Close
Mobil Menu Bars

Asuhan Turhal

Korece Eğitmeni

Literature Translation Institute of Korea roman ve şiir çevirisi workshop sertifikalı çevirmen

2 yıl tecrübeli Korece öğretmeni

Girişimci

2018 yılı Kore Dili ve Edebiyatı ABD mezunuyum. Üniversite dördüncü sınıfta Türkiye’de ilki düzenlenen LTI Korea Translation Workshop’a katıldım. Bu workshop Kore modern şiirlerinin çevirileriyle ilgili olduğu için modern edebiyat şiir çevirisi konusunda güzel bir deneyim oldu. 

Öte yandan bitirme tezi olarak Kore eski edebiyatındaki en önemli üç eserden biri olan Çun Hyanğ Hikayesi’ni Türkçeye çevirdim. Klasik edebiyatla ilk buluşmamdı ve Kore klasik edebiyatı beni kendine adeta aşık etti. Bundan sonra çeviri alanında yoluma diğer klasiklerle devam etme hedefindeyim.

Üniversite eğitimime sağlık sorunlarım nedeniyle(skolyoz ameliyatı oldum) bir dönem geç başladım. Bu sebeple de eğitimim sırasında Koreye değişim öğrencisi olarak gidemedim. Aslında Koreceyi üniversite kitaplarımla evde zor koşullarda öğrendim diyebiliriz. Yine de eğitim hayatım boyunca hep yüksek notlar alarak başarılı bir şekilde kendi dönemlerimle mezun oldum. Dil öğrenmek gerçekten büyük emek ve disiplin gerektiren bir süreç. Ben bu süreci başarılı bir şekilde tamamladım ve Korece öğrenmek isteyenlere de ilham olmak istiyorum.  

Mezun olduğum yılın Ekim ayında yine Literature Translation Institute of Korea’nın yani Kore Çeviri Enstitüsünün düzenlediği LTI Korean-Turkish Translation Workshop’ a katılmak üzere Kore’ye gittim. Bu workshop Koreceden Türkçeye; Türkçeden Koreceye roman çevirisiyle ilgiliydi. İki değerli yazarımızın romanlarını çevirdik. 

Koreden döner dönmez Kasım ayında İSMEK’te usta öğretici olarak iki dönem boyunca Korece öğrettim. Bu benim bir öğrenci topluluğuna hitap ettiğim ilk eğitmen deneyimimdi. Dünya için küçük ama üniversitede eğitmen olmayı hedefleyen ben için büyük bir adımdı. 

Buradan sonra yoluma Beyoğlu Halk Eğitim’ine bağlı Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde Korece öğretmenliği yaparak devam etmekteyim.

Bu iki kurumda da ve özel eğitimlerimde de farklı öğrenme yollarını bir arada harmanlanmış şekilde uyguladım ve uygulamaya devam etmekteyim. Korece, alfabesi de farklı olan bir dil olduğu için diğer batı dillerine nazaran öğrenme aşamasında biraz daha dikkat gerektiriyor. Bu yüzden elimden geldiğince öğrencilerin idrakına dayalı ders işliyorum. Derslerde yer yer Kore kültüründen, edebiyatından ve tarihinden de öğrencilerime bilgiler vermeyi seviyorum.

Bilginin paylaştıkça çoğaldığı şu dünyada ilmim yettiğince sizlerle bildiklerimi paylaşmak hedefimdir.

Uzmanlık Alanlarım

  • Edebi çeviri
  • A1-A2 düzeyi Korece öğretmenliği

Deneyim

  • Korece Usta Öğretici

İSMEK

  • Korece Öğretmeni

Beyoğlu Gençlik Merkezi

Eğitim

  • Erciyes Üniversitesi - Kore Dili ve Edebiyatı ABD
  • Anadolu Üniversitesi - Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi
     
Değerlendirmeler(21)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Naime Karakaş Türker
07 Eylül 2020
5.0

Bu hafta canlı yayın olmamasına rağmen dersler canlı yayındaymışım gibi hissettirdi bana. Açıklamalar gayet anlaşılırdı ve konuyu çok iyi bir şekilde anlamamı sağladı.

