AnasayfaOnline EğitimlerKitap Editörlüğü Atölyesi
25 Online
2.472 Öğrenci

Kitap Editörlüğü Atölyesi

Kitap editörlüğü eğitimiyle yeni bir mesleğe kapı aralayın. Başkasının inşa ettiği hikayelere son dokunuşu yapmak çoğu zaman yazmak kadar keyifli ve zor bir süreç.
4.9
(10)

Hikâyenin kurgulanması, kurmaca karakterin, kurmaca dünyada var olması, okuyucuya ulaşması, başından sonuna heyecanlı ve bir o kadar da merak dolu bir süreçtir yazar için.

Hayalinde canlandırdığı dünyayı aynı bakış açısıyla okura aktarabilme tedirginliği yaşayan yazara en büyük desteği elbette iyi bir editör ya da yazar koçu verebilir. Editör, yazarından sonra hikâyenin ilk okuyucusudur, yaptığı küçük dokunuşlarla hikâyenin ruhunu açığa çıkarandır.

Bir yapıt üretme süreci yazar ile başlasa da nitelikli ve tam anlamıyla bir kitabın ortaya çıkmasına, redaktör ve işin mutfağını bilen kitap editörü önayak olur. Yazılan metin ya da metinleri belli bir düzene göre basıma ve okuyuculara sunan kitap editörlüğü, dıştan ilgi çekici ve kolay bir meslek alanı olarak görülebilir. Ancak içinde bulunulmayan her mesleğe yönelik yanlış kanaat ve görüşlerde olduğu gibi kitap editörlüğü hakkında da eksik ve yanlış tanımlamaları görmek mümkün.

Öncelikle kitap editörlüğü, kitap okumaya sevenlerin yapabileceği mesleklerden biridir. Fakat, mesleğe adım atmak ve alanda kalıcı olmak için tek şart, kitap okumayı sevmek değildir. Her meslekte olduğu gibi editörlük için de belli başlı yetkinlikler ve eğitim gerekmektedir. 

Kitap editörlüğü mesleği, yazarlık ve editörlük alanına aşina olmayı gerektirir. Bununla birlikte, editörlük hakkında bilgi birikiminizi artırabileceğiniz kaynakların çokluğu da aşinalık düzeyinizi artıracaktır. Günümüzde belli başlı konular yanında, mesleklere yönelik kurs ve eğitimlerin de artığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle uzaktan eğitim yoluyla verilen iş ve meslek eğitimleri, kursiyere zaman ve maliyet açısından da olumlu etkiliyor.

Bu eğitim editörlük mesleği ile tanışmak isteyenler için ideal eğitimlerden biridir. Tabii ki tek bir eğitim ve kurs, alanda var olmak için yeterli değildir; fakat mesleğin gerektirdiklerini, sahip olmanız gereken mesleki özellikleri ve yaşayabileceğiniz zorlukları önceden tanımak, mesleğe hazırlık için ilk adımdır.

Kitap Editörlüğü Eğitiminin Hedefi Nedir?

Başkasının inşa ettiği hikâyeye son dokunuşu yapmak, onun cümleleriyle hikâyeye dahil olmak, bakış açısını, kelimelerini okuyucuya ulaştırmak. Kitap Editörlüğü Atölyesi’nde iyi bir editör olmak için adım adım kurguyu oluşturmanın ve kurgudaki eksikleri tamamlayarak gereksiz ayrıntılardan kurtulmanın önemini göreceğiz.

Kitap Editörlüğü Eğitimine Kimler Katılmalı?

  • Okumaktan keyif alanlar

  • Yazmayı sevenler

  • Kitap Editörlüğü ile ilgilenenler

  • Yayıncılık sektöründe çalışmak isteyenler

  • Kitabın yolculuğunu merak edenler

Devamını göster
Sarı gömlek ve koyu renk pantolon giyen bir kadın, bir ofisteki masasında oturmuş, siyah bir kalemle bir kitaba yazı yazmaktadır. Sol elini masanın kenarına dayamış ve sağ eliyle kalemi tutarak kitabın açık sayfasına yazmaktadır. Odadaki ışık yüzünde parlıyor, kitabı ve masayı aydınlatıyor. Yüzü odaklanmış ve konsantre olmuş, gözleri yazdığı sayfaya bakıyor. Kitap, yazdığı sayfaya kadar açık ve kalem kâğıt üzerinde hareket ederek sayfaya sözcükler yazıyor.
10121469
Video10
Sınav1
Ödev1
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
08/06/2024
Sertifika Sınavı
15/06/2024
Sertifika Sınavı
22/06/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.