AnasayfaBlogSunumda Fark Yaratacağınız Verilere Dayalı Hikâye Anlatımı
Sunum Teknikleri

Sunumda Fark Yaratacağınız Verilere Dayalı Hikâye Anlatımı

22 Aralık 2020
Sunumda Fark Yaratacağınız Verilere Dayalı Hikâye Anlatımı

Evren atomlardan oluşmaz; küçük hikayelerden oluşur. (Muriel Rukeyser) Sunumlar çağımızın vazgeçilmez iletişim araçlarından biridir. Gerek eğitim sunumları gerek iş sunumları bize birtakım avantajlar sağlar. Bu avantajların en önemlilerinden biri ise, yoğun sayısal verilerin o anki hedef kitlemizi (öğretmenimiz, patronumuz, amirimiz vs.) ikna edecek şekilde resmedilmesidir.

Verilerin tek başına bir sunumda, tablolarla anlatılması zaman zaman kafa karışıklığı ve dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir. Buna rağmen sunumlarımızda kullandığımız veriye dayalı hikayeler hedef kitlemizi yönlendirmektedir. Hedef kitlesi olduğunuz birçok sunumda sizlerde bunu tecrübe etmişsinizdir.

Hikayesi olan verilerle oluşturulmuş sunum ilgi çekiciliği ve akılda kalıcılığı, her zaman salt verilerle oluşturulan sunumlardan daha üstündür diyebiliriz. Peki, bir öğrenci veya bir iş yerinden çalışanı olarak veriye dayalı hikâye anlatımına nereden başlanmalıdır? Sunumlar için uygun veri kaynakları ve araçları nasıl belirlenebilir?

  • Hikayeniz İle Başlayın

Her iletişim bir hikâye ile başlar. Bazen patronunuz sizden bir infografik ister. Elbette, bir infografik her zaman bir durumu ifade etmek için en uygun bir araç olamayabilir. Ancak geleneksel hikâye anlatımı ile biçimlenen bir infografik stratejisi bu bağlamda göz ardı edilemeyecek en iyi uygulamadır.

Verilerle oluşturduğunuz sunumunuza geçmeden önce temel soruları sorun. Ben bu sunumu kime yapıyorum. Bu sunumla nasıl bir iletişim kurmayı amaçlıyorum. Hedef kitlelerinizin neyi önemsediğini belirleyin. Eğitim kurum içinde eğitim alan veya eğitim veren olduğunuz bir konumda hedef kitlenizin neye önem verdiğini düşünmelisiniz. Aynı şekilde bir işletme olarak adına çalıştığınız şirketin iç veya dış paydaşlarının dikkatini çekmek istediğiniz alanları düşünün. Tüm bu unsurların kesişim alanı ise sizin anlatmak istediğiniz hikayedir.

  • Uygun Veri Kaynağını Belirleyin

Verilerinizi sayısız kaynaktan oluşturmuş olabilirsiniz. Bunlar, anketler, medya kapsamında yapılmış analizler, harici platformlardan toplanmış bilgiler, katılım rakamları gibi uzayıp giden nicel veri setleridir. İletmek istediğiniz temel mesajları desteklerken aynı zamanda da hedef kitlenizin dikkatini çekecek veriler hakkında düşünmeyle başlayabilirsiniz.

Tanımladığınız hikâye hipotezi ile dahili olarak uygun veri kümelerine sahip olup olmadığınız, bunların kamu malı olup olmadığını veya ısmarlama bir nicel veya nitel araştırma parçası oluşturmanız gerekip gerekmediğiniz belirleyebilirsiniz.

  • Görsellerle Sunumunuz Daha Etkili Yapın

Görseller yapacağınız sunuma hayat verecektir. Etkileyici görselleştirmeler için “Qlik Sense” uygulamasından faydalanabilirsiniz. Bunun dışında etkileşimli ve sürükleyici animasyon yoluyla oluşturabileceğiniz, ücretli veya ücretsiz bulabileceğiniz programlarda mevcuttur.

Sonuç olarak, verilere dayalı hikâye anlatımı hedef kitle üzerinden doğrudan bir etkiye sahiptir. Veriler iletişim söz konusu olduğunda çok güçlü bir yardımcıdır. Hikâye ile gereksiz ve ilgisiz detayları ortadan kaldırırsınız. İnsanlık bin yıldır hikayelerle gelişiyor. Hikayeler bu hayatta vazgeçilmezdir. Hikâyeleştirmeden hedef kitlenizi etkileyemez ikna edemezsiniz. Peki siz daha önce sunumlarınızda verilere dayalı hikâye anlatımını kullandınız mı? Kullanmadıysanız bunun işe yarayacağını düşünüyor musunuz?

Hikaye Anlatımının Sunuma Etkisi Nedir?

Verilerin tek başına bir sunumda, tablolarla anlatılması zaman zaman kafa karışıklığı ve dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir. Hikayesi olan verilerle oluşturulmuş sunum ilgi çekiciliği ve akılda kalıcılığı, her zaman salt verilerle oluşturulan sunumlardan daha üstündür diyebiliriz.

Uygun Veri Kaynağı Belirlemek Nedir?

Verilerinizi sayısız kaynaktan oluşturmuş olabilirsiniz. Bunlar, anketler, medya kapsamında yapılmış analizler, harici platformlardan toplanmış bilgiler, katılım rakamları gibi uzayıp giden nicel veri setleridir. İletmek istediğiniz temel mesajları desteklerken aynı zamanda da hedef kitlenizin dikkatini çekecek veriler hakkında düşünmeyle başlayabilirsiniz. 

Verilere Dayalı Hikaye Anlatımının Etkisi Nedir?

Verilere dayalı hikâye anlatımı hedef kitle üzerinden doğrudan bir etkiye sahiptir. Veriler iletişim söz konusu olduğunda çok güçlü bir yardımcıdır. Hikâye ile gereksiz ve ilgisiz detayları ortadan kaldırırsınız.

Yazar: Mehmet Keskin

Sunum hikâye veri hedef kitle etkili sunum etkili sunum teknikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.