AnasayfaBlogİngilizce Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler

03 Haziran 2021
Bir kişi sağ elinde küçük siyah ve gümüş renkli bir uzaktan kumanda tutarken resmedilmiştir. Yüzü ciddi bir ifadeyle kameraya dönük olan bu kişinin sol kolu vücuduna yakın bir yerde durmaktadır. Kişinin kısa siyah saçları vardır ve beyaz bir tişört giymektedir. Uzaktan kumandanın üzerinde çok sayıda düğme vardır ve kişinin elinde sıkıca kavranmıştır. Arka plan düz ve koyu gridir. Görüntü, yüzün ve elin net bir şekilde görüldüğü bir yakın çekimdir. Kişinin teni, yüz hatlarının ayrıntılarını ortaya çıkarmak için aydınlatılmıştır. Görüntü odaklanma ve kararlılık hissi uyandırıyor.
ÖneriAçıklamaYararı
İngilizce Dizi İzlemekYeni kelimeler öğrenmek ve dil becerisini geliştirmek için İngilizce dizi izlemek etkili bir yöntemdir.Eğlenceli bir aktivite olarak, diziler öğrenme sürecini sıkıcı olmaktan çıkarır ve öğrenmeyi daha verimli hale getirir.
Dizi İzleme YöntemiDizi izlerken altyazıları kullanın, bilmediğiniz kelimeleri not alın ve cümle kalıplarını gözlemleyin.Aktif dinleme ve okuma becerilerini geliştirir.
Dizi Seçimiİngilizce pratik yapmak amacıyla dil seviyenize uygun diziler seçin.Seviyenize uygun dizi seçimi ile dil gelişiminizi daha etkin hale getirebilirsiniz.
Altyazı KullanımıBaşlangıçta İngilizce altyazılarla başlayın ve sonrasında altyazısız izlemeye geçin.Dil alışkanlıklarını geliştirir ve anlama becerinizi artırır.
Tekrarlama YapmaDizi bölümlerini tekrar izlemek ve bazı diyalogları taklit etmek de öğrenme sürecini destekler.Dil kullanımında doğallığa ve akıcılığa yardımcı olur.
Ortamı İngilizceye UyarlamakDizi izlemek dışında da İngilizceye maruz kaldığınız ortamlar oluşturun.Sürekli maruz kalma, dil öğrenimini hızlandırır.
Notlar AlmakDizi izlerken bilmediğiniz kelimeleri not etmek ve anlamlarını öğrenmek yararlı olacaktır.Kelime dağarcığınızı genişletir ve anlama becerinizi artırır.
Sessiz İzlemeBölümleri ilk önce sessiz izleyin ve sonra sesli izleyin.Görsel ipuçlarından yararlanarak İngilizce anlama becerisini geliştirir.
Dizi İncelemesi YapmakDiziler hakkında İngilizce incelemeler yazmak, yazma becerinizi geliştirecektir.İngilizce yazma becerisini geliştirmek ve kritik düşünme yeteneğini artırmak.
Bölüm TartışmalarıDizi bölümleri hakkında İngilizce sohbet gruplarında tartışmak, konuşma becerisi gelişimini destekler.İngilizce konuşma becerisine katkı sağlar ve iletişim yeteneklerini geliştirir.

“İngilizce öğrenmek istiyorum ama ne kadar çalışsam da olmuyor” diyenlerden misiniz? Kelime ve gramer bilginiz olduğu halde yine de cümle kurmakta zorlanıyor ve konuşamıyor musunuz? Bu durum sizi olumsuz etkilemesin. Eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenmek ve bilgilerinizi pekiştirmek için bir yol var: İngilizce dizi izlemek. Tabi tek başına dizi izlemek asla fayda sağlamaz. Dizi izlemeden önce, dizileri ne şekilde izlememiz gerektiğini de çok iyi bilmeliyiz. Bu yazımda sizlere öncelikle dizi izlerken İngilizce öğrenmenin ipuçlarından bahsedeceğim. Ardından da bu süreçte hangi dizilerin yardımcı olacağına değineceğim. 

