AnasayfaBlogOnline Eğitime Hazır Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret
Online Eğitim

Online Eğitime Hazır Olduğunuzu Gösteren 6 İşaret

08 Eylül 2022
EĞİTİMİNİZİ ONLİNE ORTAMA TAŞIMAYA HAZIR MISINIZ?ONLINE EĞİTİME HAZIR OLDUĞUNUZU GÖSTEREN BU 6 işarete göz atın.

Online bir eğitime kaydolmadan önce, motivasyonunuzu ve gereken zaman ve çabayı göstermeye gerçekten hazır olup olmadığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikle, kendinize kursa neden katılmak istediğinizi sorun. Konu hakkında tutkulu olduğunuz ve bilginizi derinleştirmek istediğiniz için mi? Yoksa sadece özgeçmişinizi güçlendirmek için bir yol mu arıyorsunuz? Kendinize karşı dürüst olun, çünkü bu, kursa devam edip etmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Online bir kursa katılmayı düşünüyorsanız, hazır olup olmadığınızı anlamak için önce kendinize sormanız gereken birkaç şey var. İşte bu işe başlamaya hazır olduğunuzu gösteren altı işaret.

Online kursların size uygun olup olmadığından emin değil misiniz?

Online kurs almak büyük bir sorumluluktur. Sadece kursu tamamlamak için zaman bulmanız gerekmez, aynı zamanda online bir ortamda öğrenmeye hazır olduğunuzdan da emin olmanız gerekir. İşte online bir kursa hazır olduğunuzu gösteren altı işaret:

Kendi kendinizi motive etmelisiniz.

Online bir kursta başarı büyük ölçüde kendi kendini motive etmeye bağlıdır. Profesörler veya sınıf arkadaşlarıyla yüz yüze etkileşim olmadığından, ödevleri takip etmek ve kursu tamamlamak öğrencinin sorumluluğundadır. Bu, daha yapılandırılmış bir ortamda başarılı olan bazı öğrencileri zorlayabilir.

Bununla birlikte, başka biri size hatırlatmadan yolunuza devam edebileceğinizi biliyorsanız, online bir kurs muhtemelen uygun olacaktır. Ayrıca, kendi kendinizi motive etmeniz kurstan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Online kursların esnekliğinden yararlanarak öğrenme deneyimini ihtiyaçlarınıza ve ilgi alanlarınıza göre uyarlayabilirsiniz. Çaba göstermeye istekliyseniz, online bir kurs öğrenmek için harika bir yol olabilir.

Düzenli olmanız gerekir.

Organize olmak her başarılı öğrenci için gereklidir, ancak online öğrenenler için daha da gereklidir. Online ders alırken, son teslim tarihlerini, ödevleri ve vade tarihlerini tek başınıza takip etmekten sorumlu olacaksınız. Bunları takip etmeye alışkın değilseniz bu zor olabilir.

Ancak, her zaman her şeyi yerli yerinde tutan ve son teslim tarihini asla kaçırmayan biriyseniz, online bir kurs çocuk oyuncağı olacaktır! Online eğitim alırken düzenli kalmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

İlk olarak, her ödevi ne zaman tamamlamanız gerektiğine dair bir program oluşturun ve buna sadık kalın. İkinci olarak, kendiniz için hatırlatıcılar ayarlayın, böylece herhangi bir son tarihi unutmazsınız. Son olarak, lütfen tüm belgelerinizi tek bir yerde saklayın ki ihtiyacınız olduğunda kolayca bulabilesiniz. Bu ipuçlarını takip ederseniz, online eğitimlerinizde başarıya giden yolda ilerlemiş olacaksınız!

Teknoloji konusunda iyi olmalısınız.

Online bir kursa kaydolmadan önce, kullanılacak teknoloji konusunda rahat olduğunuzdan emin olmalısınız. Çoğu kurs, nispeten kullanıcı dostu olabilen Moodle veya Canvas gibi platformlar aracılığıyla sunulur.

Bununla birlikte, bir kursa kaydolmadan önce mekanı tanımak için biraz zaman ayırmanız gerekir. Bu şekilde, hızlı bir şekilde gezinebilir ve ödevlerinizi sorunsuz bir şekilde gönderebilirsiniz. Teknoloji konusunda rahat değilseniz, dersi almanın pek bir anlamı yoktur. Bu nedenle, online bir kursa kaydolmadan önce platformu keşfetmek için biraz zaman ayırın.

Çalışmak için sessiz bir yeriniz olmalı.

