AnasayfaOnline EğitimlerYaratıcı Yazarlık Atölyesi
15 Online
750 Öğrenci

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Yazarlık kariyerinize hızlı bir başlangıç yapmak ya da sadece kendinizi ifade etmenin yeni bir yolunu arıyorsanız, bu yaratıcı yazarlık atölyesi tam size göre!
5
(5)

Hayaller cümlelerle buluşabildiği ölçüde insanlara ulaşabilir. Zihnimizde uçuşan kelimeleri etkili ve akıcı bir şekilde yazıya dökebilmek, kendimizi anlatabilmek için çok önemlidir. Anlatmak istediğimiz bir hikayemiz var ama nereden başlayacağımızı, yola nasıl çıkacağımızı bilmiyoruz. Kurmaca karakterimiz, kurguladığımız dünyada var olsun, okuyucu hikayemizi okurken bizimle aynı duyguları hissetsin istiyoruz.

Çoğu zaman yazdıklarımızın olduğundan daha değerli ve anlamlı olmasını isteriz. Bundan dolayı ifade edebilmek, yalnızca konuşma diline özgü olmadığından yazı dilinde de neyi nasıl tamamlayabileceğimiz büyük önem taşır. Yazdığınız herhangi bir şeyi, tam olarak karşı tarafa olduğu gibi ya da sizin açısından doğru bir anlatımla aktarmak, yazı dilinin doğru kullanılmasındaki koşula bağlıdır.

Yazabilmek ve bunu aktarabilmek, insanın geliştirdiği en önemli icatlardan biri. Yazıyla pek çok şeyi anlamlandırabilir ve sözlü iletişime ihtiyaç olmadan aktarabiliriz. İnsanın geliştirdiği bu özellik, kişinin kendini yazıyla ifade etmesini, buradan çıkan sonuçla da birçok edebi eserleri ve metni ortaya çıkardığını söyleyebiliriz.

Kendimizi en iyi şekilde yazıyla ifade etmek ve anlatabilmek, bir yetenekten öte geliştirmeye de müsait bir durum. Her ne yazıyorsanız yazın, yazarlık alanı sizin geliştirmenize bağlı olarak kendini en doğru şekilde gösterecektir. Kurmaca ya da değil, bir metnin inşası için gerekli bazı düzenlemeler ve sizin kullanmayı keşfetmenizle ortaya çıkacak kurgulama perspektifleri vardır. Yazma yolculuğunuzda doğruya ulaşmak ve kurgu metinleri son hâline kavuşturmak için yazımızın da  konusu yazarlık atölyesinden yararlanabilir ve yazma becerinizi de meslek hâline getirebilirsiniz.

Yazma deneyiminizi geliştirmeye yönelik alacağınız her uzman tavsiyesi yazarlık yolculuğunuzda size katkı sunacaktır. Aynı zamanda insanın kendini geliştirmek için olanakların fazlalaştığı bir çağda, kişisel gelişim için de yazarlık atölyesi, kişisel yolculuğunuzda sizi memnun edecektir.

Yazarlık atölyesi eğitiminin amacı nedir?

 1. Hikayenin kurgulanması,

 2. Kurmaca karakterin, kurmaca dünyada var olması,

 3. Okuyucuya ulaşması.

Yazı yazma deneyimi de aklınızdaki kurgu düzenini doğru şekilde yerleştirmekle kazanılan bir yetkinlik. Kimi zaman oldukça yaratıcı dünyalarla dolu bir zihniniz olabilir, bundan dolayı da hikaye yaratma için uygun şartları oluşturduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak hikâye yaratmak ve aktarabilmek, zihninizdeki görüntüyü nasıl kullanacağınız ile ilgilidir. Yani aktarabilme yazı yoluyla olacaksa yazı yazmanın kendi kurallarını bilmeli ve hikâyeye olan katkısını da es geçmeden kurguyu yerleştirmelisiniz.

