AnasayfaBlogMuhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü (MYO)
Bölümler

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü (MYO)

23 Ocak 2021
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü (MYO)

Devletin devamlılığı için kanunlara uygun bir şekilde halk ve kurumlardan toplanan vergiler, gelir kaynaklarından önemli bir kalemdir. Halk ve kurumlar kanunların uygun gördüğü şekilde elde ettikleri gelirden, üretiminden veya harcamaları için vergi ödemesi gerekir. Muhasebe ve vergi uygulamaları alanında tüm bu saydığımız hususlar temel prensipler ile hazırlanmaktadır.

Muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü ise genel bilanço tablolarından çok kurumların veya kişilerin vergi beyannamelerini hazırlarken dikkat edilmesi gereken kanun ve kurallar ile ilgili bilgi veren bir bölümdür. Bölüm muhasebe ve vergi konusunda hizmet veren kurumların yanında şirketlerin içinde yer alan muhasebe ve finans departmanlarında da kendine yer bulur.

Bölümün temel amacı vergilendirme sistemleri ve kanunları hakkında detaylı ve öğretici bir programla öğrencileri buluşturmaktadır. Bölümden mezun olan öğrenciler genellikle kariyerlerine istedikleri gibi yön verebilirler. Ayrıca iş olanaklarındaki çeşitlilik nedeniyle popüler ön lisans bölümlerindendir.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Nedir?

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü kamu mali tablolarının görünümünden çok vergilere odaklanmış muhasebe uygulamalarının incelendiği akademik bir disiplin olarak bilinir. Vergi muhasebesi, kurumların ve bireylerin vergi beyannamelerini hazırlar. Aynı zamanda uymaları gereken özel kuralları içeren İç Gelir Kanununa tabi tutulur.

Muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü öğrencilere vergi politikası ile ilgili bilgileri aktarır. Prosedürler, vergi mevzuatı, muhasebe ve işleyiş hakkında kapsamlı bir eğitim sunar. Eğitim meslek yüksekokulu kapsamında 2 yıllık ön lisans bölümleri arasında yer alır.

Vergi muhasebesi, tüm detaylar içinde pek çok farklı yön sunabilen bir meslektir. Vergi muhasebecileri bu çeşitlilik nedeni ile çok farklı ortamlarda bulunabilir. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, üniversite kabul şartı TYT puan türüne göre başvuru ile gerçekleşir.

Bölümü tercih edecek öğrenciler, dikkatli ve titiz olmalıdır. Detaylara önem vermesi ve takım çalışması için uygun olması diğer önemli özelliklerden biridir. Öğrenciler bölümü tamamladıktan sonra kariyerlerine farklı bir yön vermek için 4 yıllık lisans diplomasına tamamlamak isteyebilir.

Öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı'ndan (DGS) elde ettiği puan ile aşağıda örnek verdiğimiz bölümlere ve daha birçok lisans bölümüne başvuruda bulunabilir.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü mezunları kamu ve özel sektörde birçok alanda çalışma imkanı elde edebilir. Her tür kurumun muhasebe departmanında çalışma şanları vardır. Söz konusu iş olanaklarından kamu kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek için mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan aldıkları puana göre açık pozisyona başvuru yapması gerekir. İş olanakları değerlendirildiğinde iş bulma konusunda sorun yaşanmayan ön lisans bölümleri arasında yer alan bölümde, mezunlar genellikle aşağıdaki iş imkanlarına sahip olur.

 • Mali Müşavirlik Bürolarında,

 • Uluslararası Ticaret Firmalarında,

 • Finans Kuruluşlarında,

 • Muhasebe Bürolarında,

 • Defterdarlıklarda,

 • Bankalarda,

 • Vergi Dairelerinde,

 • Mal Müdürlüklerinde,

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olan kişiler özel sektörde veya devlet kurumlarında iş imkanı elde eder. Bölüm çok çeşitli alanda iş imkanı sunduğu için tercih edilen muhasebe bölümlerinden biridir.  Devlet kurumlarına atanmak isteyen mezunların KPSS den yeterli puanı alması şartı vardır.

Bölümde mezun olanlara meslek elemanı unvanı verilmektedir. Bu bölümden mezun olan meslek mensupları herhangi bir şirkette vergi veya muhasebe bölümünde kendisinden beklenen işleri yapmaktan sorumludur. Aynı zamanda yardımcı eleman olarak mali müşavirlik ofisinde mali müşavir yanında çalışma imkanları da vardır.

