AnasayfaBlogİngilizce Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler

03 Haziran 2021
İngilizce Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler

“İngilizce öğrenmek istiyorum ama ne kadar çalışsam da olmuyor” diyenlerden misiniz? Kelime ve gramer bilginiz olduğu halde yine de cümle kurmakta zorlanıyor ve konuşamıyor musunuz? Bu durum sizi olumsuz etkilemesin. Eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenmek ve bilgilerinizi pekiştirmek için bir yol var: İngilizce dizi izlemek. Tabi tek başına dizi izlemek asla fayda sağlamaz. Dizi izlemeden önce, dizileri ne şekilde izlememiz gerektiğini de çok iyi bilmeliyiz. Bu yazımda sizlere öncelikle dizi izlerken İngilizce öğrenmenin ipuçlarından bahsedeceğim. Ardından da bu süreçte hangi dizilerin yardımcı olacağına değineceğim. 

Dizi İzlerken İngilizce Öğrenmenin İpuçları 

İngilizce öğrenmenin en eğlenceli yollarından biri olan, dizi izleyerek öğrenme sandığımız kadar basit olmayabilir. Tabi bu durumun gözümüzü korkutmasına gerek yok. Dizi izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsak dikkat etmemiz gereken birkaç nokta bulunmakta. Bunlara dikkat ettiğimiz takdirde eğlenerek İngilizce öğrenmek hiç de zor olmayacak. Peki bu süreçte bize yardımcı olacak ipuçları neler? Dilerseniz gelin bu ipuçlarını detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim. 

Dizi izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsak her şeyden önce A1-A2 dediğimiz temel seviyede İngilizce bilgisine sahip olmalıyız. Diziler tek başına İngilizce öğretmez. Öğrenme sürecimizde diğer çalışmalarımıza ek olarak destekleyici bir rol oynar. En başında da söylediğimiz gibi dizi izlemek, İngilizce öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektedir. Aynı zamanda dizi izlerken İngilizce günlük konuşmalarla karşılaşacağımızdan dile daha kolay adapte olabilir, diyalogları daha rahat bir şekilde öğrenebiliriz. Bunları daha kolay yapabilmek için de temel seviyede gramer ve kelime bilgisine ihtiyacımız vardır.

İlgili eğitim: İngilizce Eğitimi (A1-A2)

Temel seviyede İngilizce bilgimiz varsa sıra geldi izleyeceğimiz diziyi seçmeye. Seçeceğimiz dizi de sürecin verimli olması açısından çok önemli. Peki bu seçimi neye göre yapmalıyız? İngilizce dizilere baktığımızda karşımıza çok sayıda seçenek çıkmaktadır. Arkadaşlarımız tarafından önerilen, sosyal medyada karşımıza çıkan veya izlediğimiz son derece popüler yapımlar vardır. Ancak sırf popüler olduğu için bir diziyi izlemek İngilizce öğrenme sürecinde bize pek fayda sağlamayabilir. Tabi ki bu popüler dizileri izlememeliyiz demek değil. Öncelikle izleyeceğimiz dizinin seviyemize uygun olmasına dikkat etmeliyiz. Diyalogların çok hızlı olduğu ve anlaşılmadığı bir diziyi izlemek bizi sadece altyazıları okumaya yöneltecektir. Bu durum da öğrenme sürecimize olumlu bir şekilde yansımaz. Bir süre sonra da diziyi izlediğimiz halde İngilizce öğrenme noktasında kendimizde bir gelişim görmediğimizi fark ederiz. Bu da bizi dizi izleyerek İngilizce öğrenmenin mümkün olmayacağı düşüncesine götürebilir. Ancak seviyemize uygun bir dizi seçtiğimizde diyaloglara yetişebilir ve kendimize bir şeyler katabiliriz. 

