınız içeriklere farklı bir boyut katabilirsiniz. Yaratıcı Yazarlık eğitimi ile yaratıcı yazılar yazabilmeyi öğrenebilir, dil bilgisi kurallarını daha ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. 

Yaratıcı Yazarlık, çok teorik bir kavram olarak görülebilir. Yazma eğitimi yani yazı yazmayı, yazarlığı ve yazarlığın inceliklerinin öğrenme yolu ve yordamını görme biçimi olarak tanımlayabiliriz. Yaratıcı Yazarlık, insan içindeki yazma isteğini ve yazma arzusunu ortaya çıkarırken nasıl yazılabileceğini de gösterir.

Yaratıcı Yazarlık Eğitimi odaklandığı yazısal türün özelliklerini de öğretilerek o türde yapıtların nasıl okunacağını ve nasıl yazılacağını gösteriyor. Yazma arzusu besleyen insanın onu nasıl yapabileceğini göstermek olarak ifade edebiliriz. Ayrıca insanın içindeki yaratıcılık arzusunu, yaratıcılık isteğini ortaya çıkarıp nasıl yazıya dökebileceğini öğrenebileceği bir eğitimdir. 

Yazar olabilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Hiçbir sanatçı doğuştan sanatçı olarak doğmaz. Bu süreci belli aşamalarda geçilerek öğrenir. Kişi kendi eğilimi ve tutkusunu keşfederek bu yola girer. Bu keşif sürecinden sonra çaba gösterip çalışmalısı gerekir. Çalışmak, en önemli olgudur. Sanat disiplinleri için genellikle şu ifade kullanılır; Yetenek denilen olgu yüzde 10, kalan yüzde 90 ise çalışmaktır.

Kısa öykünün ustası sayılan Amerikalı yazar Ernest Hemingway’e göre her yazarın bir buzdağı ilkesi olması gerekiyor. Hemingway’in Buzdağı Teorisi’ne göre buzdağının altındakiler yazarın donanımı ve bilmesi gerekenlerdir. Üstündekiler de okura iletmesi gerekendir. Buzdağınızın altında bir şey yoksa üstüne bir şey çıkarmanız çok mümkün değildir. 

İyi bir yazar olabilmek için bazı kurallara dikkat etmek gerekir; 

 • İnsan öncelikle kendisini keşfetmesi lazım. 
 • Yazı yazmak istediğine karar verdikten sonra eğiliminin ne olduğuna karar vermeli.
 • İyi bir gözlemci olmalı. 
 • Çok iyi bir okur olmak gerekiyor. Okuma deneyimine sahip olmalı. 
 • Sürekli yazmak kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. 
 • Yaşam deneyimi iyi olmalı. 
 • İyi bir yazar olabilmenin en öneli koşuyu bir derdiniz olmalı.
 • Tanık olma, gezme, görme, yaşama, etkilenme ve karşılaşmalar yazarlığın dokusunu var eder. 

İçerik Yazarında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

İçerik kelimesi anlamı olarak “Bir şeyin içinde bulunanların bütünü.” olarak tanımlanır. Tanımdan da anlaşılacağı gibi anlatılmak istenen bir olgu, materyal ya da olayın içerdiği yazı, resim, video ve ses ile ilgili her şey içerik olarak geçiyor. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve dijital dünyanın etkisinin artmasıyla içerik hayatımıza tam olarak girmeye başladı.

İnternet dünyasının çok daha etkileşimli olması ve insanlar web üzerinde daha fazla vakit geçirmeye başlamasıyla birlikte içeriğin önemi daha da arttı. Bugün dünya üzerinde 4 milyardan fazla kişi internet kullanıyor ve bunların 3.3 milyarı sosyal medya kullanıcısı konumunda ve her biri her saniye dijital içerik üretimine katkı sağlıyor.

Dijital ticaretin artması ile birlikten Online İçerik Yazarlığı konusu da önemli bir boyuta geldi. Artık dijital pazarda yerini almaya çalışan her firma ürün ve hizmetlerini tanıtabilmek için online içerikler yazdırmaya başladı. 

Online İçerik Yazarının Sahip Olması Gereken Özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • İyi bir online içerik yazarının entelektüel bilgi birikimine sahip olması gerekir
 • Dile hakimiyeti en üst düzeyde olmalı ve tüm dilbilgisi kurallarını hakim olmalı. 
 • Kreatif düşünce ile içeriklere özgün bir bakış açısıyla yaklaşabilmeli. 
 • Yeterli düzeyle Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bilgisine sahip olmalı.

