AnasayfaBlogYeni Nesil Bilgilenme Aracı: Sesli Kitaplar
Nedir?

Yeni Nesil Bilgilenme Aracı: Sesli Kitaplar

10 Şubat 2021
Yeni Nesil Bilgilenme Aracı: Sesli Kitaplar

Günümüzde teknoloji hızla gelişmektedir. Bu gelişmelerin güzel örneklerinden biri de sesli kitaplardır. Sesli kitaplar, basılı kitapların seslendirme sanatçıları tarafından dinlenebilecek hale getirilmesidir. Özellikle günlük hayatın koşuşturmasından kitap okumaya fırsat bulamayan kişiler için bulunmaz bir fırsattır.

Büyükşehirlerde metro, tramvay ya da otobüs ile seyahat eden biri olabilirsiniz. Bu kişiler, o kalabalık ortamlarda kitap okumanın ne kadar zor olduğunu benden daha iyi bilir. İşte böyle durumlarda sesli kitaplar kurtarıcınız olabilir. Bunun için gerekenler: Telefon, kulaklık ve sesli kitap uygulaması. İşte bu kadar! Bu sayede hem boş vaktinizi değerlendirmiş hem de kitapların o büyülü dünyasına adım atmış olursunuz. O sıkıcı ve bitmek bilmeyen yol nasıl hızlı geçti anlamazsınız bile.

Kitap Okumak Mı Yoksa Sesli Kitap Dinlemek Mi?

Kitabı okumadan sadece dinleyerek bir şey anlamayacağınızı düşünebilirsiniz. Ama kitap dinlemek de en az kitap okumak kadar insanı geliştiren özelliğe sahip. Örneğin, kitap okuduğumuzda bir süre sonra aklımızın başka yerlere gittiğini hissederiz. Kitaba odaklanamayız. Ama sesli kitaplarda olaylar ya da diyaloglar vurgu yapılarak seslendirilir. Bu da bizi kitabın içine çeker. Sonraki bölümde ne olacağını merakla dinleriz.

Eğer hala kitap dinleme fikrine çok sıcak bakmıyorsanız ikisini birden yapabilirsiniz. Nasıl mı? Dinlediğiniz kitabın basılı hali elinizde varsa oradan takip edebilirsiniz. Böylece dinlemeyi daha kalıcı hale getirirsiniz. Aynı zamanda bazı uygulamalarda kitapların PDF’i de bulunur. O zaman elinizde kitap olması da şart değildir.

Öğrenme Bozukluğu ve Görme Engeli Olanlar İçin Sesli Kitaplar

Sesli kitaplar özellikle görme engeli bulunan kişiler için çok faydalıdır. Kişilerin hayal dünyasını geliştirerek bilgilenmelerini sağlar. Aynı durum öğrenme bozukluğu (disleksi) olanlar için de geçerlidir. Bu kişiler için kitap dinlemek, disleksi tedavisinde çok önemli bir araç olabilir.

Uygulamalara Göre Sesli Kitapların Sunduğu Özellikler

Storytel: Uygulama, kitapları kaydederek internetsiz ortamlarda dinleme imkânı sunmaktadır. Türkçe ve İngilizce kitaplar dinleyebilirsiniz.Zamanlayıcı kurarak uyku düzeninize göre süreyi ayarlayabilirsiniz.

Seskit: Üyelik oluşturmanıza gerek kalmadan uygulamayı kullanabilirsiniz. İçeriğindeki bütün kitaplar ücretsizdir. Yalnızca kitap dinlemek istemiyorsanız bu uygulama içinde podcastler de mevcut.

Google Kitaplar: Google Kitaplar’a üye olmanıza gerek yok. Beğendiğiniz kitapları satın almanız yeterli. Kitapları satın almadan önce ön okumasını dinleyebilirsiniz. Her kitap için farklı farklı ücretlendirmeler var. Saate göre uygulamanın parlaklığı otomatik olarak ayarlanıyor.