Dizi İzlerken İngilizce Öğrenmenin İpuçları 

İngilizce öğrenmenin en eğlenceli yollarından biri olan, dizi izleyerek öğrenme sandığımız kadar basit olmayabilir. Tabi bu durumun gözümüzü korkutmasına gerek yok. Dizi izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsak dikkat etmemiz gereken birkaç nokta bulunmakta. Bunlara dikkat ettiğimiz takdirde eğlenerek İngilizce öğrenmek hiç de zor olmayacak. Peki bu süreçte bize yardımcı olacak ipuçları neler? Dilerseniz gelin bu ipuçlarını detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim. 

Dizi izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsak her şeyden önce A1-A2 dediğimiz temel seviyede İngilizce bilgisine sahip olmalıyız. Diziler tek başına İngilizce öğretmez. Öğrenme sürecimizde diğer çalışmalarımıza ek olarak destekleyici bir rol oynar. En başında da söylediğimiz gibi dizi izlemek, İngilizce öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektedir. Aynı zamanda dizi izlerken İngilizce günlük konuşmalarla karşılaşacağımızdan dile daha kolay adapte olabilir, diyalogları daha rahat bir şekilde öğrenebiliriz. Bunları daha kolay yapabilmek için de temel seviyede gramer ve kelime bilgisine ihtiyacımız vardır.

İlgili eğitim: İngilizce Eğitimi (A1-A2)

Temel seviyede İngilizce bilgimiz varsa sıra geldi izleyeceğimiz diziyi seçmeye. Seçeceğimiz dizi de sürecin verimli olması açısından çok önemli. Peki bu seçimi neye göre yapmalıyız? İngilizce dizilere baktığımızda karşımıza çok sayıda seçenek çıkmaktadır. Arkadaşlarımız tarafından önerilen, sosyal medyada karşımıza çıkan veya izlediğimiz son derece popüler yapımlar vardır. Ancak sırf popüler olduğu için bir diziyi izlemek İngilizce öğrenme sürecinde bize pek fayda sağlamayabilir. Tabi ki bu popüler dizileri izlememeliyiz demek değil. Öncelikle izleyeceğimiz dizinin seviyemize uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Diyalogların çok hızlı olduğu ve anlaşılmadığı bir diziyi izlemek bizi sadece altyazıları okumaya yöneltecektir. Bu durum da öğrenme sürecimize olumlu bir şekilde yansımaz. Bir süre sonra da diziyi izlediğimiz halde İngilizce öğrenme noktasında kendimizde bir gelişim görmediğimizi fark ederiz. Bu da bizi dizi izleyerek İngilizce öğrenmenin mümkün olmayacağı düşüncesine götürebilir. Ancak seviyemize uygun bir dizi seçtiğimizde diyaloglara yetişebilir ve kendimize bir şeyler katabiliriz. 

Seçeceğimiz dizide seviyeye dikkat etmekle birlikte konusunu da incelemeli, hoşumuza gidebilecek dizileri tercih etmeliyiz. Sadece İngilizce öğrenme amacı güderek hoşumuza gitmeyecek bir dizi seçtiğimizde düzenli bir şekilde izlemek istemeyiz. Bir süre sonra da diziyi izlemeyi bırakma ihtimalimiz çok yüksektir. Ancak hoşumuza gidecek bir dizi seçersek düzenli bir şekilde izlemek isteriz. Diziyi sevdiğimiz için de dikkatli bir şekilde izleyerek diyaloglara odaklanır ve çok daha fazla kalıcılık sağlarız.

Hoşumuza gidecek bir dizi seçtik ve izlemeye başladık. Tabi ki öncelikle Türkçe altyazılı bir şekilde izlemeye başlarız. Ancak bu durumu sürekli böyle devam ettirmek pek doğru bir davranış değildir. Dizileri İngilizce altyazılı izlemek yeni kelimeler öğrenme ve doğru telaffuz konusunda bizlere son derece yardımcı olur. Altyazılı bir şekilde izlerken kelimelerin yazılışlarını da görür ve cümle yapılarını daha rahat kavrayabiliriz. Bunun için dizinin birkaç bölümünü Türkçe altyazılı izledikten sonra aynı bölümleri birde İngilizce altyazılı izlemelisiniz. 