İçerik oluşturma süreci kaç aşamadan oluşur?

İçerik oluşturma süreci 3 aşamadan oluşur. Öncelikle bir içerik yazısı kaleme alınmadan önce planlama yapılmalı. Araştırma (Okuma) olarak belirtilen ilk süreçte yazılacak konu ile ilgili nitelikli bir araştırma yapılmalı. Yazacağınız yazıda kullanılacak bilgilerin doğruluğuna inandığınız ve hakkında net bilgiye ulaştığınız ifadeleri içermesine dikkat etmelisiniz. Araştırma aşamasında kullanacağınız kaynaklar, internet, basılı materyal, ansiklopedi ve kaynak kitaplarının yanı sıra çok daha fazlası olabilir. 

Araştırma aşamasının ardından ikinci olarak kurgu yapmalısınız. Bu aşama genellikle zihinsel olarak gerçekleştirilir. Yazısı nasıl yazacağınızı doğru bir biçimde kurgulamanız gerekir. Ortaokuldan itibaren gördüğünüz kompozisyon dersinde yapılan genişten özele doğru ilerleme aşamalarının aynısını uygulayabilirsiniz. 

Konu ile ilgili genel bilgileri verdikten sonra daha özel ve spesifik bilgileri kaleme almalısınız. Ancak bu alanda dikkat etmeniz gereken en önemli kural yazınıza okuyucuyu çeken ve onu cezbedecek çarpıcı bir girişle vermelisiniz. Son olarak metin yazım aşaması olarak bilinen oluşturma sürecini tamamlamalısınız. Sürecin en zorlu bölümü olarak bilinen oluşturma aşamasında konu ile ilgili topladığınız bilgilerin yanı sıra zihninizde oluşan tüm ifadeleri kağıt üzerine dökmeye başlarsınız. 

İçerik yazarak nasıl para kazanılabilir? 

İçerik Yazarlığı yaparak firmalar için özgün yazılar kaleme alarak pazara kazanabilirsiniz. Özellikle internet çağının öneminin artması, dijital pazara giriş yapan şirketlerin sayısının her geçen gün artması içerik üreticilerine olan ihtiyaç arttırmaya başladı. 

Kaliteli ve özgün içeriklere ihtiyaç duyan kurumların sayısı giderek artıyor. Şirketler marka bilinirlikleri, ürün ve hizmetlerinin anlatılması ve hedef müşteri kitlesine ulaşarak rakiplerini geride bırakmak istedikleri için internet sitelerinde özel içerikler ürettirmeye yöneliyor.

İçerik üretiminden para kazanabilecek kişilerin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Dilbilgisi kurallarına hâkim
 • Yazdığı konu ile ilgili iyi araştırmalar yapan
 • Ürün ve hizmet ile ilgili anahtar kelimeleri yerinde kullanabilen
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uyumlu içerikler hazırlayan
 • Okuyucuyu sıkmadan doyurucu bilgi veren içerikler üretebilen 
 • Yaratıcı ve dikkat çekici başlık ve ara başlıklar üretebilen 
 • Özgün, kaliteli ve doğru bilgiler içeren yazılar yazan 

İçerik üretimi yapan yazarlar kaleme aldıkların yazıların kalitesi ve özgünlüğü ölçüsünde seviye atlayabilirler. Atladıkları seviyelere göre aldıkları ücret artmaya başlayan içerik yazarları belirli bir süre sonra editör olarak görev yapabiliyor. Uzmanlık derecesine göre aldıkları ücret giderek yükselen içerik üreticileri 100, 300, 500, 750, 1000 ve 1500 kelimelik içerikler üreterek para kazanabiliyor. 

İçerik yazarı sayısının önümüzdeki yıllarda giderek artması ile birlikte bu sektörde de uzmanlık önemli bir aşamaya gelecek. Arama motorları giderek daha fazla anlamsal (semantik) biçimde yapay zeka sistemlerine doğru evrilmesiyle içerik konusunda daha önemli bir hale geliyor.