Seçeceğimiz dizide seviyeye dikkat etmekle birlikte konusunu da incelemeli, hoşumuza gidebilecek dizileri tercih etmeliyiz. Sadece İngilizce öğrenme amacı güderek hoşumuza gitmeyecek bir dizi seçtiğimizde düzenli bir şekilde izlemek istemeyiz. Bir süre sonra da diziyi izlemeyi bırakma ihtimalimiz çok yüksektir. Ancak hoşumuza gidecek bir dizi seçersek düzenli bir şekilde izlemek isteriz. Diziyi sevdiğimiz için de dikkatli bir şekilde izleyerek diyaloglara odaklanır ve çok daha fazla kalıcılık sağlarız.

Hoşumuza gidecek bir dizi seçtik ve izlemeye başladık. Tabi ki öncelikle Türkçe altyazılı bir şekilde izlemeye başlarız. Ancak bu durumu sürekli böyle devam ettirmek pek doğru bir davranış değildir. Dizileri İngilizce altyazılı izlemek yeni kelimeler öğrenme ve doğru telaffuz konusunda bizlere son derece yardımcı olur. Altyazılı bir şekilde izlerken kelimelerin yazılışlarını da görür ve cümle yapılarını daha rahat kavrayabiliriz. Bunun için dizinin birkaç bölümünü Türkçe altyazılı izledikten sonra aynı bölümleri birde İngilizce altyazılı izlemelisiniz. 

Dizi izleyerek İngilizce öğrenmek istiyorsak muhtemelen pek çok eksiğimiz olduğunu söyleyebiliriz. Kelime bilgimiz çok iyi olsa dahi mutlaka anlamını bilmediğimiz kelimeler de karşımıza çıkacaktır. Bu gibi durumlarda yanımızda not alacak bir defter veya telefon bulundurmamız son derece önemlidir. Tabi sadece not aldım bitti demekle de olmaz. Bu kelimeleri tekrar etmek, gerekirse cümle içinde kullanmak öğrenme açısından en iyi yol olacaktır. 

Şimdiye kadar tüm saydıklarımızı yaptık ve bunlar öğrenme sürecimizde ilerlememizi sağladı. Peki her şey bitti mi? Tabi ki de hayır. Duyduklarımızı anlayabiliyoruz, yazanları okuyabiliyoruz ama konuşamıyoruz. Ne kadar da can sıkıcı bir durum. Bizler de bu durumla karşılaşmamak için öğrendiğimiz şeyleri tekrar etmeliyiz. Tabi ki de sesli bir şekilde. Dizide hoşumuza giden diyalogları tekrarlamak bunun için çok uygun olabilir. Hem eğlenir hem de kendi sesimizi duyarız. Böylece konuşma becerimiz ve telaffuzumuzda büyük bir gelişme sağlayabiliriz. Tüm bu ipuçlarına dikkat ettiğimiz takdirde dizi izleyerek İngilizce öğrenmek kaçınılmaz olacak. 

İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Diziler

Dizi izleyerek İngilizce öğrenmenin ipuçlarına da değindiğimize göre şimdi sıra hangi dizileri izleyeceğimize geldi. Öncelikle başlangıç seviyesinde diziler izlememiz adapte olmamız ve kendimizi başarısız hissetmememiz açısından son derece önemlidir. Tabi dizilerin konuları ve popüler olmaları da her zaman çekici gelmektedir. Öyleyse izlerken sıkılmayacağınız ve İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak önerilerimize geçelim.

 • How I Met Your Mother

Komedi dizisi denildiğinde akla ilk gelenlerden bir tanesi How I Met Your Mother’dır. Dizide Ted Mosby, çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmaktadır. Tabi bu anlatım tam 9 sezon sürecek uzun bir hikayeden oluşmaktadır. Dizide Ted’in de içerisinde bulunduğu beş yakın arkadaşın hayatı esprili bir şekilde anlatılırken bir yandan da duygusal anlar yaşatmaktadır. Dizide günlük konuşma dili hakim olduğundan bu konuya olan aşinalığınız artacaktır. Günlük hayatta çok sık kullanılan kelimeler ve diyalogların yer alması, kelime dağarcığınızın da gelişmesine katkı sağlayacaktır. Dizide konuşma hızı da orta seviyede olduğundan takip etmekte zorlanmayacaksınız. Böylece diziyi izlerken hem eğlenecek hem de İngilizcenizi geliştireceksiniz. 