Dizi izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsak muhtemelen pek çok eksiğimiz olduğunu söyleyebiliriz. Kelime bilgimiz çok iyi olsa dahi mutlaka anlamını bilmediğimiz kelimeler de karşımıza çıkacaktır. Bu gibi durumlarda yanımızda not alacak bir defter veya telefon bulundurmamız son derece önemlidir. Tabi sadece not aldım bitti demekle de olmaz. Bu kelimeleri tekrar etmek, gerekirse cümle içinde kullanmak öğrenme açısından en iyi yol olacaktır. 

Şimdiye kadar tüm saydıklarımızı yaptık ve bunlar öğrenme sürecimizde ilerlememizi sağladı. Peki her şey bitti mi? Tabi ki de hayır. Duyduklarımızı anlayabiliyoruz, yazanları okuyabiliyoruz ama konuşamıyoruz. Ne kadar da can sıkıcı bir durum. Bizler de bu durumla karşılaşmamak için öğrendiğimiz şeyleri tekrar etmeliyiz. Tabi ki de sesli bir şekilde. Dizide hoşumuza giden diyalogları tekrarlamak bunun için çok uygun olabilir. Hem eğlenir hem de kendi sesimizi duyarız. Böylece konuşma becerimiz ve telaffuzumuzda büyük bir gelişme sağlayabiliriz. Tüm bu ipuçlarına dikkat ettiğimiz takdirde dizi izleyerek İngilizce öğrenmek kaçınılmaz olacak. 

İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Diziler

Dizi izleyerek İngilizce öğrenmenin ipuçlarına da değindiğimize göre şimdi sıra hangi dizileri izleyeceğimize geldi. Öncelikle başlangıç seviyesinde diziler izlememiz adapte olmamız ve kendimizi başarısız hissetmememiz açısından son derece önemlidir. Tabi dizilerin konuları ve popüler olmaları da her zaman çekici gelmektedir. Öyleyse izlerken sıkılmayacağınız ve İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak önerilerimize geçelim.

 • How I Met Your Mother

Komedi dizisi denildiğinde akla ilk gelenlerden bir tanesi How I Met Your Mother’dır. Dizide Ted Mosby, çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmaktadır. Tabi bu anlatım tam 9 sezon sürecek uzun bir hikayeden oluşmaktadır. Dizide Ted’in de içerisinde bulunduğu beş yakın arkadaşın hayatı esprili bir şekilde anlatılırken bir yandan da duygusal anlar yaşatmaktadır. Dizide günlük konuşma dili hakim olduğundan bu konuya olan aşinalığınız artacaktır. Günlük hayatta çok sık kullanılan kelimeler ve diyalogların yer alması, kelime dağarcığınızın da gelişmesine katkı sağlayacaktır. Dizide konuşma hızı da orta seviyede olduğundan takip etmekte zorlanmayacaksınız. Böylece diziyi izlerken hem eğlenecek hem de İngilizcenizi geliştireceksiniz. 

 • Friends

Komedi türünde çok sevilen ve bitmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala çoğu kişinin dilinde olan bir diğer dizi ise Friends’dir. Hatta bir önceki önerimiz olan How I Met Your Mother ile de sürekli karşılaştırılmaktadır. İki dizinin hayranları arasında, hangi dizinin daha iyi olduğu konusunda da ezeli bir tartışma durumu hakimdir. Diziyle ilgili detaylara gelecek olursak, 20’li yaşlarda altı arkadaşın hayatını konu almaktadır. 10 sezondan oluşan ve 20-25 dakika süren bölümleriyle sıkılmadan izleyebilirsiniz. Günlük konuşma dilinin hakim olması ve rahatlıkla anlaşılabilecek hızda olması İngilizce öğrenme ve konuşma konusunda büyük artılar katacaktır.

 • The Walking Dead

Popüler diziler arasında yer alan ve başarılı bir yapım olan The Walking Dead, İngilizce öğrenme sürecinde fayda sağlayacak dizilerden bir diğeridir. İnsan etiyle beslenen zombilerle mücadelenin anlatıldığı The Walking Dead tam da korku ve dram sevenlerin aradığı türde bir dizidir. Bölümler genel olarak 40-50 dakika arasında değişmekte ve 10 sezondan oluşmaktadır. İngilizce seviyesi olarak baktığımızda da tam olarak yeni başlayanlar için uygundur. Konuşmalar yavaş ve anlaşılır bir şekilde ilerlemektedir. Konu olarak da ilginizi çeken bir diziyse tereddüt etmeden başlayabilirsiniz.