Dijital platformda her şeyin daha özel alanlara yönelmeye başlaması, tüketim biçimlerinde giderek özel olana yönelme sayılarının artması da içeriklerin bu doğrultuda daha özel ve uzmanlaşmış olması gerekliliğini ortaya çıkardı. Yaşanan tüm bu gelişmelerle birlikte artım içerik işi İçerik Uzmanlığı’na doğru evriliyor. Enstitü üzerinden alacağınız uzun dönem İçerik Uzmanlığı Eğitimi ile birlikte bu alanda aranan ve kaliteli içerikler üretebilirsiniz. 

İçerik Türleri Nelerdir?

 • Metin,
 • Blog yazıları,
 • Ürün açıklama metinleri
 • Kategori açıklama metinleri,
 • Forum sayfa metinleri,
 • Yorum metinleri,
 • Sosyal medya paylaşımları,
 • Fotoğraflar,
 • Videolar,
 • Ses dosyaları

Online İçerik Yazarlığı Nedir?

Bilgisayar ve ona bağlı internet ağı üzerinden işlerini evden ya da herhangi bir yerden yönetebilecek şekilde yapabilme esasına dayanan çalışma ile içerik üreten kişi olarak tanımlayabiliriz.

Online İçerik Editör Kime Denir?

Online içerik yazarlarının hazırladığını tüm içerikleri anlam, yazım kuralları ve SEO açısından düzenleyen kişilere Online İçerik Editörü denir. 

İyi bir mesleğe sahip olmak ya da kişinin kendini geliştirmesi için günümüzde sertifika kursları bulunuyor. Özellikle online olarak hizmet sağlayan Enstitü, tecrübe sahibi eğitmenleriyle pek çok farklı konu üzerinden öğretim sunuyor. Böylece geleceğe daha umutlu bakma imkanı sağlayan bireyler, aldıkları sertifika üzerinde sektöre bağlı olarak iş bulma potansiyele elde edebilmektedir. Üstelik herhangi bir şart veya koşul olmadan bütün farklı eğitimleri üyelik ile beraber rahatlıkla katılmak mümkün.
 
Farklı Sertifika Programları Üzerinden Online Eğitim
 
Zaman kaybetmeden kolayca öğretim görme imkanı sağlayan online eğitim, son dönemlerin en popüler seçenekleri arasında yer alıyor. Üstelik eğitimin sonunda belirlenmiş olan sınav üzerinden başarılı olan kişiler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Bu sertifika sayesinde öğrenciler özel veya kamu kuruluşlarında işe başvurma imkanı elde edebiliyor. Tamamen tecrübeli ve profesyonel hale gelene kadar eğitim online olarak tüm katılımcılara sağlanmaktadır. Bu konuda birbirinden değişik sertifika programlarına katılmanız mümkündür.
 
- Kişisel gelişim eğitimleri,
- Yabancı dil eğitimi,
- Satış ve pazarlama eğitimleri,
- İş hayatı eğitimleri,
- İnsan kaynakları eğitimi,
 
Bu gibi daha pek çok farklı eğitim kurumsal hizmet anlayışı ile online destek üzerinden sağlanıyor. Böylece ihtiyacınıza yönelik kişisel isteklerinize bağlı olarak, farklı bölümler üzerinden online eğitimlere katılım gösterebilirsiniz.
 
Online Eğitim Işığı Altında Sertifika Kursları
 
Birbirinden farklı konular ve sektörler üzerinden ele alınan sertifika kursları, konusunda uzman eğitmenler eşliğinde verilmektedir. Online olarak gerçekleştirilen eğitimlere dilediğiniz her yerden rahatlıkla katılım sağlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey iyi bir internet bağlantısı ve akıllı telefon veya tablettir.

Tabii aynı zamanda bilgisayar üzerinden de rahatlıkla giriş gerçekleştirebilmeniz mümkün. Bunu kurumsal bir hizmet anlayışıyla destek veren Enstitü, eğitimleri almak isteyen her katılımcının iyi bir meslek sahibi olmasına olanak vermektedir. Böylece farklı özel ve kamu kuruluşları üzerinden iş bulma şansını değerlendirmek mümkün.
 
Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?
 