Online kurs almanın en güzel yanlarından biri, internet bağlantısı olan her yerde çalışabilmenizdir. Ancak bu, her yerde denemek ve öğrenmek için mükemmel bir yer anlamına gelmez! Mümkünse, dikkatiniz dağılmadan çalışmanıza odaklanabileceğiniz sessiz bir yer bulun.

Örneğin, eviniz konsantrasyon için elverişli değilse, bir kütüphane veya kahve dükkanı iyi bir seçenek olabilir. Sadece daha kısa sürede daha fazla iş yapmakla kalmayacak, aynı zamanda daha fazla bilgiyi de aklınızda tutacaksınız. Buna ek olarak, sessiz bir ortamda karmaşık görevlere odaklanmayı daha kolay bulacaksınız.

Dolayısıyla, online kurslarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, çalışmanızı yapmak için sakin bir yer bulduğunuzdan emin olun.

İyi bir internet erişiminiz olmalı.

Online bir kursa kaydolurken, güvenilir bir internet erişiminiz olması çok önemlidir. Kesintili veya güvenilmez bir bağlantı, bir sınıfa katılmayı veya ödevleri zamanında teslim etmeyi zorlaştıracaktır.

İnternet bağlantınızın yeterince güvenilir olup olmadığından emin değilseniz, birkaç web sitesi yüklemeyi veya bir video akışı yapmayı deneyerek test edebilirsiniz. Bağlantılar yavaşsa veya sık sık kesiliyorsa online öğrenme sizin için uygun olmayabilir. Ancak, güçlü ve istikrarlı bir internet bağlantınız varsa, online kursunuza katılmaya hazır olmalısınız.

Yeterli zamanınız olmalı.

Bahsettiğimiz gibi, online kurs almak ders saatleri dışında zaman ve çaba gerektirir. Sanal derslere katılmanın ve verilen okumaları tamamlamanın yanı sıra, her hafta projeler üzerinde çalışmak ve diğer ödevleri tamamlamak için de zamana ihtiyacınız olacak. Kaydolmadan önce programınızın ek bir yükümlülüğü karşılayabileceğinden emin olun!

Online kurslar geleneksel sınıflardan daha fazla zaman gerektiriyor gibi görünse de, araştırmalar zamanınızı verimli bir şekilde kullanabildiklerini göstermiştir.

Örneğin, bir çalışmada online kurs alan öğrencilerin kursa haftada ortalama 2 saat 45 dakika harcadıkları, geleneksel sınıflardaki öğrencilerin ise haftada ortalama 3 saat 20 dakika harcadıkları bulunmuştur.

Dolayısıyla, online kurs alırken daha organize ve disiplinli olmanız gerekse de, tüm gereklilikleri tamamlamak için yeterli zamanınız olduğunu göreceksiniz.

Bu soruların çoğuna "evet" yanıtını verdiyseniz, online bir kurs tam size göre demektir! İlgi alanlarınıza ve öğrenme tarzınıza uygun bir sınıf seçebilmek için kaydolmadan önce araştırma yapmayı unutmayın; bu şekilde kendinizi başarıya hazırlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

online kurs online eğitim online öğrenme
Yu Payne
Blogger

Yu Payne, kişisel gelişime inanan Amerikalı bir profesyonel. Erickson college'den The Art & Science of Transformational eğitimi aldı. Sürekli yeni eğitimlere katılıyor ve kendisini sürekli geliştiriyor. 2021 yılından beri IIENSTITU Blog için içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018
Ücretsiz Online Eğitim Siteleri Neler?
Online Eğitim

Ücretsiz Online Eğitim Siteleri Neler?

12 Aralık 2019
Online Eğitim İle Bir Adım Öne Geçin
Online Eğitim

Online Eğitim ile Bir Adım Öne Geçin

30 Mayıs 2019
Neden Online Eğitim Tercih Ediyorum?
Online Eğitim Deneyimi

Neden Online Eğitim Tercih Ediyorum?

21 Temmuz 2018
Ücretsiz Online Eğitim Programları
Online Eğitim

Ücretsiz Online Eğitim Programları

06 Ekim 2017
Türkiye'de Online Eğitim
Online Eğitim

Türkiye'de Online Eğitim

07 Ağustos 2018
Online Eğitim Deneyimi
Online Eğitim Deneyimi

Online Eğitim Alma Kararım: Neden Alınmalı?

17 Eylül 2018
Online Eğitim Eğitimin Geleceği Mi?
Online Eğitim

Online Eğitim Eğitimin Geleceği Mi?

28 Ocak 2021
Online Eğitimin Tarihçesi
Online Eğitim

Online Eğitimin Tarihçesi

02 Mayıs 2019