Gubse Ilayda Kılıç
24 Ağustos 2020
5.0

Çok güzel anlattığı için ve sürekli bizi derse katılmaya teşvik ettiği için bir an bile sıkılmadım ve onun sayesinde cümle kurmayi ve kelime darcigim çok gelişti gerçekten çok güzel bir dersti.

Hafsa Sena Kaplanoğlu
19 Ağustos 2020
5.0

harika bir insan ben genelde hangi ders olursa olsun hocaya odaklanamam ama Asuhan hocam o kadar güzel anlatıyorki dersi dikkatim bile dağılmadı anlayamadığım bir çok konuyu onun sayesinde anladım ayrıca çok mütevazi ve kibar bir kişi sizi seviyorum hocam

Halenur Erdem
08 Ağustos 2020
5.0

bence ders çok güzeldi.Çünkü Asuhan hoca derste sıkılmamamız için bize de çoğu yeri okuttu.Bende derste bazı yerleri okumaya çalıştım.Çok iyi okuyamasamdaAsuhan hoca bana yardım etti.Evet herkese öneririm. ı

Remziye Diler
Remziye Diler
16 Temmuz 2020
5.0

Emek verip çalışırsanız kısa sürede Asuhan hocayla başarı elde ediliyor. Tarafımca test edilip onaylandı ㅋㅋㅋㅋ

PINAR PULAT
04 Temmuz 2020
5.0

Asuhan Hocamıza çok teşekkür ediyorum. Çok iyi, anlaşılır bir eğitim veriyor. Kendisi de pozitif ve komik. Korece eğitimini herkese tavsiye ederim.

Müberra Bülbül
08 Haziran 2020
5.0

Çok iyi anlatıyor. Kısa sürede bir-çok bilgi var

Beyda Temel
06 Haziran 2020
4.0

gerçekten işinde iyi bir hoca. ögretmenliği için teşekkür ederim.

Cihan Yorat
Cihan Yorat
05 Haziran 2020
5.0

Asuhan Hanım. Öğretmenlik sadece bilgiyi vermek değil bu bilgiyi öğrenciye anlayabileceği en iyi şekilde aktarmaktır. Ve siz öğretmenlik alanında bunu gerçekten hem severek hemde layığıyla yapan saygılı, kibar ve çok tatlı bir hanımefendi olarak yerine getiriyorsunuz. Elinize emeğinize sağlık. Yolunuz açık herşey gönlünüzce olsun 감사함니다 이수한 선생님 👏

Zeynep Eş
03 Haziran 2020
5.0

çok tatlı, çok sevimli hocamız ve korece'yi çok güzel öğretiyor

Makbule Sevde Gerboğa
Makbule Sevde Gerboğa
17 Mayıs 2020
5.0

öncelikle çok tatlı ve samimi hocamıza teşekkür ediyorum bize bu kadar kısa sürede keyifli ve etkili bir ders sunduğu için. Koreceyi kapsamlı bir şekilde yine sizden öğrenmeyi çok isterim. Enerjiniz ve mutluluğunuz daim olsun.

Nazlı Nur Cananoğlu
Nazlı Nur Cananoğlu
07 Mayıs 2020
5.0

Asuhan Hocamın dersleri için söylemek istediğim ilk şey gerçekten verimli ve düzenli bir işleyişe sahip oluşu. Buna ek olarak hocamız güleryüzlü, sevecen ve en önemlisi derse çok sayıda katılım olmasına rağmen hocamızın sorularımızı yanıtsız bırakmadan süreci yönetebilmesiydi. Kısacık bir süreyle oldukça başarılı bir ders sunan hocamıza teşekkür ederim.