Yazı atölyesi de bu konuda size yardımcı olacak olan hikâye anlatımı ve kurgu düzenini aktarmaya yönelik eğitim veriyor. Yaratıcı yazarlık bağlamında; senaryo yazarlığı, öykü ve roman yazarlığı, belli bir kurgusal düzene uygun aktarma yapar. Tabii ki pek çok yazar, deneyime ve kendi perspektifine bağlı olarak düzeni yıkabilir. Yalnız bu kuralları hiçe saymak ve kendi perspektifinizi doğru yerleştirmek için kuralları bilerek kendi yolunuzu oluşturmanız gerek. Yazı atölyesinin temel gayesi de kendi kurgu yolunuzu bulabilmeniz ve bunu profesyonel olarak gösterebilmenizdir. Yaratıcılığınızı yazıyla aktarma niyetindeyseniz olay, karakter ve diyalogların hikâyeye katkısını nasıl ve hangi yolla yansıtacağınızı bilmelisiniz.

Yazarlık atölyesi aynı zamanda profesyonel metin yazabilme becerisini de edinmenizi kolaylaştıracaktır. Roman, hikaye,  makale yazarlığı, editörlük alanlarında ilerleyebilmek için de metnin ana hatlarını ve kurgu düzenini iyi bilmek gerekiyor.

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Detayları

 • Eğitim süresi boyunca her katılımcı bir ödev ve bir sertifika sınavı hikâyesi yazar.

 • Bu eğitime kayıt olduğunuz tarihten itibaren bir yıl boyunca erişim sağlayabilirsiniz. 365 gün sonunda aboneliğiniz silinir.

 • Bu eğitim, yılda 3 (üç) dönem canlı derslerle güncellenir. Katılamadığınız derslerin tekrarını izleyebilecek, isterseniz üç dönem canlı derslere katılabileceksiniz

 • Forum aboneliği: Eğitimde forum aboneliğine 1 yıl boyunca abone olabilirsiniz.

 • Sertifika: Eğitim süresince bir kez ödev hikâyesi, bir kez de sertifika sınavı için hikâye yazmanız gerekmektedir. Sınav, ödev ve eğitmen değerlendirmesiyle başarılı olan öğrenciler dijital sertifika kodu ücretsiz olarak gönderilir.

Yazarlık Atölyesi Eğitimine Kimler Katılmalı?

 • Yazmayı sevenler

 • Kurmacayla tanışmak isteyenler

 • Öykünün yolculuğunu merak edenler

 • Kendi öykülerine yol çizmek isteyenler

Yazarlık Atölyesine Neden Katılmalıyım?

Kurmaca bir metin inşa etmek kolay bir iş değildir. Günümüzde her ne kadar kitap yazarı sayısı çoğalsa da bunların ne kadarının kaliteli olduğu tartışmaya açıktır. Yazma deneyimi, doğru yerde doğru cümleyi kullanmakla alakalıdır. Kimsenin düşünemediği kurgularınız ve cümleleriniz olabilir; fakat metin içinde bunları kullanabilme ve okuyucuda aynı etkiyi uyandırabilme kendinizi geliştirmenizle ilgili.

Daha iyi yazabilme ve anlatabilme, metninize eleştirel gözle bakabilmek için bir eğitmen yardımıyla çalışmanız yerinde bir tercih olur. Özellikle yazmayı hayatınızın bir parçası olarak görüyorsanız bu konuda gelişime de açık olmalısınız. Birçok öykü, roman, makale ve deneme yarışmasında kendinizi doğru ifade ederek gösterebilme fırsatını kullanabilir ve profesyonel bir mesleğe de ilk adımınızı atabilirsiniz.

Devamını göster
Yüksek kaliteli kapak görseli, yazarlık atölyesi eğitmeni, telli defter, kahve bardağı ve öğrencisiyle fotoğraf makinesi içerir. Eğitim ve yazarlıkla ilgili materyalleri temsil eder.
8961300
Video10
Sınav1
Ödev1
Ders Notları8
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
08/06/2024
Sertifika Sınavı
15/06/2024
Sertifika Sınavı
22/06/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.