AnasayfaBlogYeni Bir Dil Öğrenmenin Detayları
Yabancı Dil Eğitimi

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Detayları

19 Eylül 2019
Yeni Bir Dil Öğrenmenin Detayları

Yabancı dil öğrenimi bireylerin ana dilleri dışında farklı bir ülkenin dil ve dil unsurlarını öğrenmesidir. Yabancı dil öğrenmek Türkiye'de ve globalleşen dünyamızda birçok insan tarafından önem verilen bir uğraştır. Uluslararası büyük şirketler dış ticaret departmanlarında çeşitli dilleri bilen elemanlar bulundurur. Bu çalışanlar farklı ülkelerle yapılan her türlü etkileşimde kritik rol oynarlar. Üniversiteler farklı projeler ve organizasyonlarla öğrencileri yurtdışına gönderirler. Yurt dışına çıkan öğrenciler değişik dil ve kültürleri öğrenirler. 

Yabancı Dilin Önemi

Okullarda eğitimciler daha küçük yaştan itibaren öğrencilere ikinci yabancı dil öğretmeye çalışırlar hatta lise öğreniminden sonra üniversitelerde dil öğrenimi için özel bölümler bulunmaktadır. Mütercim tercümanlık ve turist rehberliği gibi bölümler buna örnek olarak gösterilebilir. Bu öğrenciler özellikle dil alanında çalışmalarda bulunurlar. Örnek verecek olursak mütercim tercümanlık bölümü mezunu öğrenciler çeşitli kongrelere ve açık oturumlara katılırlar ve bu alanda çalışmalar yaparlar. Ek olarak tercümanlık büroları açarak topluma hizmet ederler.  

Yabancı Dil Öğrenimi Turizme Katkı Sağlar

Dil öğrenimi turizm açısından da hayati öneme sahiptir. Rusça, İngilizce ve Almanca turizm alanında bilinmesi gereken dillerdir. Ülkemize her yıl milyonlarca Rus ve Alman turist gelmektedir. Özellikle Antalya, Muğla, İzmir gibi illerimize gelen turistlerle iletişim kurmak dil öğreniminin önemini arttırmaktadır. Dil öğreniminin öneminden bahsettik. Peki, yabancı dil öğrenmek zor mu?

Yabancı Bir Dil Nasıl Öğrenmenin Aşamaları Neler?

Yabancı bir lisan öğrenmenin çeşitli aşamaları vardır. Dinleme, konuşma, yazma ve gramer bu aşamaların temel olanlarıdır. Dil öğrenirken bu dört aşamaya dikkat etmek çok önemlidir. Nasıl ki bir bina yapılırken önce temel atılır ve onun üzerine inşaat yapılır, dil öğrenirken de tüm aşamalara gerekli özen gösterilmelidir. 

İlk olarak günlük dildeki en çok kullanılan kelimeler öğrenilmeli. Ardından gramer kuralları ve diğer unsurlar pekiştirilmelidir. Tabii ki telaffuz gibi kritik bir konu da atlanmamalıdır. Eğer bu öğrenme düzenine uyarsanız sizler de ikinci hatta üçüncü dilinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz. 

Yabancı Dil Eğitimleri Nereden Alabiliriz?

İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler düzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır. Başarılı olursanız sertifika sahibi olmanız da mümkün.

Hangi Dili Seçmeliyiz? 

İngilizce, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Çince en popüler dünya dilleridir. Bu dilleri öğrenmek bizlere büyük katkı sağlayacaktır. İngilizce dünyada en fazla konuşulan dillerden biridir. Dünya genelinde yaklaşık 427 milyon insan İngilizce konuşmaktadır. Çinceyi ise 1 milyar 300 milyon insan konuşmaktadır. Peki her popüler dil öğrenilmeli midir? 

Dünyada En Çok Konuşulan Dil Olan Çinceyi Öğrenmeli Miyiz? 

İşin gerçeği Çince öğrenimi biraz zordur. Çin alfabesi ‘’Hanzhı’’ adı verilen şekillerden oluşur. Dili hakkıyla öğrenebilmek adına 150.000’den fazla kelimenin ‘’hanzhı’’ şekilleri öğrenilmelidir. Bizim dilimiz olan Türkçe ise latin alfabesinden oluşmaktadır. Bu yüzden Çince öğrenimi bizim adımıza biraz zorlayıcı olabilir. 

Fakat hevesinizi sakın kırmayın. İyi bir öğretmen ve iyi bir öğrenciyle öğrenilemeyecek hiçbir dil yoktur. Ancak İngilizce, Almanca ve İspanyolca gibi latin alfabesi kullanılan dilleri öğrenmek bizim adımıza daha sağlıklı olacaktır. Örneğin İngilizce Eğitimi almak size tüm yaşantınızda fayda sağlayacaktır.

Dil Öğreniminin Bize Sağladığı Yararlar Neler? 

Bir dili anlamak ve konuşmak farklı bir kültürü de tanımaktır aynı zamanda. Kültürel değerleri tanımak bir tarafa dil öğrenmek bize büyük sosyal imkanlar da sağlayacaktır. Farklı kültürlerden insanlarla arkadaş olabilir, yeni deneyimler elde edebiliriz. Tüm bunlar bizlere dil öğreniminin önemini göstermektedir. Sizler de yeni diller öğrenerek hayata karşı bakış açınızı değiştirebilir ve yeni limanlara yelken açabilirsiniz.

Yazar: Berkay Özen

yabancı dil ingilizce eğitimi online eğitimler sertifika yabancı dil eğitimleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Özlem ErdemÖzlem Erdem
170119
Rusça Eğitimi - Kursu (A1-A2)
Ayna MatiyevaAyna Matiyeva
18085