Son dönemlerde popüler hale gelen online eğitim pek çok değişik avantaj üzerinden değerlendiriliyor. Özellikle zamandan kazanç elde edilerek arzu eden her yerden rahatlıkla eğitimleri katılma şansı sağlanmaktadır. Böylece gerçek zamanlı mekanlarda vakit kaybetmeden evden, iş yerlerinden veya bulunduğunuz herhangi bir noktadan rahatlıkla giriş gerçekleştirmeniz mümkün.

Aynı zamanda stres yaşamadan ve rahat şekilde dilediğiniz her yerden keyifle eğitimlere katılabilirsiniz. Üstelik tekrar yapma şansı sayesinde konuları daha iyi pekiştirme imkanı elde etmeniz mümkün. Tüm bu olanaklar ile birlikte elde edeceğiniz sertifika sayesinde arzu ettiğiniz işe girme şansını yakalamanız mümkün.

Değişik sektörlerde işine devam eden pek çok kişi için kariyer basamaklarını tırmanmak büyük öneme sahiptir. Daha iyi bir maaş almak ve daha iyi departmana çıkabilmek adına donanımlı olmak gerekir. Bunları elde edebilmek için ise doğru eğitimin alınması en önemli unsurdur. Tabii farklı görevlerde işine devam eden kişiler için eğitim almak çok da kolay değildir. Ancak günümüzde birbirinden farklı anlayışlar üzerinden verilen sertifika eğitimleri bunu çok daha özel bir şekilde sunuyor. Birçok farklı sektör adına Enstitü sağladığı online eğitimler sayesinde, zamandan kazançla boş vakitleri değerlendirerek donanımlı hale gelme olanağı tanıyor.
 
Farklı Meslekler İçin Kariyer Yapmak Adına Online Eğitim
 
Değişik sektörlerde görevine devam eden pek çok kişi adına online eğitim geniş bir bölüm yelpazesi altında destekleniyor. Bulunduğunuz sektöre hitap edecek ve kariyer basamaklarını tırmanabileceğiniz bir eğitim sunacak konular üzerinden online eğitimlere katılabilirsiniz. Bunlar arasında pek çok değişik eğitim söz konusudur. Örneğin yabancı dil eğitimi ile uluslararası çapta şirketinizi temsil edebilecek bir noktaya ulaşabilirsiniz.
 
Satış ve pazarlama eğitimleri sayesinde ise bu sektörü çok daha iyi çözmeniz mümkün. Ayrıca insan kaynakları eğitimleri alabilir; işletme eğitimlerine katılabilir ya da yazılım ve bilişim eğitimleriyle bu dünyayı çok daha iyi keşfedebilirsiniz. Verilen eğitimler sonunda ise alacağınız sertifika ile beraber bunu tescillendirebilirsiniz.
 
Etkin Sertifika Eğitimleri
 
Bulunduğumuz sektör dahilinde çok daha iyi yerlere gelebilmek için etkin sertifika eğitimleri üzerinden pek çok farklı derse katılım gösterebilirsiniz. Konusunda tecrübe sahibi olan uzman eğitmenlerle desteklenen konular, detaylı şekilde etkin materyaller üzerinden desteklenmektedir. Bu materyaller hem pratik hem de teorik olarak en iyi eğitimi almanıza olanak veriyor. Tamamen kurumsal bir hizmet anlayışıyla Enstitü bünyesinde desteklenen eğitimlere dilediğiniz her yerden rahatlıkla katılmanız mümkün.
 
Online Eğitimlerle Kariyer Planlarınızı Hayata Geçirin
 
İyi bir kariyer sahibi olmak ve yaşam standartlarınızı yükseltebilmek için donanımlı olmanız gerekir. Bu donanıma elde edebilmek için online eğitim fırsatını güvenli şekilde değerlendirebilirsiniz. Birbirinden değişik sektörler açısından farklı konular uzman eğitmenler eşliğinde destekleniyor. Evinizin konforunda alabileceğiniz eğitimler sizlere stres yaşamadan rahatlıkla derslere katılma fırsatı tanımaktadır.
 
Sertifika Programları
 
İhtiyacınıza yönelik ve bulunduğunuz sektör açısından farklı sertifika programlarına katılabilirsiniz. Böylece alacağınız sertifika ile beraber eğitim aldığınız konu üzerinde uzman hale geldiğinizi en iyi şekilde gösterebilirsiniz. Herhangi bir koşul ya da şart olmadan dilediğiniz eğitimleri online olarak her yerden katılım göstermeniz oldukça kolay.

See More…