AnasayfaBlogHayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü
Bölümler

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü

05 Şubat 2020
Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü

İnsan sağlığının korunması için temel şartlardan ve ihtiyaçlardan birisi gıdadır. İnsan fizyolojisinin ihtiyacı olan temel gıda maddelerinin başında da hayvansal gıdalar geliyor tabii ki. Hayvansal gıdalar olan et, süt ve yumurta gibi ürünlerin sık sık tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Hayvansal gıda konusunda ihtiyaç çok olunca, bu gıdaların üretimi de önemli bir mesele haline geliyor. Hayvancılık konusunda üretim yapan işletmeler de günden güne artmakta. Üretim ve talep konusunda artış olduğu kadar, kalite konusunda da düşüş oluyor ne yazık ki. Bunun nedeni, üreticilerin kalite standartlarına uygun üretim yapmamalarından kaynaklanıyor. Gıda kalitesinin düşük olması, insan sağlığına yarardan çok zarar getirmekte. Hatta hastalıkların oluşmasına veya zehirlenmelere de yol açtığı görülüyor.

Hayvansal gıdanın üretiminde kalite standartları gözetilerek çalışmak, bir işyeri prensibi olmalıdır. İnsan sağlığını baz alarak yapılan üretimler, aynı zamanda doğaya ve çevreye de zarar vermeden yapılmalıdır. Ancak böyle bir anlayışla, sağlıklı gıdalar elde edebiliriz. Son zamanlarda moda olan “organik” ürünler arasına, bitkisel ürünlerden sonra hayvansal gıdalar da girdi. Bu sayede hayvanların biraz daha iyi şartlarda yaşamaları sağlanmış oldu. Hayvanlar iyi şartlarda ve sağlıklı şekilde yaşadıkça, gıda üretimi de o kadar sağlıklı olmaya başladı. Ancak bunlara rağmen yine bir risk faktörü var, hormonlar ve ilaçlar gibi.

Verimi arttırmak adına hayvanlara hormon yüklemek önce hayvanın sağlığını, sonra da insanın sağlığını bozuyor. Bütün bunları düşünerek, biraz daha doğaya-insana-hayvana dost bir üretim stratejisi belirlemek gerekiyor. Bu stratejilere göre hayvansal gıda üretimlerini plânladıkça, daha sağlıklı bir hayat mümkün olacak.

Bahsettiğimiz stratejilerin en önemli destekçileri, akademik platformlardır. Hayvansal gıda konusunda eğitim yapan az sayıdaki bölümler ülkemiz için çok kıymetlidir. Çünkü sağlığımızı emanet ettiğimiz gıda üretim uzmanlarını yetiştiren bölümlerdir bunlar. Bugünkü yazımızda, bu bölümlerden birisini birlikte tanıyacağız: Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü’nü… 

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü Nedir?

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü, hayvansal gıda üretimi alanında eğitim veren bir lisans programıdır. Bölüm, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bünyesinde bulunuyor. Bölüme merkezî sınav sisteminin Sayısal puan türüyle öğrenci alınıyor. Öğrenciler bu bölümden “ziraat mühendisliği” unvanıyla mezun olmaktalar.

Bölüm, dört anabilim dalına ayrılmış bir şekilde eğitim veriyor. Öğrenciler ilgileri doğrultusunda dersler seçerek, aşağıdaki anabilim dallarından birine ağırlık verebiliyorlar.

 • Hayvan Yetiştirme ve Teknolojileri Anabilim Dalı

 • Hayvan Besleme ve Yem Teknolojileri Anabilim Dalı

 • Çiftlik Yönetimi ve İşletmeciliği Anabilim Dalı

Bölümün amacı; hayvansal gıdanın sağlıklı ve son teknolojik yöntemlerle üretilmesi konusunda uzmanlar yetiştirmektir. Temel gıda ihtiyaçlarından biri olan hayvansal gıdanın üretimi. Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümü eğitim plânları; hayvansal gıda üretim teknikleriyle ilgili alanlardan dersleri kapsıyor. Zorunlu, seçmeli ve uygulamalı derslerle zenginleştirilmiş ders programları sayesinde öğrenciler güçlü bir donanım ediniyorlar.

