AnasayfaBlogYouTuber Nasıl Olunur?
Meslekler

YouTuber Nasıl Olunur?

22 Kasım 2019
YouTuber Nasıl Olunur?

İletişimin ana unsuru haline gelen dijital dünyanın beraberinde getirdiği mesleklerden bir tanesi olan YouTuber ne iş yapar? Öncelikle buradan başlayalım.  YouTube üzerinden video içerikler hazırlayan ve paylaşan kişilere YouTuber denir.

Kendine ait kanalından düzenli olarak uzman olduğu bir konuda ya da farklı konularda insanlara fayda sağlayıcı içerikler üretmek YouTuber’ın yaptığı işin genel tanımıdır. YouTube video kanalının etkileşim açısından çok yüksek değerlere ulaşması reklam dünyasının da YouTube’a dâhil olmasını beraberinde getirmiştir. 

Geniş kitlelere ulaşan YouTuberlar için bu durum artık yaptıkları işi hobi olmaktan çıkarmış ve ciddi bir meslek haline dönüştürmüştür. Bugün İŞ-KUR tarafından da bir meslek olarak tanımlanan ve meslek edindirme kursları kapsamına alınan YouTuber mesleği özellikle gençlerin ilgi odağı olsa da her yaştan herkesin yapabileceği bir iş olması sebebiyle oldukça cazip hale gelmiştir.

Bu cazibe çok sayıda bu işi yapan olmasına ve yüksek rekabet ortamını da beraberinde getirmiştir. Bu noktada Youtuber olmak için temel gerekenleri yerine getirmenin yanı sıra iyi bir Youtuber olmak ve fark yaratmak da bu işi yapmak isteyenler için çok önemlidir. Kariyerinizi en güncel meslekler birisi olan YouTuber olarak şekillendirmek istiyorsanız YouTuber nasıl olunur? 

Youtuber olmak için neler yapmalısınız?

 • Hem severek yapabileceğiniz hem de insanlara faydalı içerikler üretebileceğiniz bir alan belirlemek yola çıkış noktanız olmalıdır. Bunun için İyi bir araştırma ve gözlem yaparak işe başlamalısınız. 

 • Konseptinizi belirledikten sonra konu başlıkları çıkarın. Çünkü YouTube’da iyi bir takipçi edinebilmek için süreklilik gerekir. Bir yerde tıkanıp kalmayacağınız bir alan seçmeniz önemlidir.

 • Aynı konular üzerinde kanalı olan rakiplerinizi analiz edin. 

 • Kanalınızı açmadan önce telefonunuzla bol bol deneme çekimleri yapın. Rahat, doğal ve akıcı içerikler üretebilmeyi başaracağınız ana kadar pratik yapmanız size hız kazandırır. 

 • Bu işten keyif almanız önemli. Deneme çekimleriniz boyunca kendinizi ölçün. Bu iş size heyecan veriyor mu, yeni fikirler geliştirebiliyor musunuz? Cevabınız evetse ilk aşama tamam. 

 • Youtube’da gmail adresinizle giriş yapıyorsunuz, bundan sonrası adımları takip ederek kanalınızı açıyorsunuz. 

 • Şimdi önemli olan kanalınızı iyi bir abone sayısına ulaştırmak için çalışmak. Bunun için sıra geldi kendinizi daha donanımlı hale getirmeye 

YouTuber Olmak İçin Hangi Ekipmanlar Gereklidir? 

Teknik olarak ihtiyacınız olan ilk başlarda iyi bir çekim yapabilecek akıllı bir telefonunuz olması işinizi görecektir. Yaptığınız çekimleri, bilgisayar ortamında en iyi hale getirecek profesyonel bir video editörü programı en iyi şekilde videonuzu geliştirmenizi sağlar.

Bunun için amatör çekimlerden profesyonel sinema filmlerine kadar iyi bir performansa sahip Premire Pro video programını öğrenerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Premiere Pro ile neler yapabileceğinize dair detaylara yazının ilerleyen bölümlerde kapsamlı bir şekilde bulabilirsiniz. 

Youtuber olarak ilerledikçe işinize yatırım yaparak kendinizi geliştirmeniz önemlidir. Bunun için ekipmanlarınızı zamanla arttırabilirsiniz. Örneğin özellikle dış mekân çekimlerinde edineceğiniz bir tripod fotoğraf ya da video çekimlerinde kameranızı sabitlemek için size kolaylık sağlayacaktır. Aynı şekilde ses kaydı için bir mikrofon edinmeniz çekim sırasında daha rahat hareket etmenizi ve daha kaliteli ses kaydı yapmanızı sağlayacaktır. Uzmanlaştıkça profesyonel kamera çekimlerine kadar ekipmanlarınızı büyütebilirsiniz. 

