AnasayfaBlogMeslek Seçimi İçin 5 Püf Nokta
Kariyer Planlama

Meslek Seçimi İçin 5 Püf Nokta

14 Kasım 2019
Meslek Seçimi İçin 5 Püf Nokta

Meslek seçimi, istisnasız herkesin hayatının belli dönemlerinde gündem olmuştur. Tüm yaşamımızı etkileyen bu serüvende, hangi mesleğin bizim için uygun olduğunu belirlemek biraz zor gibi düşünülebilir. Bir labirent içerisindeyiz ve bu, labirent filmindeki gibi eğlenceli olandan değil. Hangi kariyer yolu bizi daha mutlu eder? Meslek seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi işler bizi daha çok heyecanlandırıyor? 

Hem iyi bir maddi kazanca hem de seveceğiniz bir meslek seçimine ihtiyacınız var. Nasıl bir kariyer yolu izlemeniz gerektiğini bilmek aslında kolaydır. Ancak hepsinden önce, sayısız seçenek havuzundan kurtulmamız gerekir.

Meslek Nasıl Seçilir?

Meslek hayatında mutlu olmak, kişisel hayatınızda mutlu olmakla genelde doğru orantılıdır. Günümüzün ortalama üçte birini iş yerinde geçiririz. İş yerinizde ne kadar mutlu ve huzurlu bir ortamdaysanız, işinizi ne kadar seviyorsanız, bireysel hayatınızda da o kadar mutlu olursunuz. Bunun için de size en uygun olan mesleği keşfetmelisiniz.

Peki, doğru meslek seçimi nasıl yapılır? İşte, meslek seçimi için bilmeniz gereken püf noktalar…

1- Tutkularınızı Keşfedin

Tutku duyduğumuz şeyler bizi biz yapan nüanslardır. Tutkularımız sayesinde bir şeylerin ardından gidebilecek gücü ve inancı bulursunuz. Tutkunuz her sabah güneş doğarken yoga yapmak olabilir. Ya da ıssız bir dağ evinde inzivaya çekilmek olabilir. Belki de bir kitap yazmak ve insanlara faydalı olmak için çalışabilirsiniz.

Meslek seçimi için de tutkunuzu keşfetmeniz önemlidir. Zorluklar karşısında çözüm üretmek için çalışırsınız ve bu, işinizi tutku ile yapmakla mümkündür. Yazar Steve Dalton, “Sonunda, kalp istediğini istiyor” diyor. 

Tutkularınızı biliyor musunuz? Keşfetmek için yapmanız gereken oturup hayal etmek. Çayınızı ya da kahvenizi alarak bunu daha keyifli hale getirin. Sevdiğiniz şeylerin listesini yapın. Yapmak istediğiniz her şeyi yazın.

2- Maddi Hedefleriniz Olsun

“Keşke 2 milyon dolarım olsaydı.” 

Bunu yalnızca dilemek yeterli değildir. İnsanların bir şeylere ihtiyacı olduğu sürece dünya, para akan bir nehirdir. Sadece kovayı nereden daldırmanız gerektiğinizi bilmelisiniz. “Hangi mesleğe sahip olmalıyım?” Ya da “Meslek seçimi neye göre yapılmalı?” Diye sorduğunuzda para, cevabınız üzerinde büyük öneme sahip oluyor. Belki de büyük bir servet elde edeceksiniz.

3- Listelediğiniz Tutkuları Araştırın

Nasıl bir meslek seçimi yapacağınızı öğrenme yolundasınız. Ve tam da bu noktada, hayatta en sevdiğiniz şeyleri keşfedip onların peşinden gitmek temel yapı taşıdır. Tutkunuzu ve o alandaki meslek başlıklarını Googlellayın. Eğer yazı yazmaya bir tutkunuz varsa araştırmanızı şu şekilde yapabilirsiniz: “Yazarlar için iş imkanları” Bunun gibi, her tutkunuz için araştırma yaparak bir iş listesi oluşturun. Ardından, hepsi arasında 1-10 arasında derecelendirme yaparak önceliklerinizi belirleyin.

4- Tutku ve Maaş Eşleşmesi

Listenizdeki tutkuları maaş açısından değerlendirin. Maddi kazanç açısından sizi tatmin edebilecek, yaşam standartlarınızı optimal dengede tutabileceğiniz bir iş olmasına önem verin. Çünkü verdiğiniz emeğin karşılığını alamıyorsanız bir süre sonra o iş size külfet gelebilir. Yaşam şartlarının günden güne zorlaştığı bu zamanda, “para benim önceliğim değil” diyerek kendinizi kandırmayın. 

5- Gereken Eğitimleri Alın

Şimdiye kadar;

  • Tutkularınızı keşfettiniz

  • Maddi hedefler koydunuz

  • Tutkularınız ve meslek eşleşmesi yaptınız

  • Optimal dengeyi göz önünde bulundurdunuz. 

Şimdi ise istediğiniz mesleğe ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini keşfetmenize geldi sıra. Bazı meslekler çok kazandırıyor olabilir ancak o kazançlar elde edilene kadar eğitim+tecrübeyle geçen yıllar gerekebilir. 

O halde, online eğitimler sayesinde ihtiyacınız olan bilgileri öğrenerek, meslek seçimi yolundaki en temel basamaklardan biri olan eğitim basamağını başarı ile tamamlayın.

Bonus: Meslek seçimi konusunda başarılı olmak ve isabetli kararlar alabilmek için kendinizi tanımak ve ne istediğinizi bilmek önemlidir. Hayat şartlarını da göz önünde bulundurarak realist seçimler yapmamız gerekir. Öte yandan, tek meslek ile kendinizi sınırlamayın. Mutlaka ek gelir elde edebileceğiniz bir uğraşınız da olursa, kırılganlıklara karşı güçlü olursunuz. Ne gibi kırılganlıklardan mı bahsediyorum? 

Örneğin, işler beklendiği gibi gitmediğinde işten çıkarılmanız gerektiğinde farklı kanaldan gelen bir geliriniz olursa o kadar da yara almazsınız. Yeni bir iş ararken, ek geliriniz ile idare edebilirsiniz. 

Ya da her şey yolunda gitse bile, dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda, hayat pahalandı. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu konuda ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Ek bir iş sayesinde daha iyi maddi gelir elde edebilirsiniz. 

Ek gelir elde edeceğiniz işi keşfetmek için, derecelendirme yaptığınız listenizdeki yüksek dereceli tutkularınıza göz atın. Fotoğraf çekmek, yazı yazmak olabilir. Bu gibi ekstra tutkular, hobiler ile maddi kazanç elde etmeyi sürdürebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Eğitimi alarak özel gün fotoğrafçılığı yapabilirsiniz. Ya da Blog Yazarlığı Eğitimi ile başarılı bir blogger olabilir, markaların işbirliği yapmak istediği biri olabilirsiniz. 

İkinci bir meslek edinmek için Enstitü tarafından verilen eğitimleri keşfedin.

Hayat, sevmediğiniz işleri yapmak ve mutsuz olmak için çok kısa. Meslek seçimi yaparken; kalbiniz ve mantığınız arasındaki en optimal dengede buluşmanız dileklerimle...

meslek seçimi kariyer meslek nasıl seçilir iş hayatı online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.