 • Black Mirror

Teknolojinin karanlık yüzünün distopik bir şekilde kurgulandığı Black Mirror, her bölümü birbirinden bağımsız olarak farklı konuları ele almaktadır. Teknolojiyle dolu yakın bir gelecek ve insanlığın büyük buluşlarının sebep olduğu olaylar gerilimli bir şekilde anlatılmaktadır. 5 sezondan oluşan dizinin bölüm süreleri farklılık göstermektedir. İngilizce öğrenmek için faydalı olacak dizilerden bir tanesidir. 

Seviyelerine Göre İngilizce Dizi Önerileri

Dizilerin İngilizce öğrenmemize yardımcı olabilmesi için temel seviyede bilgimiz olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bahsettiğimiz ipuçlarına dikkat edildiği takdirde seviyemizde bir artış olması ve yeni dizi arayışına girmemiz kaçınılmazdır. Bunun için de başlangıç seviyesine birkaç eklemeyle birlikte ilerleyen seviyelerde de rahatlıkla izlenebilecek önerilerde bulunmak istiyorum. 

Başlangıç Seviyesi

 • Big Bang Theory

 • Gossip Girl

 • Breaking Bad

 • Prison Break

 • Arrow

 • Flash

 • The 100

 • Teen Wolf

 • Hannibal

 • Supernatural

 • The Originals

 • Fargo

Orta Seviye

 • Two And a Half Man

 • Fringe

 • Dexter

 • The Wire

 • South Park

 • The Simpsons

 • Spartacus

 • Game of Thrones

 • Merlin

 • Shameless

 • Brooklyn Nine-Nine

İleri Seviye

 • The Newsroom

 • Suits

 • Doctor Who

 • Sherlock

 • Elementary

 • Entourage

 • Person of Interest

 • Law & Order

İngilizce Dizi İzlemek, Yeni kelimeler öğrenmek ve dil becerisini geliştirmek için İngilizce dizi izlemek etkili bir yöntemdir, Eğlenceli bir aktivite olarak, diziler öğrenme sürecini sıkıcı olmaktan çıkarır ve öğrenmeyi daha verimli hale getirir, Dizi İzleme Yöntemi, Dizi izlerken altyazıları kullanın, bilmediğiniz kelimeleri not alın ve cümle kalıplarını gözlemleyin, Aktif dinleme ve okuma becerilerini geliştirir, Dizi Seçimi, İngilizce pratik yapmak amacıyla dil seviyenize uygun diziler seçin, Seviyenize uygun dizi seçimi ile dil gelişiminizi daha etkin hale getirebilirsiniz, Altyazı Kullanımı, Başlangıçta İngilizce altyazılarla başlayın ve sonrasında altyazısız izlemeye geçin, Dil alışkanlıklarını geliştirir ve anlama becerinizi artırır, Tekrarlama Yapma, Dizi bölümlerini tekrar izlemek ve bazı diyalogları taklit etmek de öğrenme sürecini destekler, Dil kullanımında doğallığa ve akıcılığa yardımcı olur, Ortamı İngilizceye Uyarlamak, Dizi izlemek dışında da İngilizceye maruz kaldığınız ortamlar oluşturun, Sürekli maruz kalma, dil öğrenimini hızlandırır, Notlar Almak, Dizi izlerken bilmediğiniz kelimeleri not etmek ve anlamlarını öğrenmek yararlı olacaktır, Kelime dağarcığınızı genişletir ve anlama becerinizi artırır, Sessiz İzleme, Bölümleri ilk önce sessiz izleyin ve sonra sesli izleyin, Görsel ipuçlarından yararlanarak İngilizce anlama becerisini geliştirir, Dizi İncelemesi Yapmak, Diziler hakkında İngilizce incelemeler yazmak, yazma becerinizi geliştirecektir, İngilizce yazma becerisini geliştirmek ve kritik düşünme yeteneğini artırmak, Bölüm Tartışmaları, Dizi bölümleri hakkında İngilizce sohbet gruplarında tartışmak, konuşma becerisi gelişimini destekler, İngilizce konuşma becerisine katkı sağlar ve iletişim yeteneklerini geliştirir
İngilizce Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler Dizi İzlerken İngilizce Öğrenmenin İpuçları İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Diziler Seviyelerine Göre İngilizce Dizi Önerileri The Walking Dead İngilizce Dizi dizi izleyerek ingilizce öğrenmek
Sarı saçlı genç bir kadın kameraya mutlu bir şekilde gülümsüyor ve doğrudan objektife bakıyor. Açık ve dostça bir ifadesi var, gözleri geniş ve dudakları hafif bir sırıtış içinde. Yanakları hafifçe kızarmış ve teni ışıkta parlıyor. Beyaz bir tişört ve üzerinde küçük bir tılsım olan bir kolye takıyor. Saçları geriye doğru düşük bir at kuyruğu şeklinde toplanmış ve kolları göğsünün önünde kavuşturulmuş. Düz beyaz bir arka planın önünde duruyor ve yanında birkaç bitki var. Rahat ve memnun görünüyor, anı yaşıyor ve kamera önünde geçirdiği zamanın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görüntü ekranı olan bir dizüstü bilgisayarı tasvir etmektedir. Ekranda kameraya gülümseyerek bakan bir kadın var. Dizüstü bilgisayarın üzerinde turuncu bir klasör ve içinde beyaz bir kalem bulunan siyah bir kalemlik var. Dizüstü bilgisayarın yanındaki masada bir kitap ve içinde kalem olan bir fincan var. Dizüstü bilgisayarın sağında yakın çekim bir saat var. Dizüstü bilgisayar koyu renk, masa ise açık renktir. Resimdeki kadın açık renkli bir gömlek giymektedir ve saçları kahverengidir. Klasör ve fincan turuncu, kitap ise mavidir. Saat gümüş rengindedir.
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek Şart