YouTube’da Başarılı Olmak için Neler Yapmalısınız? 

Bir blog yazarıysanız yazılarınız ile bir fotoğraf bloğunuz varsa fotoğraflarınız ile fark yaratırsınız. Eğer iyi bir YouTuber olmak istiyorsanız işinizdeki imzanız videolarınız olacaktır. Kesinlikle herhangi birini taklit etmemelisiniz. Taklit demek kopya içerik demektir. İlham alabilirsiniz ama ilham aldıklarınızı kendinizce yorumlayabilmelisiniz. 

Düzenli olarak içerik paylaşmalısınız ki süreklilik olmazsa takipçiniz de olmaz. Videolarınızın size has bir anlatım dili olmalı. Doğal olun, aynı zamanda hitap etmeyi seçtiğiniz hedef kitleye göre bir hitap dili geliştirin. Aynı zamanda Youtube üzerinde sponsor edinerek para kazanmak için size sponsor olacak sektörleri de düşünerek içerikler hazırlamalısınız. 

Onları iyi temsil edebileceğinizi düşünürlerse aranılan YouTuber siz olursunuz. Takipçilerinizle iletişim halinde olmanız çok önemli. Yapıcı eleştirileri dikkate almalı, olgun olmalı ve onlarla sıcak iletişim kurmalı, onlara değer verdiğinizi hissettirmelisiniz. Video demek görsellik demek. Bunun için başlamadan önce iyi bir imaj oluşturmanız da önemli bir detay. 

Eğer bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız kendinizi her anlamda donatmalı iyi bir algı için profesyonel bir imaj oluşturmalısınız. Kanalınızın tanıtımı için aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızı da açmalı ve aktif olarak kullanmalısınız. Hatta basit düzenli bir  web sayfası ile de kanalınıza abone kazandırmaya çalışabilirsiniz. Her şey hazır! Şimdi dikkat çekici, özgün videoları nasıl çekeceksiniz? 

Bir YouTuber olarak ne tür içerikler oluşturabilirsiniz?

Bir YouTuber olarak, istediğiniz her tür videoyu oluşturma özgürlüğüne sahipsiniz. YouTube'un hizmet şartlarının sınırları dahilinde, istediğiniz her şeyi yayınlayabilirsiniz. Bu, vlog'lardan ve DIY eğitimlerinden oyun izlenimlerine ve yemek pişirme şovlarına kadar her şey olabilir. İçerik orijinal olduğu sürece, kanalınızda yayınlayabilirsiniz. Bu, YouTube'u yaratıcılıklarını ifade etmek ve geniş bir kitleye ulaşmak isteyen içerik oluşturucular için harika bir platform haline getirir. Dolayısıyla, yeteneklerinizi dünyayla paylaşmanın bir yolunu arıyorsanız, YouTube kesinlikle bunu yapabileceğiniz yerdir.

YouTuber olarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Bir YouTuber olarak ne kadar para kazanabileceğiniz, sahip olduğunuz görüntüleme ve abone sayısı, videolarınızın yayınladığı reklam türü ve herhangi bir sponsorluk veya ticari anlaşmanız olup olmadığı gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, bazı YouTuber'ların kanallarından yılda milyonlarca dolar kazandıkları bilinmektedir.

Örneğin, YouTube'da en çok abone alan kanala sahip olan PewDiePie'ın yalnızca 2016 yılında 15 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor. Benzer şekilde Famous Birthdays, 10 yaşındaki Ryan ToysReview'in YouTube kanalında oyuncakları inceleyerek tek bir yılda 11 milyon dolar gelir elde ettiğini bildiriyor.

Bu rakamlar kesinlikle etkileyici olsa da, bunların YouTube kazançları dünyasında aykırı değerler olduğunu akılda tutmak önemlidir. Çoğu YouTube kullanıcısı bu en çok kazananlardan çok daha az kazanıyor. Aslında Social Blade adlı web sitesi, bir YouTuber'ın yıllık medyan kazancının 3,2 bin dolar olduğunu tahmin ediyor. Yani bir YouTuber olarak çok para kazanmak mümkün olsa da, bu kesinlikle garanti değildir.

YouTuber olmak için gerekenler nelerdir?

