AnasayfaBlogÜniversiteye Yeni Başlayacaklara Kariyer Tavsiyeleri
Kariyer

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Kariyer Tavsiyeleri

14 Ağustos 2016
Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Kariyer Tavsiyeleri

Çocukken mimar olmayı hayal ederim. Çizgiler içinde boya yapmak aslında hiçbir zaman benim uzmanlığım değildi ama tasarım ve de bir şeyler yaratmaya ilgim vardı. 7 yaşımdayken 14 yaş üstü Legolar yapıyordum. Dünyanın daha önce hiç görmediği en realist ve de hayali en ‘’havalı’’ evleri ve de ‘’en büyük’’ gökdelenlerini’’ inşa edecektim. Avukat, doktor ve hatta pilot olmayı düşündüğüm zamanlar bile var ama mimarlığın yeri benim için çok başkaydı. Daha sonra büyüdüm. Hedeflemediğim bir üniversiteye gittim, genel derslerimin çoğunu erkenden bitirdim ve de resmi olarak ikinci sınıfta bir Grafik tasarımcıydım.

Bir dergi hazırladım, bazı geometrik şekilleri boyadım ve de sanat tarihi dersi aldım ve hatta en az artistik olan, ama çok eğlenceli olan 30 saniyelik bir animasyon hazırladım. Bu ilerleme MBA yapmadan önce yaklaşık olarak bir yıl kadar sürdü. Her derse başlamanın yaygın bir sorusu “15 yıl içinde nerede olacaksın ve ne yapıyor olacaksın”. Bazı insanlar her şeyi çözmüş gibi görünüyordu- kendi şirketlerini başlatmak, pazarlama direktörü olmak, kar amacı gütmeyen bir organizasyonda çalışmak vs. Bazı öğrenciler mezun oldukları okullardan, çalışmak istedikleri şirketlerden ve emekli olana kadar ne zaman olduğundan bahsetti. Benim cevabım ‘’Karayipler’de Corona’mı yudumlarken Tommy Bahama tişörtümle sahilde oturuyor olacağım’’ dedim. Belirli bir yere kadar umarım 15 sene içinde bunları yapıyor olurum. Ciddi olursak, ne yapmak istediğim hakkında hiçbir fikrim yoktu, bugün de hala bilmiyorum ama BU TAMAMEN NORMAL.

Üniversite mezunları hayatlarının nasıl olacağı hakkında detaylı bir plana sahip olmak için çok çalışıyor. Bu zihinsel olarak bazıları için işe yarıyor ama 23 yaşında ne yapacağını bilme ihtiyacı genel olarak “hayat planı” hazırlamak için oluşan kültürel baskının bir sonucu. Eğer 23 yaşında neyin peşinden gitmek istediğinizi biliyorsanız sizin için harika- ama aynı zamanda gerçekten var olan fırsatlara karşı eksik bir bakış açısına sahip de olabilirsiniz ki bu da potansiyel olarak kendinizi sınırlamak bile olabilir. Bir eğitim kurumunun liderlik programına katıldığımdan beri liderliğin bizim mevcut pozisyonumuzdan çıkıp, kariyerlerimiz için ne yapmak istediğimizi anlamamız gerektiğini öğrendim. Bir zoom out yapmama sebep oldu. Kendimizi 5-10-15 yıl içinde nerede gördüğümüz gibi sorular.... Peki bu benim mevcut kariyer gidişatımı etkiledi mi?

Kariyer tavsiyeleri.

Her zaman öğrenin

Son çalıştığım yere başladığımdan beri hala kariyerimle ne yapmak istediğimi bilmiyorum ki önceden hiç olmadığı kadar ilk defa yapbozun parçalarını bir araya getirdim. Mevcut pozisyonum bakış açımı değiştirdi ve de mevcut olan gelecekteki profesyonel fırsatlara karşı sahip olduğum kapsamı genişletti. Genellikle “ne yapmak istediğini bilmiyorsun” lafını duyuyorum. Bu yüzden farklı deneyimleri olan, yeni şeyler deneyen insanlarla olan ilişkilerimi geliştirerek muhtemel kariyerleri keşfetmeye, kendimi her zaman daha fazla öğrenmeye adamaya devam ettim. Dışarda nasıl fırsatların olabileceğini tamamen anlayabilme ve de uygun bir kariyer bulabilmek için ilgisiz olmayı reddediyorum ve de kendimi devamlı öğrenmeye, anlamaya ve de dışarıdaki işleri görmeye itiyorum.

Size enerji veren şeyi bulun

İyi bir iş bulmadan önce bütün kalbimle eğlenebileceğim bir fırsatı görmek istiyorum. Yakın bir dostum bana tutkuyla dolu olmadığım ve bana enerji vermeyen bir kariyeri takip etmememi söyledi. Bu noktada ne hakkında tutkulu olduğumu bilmesem de bir şeylerin bir araya geldiğini hissedebiliyorum. Tüm istediğim bu. Proaktif bir şekilde gelecekteki profesyonelliğim ile tutkulu enerjiyi kombine edebilmek için çalışıyorum.

Hatırlayın, hala çok zaman var

Hayatımda ilk defa hakkında tutkulu olduğum bir şeyi keşfediyorum ve de umursadığım bir kariyer için becerilerimi geliştirmeye girişiyorum. Diğerlerinin sizin yapmanızı istediği şeyi yapmayın ve de emin olmadığınız bir şeyi denemekten çekinmeyin. Eğer hayatınızda zaman varsa riski alın veya potansiyel olarak bir şey de başarısız olun, işte bu vakit üniversiteden çıktığınızda hayatınızın geri kalanının sizi beklediği andır.

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Kariyer Tavsiyelerigeleceğin mesleği kariyer meslek seçmek meslek seçimi üniversiteye başlamak
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.