Rusça Kursları

Uzman eğitmenlerden Rusça öğrenin. Sıfırdan ileri seviyeye gelin.

Uzun zamandır Rusça öğrenmek istiyor ancak sürekli erteliyorsanız artık başlamanın tam zamanı. Enstitü’de yer alan Rusça eğitimlerine katılabilirsiniz. Peki tam olarak nereden başlamalısınız?

Öncelikle kendinize Rusça kurslarını almak için bir hedef belirleyin. Mesela; Tolstoy ve Dostoyevski gibi ünlü yazarların kitaplarını orjinal dilinde okuma kararlığı ile Rusça kurslarına hemen başlayabilirsiniz. Rusya ve Rus kültürünü tanımak isteyebilirsiniz. Sovyet sonrası Ruslar kendi tarihleri, duyarlılıkları, estetik görüşleri ve hayatı nasıl yaşadıkları ile ilgili kurallarıyla ilgi çekicidir. Aynı zamanda Türk kültürü ile benzeyen yanları olduğu için genelde tatil yapmak için ülkemize gelirler. Turizm alanında çalışmak konusunda da bir hedefiniz varsa kesinlikle Rusça kurslarına başlamanın tam zamanı.

Rusça Kurslarında Neler Öğreneceksiniz?

Enstitü’de yer alan online Rusça kurslarıyla ilgili en kapamlı eğitimleri bulabilirsiniz. Rus dili ve kültürü ile ilgili öğrenmek istedikleriniz varsa, bu hedefinize yönelik Rusça kurslarını Enstitü’de bulabilirsiniz.

Enstitü’de yer alan Rusça kursları, etkili bir çalışma için kullanılabilecek birçok etkinlik ve teknikle beklediğinizden fazla verim alacaksınız. Sesli okuma etkinlikleri, deneme sınavları ve çeşitli Rusça pratiği yapabileceğiniz araçlarla nerede olursanız olun sizin için harika bir kurs olacak. Rusça kursundan beklediğinizden daha çok şeyi elde etmiş olacaksınız.

Rusça’yı Türkçe’den ayıran en önemli ve belirgin fark Kiril alfabesi. Bu yüzden alfabeyi öncelikle öğrenmeniz gerekiyor. Enstitü’de yer alan Rusça kurslarında Kiril alfabesini ve seslerini öğrenmiş olacaksınız. Çok hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacak uzman eğitmen sayesinde kelimeleri doğru bir şekilde okumanıza yardımcı olacak teknikleri de öğrenecesiniz. 

Harfleri öğrendikten sonra sık kullanılan Rusça kelimleri ve cümleleri okumayı öğreneceksiniz. Kendinizi tanıtmak gibi temel ifadeler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. İlk bakışta zor geliyor ancak Enstitü’de Rusça eğitimlerine katıldıktan sonra Rusça yazmayı, okumayı ve konuşmayı çok rahatlıkla öğreneceksiniz. 

Rusça Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Rusçanın nasıl öğrenileceğine dair birçok fikir ve teori var. Bazı insanların yolu Rusya’ya düşer bu sebeple insanlarla etkileşim içerisinde olmanın daha iyi bir öğrenme yöntemi olduğunu söylerler. Bazıları turizm alanında birçok Rus turistle karşılaşır onlarla sürekli iletişim halinde olmak daha çok şeyi öğretir konusunda hemfikirdirler. Bazıları da öncelikle Rusça’nın dilbilgisi kısmını halletmek gerektiğini söyler. Bilgi kartları, sözlük gibi yardımcı öğreticilerle doğru metin ve ses kullanımı ile ilgili birçok çalışma yöntemi bulunur.

Ancak bunlar için herkesin zamanı ya da parası olamayanlar olabilir. Bu konuda çözüm olarak online Rusça kurslarına katılmak en iyi çözüm yöntemidir. Enstitü’de Rusça kurslarına belli bir kontenjan dahilinde ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz. Hem zamandan hem de nakitten kazanç sağlayabilirsiniz. Zaten ücretli olsa da oldukça bütçeye uygun ve herkesin katılabileceği eğitimler. 

Online Rusça eğitimlerinde eğitimler canlı derslerle gerçekleşir. Burada bilemediklerinizi sorabilirsiniz. Videolar halinde sisteme kayıt edildiği için dönüp bilmediklerinize yeniden göz atabilirsiniz. Rusça eğitmeni alanında uzman ve native bir eğitmendir. Bu nedenle Rusça öğrenmek konusunda oldukça şanslısınız. Doğru telaffuz yöntemleriyle Rusça’yı öğreneceksiniz.

Rusça Kurslarında Nasıl Pratik Yapabilirim?

Her yabancı dil gibi, onunla uğraşmadığınızda elbette unutulabilen nankör bir dil. O yüzden bazı Rusça pratiklerinden bahsedeceğiz;

1 - Forumlarda tartışma oluşturun

Enstitü’de  ders sayfanızda yer alan tartışmalar veya forum kısmında Rusça bir tartışma oluşturun. Rusça konuşma pratiklerini yapmak için diğer öğrencilerle etkileşime geçebilirsiniz. Bu şekilde Rusça ile ilgili eğitimde öğrendiklerinizi pratik yapma imkanı bulursunuz.

2 - Notlar çıkarın ve bu notları paylaşın

En etkili çalışma yöntemlerinden biri yazarak çalışmak. Online Rusça kurslarında öğrendiğiniz konularla ilgili notlar çıkarın ve bu notları ders sayfanızda öğrenci notları alanından diğer öğrencilerle paylaşın. Bu yöntemle hem diğer kişilerle bilginizi paylaşacak hem onlardan bir şey öğrenecek hem de Rusça’ya daha çok hakim olacaksınız.

3 - Rusça sohbet edin

Enstitü’de aldığınız Rusça kurslarının sayfasında öğrenci grubu bulunur. Burada herkes sizinle aynı amaçla yani Rusça öğrenmek amacıyla katıldığı için öğrenmek konusunda istekli olacaklardır. Bu yüzden öğrenci grubu alanından bir konu hakkında rusça konuşma başlatabilir ve eğitime kayıt olduğunuz süre boyunca devam edebilirsiniz. Enstitü’de yer alan Rusça kurslarına kaydınız bittiğinde tekrar kayıt olabiliyorsunuz, sürekli öğrenme yöntemini seviyorsanız yeniden kayıt olarak tekrarlarınızı yapabilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

4 - Rusça diziler/filmleri eğitmeninize sorun

Bu konuda Rusça eğitmeninizin mutlaka önerileri olacaktır. Onun derste önerdiği dizi ve filmlere göz atabilir ve Rusçanızı pekiştirmek yönünde farklı yöntemlerden biri olan dizi/film izlemek fikrini gözden geçirebilirsiniz.

5 - Telefonunuzu Rusça kullanın

Bu basit bir yöntem. Telefonunuzun dilini Rusça yaparak ifadeleri öğrenebilir ve dile daha çok aşina olabilirsiniz.

6 - Rusça kelime kartları oluşturun

Üzerinde kelime yazılı o küçük kağıtlardan siz de yapabilirsiniz. Çok kolay ve ücretsiz bir yöntem. Bilmediğiniz kelimelerden oluşan bu kağıtlardan yapın ve sürekli tekrar edin. Daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacak.

Devamını göster

Rusça kursları hakkında sık sorulanlar