Herkes YouTuber olabilir, ancak herkes başarılı olamayacaktır. Kanalınızın YouTube'daki milyonlarca diğer kanal arasından sıyrılmasını sağlamak için güçlü bir konsepte sahip olmanız ve yüksek kaliteli içerik üretmeniz gerekir.

Videolarınızın iyi bir şekilde bir araya getirilmesi ve izlenmesi kolay olması için bazı düzenleme becerilerine sahip olmanıza da yardımcı olur. Ek olarak, kanalınızı tanıtmak ve insanların videolarınızı izlemesini sağlamak için güçlü bir sosyal medya varlığına sahip olmak önemlidir. Tüm bunları yapabiliyorsanız, başarılı bir YouTuber olma şansınız yüksek demektir.

YouTube’da Premiere Pro ile Özgün Olun

İnternet dünyası geliştikçe yapılan işlerde fark yaratmak, daha nitelikli ve kaliteli işler yapma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. İster bu işe yeni başlayın ister ilerletmek isteyin videolarınızı öne çıkarmak için çağı yakalamak ve ses getirecek kalitede işler yapmak durumundasınız. Yani bir YouTuber olarak mesleğinizle birlikte siz de gelişmeli ve son trendleri takip etmelisiniz.

Premiere Pro bir YouTuber için nitelikli, kaliteli, farklı videolar hazırlayabileceği en iyi ve kullanımı kolay programlardan bir tanesi. Bir YouTuber olarak Premiere Pro ile neler yapabilirsiniz?

 • YouTube kanalınız için hazırlayacağınız videoları baştan sona başka bir programa gerek kalmadan Premiere Pro ile düzenleyebilirsiniz.

 • Telefondan yaptığınız çekimleri dahi programa aktararak farklı efektler, geçişler ile farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

 • Videonuzun ses içeriklerini düzenleyebilir, görüntü kalitesini istediğiniz formata ayarlayabilirsiniz.

 • Renk ve tonlama ayarlamaları yapabilir, alt yazı ekleyebilirsiniz.

 • Videolarınıza fotoğraflar ekleyebilir, arka fonda bambaşka görüntüler elde edebilirsiniz. 

 • Premiere Pro size video hazırlarken yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanmaya izin verir. Tam da bu sebeple fark yaratan bir YouTuber olabilmek için bu programa ihtiyacınız var. 

Premiere Pro ile bir video editörü olarak uzmanlaşabilir ve kariyerinizde yepyeni ufuklar açabilirsiniz. Enstitü’nün Premiere Pro eğitimini yakında inceleyebilir, iyi bir YouTuber olmak yolunda kendinize ve mesleğinize doğru bir yatırım yapabilirsiniz. 

Online Video Editörlüğü Eğitiminde Neler Öğreneceksiniz? 

Öncelikle bu eğitimde, video editörlüğü hakkında bilgi edinerek ilk derse başlıyorsunuz. İlk dersin işleyişi dijital video ile ilgili bilinmesi gereken temel kavramlarla devam ediyor. Ardından, video düzenleme yapacağınız Adobe Premiere Pro CC programını kullanmaya başlıyorsunuz. Bu programda video içeriği üretmek için proje dosyası oluşturmayı, programın işleyişini, programdaki panellerin kullanımını öğreniyorsunuz. Daha sonra proje ve source panellerini inceleyerek bu paneller üzerinde çalışmalar yapmayı, sekans oluşturmayı öğreniyor ve videolar arasında geçiş nasıl yapılır sorusuna cevap arıyorsunuz. 

Adobe Premiere Pro CC programı ile effect panelinden projelerinize efektler verebiliyor ve motion panelleri ile animasyonlar yapabiliyor olacaksınız. Daha sonra isterseniz fotoğraflar ile isterseniz de sesler ile çalışmalar yapabilecek ve Multi Camera monitörü ile video klip kurgusu oluşturabileceksiniz. Video düzenlemeleriniz bittiğinde proje dosyalarınızı arşivlemeyi ve videolarınızı export ederek izlenmeye hazır hale getirmeyi bu eğitim sayesinde öğreneceksiniz. 

Enstitü farkıyla online eğitimin tadına varacağınız bu harika eğitimde, alanında uzman eğitmenle birlikte alacağınız Video editörlüğü dersi sayesinde Adobe Premiere Pro ile bir YouTuber olarak nefes kesen çalışmalar yapmaya hazır olun! 

video editörlüğü adobe premiereyoutube youtuberyoutuber nedir yotuber olmak
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
500209
Adobe Premiere Temel Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
775209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259