AnasayfaBlogİş Hayatında Yabancı Dil Bilmenin Önemi
İş Hayatı

İş Hayatında Yabancı Dil Bilmenin Önemi

26 Mart 2018
İş Hayatında Yabancı Dil Bilmenin Önemi

Yaşadığımız yüzyılda şirketlerin gelişen teknoloji ile birlikte dünyaya açılma istekleri çalışanların yabancı dil bilmesini şart haline getirdi. Şirketler dünyadaki diğer şirketlerle iş yaparak ithalat ve ihracatlarını oldukça geliştirme imkanı sağlıyor. Uluslararası alanda açılmak isteyen şirketler bu isteklerini ve faaliyetlerini yabancı dil bilen çalışanlar ile gerçekleştirmek istiyor.

İş hayatında İngilizce bilmenin önemi

Özellikle İngilizce günümüzün ortak dili haline geldi. Şirketler çalışanların mutlaka İngilizce bilmesini istiyor. Diğer şirketlerle iş yaparken de dil bilen çalışanlarını tercih ediyor. İletişimlerini dil bilen çalışanlarıyla gerçekleştiriyorlar. Bu durumda dil bilen çalışanların diğer çalışanlara göre bir adım daha önde olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. Eğer bir şirkete iş başvurunda buluyorsanız ve yabancı dil biliyorsanız, size sunulan fırsatlar da oldukça fazla olacaktır. Bu fırsatlar arasında maaş durumunuz da yer alıyor. Şirketler dil bilen çalışanlarına makul ödemeler yapıyor ve çalışanlarını tatmin etmeye çalışıyor. Ayrıca dil bildiğiniz ve şirketin çalışma alanına hakim olduğunuz için yurt dışında herhangi bir iş durumunda şirketiniz sizi göndermeyi tercih edecektir. Böylece farklı ülkelere giderek oradaki kültürü tanımış olacak ve kariyerinize farklı deneyimler eklemiş olacaksınız.

İkinci yabancı dil bilmenin avantajları

İngilizce bilmek dışında kendinize ikinci bir yabancı dil eklerseniz, şirketlerin gözünde değeriniz daha da yükselecektir. Örneğin bir şirket İspanyol bir şirketle iş yapacaksa bu dili bilen çalışanları tercih edecektir. İngilizce dünyanın ortak dili haline gelmiş olsa da daha etkili bir iletişim kurmak amacıyla şirketler iş yaptıkları diğer şirketin ana dilini bilen çalışanları himayeleri altına almak istiyorlar. Bu durumda siz hem İngilizce hem de İspanyolca bildiğiniz zaman iş başvurusu yaptığınız şirket için kaçırılmayacak bir fırsat oluyorsunuz. Ayrıca bildiğiniz dile göre şirket seçme imkanınız da bulunuyor. Almanca biliyorsanız, Alman şirketlerle iş yapan şirketleri veya Fransızca biliyorsanız, Fransız şirketler iş yapan şirketleri tercih edebilirsiniz. Tabiki şirketin çalışma alanına göre dilinizi o yönde ilerletmek sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Birden fazla dil bilmek, gerçekten büyük bir emek ve sabır gerektiren bir iştir. İş hayatında öğrendiğiniz dillerin ne kadar emek gerektiren uğraşlar olduğu işverenleriniz tarafından özveri ile anlaşılacaktır. Böylece emeğinizin karşılığını şirket tarafından sunulan hizmet ve fırsatlarla alabileceksiniz. Ayrıca dil bilmeniz sizin şirketteki yerinizi de sağlamlaştıracaktır. İngilizcenin yanında rakipleriniz aranızda az konuşulan veya bilinen bir dil sizi onların önüne geçirecektir. Günümüzde doğu dilleri oldukça önem kazanmaya başladı. Ticaret, ekonomi gibi alanlarda Türk şirketler doğu şirketleriyle iş yapmaya başladı. Bu durumda sizin doğu dillerinden bir dil öğrenmeniz, sizi kariyerinizde çok farklı yerlere taşıyabilir. Bu diller öğrenmesi zor ve karmaşık diller olduğu için cesaret gerektiren diller olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden bu dilleri bilen kişiler işverenler tarafından birer cevher olarak görülür. Bu durumda siz de az bilinen dilleri öğrenerek kendinizi bir adım öne çıkarabilirsiniz.

Kısacası, dil bilmek artık kaçınılmaz bir zorunluluk haline geldi. Güzel yerlerde çalışmak isteyen, ileride iyi pozisyonlara gelmek isteyen bireyler dil öğrenme konusunda kendilerini geliştirmeye adıyor. Ne kadar uğraşlı olursa olsun, dil bilmenin iş hayatındaki önemini asla unutmamak gerekir. Başarılı olmanın en önemli yollarından biri de yabancı dil bilmektir.

İş Hayatında Yabancı Dil Bilmenin Önemibaşarı iş hayatında yabancı dil yabancı dil önemi yabancı dil öğrenme
Özge Önal
Özge Önal
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatında karşılaşılan sıkıntılarda hakkında yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dil Bilginiz Ne Durumda?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Bilginiz Ne Durumda?

10 Temmuz 2019
İş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi
Yabancı Dil Eğitimi

İş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi

14 Eylül 2021
Yabancı Dil Bilmek Neden Önemlidir?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Bilmek Neden Önemlidir?

16 Mayıs 2019
Yabancı Dil Eğitimi Yolculuğu
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi Yolculuğu

23 Eylül 2019