AnasayfaBlogKendine Yatırım Yapmak
Kişisel Gelişim

Kendine Yatırım Yapmak

16 Mart 2016
Bir bina çizimi tutan bir kişinin elinin yakın çekimi. Çizim, farklı yüksekliklerde bir dizi küçük binayı tasvir ediyor ve kişinin parmağı sol üst köşeyi gösteriyor. Görüntü biraz bulanık, ancak çizimin ayrıntıları hala görülebiliyor. Kişinin eli kâğıdı sağ elinde tutmakta, başparmağı ve işaret parmağı kâğıdı kavramaktadır. Kişinin bileği de görüntüde görülebiliyor. Kağıt hafifçe buruşmuş, ancak çizim net ve keskin. Çizimin renkleri çoğunlukla mavi ve siyahın tonları, biraz da beyaz ve gri.
Kendine Yatırım YöntemleriFaydalarıÖneriler
Profesyonel becerileri geliştirmekİş hayatında rekabet gücünün artmasıKişisel zaman ve para harcamak
Bilgi ve becerileri güncel tutmakTrends ve teknolojilere ayak uydurarak değerli olmakSosyal ve dijital medya eğitimleri
Bireysel eğitim ve gelişimEtkin iletişim, yeni fikirler ve geniş çevreÇalışanların öğrenim girişimlerini desteklemek
Sertifika programlarıBecerilerin ve bilgilerin somutlaşmasıKurumların politikalarına uygun programları bulmak
Online kurslarEsnek öğrenme ritmi ve çeşitlilikKişisel ve profesyonel gelişim alanlarını dikkate almak
Kişisel koçlukBirebir, özelleştirilmiş öğrenme deneyimiKariyer değişikliği düşünen profesyoneller için
Konferanslara katılmakBilgileri güncellemek, ağ oluşturmak, yeni fikirler edinmekKurumun desteklemeyeceği durumlarda izin kullanarak katılmak
Sektörel yayınları takip etmekSektörel gelişmelerden haberdar olmak, inovasyon fırsatları yakalamakDüzenli okuma alışkanlığı kazanmak
Yabancı dil öğrenmekUluslararası fırsatları yakalamak, kültürel anlayışı genişletmekOnline dil öğrenme platformları
Liderlik eğitimleriEkip yönetme ve liderlik becerileri gelişirEtkili Liderlik Eğitimi

Profesyonel becerileri ilerletmek günümüzün rekabet ortamında kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan birisidir... Kendine yatırım yapmak iş hayatında yapacağınız en iyi şeydir.

"Yatırım" kelimesi genel olarak finansal yatırımları akla getirir. Ve kendinize yatırım yapmak- birinin kendisine yatırım yapması- ev, sağlık, tatil vs olabilir. Benim için ‘’kendine yatırım yapmak’’ büyük bir çoğunlukla becerileri geliştirmek ve güncel kalmak için onları ilerletmektir.

Genel olarak ‘’eğitim ve gelişim’’ kişinin çalıştığı kurumdan sorumlu olması gibi algılanır ama bence bu at gözlüğü takmaktır. Profesyoneller olarak bizler  şirketin E & G programına aldırmadan kendi becerilerimizi geliştirmeye ‘’kişisel-zamanımızı’’ ve ‘’kişisel-paramızı’’ yatırmalıyız. Yeni şeyler öğrenmek şirket sponsorlu programlarla mümkün olmayabilir. Sosyal ve dijital medya bunun harika bir örneğidir- hepimiz bunda acemiyiz ve hatta şirketler bile bunu orta seviyeden yakalıyor, bu sebepten dolayı profesyonel bir anlayış elde eden, kursa giden veya bir konferansa katılan iş arkadaşlarından daha iyi donanımlara sahip olur.

Kendimize Yatırım Yapmak Ne Fayda Sağlar?

Günün sonunda eğitime yapılan herhangi bir yatırım profesyonel olarak sizin değerinizi arttırır. Teknolojilerle, dijital medyayla veya taze müşteri görüşleriyle iletişimde kalmanızı sağlar. Bu ayrıca şirket dışında ve içinde çevre yapmanızı ve dünyada neler olduğunu öğrenmenizi sağlar. Çalışma alanınız dışındaki örnekler genel olarak kendi çalışma alanınızla iç içe geçen yeni düşüncelerdir.

Kendimize Nasıl Yatırım Yapabiliriz?

Bugün kurumlar çalışanların öğrenim girişimlerini desteklemeye açıklar; çalışmak veya beceri geliştirmek için kurumdan ayrılmak desteklenmektedir. Birçoğu çalışanlara kendi eğitim takvimlerini hazırlamalarına izin veriyor. Bununla birlikte kurumların kendinizi aday göstermek istediğiniz eğitim programlarını desteklemediği durumlar bile oluyor. Veya siz kurumunuzun politikalarına göre kendi becerilerinizi daha çok çekiştirmek isteyenlerdenseniz o zaman kendinize sahip çıkmanın vakti geldi. Kendi sermayenizden harcayın ve sizin için kurumun eğitim gündemine uygun olmayan konferansa kendiniz gitmek için izin alın. Bir teknoloji konferansına katılan bir pazarlama profesyoneli veya dijital medya konferansına katılan bir teknoloji profesyoneli benim aklıma gelen örnekler. İzin günü almak bir yana aslında benim ‘’kendine yatırım yapmak’’ adı verdiğim şekilde katılım parasını siz bile ödemek zorunda kalabilirsiniz.

