Özel Dersler

Kalabalık sınıflardan sıkıldınız mı? Yetiştirmeniz gereken bir sunum ya da hazırlamanız gereken bir ödev mi var? Uzman eğitmenlerden birebir ders alın.

İnsanların her biri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Her insan bir başkasına benzemez. Herkesin kişiliği, duygu ve düşüncesi farklıdır. Bireylerin öğrenim göreceği durumlarda farklılaşmaktadır. Bu yüzden özel ders kavramı ortaya çıkmaktadır. Birebir eğitim olarak da bilinen kavram insanların eğitimine kısa yoldan destek verir. Her bireyin öğrenme ve bilgiye sahip olma düzeyi farklıdır. Özel dersin çıkış amacı insanların daha bireysel çalışmasına olana sağlamaktır.

Özel derse sadece yetersiz bir bireyin başvuru yapmaz. Genelde halk insanlar için özel dersin bilgisi ve başarısı düşük olan bireylerin baş vurduğu metod olarak bilinmektedir. Aksine insanın kendini geliştirmesi için başvurduğu birebir eğitim metodudur. Daha fazla bireylerin öğrenmenin yolu açılmaktadır. 

Özel ders kavramı okul hayatında geçerli bir eğitim olarak bilinmektedir. Ancak günümüzde birden fazla eğitim, özel ders yöntemiyle verilmektedir. Buna en iyi örnek, İngilizce dersi gösterilebilir. Kişisel gelişime önem veren bireylerinde özel derslere başvurduğu bilinmektedir.  

Online eğitimin yayılması özel derslerin trendini daha da arttırmaktadır. Öğrencilerin çoğunluğu internet üzerinden online eğitim almayı tercih etmektedir. Bunun başlıca sebepleri zaman ve fiyat tasarrufudur. Reel ortamda alınan birebir ders ile online dersin hiçbir farkı yoktur. Ayrıca platformların çoğunda dersler kayıt edilmektedir. Bu sayede öğrenci işlenen dersi yeniden görebilmektedir. Birebir eğitimin içinde online şekilde ders alabilmek mümkündür. Özel derslerin dijital ortama taşınması herkesin daha kolay ve hemen ulaşabilmesinin önünü açmıştır.

Online özel ders almanın diğer güzel tarafı da uygulamalı eğitimlerin yapılmasıdır. Özellikle dijital mecra üzerine alınan dersler uygulamalı eğitime gayet uygun şekilde yapılmaktadır. Kişisel gelişim ve iş hayatına giriş yapanların alacakları birebir eğitim sonraki yaşamlarında karşılarına muhakkak çıkacaktır.

Özel Ders Nedir?

Bir eğitmen ve bir öğrencinin katıldığı eğitim çeşidine özel ders denir. Özel ders sadece iki kişi arasında gerçekleşir. Deneyimli eğitmenin sadece bir kişiye aktardığı bilgi ve birikimlerin tümünü kapsar. Özel ders ile yüksek oradanda başarı yakalanmaktadır. Özel dersin asıl amacı da budur. Bireylerin daha başarılı sonuçlar alabilmesini sağlanmaktadır. 

Bireysel ders alan kişiler sadece okulda okuyan öğrenciler değildir. Özel dersleri öğrenci olmayan birçok insanda alabilmektedir. Yani özel derse belli bir kavram yüklemek doğru değildir. Özellikle son zamanlarda özel ders kavramı iş hayatında sıklıkla duyulmaktadır. İş hayatına yeni giriş yapacak olan bireyler, özel ders alarak daha hızlı gelişim göstermeyi hedeflemektedir. İş hayatının içinde olan bireylerde birebir eğitimlerden faydalanmaktadır. Özel dersi belli bir sınırlamanın içine koymak doğru olmayacaktır.

Özel Dersin Avantajları Nelerdir?

Özel dersin avantajları sanıldığından daha çoktur. Öğretmenin ya da eğitmenin bireye ayırdığı zaman daha çok olacağı için bire bir eğitim alırken yalnızca o kişiye odaklı çalışılır. Özel dersin avantajlarını maddeleyecek olursak;

  • Özel derste muhatabınız direk eğitmendir.

  • Öğretmen ve öğrencinin birebir iletişim kurabilmektedir.

  • Bireyin kendine olan özgüveni artmaktadır.

  • Bire bir eğitim sayesinde öğrenme başarısı daha yüksek olmaktadır.

  • Özel ders bireyi kesin sonuca götürebilmektedir.

  • Özel dersler genellikle bireylerin istediği bir zaman diliminde yapılabilmektedir. 

  • Bazı durumlarda birey eğitimin tekrarını da talep edebilmektedir.

  • Eğitimler online şekilde yapılmaktadır.

Özel dersin avantajları bireyin eksiklerine bağlı olarak da değişir. Özel ders veren eğitimcinin de tutumu burada çok önemlidir. Öğretmen ve öğrenci arasındaki etkileşim iyi olursa özel dersin avantajları kısa sürede kendini gösterir.

Özel Ders Almak Gerekli Midir?

