AnasayfaBlogUzakların Yakın Olduğu Bir Yer: Online Eğitim
Online Eğitim

Uzakların Yakın Olduğu Bir Yer: Online Eğitim

12 Haziran 2018
Uzakların Yakın Olduğu Bir Yer: Online Eğitim

Yapmak istediğiniz bir şeyin önce hayalini kurarsınız sonra acaba olabilir mi dersiniz? İmkansız bu imkansıza yakın bir hayal diyebilirsiniz ama sonra bir gün gerçekleştiğinde hiçbir şey imkansız değilmiş dersiniz .Burada hayalleri hayal olmaktan çıkaran bir yoldan bahsedeceğim size. Bu yol online eğitimle yürümüş olduğum yol, denemiş olduğum bir yöntem. Size anlatacağım karşılaştırmalardan sonra belki sizde denemek istersiniz. Bir kaç yönden online eğitimi  kendi perspektifimden değerlendirmeye çalışacağım. Her şeyden önce online eğitim:

Online eğitim ve sağladığı kolaylıklar neler?

Daha özgür bir eğitim sunar. İsmini sözlük anlamıyla öğrendiğimizde uzaktan eğitim olarak geçer yalnız bazı cümleler sözlük anlamını tam olarak karşılamadığı gibi online eğitim kelimesinin anlamı da uzaktan eğitim anlamını karşılamamaktadır. Aslında hocayla daha yakın, birebirsinizdir uzaklığın mesafesini günümüzde olduğu gibi sistem değil siz belirlersiniz. İster sadece amfinin en arkasındaki öğrenci modeli gibi  uzaktan başka şeylerle meşgul olarak dinlersiniz ister eğitmen yalnızca sana anlatıyor gibi öğrenmeyi gerçekleştirirsiniz. Burada seçim sizin! Okul hayatınızdaki gibi üzerinizde sizi izleyen gözler olmayacak mesela. “Dersi dinlemek zorundasın başka seçeneğin yok .” diretmesi yok bu eğitimde online eğitim de özgür bir birey olarak ne zaman, nasıl, hangi koşullarda eğitim almak istediğine göre sen karar verirsin komutlarla değil aslında senin iradene bağlı iletilerle eğitimini alırsın. Şöyle diyebiliriz bu sisteme uzakları yakın eden bir model.

Sosyal statü ve Bölgesel Farklılıkların olmadığı bir ortam hazırlar.

Hepimiz okula gittik. Onun babası şurda çalışıyor, o burdan giyiniyor, onun bilgisayarı var, o okula arabayla geliyor, o akdenizin kumsallarında tatil yapıyor, o zengin bu fakir vs. bu gibi duyguları geçirenler vardır. Sosyal statü farklılıkları eğitim hayatında da kendini göstermiş olup bunu hiç düşünmeyeceğiniz bir ortam bu duygulardan uzak kalacağınız bir sistem var ise bu sistemin adı online eğitim olacaktır. Dersi dinlerken yalnızca derse odaklanma imkanı sağlayacak dikkatinizi dağıtacak birşeyler olmayacaktır. Acımasız eleştirilere maruz kalmazsınız.

Hayallerinizin ötesini gözlerinizin önüne getirir.

Hepimizin hayalinde vardır yurtdışında okumak farklı hocaları görmek farklı eğitim sistemlerini tanımak mesela Harvard Hukuktaki bir öğrenci ile aynı dersi dinlemek istermiy diniz? Ben bir hukukçu olarak farklı hukuk sistemlerini tanımak öğrenmek isterdim acaba Amerika’da okuyan birisi ile aynı amfide aynı derste nasıl olurduk neler sorardı. Mutlu olurdum bence. Onunla benim aramda ulaşılamayacak mesafeler olmayacak kalkıp onun yanına gitmeye gerek yok belki kapısının girişinde “non sub homine sed sub deo et lege- insanın değil yalnızca hukukun ve tanrının boyunduruğu altında “ yazan yazıyı görmeyeceksiniz ancak bu yazıyı ortak bir şekilde tartışabilecek öğrenebileceksiniz, eşit koşullarda ders almayı kim istemez ki? İşte bunu size gerçekleştirme imkanı sunan online eğitim sayesinde nerede nasıl kim olduğun fark etmeksizin ders dinleyebilecek eğitim alabilecek ,günümüz yaşantısında karşılaşamayacağın insanlarla özgür bir ortamda aynı konuyu aynı dersi aynı ilkeleri görebileceksiniz.

Eğitim sistemindeki ayrımcılığın, gözde öğrenciliğin olmadığı bir eğitim sunar.