İK Yöneticilerinin ve Kurumlarının adına ben kurumların eğitim programları için ‘’ortak ödeme’’ metodolojisini öneriyorum. Çalışanların eğitim kurumu ücretinin %5-%10’u arasında bir rakamını ödemesini sağlayın. Bu sizin şirket  sponsorlu programlara kendilerini kaydettiren profesyonellikleri öğrenmeye istekli olduğunuzu gösterir. Ortak ödemeden mekanizması aslında bir bağlılık yaratan mekanizmadır. Ortak ödemeden sonra davranışsal ekonomikler katılımcıların aşırı bir şekilde katılımcı olduğunu ve programı en iyi şekilde bitirdiğini ortaya koyuyor. Böyle katılımcılar bütün katılımcılar için eğitim seanslarının seviyesini yükseltir. O aşamadan sonra ‘’ben burada olmak istemiyorum. Patron beni buraya zorla gönderdi’’ lafı olmaz. Bunun radikal bir karar olduğunun farkındayım ama İK takımlarını bunu eğitim programlarının bütün etkinliğini arttırmak için düşünmeye itin.

Aşağıdakiler bir sonraki 12 ay için eğitimizi ele almanızı sağlayacak birkaç öneridir. Bu sorulara kendi kişisel ‘’öğrenim takviminizi’’ çizerek cevap verin:

Mevcut rolünüz için becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor mu yoksa yeni bir şey mi öğrenmek istiyorsunuz? Odaklanmak istediğiniz bölgeleri tanımlayın.

Uzun dönemli bir eğitim programı için kendinize  ne kadar zaman adamanız gerektiğine dair ev durumunuz ve ofis sorumluluklarınıza dair nesnel sorular sorun. Cevap size online bir kurs mu, sınıf öğrenimi mi veya ikisini birden mi yapmanız gerektiğini gösterecektir.

Süpervizörünüz ve İK takımı ile takviminizi tartışın, ne kadar destekleyici olduklarını gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Katılmak istediğiniz seminer ve konferansları tanımlayın ve eğer ofis destek vermezse o zaman izin günlerinizden çalın. Kurumlar konferanslara yılda sadece iki üç gün ayırmak isteyebilirler. Bu durumda daha fazla katılım için kendi izin günlerinizden feda edip, kendinize yatırım yapın.

Üst liderlik profesyonelleri iş değişikliği düşünürken ödemeli bire bir hocalık seanslarını keşfetmeli; örneğin ‘’kişisel dijital koçlar’’ veya ‘’pazarlama koçları’’ veya ‘’mülakat koçu.’’

İlgili eğitim: Etkili Liderlik Eğitimi

Profesyonel becerileri geliştirmek, İş hayatında rekabet gücünün artması, Kişisel zaman ve para harcamak, Bilgi ve becerileri güncel tutmak, Trends ve teknolojilere ayak uydurarak değerli olmak, Sosyal ve dijital medya eğitimleri, Bireysel eğitim ve gelişim, Etkin iletişim, yeni fikirler ve geniş çevre, Çalışanların öğrenim girişimlerini desteklemek, Sertifika programları, Becerilerin ve bilgilerin somutlaşması, Kurumların politikalarına uygun programları bulmak, Online kurslar, Esnek öğrenme ritmi ve çeşitlilik, Kişisel ve profesyonel gelişim alanlarını dikkate almak, Kişisel koçluk, Birebir, özelleştirilmiş öğrenme deneyimi, Kariyer değişikliği düşünen profesyoneller için, Konferanslara katılmak, Bilgileri güncellemek, ağ oluşturmak, yeni fikirler edinmek, Kurumun desteklemeyeceği durumlarda izin kullanarak katılmak, Sektörel yayınları takip etmek, Sektörel gelişmelerden haberdar olmak, inovasyon fırsatları yakalamak, Düzenli okuma alışkanlığı kazanmak, Yabancı dil öğrenmek, Uluslararası fırsatları yakalamak, kültürel anlayışı genişletmek, Online dil öğrenme platformları, Liderlik eğitimleri, Ekip yönetme ve liderlik becerileri gelişir, Etkili Liderlik Eğitimi
Kendine Yatırım Yapmakkendimize nasıl yatırım yapabilirizkendimize yatırımkendine yatırım yapkendine yatırım yapmak ne demek kendine yatırım yapma sanatı
Ellerini dua veya tefekkür için bir araya getirmiş, gözleri kapalı ve başı hafifçe eğik bir adam. Yüzünde huzurlu ve dingin bir ifade, nazik ve kibar bir tavır var. Teni açık kahverengi, saçları siyah, üzerinde beyaz bir gömlek ve koyu renk bir pantolon var. Huzurlu bir atmosferle çevrili düz beyaz bir arka planın önünde duruyor. Derin düşüncelere dalmış, anlamlı bir konu üzerinde kafa yoruyor gibi görünüyor. Duruşu alçakgönüllülük ve saygı hissi uyandırıyor.
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.