AnasayfaBlogYeni Medya ve Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama

Yeni Medya ve Dijital Pazarlama

30 Nisan 2019
Yeni Medya ve Dijital Pazarlama

Yeni medya, internetin web 1.0, web 2.0 ve web 3.0 olarak adlandırılan gelişimi ile hedef kitlesine etkileşim sağlayan dijital bir ortam olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlam bilgisayar oyunları, web siteleri, bloglar, sosyal medya, e-posta gibi içerikleri kapsamaktadır.

Dijital platformlar hızla gelişerek, kullanıcıları tarafından önem kazanmaya devam etmektedir. Son verilere göre dünyada dört milyar insanın internet kullanıcısı olduğu bilinmektedir. Bu durumda da markalar klasik pazarlama anlayışlarının dışında daha yeni fikirler geliştirmelidir.

Yeni Medya Çift Taraflı Etkileşimde Oldukça Hızlı

Yeni medyada müşteri ilişkileri, klasik pazarlama anlayışlarına kıyasla oldukça hızlı ve aktiftir. Bir markanın kendi müşterilerinden de öte potansiyel müşterilerine ulaşabilmesi çok kısa bir sürede mümkün olmaktadır. Dolayısıyla markalar, kurum itibarını, marka imajını, ürün ya da hizmetlerini yeni medya üzerinden hedef kitlelerine sunmaktadır.

Dijital Pazarlama Tüketicilerin Yeni Gözdesi

Bilgi çağının bir parçası olan dijital platformlar insan yaşamında vazgeçilmez bir hal almış durumdadır. Tüketiciler, yaşamlarının yoğunlaşan tempolarında zaman kazanma, kolaylık sağlama, çeşitlilik ve kar odaklı sebeplerden dolayı yeni medya ve bunun sunduklarını tercih etmektedirler. Küresel bir durum haline gelen dijital pazarlama zaman ve konum fark etmeden, sınırlarını aşmış bir şekilde tüketicilere hizmet sunma anlayışındadır.

Dijital Pazarlama ve Yeni Medyadaki Konumu

Pazarlama, yeni medya mecralarında daha çok etkileşim arttırmaya yönelik bir amaç gütmektedir. Bu nedenle doğru zamanda ve doğru platformda paylaşım yapmak son derece önemlidir. Markalar ön planda ve kolay ulaşılabilir olmak için dijital pazarlama kapsamında bazı metotlara başvurmaktadır. Bunlar; SEO (arama motoru optimizasyonu), içerik pazarlama, inbound pazarlama (çevrimiçi müşteri çekme), sosyal medya pazarlamacılığı, pay-per-click (reklamı, tıklama başı maliyet ödeyerek verme), mail marketing, dijital halkla ilişkiler çalışmaları olarak sıralanabilir. SEO ile ilgili kendinizi geliştirmek istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsünde online olarak SEO Eğitimi alabilirsiniz. Sosyal medya pazarlamacılığı ile ilgileniyorsanız Sosyal Medya Uzmanlığı eğitimi sizin için faydalı olacaktır.

Risk Her Zaman ve Her Yerde Vardır

Küresel bir boyut kazanmış tüm bu mecralar insanların çok daha sıklıkla tercih ettikleri alanlar olmaktan fazlasıdır. Taleplerini ve şikâyetlerini çok kolay ve hızlı bir şekilde iletebilen tüketiciler, markaları her zaman güçlendirmeyebilir. Yapılan küçük hatalar, arızalar, yanlış iletişim metotları, yeni medya alanlarında çok hızlı yayılabilmektedir. Hızla iletilebilen bu veriler çok büyük bir kitleye ulaşabilmektedir. Ön görülemeyen bazı krizler markaların pazarlamasına zarar vermekle kalmayıp, güçlü kurum kültürlerini, imajlarını dahi zedeleyebilmektedir. İş yerinizde bu tarz kriz durumlarıyla karşılaştığınızda yapılması gerekenler ile ilgili kendinizi geliştirmek için Kurumsal ve Online İtibar Yönetimi eğitimine katılabilirsiniz.

Geleceğin Dijital Pazarlama Yöntemleri

İnteraktif İçerik: Tüketicilerin bizzat müdahil olabildikleri bu tarz içerikler dijital platformlarda son derece ön plana çıkmaktadır. BuzzFeed, Onedio gibi sosyal platformlar bu tarz içerikleri sıklıkla kullanıp, tüketicilerini sürece dahil ederek aidiyet duygusu oluşturmaktadır.

İnfluencer Marketing: Ürün ve hizmetler dijital pazarlama sırasında dijital reklamlardan farklı yollarla da sunulabilmektedir. Bunlardan biri olan influencer pazarlama ve marka yönetimi hedef kitlenin sempati duyduğu, güvendiği kişi veya kişiler tarafından ürün ya da hizmetin yeni medya ortamında sunulmasıdır.

Mobil Video – Canlı Yayın: Kullanıcıların görsel içeriklere daha çok yoğunlaştığı bu dönemde Facebook gibi platformlar mobil videoları ve canlı yayınları kullanarak dijital pazarlama kapsamına yeni bir boyut kazandırmaktadır.

Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik: Hedef kitleye bir “deneyim” potansiyeli sunan bu teknik son dönemlerde dijital pazarlama uzmanları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu durum VR ve AR gibi kavramları literatüre kazandırmış bulunmaktadır.

Mobil İçerik ve Sosyal Medyada Satın Alma Butonu: Markaların sosyal ağ unsurlarının yanında satış ve pazarlama yapabilecekleri mobil içerikleri ya da satın alma butonları tüketicilere alışveriş sırasında kolaylık sağlamaktadır.

Dijital pazarlama alanında kariyer hedefiniz varsa İstanbul İşletme Enstitüsünden online canlı dersler ile Dijital Pazarlama Eğitimi alabilirsiniz.

dijital pazarlama dijital pazarlama yöntemleri influencer sosyal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Medya Bölümü
Bölümler

Yeni Medya Bölümü Nedir?

01 Eylül 2020
Dijital Pazarlama Nedir?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

02 Nisan 2020
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119