02 Ekim 2019
Genç bir kadın bir bilgisayar ekranını işaret ediyor, gülümsüyor ve heyecanlı görünüyor. Ekranda mavi ve sarı renkli bir oynat düğmesinin yanı sıra bir ampul çizimi ve bir ağ çizimi görülüyor. Arka planda, elinde bir çıkartma olan bir kişinin bulanık bir görüntüsü var. Kadın beyaz bir gömlek giymiş ve saçlarını arkadan bağlamıştır. Ekrana odaklanmıştır ve sağ eliyle işaret etmektedir. Sol eli klavyenin yanındaki masanın üzerinde durmaktadır. Kadının sağında mavi bir nesnenin yakın çekimi vardır. Görüntü kadının göz hizasının biraz üzerindeki bir açıdan çekilmiştir.
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmenin Yararları

22 Temmuz 2019
Bu, üzerinde bir taç bulunan kırmızı bir telefon kulübesinin görüntüsüdür. Telefon kulübesinin parlak kırmızı bir dış yüzeyi ve üzerinde bir taç bulunan krem rengi bir çatısı vardır. Taç, küçük mücevherler ve desenli bir tasarım da dahil olmak üzere karmaşık detaylara sahiptir. Kulübenin yan tarafında 'Telefon' yazan bir tabela vardır. Kulübenin sağında saat kadranı olan bir saat kulesi vardır ve saat kadranı hafifçe bulanıktır. Kulübenin tepesindeki taç ve saat kulesi resmin önemli özelliklerindendir.
Kişisel Gelişim

İngilizce Öğrenmek Neden Önemli

17 Eylül 2019
Her biri farklı bir bayrak tutan bir grup insan sıra halinde durmaktadır. Bayrakların renkleri kırmızı ve maviden sarı ve yeşile kadar değişiyor. Sıranın en önünde bir kadın yüzünde bir gülümsemeyle kara tahta tutuyor. Onun arkasında bir adam elinde bir bayrak ve kararlı bir ifadeyle duruyor. Sıranın arkasında, kırmızı beyaz çizgili gömlek giyen bir kişi kameradan uzağa bakarak duruyor. Yan tarafta gözlüklü ve sarı gömlekli bir kadın görülüyor. Arka planda, üzerinde bir gider bulunan tuğladan bir yürüyüş yolu görülüyor. Görüntüdeki tüm insanlar farklı yönlere bakıyor, ancak sergiledikleri bayraklarla bir bütün oluşturuyorlar.
Yabancı Dil Eğitimi

Eğlenerek Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

14 Haziran 2021