Nimet Albayrak Kaya
07 Mayıs 2020
5.0

Asuhan hocam. Sizi burada görmek çok sevindirici ve şaşırtıcı oldu benim için. Başarılarınızın artarak devamını dilerim.Coğrafyaya ilginizin güncel durumunu merak ediyorum. Size Hocam diyebilmek ayrıca mutluluk oldu benim için.

Semanur üçkan
Semanur üçkan
07 Nisan 2020
5.0

Anlatımı oldukça akıcı, güler yüzlü ve samimi bir egitmen. İyiki katılmışım dersinize. Çok teşekkür ederim hocam.

Aybüke Sultan Gündoğdu
Aybüke Sultan Gündoğdu
05 Nisan 2020
5.0

Çok sıcakkanlı, çok şeker bir insan. Aynı zamanda bir insanın yaptığı işi severek yapması, karşısındakine de sevdiriyor. Tamamen farklı bir alfabeyi sadece 2 günde öğrettiyse, bu kesinlikle benim değil onun başarısıdır. Yüz yüze de tanışıp uzun süreli eğitim almayı isterdim kendisinden. Korece öğrenmeyi hep çok istemişimdir ama hiçbir zaman bu kadar zevk alacağımı düşünmezdim. Bu yüzden de hiç başlamamıştım. Şans, kesinlikle bir süper güç ve benim öyle bir süper gücüm var ki Asuhan hanımla başladım Korece' ye. Milyon kez teşekkürü hak ediyor. Sevgiler.

İbrahim Boyacı
İbrahim Boyacı
28 Mart 2020
5.0

Eğitimi çok başarılı buldugumu belirtmek isterim. Kısa zaman dilimi içinde bundan daha iyi bir eğitim vermek imkansız. Alfabesiyle grameriyle her şeyiyle sıfırdan bir dili ve kültürü çok büyük bir özveri ve emekle öğreten hocamıza sonsuz teşekkür ederim.

Rukiye Gençer
Rukiye Gençer
14 Mart 2020
5.0

Siz ders anlatırken aldığım o pozitif enerji sayesinde devam etme isteği geldi ve bu sertifika sınavına girdim, hayatınızın geri kalan kısmında daha başarılı bir insan olmanızı dilerim çok teşekkürler! ?

Mustafa Hulusi Turhal
06 Mart 2020
5.0

Asuhan hocam çok ilgili ve öğretmek için elinden geleni yapıyor. Emeğiniz için çok teşekkür ederim hocam ?

Irem Tufan
Irem Tufan
14 Ocak 2020
5.0

Mükemmel bir Öğretmen :) İnsana öğrenme isteği aşılıyor ,üstelik arkadaş gibi davranması da sizi derse daha da bağlıyor.Sayesinde artık okuyabiliyorum ve yazabiliyorum.İyi ki var.

Murat Koca
Murat Koca
13 Ocak 2020
5.0

Asuhan Hocamıza çok teşekkür ederiz.Gerçekten temelden bir dil eğitimi hiç bilmeyenlere nasıl verilir nasıl anlatılır gösterdi bizlere. Kendisine minnettarız, hiç acabanız olmasın bu dersi seçerken. Artık başlangıç düzeyinde de olsa Korecem var diyebilirim. Bundan sonra biraz daha üstüne ağırlık vermem gerekiyor. Hocamıza dersinden öğrendiğim korece şu cümleyi yazmak istedim. 아수한 선생님 은 아주 좋은 선생님이 . 만나서 반갑습니다.

Ayşe Rana Gürkan
10 Ocak 2020
5.0

MÜKEMMEL BİR HOCA HEM DERS ANLATMA İSTEĞİ ÇOK FAZLA. POZİTİF ENERJİLİ VE HERKESİN TEKER TEKER ÖĞRENMESİ İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPAN ÇOK TATLI BİRİ. KAÇ TANE DERSİ OLURSA OLSUN HEPSİNE MUTLAKA KATILACAĞIM. SEVGİLER HOCAM

Tüm Yorumlar