 • Friends

Komedi türünde çok sevilen ve bitmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala çoğu kişinin dilinde olan bir diğer dizi ise Friends’dir. Hatta bir önceki önerimiz olan How I Met Your Mother ile de sürekli karşılaştırılmaktadır. İki dizinin hayranları arasında, hangi dizinin daha iyi olduğu konusunda da ezeli bir tartışma durumu hakimdir. Diziyle ilgili detaylara gelecek olursak, 20’li yaşlarda altı arkadaşın hayatını konu almaktadır. 10 sezondan oluşan ve 20-25 dakika süren bölümleriyle sıkılmadan izleyebilirsiniz. Günlük konuşma dilinin hakim olması ve rahatlıkla anlaşılabilecek hızda olması İngilizce öğrenme ve konuşma konusunda büyük artılar katacaktır.

 • The Walking Dead

Popüler diziler arasında yer alan ve başarılı bir yapım olan The Walking Dead, İngilizce öğrenme sürecinde fayda sağlayacak dizilerden bir diğeridir. İnsan etiyle beslenen zombilerle mücadelenin anlatıldığı The Walking Dead tam da korku ve dram sevenlerin aradığı türde bir dizidir. Bölümler genel olarak 40-50 dakika arasında değişmekte ve 10 sezondan oluşmaktadır. İngilizce seviyesi olarak baktığımızda da tam olarak yeni başlayanlar için uygundur. Konuşmalar yavaş ve anlaşılır bir şekilde ilerlemektedir. Konu olarak da ilginizi çeken bir diziyse tereddüt etmeden başlayabilirsiniz.

 • Black Mirror

Teknolojinin karanlık yüzünün distopik bir şekilde kurgulandığı Black Mirror, her bölümü birbirinden bağımsız olarak farklı konuları ele almaktadır. Teknolojiyle dolu yakın bir gelecek ve insanlığın büyük buluşlarının sebep olduğu olaylar gerilimli bir şekilde anlatılmaktadır. 5 sezondan oluşan dizinin bölüm süreleri farklılık göstermektedir. İngilizce öğrenmek için faydalı olacak dizilerden bir tanesidir. 

Seviyelerine Göre İngilizce Dizi Önerileri

Dizilerin İngilizce öğrenmemize yardımcı olabilmesi için temel seviyede bilgimiz olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bahsettiğimiz ipuçlarına dikkat edildiği takdirde seviyemizde bir artış olması ve yeni dizi arayışına girmemiz kaçınılmazdır. Bunun için de başlangıç seviyesine birkaç eklemeyle birlikte ilerleyen seviyelerde de rahatlıkla izlenebilecek önerilerde bulunmak istiyorum. 

Başlangıç Seviyesi

 • Big Bang Theory

 • Gossip Girl

 • Breaking Bad

 • Prison Break

 • Arrow

 • Flash

 • The 100

 • Teen Wolf

 • Hannibal

 • Supernatural

 • The Originals

 • Fargo

Orta Seviye

 • Two And a Half Man

 • Fringe

 • Dexter

 • The Wire

 • South Park

 • The Simpsons

 • Spartacus

 • Game of Thrones

 • Merlin

 • Shameless

 • Brooklyn Nine-Nine

İleri Seviye

 • The Newsroom

 • Suits

 • Doctor Who

 • Sherlock

 • Elementary

 • Entourage

 • Person of Interest

 • Law & Order

İngilizce Öğrenmek İçin İzlenmesi Gereken Diziler Dizi İzlerken İngilizce Öğrenmenin İpuçları İngilizce Öğrenmeye Yardımcı Diziler Seviyelerine Göre İngilizce Dizi Önerileri The Walking Dead İngilizce Dizi dizi izleyerek ingilizce öğrenmek
Bahriye Özgür
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Öğrenme ve İş İngilizcesi
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme ve İş İngilizcesi

24 Eylül 2019
İngilizce Öğrenme Yöntemi
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme Yöntemi

09 Ekim 2019
İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Film Önerileri
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Film Önerileri

24 Şubat 2020