AnasayfaBlogKariyer Değişimi Artık Hayal Değil
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişimi Artık Hayal Değil

04 Nisan 2019
Kariyer Değişimi Artık Hayal Değil

Etrafımızda olup bitenleri sorgulamaya ve anlamaya başladığımız yaşlardan itibaren gelecekte bizi nasıl bir hayatın beklediğini hep merak ederiz. Bu merak bizi, ilgilerimizi ve yeteneklerimizi keşfederek birtakım seçimler yapmaya yönlendirir. Bu seçimlerin başında da kuşkusuz kariyer seçimi yer alır. 

Yanlış Kariyer Seçimi Nasıl Başlıyor?

Bazen insan kariyer seçimi konusunda çok da şanslı olmayabilir. Okula başladığımız ilk yıllardan bu yana süreli olarak bizden elimizden gelenin en iyisini yapmamız, çok çalışmamız istenir. Ama şu sorular pek de sorulmaz: Peki ama neden? Ben ne olmak için çalışıyorum? Bu sorular sorulmadığında ise kariyer seçimi için en önemli dönem olan üniversite tercih döneminde pek çok kişi kararsız ve ne istediğini bilmeden, bilinçsizce meslek ve okul tercihinde bulunduğunda mutsuzluk çanları çalmaya başlar. 

Mutlulukta Kariyerin Payı 

2017 TÜİK verilerine göre ülkemizde insanların mutluluk nedenlerine bakıldığında sağlıktan aşk ve kariyere bir geçiş mevcut. Bu da insanların gün içinde zamanının büyük bir bölümünü geçirdiği bir ortamda mutlu olmak istemesi kadar doğal bir şey olmadığını gösteriyor. Peki en fazla 18 yaşındayken seçtiğimiz bir mesleğin bizi yıllarca mutlu etme garantisi var mıdır? Çevremizde işe gitmekten keyif alan kişi sayısının çok da fazla olmadığını düşünerek bu soruya yanıt vermek çok da zor olmasa gerek. Öyleyse yeni bir soru doğuyor: Peki mutsuzsak ve bir şeyleri değiştirmek istiyorsak neler yapmalıyız?

Kariyer Değişimi İçin Geç Değil

Çalıştığınız işte mutsuz olduğunuzu hissettiğiniz anda harekete geçmelisiniz. Kendinize sorular sorun: İlgi alanlarınız neler? Nelerden hoşlanıyorsunuz? Neleri yapmak istediniz ama yapamadınız? İşte tüm bu sorular sizin kariyer değişimi yolculuğunuzun ilk adımı olacak. Bunun için çevrenizde ilgi duyduğunuz işte çalışan yakınlarınızdan destek alabilir veya internette bu iş hakkında detaylı araştırmalar yapabilirsiniz. 

Hangi kariyer alanına geçmek istediğinize karar verdiğinize göre şimdi sıra bu alanda uzmanlaşmak ve derinlemesine bilgi edinmekte. Bunun için pek çok yol mevcut. Çeşitli workshoplara katılmak. Bu workshoplar uygulamalı bir şekilde kısa sürede gayet etkili bir sonuç alabileceğiniz bir yöntemdir. Çok fazla zamanım ve imkanım yok derseniz alternatif bir çözüm olarak online eğitim programlarını kesinlikle denemelisiniz. Bu eğitim programları bütçe dostu olarak bilindiği gibi bazı kurumlarda ücretsiz olarak da verilebiliyor. Her iki sürecin sonunda da sertifikanızı elde edebilirsiniz. 

Ücretsiz online eğitim hangi kurum veriyor?

Online eğitimde kurs programlarına dahil olmak isteyen kursiyerlerin, öncelikli olarak Enstitü sitesini ziyaret etmesi gerekmektedir. Hangi alanda eğitim almak istediğini seçtikten sonra kayıt linkinden gerekli olan tüm bireysel bilgilerini tamamlaması gerekmektedir. Kariyer konusunda alacağınız Kariyer Yönetimi eğitimi size mutlaka faydalı olacaktır.

Uzun sürecek ama daha derinlemesine bilgi sahibi olabileceğiniz bir kariyer değişimi süreci de mevcut. Vaktim var diyenler için açık öğretim fakültesi okumak ya da yeniden üniversite sınavına hazırlanıp istediğiniz bölümü okumak da oldukça iyi bir seçenek olur. Bu sizin için çok daha zor bir süreç olacaktır ancak hayatınızın geri kalanında dilediğiniz bir şekilde yaşamak için bunca emeğe ve zahmete değer, değil mi? Asla 'geç kaldım' diye düşünmeyin. Hiçbir zaman hiçbir değişim için geç değildir. Yaşamda mutlu olmak için her zaman yapılabilecek bir şeyler vardır. Unutmayın ki siz bu kararı alarak zaten en büyük adımı attınız. Geriye kalan ise sadece hayallerinizin peşinden gitmek. 

Yazar: Öznur Dönmez

meslek seçimi doğru meslek seçimi kariyer kariyer değişimi online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
40 Yaşından Sonra Kariyer Değişimi
Kariyer Değişimi

40 Yaşından Sonra Kariyer Değişimi

10 Eylül 2021
Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem

26 Kasım 2015
Kariyer Yaşamı ve Değişimin Etkisi
Kariyer Değişimi

Kariyer Yaşamı ve Değişimin Etkisi

09 Mart 2018
Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?
Kariyer Yönetimi

Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?

10 Ocak 2020