Close
Mobil Menu Bars

NLP Nedir?

01 Ekim 2019, 2998 defa okundu.
NLP Nedir?
nlp, nlp eğitimi, başarı, kişisel gelişim, online eğitim, sertifika

İnsanlarla iletişim kurarken yalnızca etkileşim kurmaktan çok daha fazlasını yaparız. Zihnimizin de kendine has iletişim dünyası vardır. İç yaşamımız, zihnimiz, davranışlarımız ve duygularımız aktif biçimde iletişim halindedir. Peki NLP bunun neresinde? Aslında her yerinde. Çünkü yaşamımızda otomatik şekilde yaptığımız alışkanlıkları bilinçli hale getirmek, NLP ile mümkün.

NLP (Neuro-Linguistic Programming: Zihin Dili Programlama), ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmıştır. 70’li yıllarda ortaya atılan bu model, Dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikçi Gestalt Terapisi uzmanı Dr. Richard Bandler tarafından analiz edilmiştir.

Türkçeye zihin dili programlama şeklinde çevrilen NLP, hayata dair hedeflerimizi, hayallerimizi gerçekleştirmemiz için bize yardımcı olur. 

nlp, nlp eğitimi, başarı, kişisel gelişim, online eğitim, sertifika

NLP Ne İşe Yarar?

NLP, kendimizi tanıma yolunda önemli bir yere sahip. Peki NLP Eğitimi ne işe yarar? Bunu öğrenmeden önce NLP’nin teknik açılımına bakalım:

Neuro: Beyin-sinir sistemimiz ile ilgilidir. Beş duyumuzu algılayıp yeniden anlamlandırmamız konusunda önemli rol oynar. 

Linguistic: Yaşadığımız deneyimlerin kodlanması ve anlamlandırılmasını kapsar.

Programming: Bu süreç ise davranışların kodlanmasını ve değişimini ifade eder.

 • NLP, temelde insanların kendisini ve çevresini algılayarak ne biçimde tepki gösterdikleri, insanlar ile nasıl iletişim kurdukları ve davranış alışkanlıkları üzerinde incelemelerde bulunur.
 • NLP, kişisel yeteneklerimizi ve becerilerimizi keşfedip pekiştirmemize olanak sağlar. 
 • Duygu, düşünce ve davranış kalıplarımızı bilinçli şekilde yapmamıza yardımcı olur. 

NLP’nin Faydaları Neler?

 • NLP, hayattaki amaçlarımızın ve değerlerimizin farkına varmamızı sağlar. Ve bu amaçlara bağlanmamıza destek olur.
 • Başarılı insanlar neler yapıyor? Ne gibi alışkanlıklara sahipler? NLP sayesinde başarılı insanların davranışlarını analiz edebilir ve kendin için kodlayabilirsin. NLP’nin kaynağı bilinçaltımızda yatar. O halde bilinçaltımıza kodladığımız şeyler büyük önem taşıyor.
 • NLP, bireysel gelişimi destekleyen bir süreçtir. Hayatımızdaki problemlere çözüm üretmek, potansiyelimizin farkına varmak gibi önemli faydalar sağlar. 
 • Yaşamımızı daha fazla anlamlandırmak, dolu bir yaşamın içinde olmak NLP sayesinde daha da mümkün hale geliyor.
 • Sosyal hayatta daha iyi bir iletişimin yanı sıra sağlıklı bireysel ilişkiler kurmamıza yarıyor.
 • İş hayatımızda gereken konsantrasyonu sağlamak, performansımızı arttırmak kolaylaşıyor.
 • Sağlığımıza ve beslenmemize daha fazla dikkat etmeyi öğrenmek, faydalı rutinler geliştirmek de NLP’nin katkıları arasında.
 • Korkularınızı, fobilerinizi NLP yardımı ile aşmanız mümkün. 
 • Çevrenizdeki seslere, kokulara ya da olan biten her şeye farkındalığınızda artış yaşarsınız. Duyusal anlamda farkındalık kazanırsınız.
 • NLP sayesinde davranışlarımızda ve düşüncelerimizde esneklikler kazanırız. Bazen her şey bizim gördüğümüz ya da zannettiğimiz gibi olmayabilir. Esnek olmak, önemli bir kilit noktasıdır. Olaylara farklı açılardan bakmak, yeni bakış açıları kazanmamıza yardımcı olur.

Hiçbirimiz kusursuz değiliz ve zaman zaman hatalı davranışlar sergileriz. NLP yardımı ile kendinizde istemediğiniz, hoşlanmadığınız davranışları düzeltebilir, kendinizi daha çok seven bir kişiye dönüşebilirsiniz.

nlp, nlp eğitimi, başarı, kişisel gelişim, online eğitim, sertifika

NLP Varsayımları 

 • Yaşamımızı şekillendirebilmek ve isteklerimiz doğrultusunda yönetebilmenin gücü içimizde saklıdır.
 • İletişimde hata yoktur. Gelen tepki ve feedbacklerden faydalı şeyler öğreniriz.
 • İletişimin anlamı, karşımızdaki insanın yanıt ve tepkisine bağlıdır. 
 • İstediğimiz sonucu alamadığımızda yeni yöntemler ya da yeni şeyler denememiz gerekir.
 • Olumsuz görünen davranışlarda aslında olumlu niyetler olabilir.
 • NLP, bireye duygusal ve davranışsal açıdan yeni seçenekler sunabilmektedir. 

NLP Öğrenilir mi?

Elbette öğrenilebilir. Yetenek ve becerileri açığa çıkartmak kolay görünse de üzerinde biraz çalışmak gerekebilir. Bu yetenek ve becerileri fark etmek ve ortaya çıkartmak online NLP Eğitimi sayesinde gerçekleşmektedir. İnançlarınız ve düşüncelerinizi sınırlayan düşünceleri keşfederek yaşamınızdaki olumsuzlukları kontrol altına alabilir, aşabilirsiniz. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek potansiyelinizi de daha iyi keşfetmenize yardımcı olacak. 

NLP, daha mutlu ve bilinçli bir hayatın kapılarını aralar. O kapıdan geçmek ve hayatına yepyeni bir başlangıç yapmak senin elinde :)

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!