Birçoğumuz yakınmışızdır sınıftaki bazı öğrencilere özel muameleden… Öğretmenin bazılarına bunu hissettirdiği o kadar açıktır ki bazılarımız derslere olan inancını kaybetmiştir bazılarımız kendine olan inancını… Onda olup bende olmayan şey nedir diye? İşte size bu soruları sormayacağınız, kendinize bir şans tanıyacağınız bir eğitim modeli online eğitim. Eğitmenin size bakış açısı size verdiği ders hem sizi özel hissettirecek hem de diğer öğrencilerden dersi birlikte aldığınız arkadaşlarınızdan farklı bir muamele olmayacak. Hep aynı kişiler sorulara cevap vermeyecek siz de orada olduğunuzu hiçbir sosyal fobiye takılmadan belirtecek hangi durumda olursanız olun hangi özelliğe hangi kusura sahip olursanız olun online eğitimin olduğu yerde kaygılar en aza inecek, öğrenmenin ve öğrenciliğin aktif hale geldiğini görmüş olacaksınız.

Keşke daha önce karşılaşsaydınız.

Stajla birlikte geçen 16 yıllık eğitim hayatında her sene gördüğümüzü varsayarsak ingilizceyi bir ana dil olarak kaçımız öğrendik. Aslında zor bir dil de değil geriye baktığımızda öğrenme öğretme tarzımız yanlıştı yoksa 16 yılı bir dil öğrenmek için zannımca kimse vermemiştir. Bir yabancı dil öğrenmenin yollarından birisi de o dili ana dili olarak bilen birisi ile konuşmaktır. Peki illa o kişiyi bulmak mı gerekir? Artık zor değil bu dediğimiz. Online eğitim sayesinde her yerde, evde, işte kafede öğrenebileceksiniz, Bunu siz kendi öğrenme yönteminize göre ayarlayabileceksiniz. İster hocayla sohbet ederek, ister hocadan taktik alarak, ister grup sohbeti yaparak ister diğer öğrencilerle daha rahat etkileşim sayesinde yabancı dili yıllarınızı vermeden ve zorunlu eğitim koşullarına tabi olmadan öğrenebileceksiniz. Tabiri caizse online eğitim ezber bozan bir öğrenme stili olacak. Ne düşünüyorsunuz? Keşke online eğitim ile daha önce karşılaşsaydım mı? Belkide 16 yılda birkaç dil öğrenmiş olurduk

Dünyanın bir ucunda farklı coğrafyalardan insanlarla aynı masada konuşuyor olabilirsiniz.

Online eğitimin sağladığı en güzel özelliklerden birisi de rahat bir ortamda sohbet ediyormuşcasına eğitim görmek. Birçok farklı coğrafyadan insanlarla bir arada olabilirsiniz. Etkin bir öğrenme stili olan online eğitim ile farklı coğrafyalardan bireylerle aynı eğitime dahil olup eğitimin gidişatı ile ilgili eğitmeni yönlendirebilir artıları ve eksileri ile eleştirebilir, öğrenmek istediğiniz konuları daha az maliyet ve daha etkin bir yöntem ile istediğiniz bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Online eğitim globalleşen dünyada size yuvarlak bir masa sunacak ve sizin tek yapmanız gereken bu masada istediğiniz zaman oturmak olacak.

Günümüz teknoloji çağının getirdiği en önemli yeniliklerden birisi de online eğitimdir. Size vaad ettiği ve gerçekleştirdiği şeyler emin olun diğer eğitim sistemlerimizden kat be kat daha fazladır. Daha az maliyetin daha çok eğitimin daha kısa zamanda daha eşit koşullarda öğrenmenin gerçekleştiği bu sistemde herkesin mutluluğuna katacak bir şeyler var. Yazımı bir söz ile bitirecek olursam Filozof Jeremy Benthan der ki “ En fazla sayıda insanın azami mutluluğunu sağlayan şey , iyidir.”  Sizin mutluluğunuzu eğitiminizi cebinizi sosyal ve asosyal hayatınızı düşünen bu sisteme bir şans vermek lazım.

Ücretsiz Online Eğitim Almak Mümkün mü?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından çoğu ücretsiz olarak verilen online eğitimlere katılabilirsiniz.

Yazar: Ayşe Saka (Blog Yazarlığı Eğitimi Öğrencisi)

Uzakların Yakın Olduğu Bir Yer: Online Eğitimonline eğitim programları online eğitim programları süreci online eğitim masrafları online eğitim faydaları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018
Online Eğitim İle Bir Adım Öne Geçin
Online Eğitim

Online Eğitim ile Bir Adım Öne Geçin

30 Mayıs 2019