Bu bölümden mezun olanlar kendi işlerini yapmak isteyebilir. Böyle bir durumda kişi öncelikle lisans bölümüne devam etmelidir. Ardından Serbest Muhasebesi Mali Müşavirlik yetki belgesi alarak kendi işini yapabilir. Temel sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Muhasebe ile alakalı fiş, fatura ve belgeleri bilgisayar aracılığı ile kaydeder.

 • Belgelerin korunması, dosyalanması ve denetimi ilgili işlemler onun sorumluluğundadır.

 • Kurum adına ödenmesi gereken vergi, harç ve diğer ödemeler takip etmeli ve zamanında ödenmesini sağlamaktan sorumludur.

 • Her ay sonunda o ayın hesaplarını ve yapılan işlemlerin genel kontrolü yapar.

 • Hata varsa düzeltmeleri yapar.

 • İşletmenin banka, müşteri, maliye ve diğer kuruluşlarla olan ilişkilerini izlemekten sorumludur.

 • Sene sonunda işletmenin mal varlığını çıkarmak amacıyla sayım ve ölçüm işlemlerini yapar.

 • Kurumun sene boyunca yapmış olduğu işlemleri, muhasebe kayıtlarında izler ve denetler.

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Dersleri Nelerdir?

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünü tercih edecek adaylar eğitim yaşamlarında karşı karşıya kalacakları dersleri bilmek ister. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü öğrencileri eğitimlerinin ilk senesinde teknik bilgiye yönelik yoğun bir ders programı ile karşılaşır. Öğrenciler sonraki yıl pratik kazanmalarını sağlayacak dersler alır ve zorunlu staj görür.

4 dönemlik eğitim hayatları içinde Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ile alakalı çeşitli ve dersler ile karşılaşır. Tüm dersleri başarılıyla tamamlayan öğrenciler Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ön lisans diploması almaya hak kazanır. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünü tercih edecek adaylar, aşağıda listelediğimiz derslerden sorumludurlar.

 • Muhasebe ve Hukuk,

 • Genel Muhasebe,

 • Ön Muhasebe Yazılımları ve Kullanımı,

 • Türk Vergi Sistemi,

 • Genel Vergi Hukuku,

 • Vergi Uygulamaları,

 • Şirketler Muhasebesi,

 • Maliyet Analizi,

 • Envanter ve Bilanço,

 • Mali Analiz,

 • Örgütsel Davranış

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Taban puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıda listelediğimiz gibidir. Listelenen puanlar ve sıralamaların tamamı bu yıl yerleşen adaylara aittir. Bilgiler, ilk 4 eğitim kurumunun puan ve sıralamalarıdır. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan son güncel sıralamadır.

ÜniversiteBölüm Taban PuanSıralama
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİMuhasebe ve Vergi Uygulamaları (Burslu)284,78303518331
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİMuhasebe ve Vergi Uygulamaları (Burslu)283,72981526914
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİMuhasebe ve Vergi Uygulamaları (İÖ)(Burslu)274,31163610041
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİMuhasebe ve Vergi Uygulamaları (İÖ)(Burslu)274,26291610541
muhasebe ve vergi uygulamaları kanun bilanço ön lisans meslek yüksekokulu muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü (MYO) muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü nedir
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Muhasebe Bölümü Nedir?
Bölümler

Muhasebe Bölümü Nedir?

16 Şubat 2021
Muhasebe Bilgi Sistemleri Bölümü
Bölümler

Muhasebe Bilgi Sistemleri Bölümü

18 Şubat 2021
Muhasebe ve Denetim Bölümü
Bölümler

Muhasebe ve Denetim Bölümü

24 Ağustos 2020
Muhasebe alanında bir adım öne geçmek istiyorsanız, Ön Muhasebe Eğitimi kursumuz tam size göre. Bu kurs, temel muhasebe ilkeleri ve kavramlarına kapsamlı bir genel bakış sağlar ve bu alanda yeni olanlar veya bilgilerini tazelemek isteyenler için idealdir.
5
(66)

Ön Muhasebe Eğitimi

11 Konu5 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
230139
Genel Muhasebe Eğitimi
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
190120
İleri Muhasebe Eğitimi
5
(29)

İleri Muhasebe Eğitimi

10 Konu16 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
400299