Apple Books: Bu uygulama sadece Apple kullanıcılarına sunulmuştur.Dinlemek istediğiniz kitapları satın almadan önce ön dinlemesini yapabilirsiniz. Kitapları sesli dinlerken aynı zamanda PDF kitap üzerinden takip edebilirsiniz.

Audiple-Amazon: Bu uygulamayı kullanabilmek için Amazon hesabı oluşturmanız gerekir. Eğer kitapları seslendiren kişilerin hızını yavaş bulduysanız hızlandırma seçeneğini kullanabilirsiniz. Uygulamada çevrimdışı kullanma özelliği bulunuyor.

AudioTeka: Kitapları belli bir bölüme kadar dinlemek ücretsizdir. Dinlediğiniz kitaplar hakkındaki görüşlerinizi diğer kullanıcılar paylaşabilirsiniz. Uyku düzeninize göre zamanlayıcıyı ayarlayabilirsiniz.

Türk Telekom Telefon Kütüphanesi: Uygulama, görme engeli olan insanlar için geliştirilmiştir. Uygulamada kitap dışında filmlerin betimlemeleri de mevcuttur.

Biryudumkitap: Uygulama, birçok kitabın 15 dakikalık özetlerini dinleyebilme ve okuyabilme özelliği sunuyor. Uygulama içerisinde öykü, kişisel gelişim, tarih, motivasyon gibi türlerin yanı sıra İngilizce hikayeler de yer alıyor. Her gün bir kitabın ücretsiz özetini okuyabilirsiniz. Yıllık abonelikte 14 gün, aylık abonelikte ise 3 gün ücretsiz deneme seçeneği var.

Bilgilenmenin bir sınırı yoktur. Bu ister kitap okuyarak olsun ister kitap dinleyerek. Hiçbir zaman okulda öğrendiklerimizin yeterli olduğunu düşünmemeliyiz. Her zaman kendimizi geliştirmek için yollar aramalıyız. Bunun için kendimize sormamız gereken sorular çok basit: Hayatıma yeni bilgiler katmak istiyor muyum? Bunu yaparken yeni deneyimlere açık mıyım? Eğer bu sorulara verdiğiniz yanıt ’evet’ ise sesli kitaplar tam size göre.

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitaplar, basılı kitapların seslendirme sanatçıları tarafından dinlenebilecek hale getirilmesidir. Özellikle günlük hayatın koşuşturmasından kitap okumaya fırsat bulamayan kişiler için bulunmaz bir fırsattır.

Sesli Kitap Dinlemek İçin Neler Gerekir?

Bunun için gerekenler: Telefon, kulaklık ve sesli kitap uygulaması. İşte bu kadar! Bu sayede hem boş vaktinizi değerlendirmiş hem de kitapların o büyülü dünyasına adım atmış olursunuz.

Sesli Kitap Dinlemek Bize Ne Katar?

Kitap okuduğumuzda bir süre sonra aklımızın başka yerlere gittiğini hissederiz. Kitaba odaklanamayız. Ama sesli kitaplarda olaylar ya da diyaloglar vurgu yapılarak seslendirilir. Bu da bizi kitabın içine çeker. Sonraki bölümde ne olacağını merakla dinleriz.

YAZAR: TUĞÇE ÜNAL

Sesli Kitaplar sesli kitap sesli kitap dinlemek sesli kitapların sunduğu özellikler kitap okumak kitap
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sesli Kitap ile Para Kazanma
İş Bulmak

Sesli Kitap İle Para Kazanma

31 Ocak 2020
Sesli Kitap İle Zamandan Tasarruf
Zaman Yönetimi

Sesli Kitap İle Zamandan Tasarruf

17 Haziran 2019
Öğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek
Kişisel Gelişim

Öğrenmenin Yeni Şekli: Kitap Dinlemek

28 Mayıs 2019
Aktif Dinleme Egzersizleri
Nedir?

Aktif Dinleme Egzersizleri

25 Mayıs 2021