Kalabalık ortamda kendilerini ifade edemeyen bireyler için özel ders muhteşem bir seçenektir. Bireysel ders almanın en güzel tarafı rahat bir eğitim imkanı sunmasıdır. Özel dersin gerekli olduğunu ancak eğitim aldıktan sonra anlamak mümkündür. Verimin ne kadar daha çok olduğunu görebileceksiniz. Özel dersi aldığınız süre boyunca  

Birebir eğitim alanlar genellikle saatlik ücret ödeme yapar. Saatlik özel dersi haftalık olarak almak mümkündür. Özel derslerin verilişi haftalık belirli periyotlarda yapılabilmektedir. Eğer bireyler isterlerse haftanın her günü 1 saat eğitim alarak kursu tamamlayabilir. Birebir eğitimde farklı modeller bulunmaktadır. Bu modellerin seçimi eğitmen ve birey arasında anlaşmalı şekilde yapılmaktadır.

Birden fazla kişinin bulunduğu eğitim baz alındığında özel dersin gerekli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Grup derslerinde genellikle çoğunluğa ayak uydurmak zorundasınız. Bazen konular gerektiğinden fazla hızlı ilerlemektedir. Bilmediğiniz konuları eğitmene sormaktan çekinebilirsiniz. Ancak birebir eğitimde böyle bir şey söz konusu değildir. Konular ve ders sizin ritminize göre ilerler.

Alanında uzman eğitmenlerin yardımıyla birebir ders alan kişilerin zayıf oldukları konularda daha verimli olduğu görülmektedir. Kısacası satın aldığınız özel dersler parasının hakkını vermektedir. 

Özel Ders İnsana Ne Katar?

Özel dersin amacı uygulanan öğrenciye özel verimli ders öğrenme sürecini başlatmaktır. Sınıf ortamında odaklanamama problemi yaşayan pek çok öğrenciye özel ders çok iyi gelmektedir. Başarısız olduğu bir derste aslında başarılı olabileceğini anlayan öğrencinin kendine olan güveni artar. Bireysel eğitim insana öz güven katar. Kişinin bireysel hareket edebilme dürtüsü ortaya çıkar. Özel ders öğrencinin ümitsizliğe kapılmaması gerektiğini de fark ettirir. Özel dersi araç olarak görmemek, öğrenmek için teşvik edici bir uygulama olarak görmek daha doğrudur. 

Öğretmen öğrenciye arkadaş sakinliğinde yaklaştığında, öğrencisini anlama fırsatını da bulmuş olur. Derse dair düşüncelerini öğrenerek, öğrenciyi nasıl yönlendirmesi gerektiği hakkında da fikir sahibi olacaktır. Öğrencinin kendini keşfetmesi başarısının artmasında büyük etkendir. Bireysel eğitim ile insan kendini daha iyi keşfedebilmektedir. 

Neden Özel Ders Satın Almalıyım?

Verimli öğrenmek ve öğrenme akışını hızlandırmak için özel ders satın alınmalıdır. Özel dersi satın alan kişilerin daha çabuk öğrenim gördüğü söylenmektedir. Elbette burada bireyin çabuk öğrenme ve eğitmeninde öğretme yetisi çok önemlidir.

Özel dersin en güzel taraflarından biri de istediğiniz zaman eğitim alabiliyor olmanızdır. Bire bir eğitimlerin tercih edilme nedenleri arasında esnek ders saatleri de bulunmaktadır. Bireyler istedikleri zaman eğitim alabilmektedir. Yoğun tempoda çalışan ya da yeterince vakit bulamayanlar için özel ders eğitimi iyi bir alternatif oluşturmaktadır.

Satın aldığınız özel dersin büyük çoğunluğu sizin zamanınıza göre ayarlanmaktadır. Eğer bu eğitim çeşidini Enstitü üzerinden alırsanız daha da şanslı olacaksınız. Çünkü eğitim internet üzerinden online şekilde yapılmaktadır. Herhangi bir yere gitmeden evinizden erişim sağlamak mümkündür. Canlı yapılan eğitimler, gerçeğini aratmamaktadır. Ayrıca kayıt altına alın eğitimlere daha sonrasında erişim imkanı da sunulmaktadır.

Özel ders nedir?

Özel ders, insanların eğitmen ile birebir gerçekleştirdiği eğitim çeşitidir. Özel dersler sadece iki kişi arasında gerçekleşir. Bazen istisna durumlarda 2 veya 3 kişi ile de özel ders eğitimi yapılmaktadır.

Birebir eğitim nasıl satın alınır?

Birebir eğitimlerde saat başı ücretlendirme yapılmaktadır. Satın alma işlemleri saat başı hesaplanır. Haftalık ya da aylık saat bazlı ödeme yapılır.

Bireysel eğitimin en büyük avantajı nedir?

Bireysel eğitim aldığımızda birçok avantaja sahip oluruz. Bunlardan en önemlisi elbette birebir eğitim yapılmasıdır. Eğitim alacak kişilerin dersleri kendine göre ayarlaması da diğer bir avantaj unsurudur.

Devamını göster