Öğrencilerin bu bölümle bağlantılı disiplinlerle çift ana dal ve yan dal gibi uygulamaları tercih etmeleri de mümkün. Bu uygulamalar sayesinde iki diploma ile mezun olunabilme imkânı vardır. Ayrıca iki farklı disiplinin uzmanlığı, kariyer konusunda da fark yaratacaktır. Öğrencilere yönelik, yurtdışı anlaşmaları kapsamında Erasmus imkânları da bulunuyor. Bu sayede hayvansal gıda teknolojileri sektöründe yapılan çalışmaları inceleme şansları olacaktır. Bu çalışmaları takip ederken, yabancı dil pratiği de yapmış olacaklardır.

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümü mezunlarının iş imkânları, hem özel hem de devlet kurumlarında olabilmekte. Devlet kurumları arasında en bilineni, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’dır. Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren hayvansal gıda üretim işletmelerinde çalışma imkânları bulunuyor. Ayrıca belediyelerin ilgili birimlerinde de çalışma imkânları vardır. Ancak devlet kurumlarında çalışmak için KPSS puanıyla atanma şartı olduğunu hatırlamak gerekir.

Özel sektörde ise; hayvansal gıda üretimi yapan çiftliklerde, tarım ve hayvancılık işletmelerinde iş imkânları bulunuyor. Mezunların, şahsî işletmelerini kurma olanağı da vardır. Bölümün diğer bir iş imkânları da akademik kurumlardır. Akademisyen olmak isteyen mezunların, gerekli şartları tamamladıktan sonra üniversitelerde çalışma olanakları da bulunuyor.

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümü mezunları; kamu ve özel kuruluşlarda uzman, araştırmacı ve danışman olarak çalışabilirler.

Mezunlar çalıştıkları işyerlerinde şu işleri yaparlar:

 • Hayvansal gıda üretimiyle ilgili yeni teknolojileri kullanarak üretim yapılmasını sağlarlar. 

 • Alandaki modern üretim tekniklerine ve bilgisayar yazılımlarına hâkim olarak işleri yürütürler. 

 • Hayvanların verimlerinin, sağlıklarının en iyi hale getirilmesi için çalışmalar yaparlar.

 • Hayvanlarla ilgili ıslah ve genetik konularını bilir ve sorunların çözümünde bu bilgileri kullanırlar.

 • Hayvansal gıda üretimiyle ilgili verimi düşüren nedenleri bularak çözüm bulurlar.

 • Gıda üretimi konusunda insana, doğaya ve çevreye duyarlı çalışmalar yürütürler.

 • Hayvansal gıdanın kalite standartlarına uygun şekilde üretilmesi için gerekli işlemleri yaparlar. 

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümü ders programında, zorunlu ve seçmeli dersler mevcut. Anabilim dallarının seçmeli dersleri sayesinde, öğrencilerin ilgi alanlarına uygun dersleri seçmeleri mümkün olabiliyor. Ders plânlarında; biyolojiden zootekniye, genetikten tarıma kadar çeşitli alanlara ait dersler bulunuyor. Bu farklı disiplinler sayesinde, öğrencilerin bu alana farklı gözlerden bakma şansları oluyor. 

Bölümdeki zorunlu derslerden bazıları şunlardır: 

 • Genel Biyoloji

 • Genetik

 • Et ve Et Ürünleri Teknolojisi

 • Fizyoloji

 • Hayvan Islahı

 • Yemler Bilgisi

 • Zootekni

 • Tarım Ekonomisi

 • Hayvansal Üretimde Planlama ve Organizasyon

Bölümde verilen seçmeli dersler, dört anabilim dalının açtığı alan dersleridir. Öğrenciler, bu anabilim dalı derslerini ilgileri doğrultusunda seçme şansına sahiptirler.

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 

Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümünün kontenjanı 2020 yılı itibariyle sadece bir üniversitede dolmuş görünüyor. Dolayısıyla bölümün oluşan tek taban puanı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin İngilizce seçeneğine aittir. Kontenjanı 15 olan bu seçeneğin taban puanı 245,21004, başarı sıralaması da 365400 olarak açıklanmıştır. Bölüm, Muş Alparslan Üniversitesi’nde de 20 kontenjanla açılmıştır. Ancak bu üniversitenin açtığı kontenjan dolmadığı için, taban puanı ve başarı sıralaması oluşmamıştır. 

hayvansal üretim hayvansal üretim hayvansal üretim ve teknolojileri hayvansal üretim ve teknolojileri bölümü
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209